niedziela, 28 lipca 2024

Gmina Dopiewo okiem Obserwatorki I (Pierwszej) – edycja 2024 (4) – Dopiewo

 

Tematy kluczowe: bezpieczeństwo pieszych na drogach, na bakier z ochroną środowiska, urzędnicza indolencja - bałagan planistyczny wiecznie żywy (przewężenie ul. Polnej), od nadmiaru znaków drogowych boli głowa.

Dzisiaj kilka tematów, dotyczących mojego „fyrtla”, ale aktualnych także dla całej Gminy. Prawie 3 lata temu poruszyłam kilka tematów, dotyczących rejonu ul. Bukowskiej w Dopiewie - kraina-absurdow i dziś chcę do niektórych z nich powrócić.

Zbliżone problemy pojawiają się w różnych miejscach gminy Dopiewo, a podejście włodarzy i osób decyzyjnych bardzo często jest podobne – zlekceważenie wniosków czy postulatów, systematyczne zaniechania, aby tylko nic nie robić. Dziś chcę wrócić do sprawy, która ciągnie się od 8 lat, a do przypomnienia tematu skłoniły mnie aktualne obserwacje. Chodzi mi o bezpieczeństwo na drogach, głównie pieszych.

niedziela, 21 lipca 2024

To i owo z gminy Dopiewo (7) – edycja 2024 r. – mydlenia oczu ciąg dalszy?

 

Tematy kluczowe: stygnący entuzjazm; mityczny przystanek kolejowy w Dopiewcu; teoretyczne wydłużanie składów pociągów; co nowego w odbiorze odpadów?; inwestycje dla swoich.

Pomimo, iż mamy sezon ogórkowy a pogoda raczej nie sprzyja pracy szarych komórek, od czasu do czasu muszę podejmować wysiłek, aby „nie zardzewieć”. Jest to tym bardziej uzasadnione, że nasi włodarze raczej nie wykazują się kreatywnością. To, co publikują w mediach, raczej nie napawa optymizmem. Niektórzy z nich chcą pokazać, że są bardziej „papiescy od papieża”.

niedziela, 14 lipca 2024

To i owo z gminy Dopiewo (6) – edycja 2024 r. – nauka idzie w las?

 

Tematy kluczowe: radny Paweł Bączyk, wybieg dla psów w Skórzewie, Strefa Rodzinna w Dopiewie.

Coraz częściej zastanawiam się, czy prowadzenie takiego bloga jak mój, w dzisiejszym świecie ma jeszcze sens. Społeczeństwo w swej masie jest coraz bardziej egoistyczne i roszczeniowe oraz nastawione wyłącznie na konsumpcję. Nikt nie przyjmuje do wiadomości, że Ziemia ma ograniczone zasoby a ciągły wzrost gospodarczy, jest po prostu niemożliwy. Natura coraz wyraźniej daje ludziom do zrozumienia, że obecny model gospodarczy jest niemożliwy do utrzymania.

Niestety, nie tylko zwykły człowiek nie przyjmuje pewnych faktów do wiadomości. To samo dotyczy przedstawicieli społeczeństwa wszystkich szczebli. W tym np. włodarzy gminy Dopiewo.

niedziela, 7 lipca 2024

Rampa kolejowa w Palędziu w gminie Dopiewo – możliwości, obietnice a rzeczywistość

 

Dzisiaj postanowiłam zająć się sprawą, która, jak większość bolączek, ciągnie się latami a rozwiązania nie widać. Mam tu na myśli rampę kolejową w Palędziu, która dla okolicznych mieszkańców jest niemałym utrapieniem. Kolejni włodarze – radni i wójtowie – obiecywali rozwiązanie problemu, ale na obietnicach się kończyło. Jest to typowy przykład polskiej niemożności w dopiewskim wydaniu. Tak naprawdę kolejni decydenci mają problem gdzieś, a zależy im tylko na błogim spokoju.

W tekstach, które publikowałam przed ostatnimi wyborami samorządowymi, wyraziłam swoje zaskoczenie, że Paweł Przepióra nie startuje na stanowisko wójta, sugerując, iż „ucieka przed odpowiedzialnością za decyzje, o których jeszcze mieszkańcy Gminy nie wiedzą”. I nie pomyliłam się, gdyż działania byłego zastępcy, a potem wójta obserwowałam od 2015 r.