środa, 29 marca 2017

Zebrania wiejskie w gminie Dopiewo Anno Domini 2017 (7) – dokończenie relacji z Dopiewa – niezbyt optymistyczne



Zgodnie z obietnicą dziś dokończenie sprawozdania z przebiegu Zebrania Wiejskiego w Dopiewie. Składało się ono z 3 głównych części, nie licząc nieudanego wstępu, dokonanego przez sołtysa/radnego Tadeusza Bartkowiaka:
- autopromocji i propagandy sukcesu w wykonaniu wójta Adriana Napierały,
- klęski sekretarza Gminy Macieja Kaczmarka i radcy prawnego Michała Kublickiego w tzw. konsultacjach, dotyczących projektu Statutu Sołeckiego
- wolnych głosów i wniosków, w trakcie których do głosu dopuszczono mieszkańców Dopiewa.
Dwa pierwsze tematy zostały już przeze mnie omówione - link, dziś w skrócie odniosę się do spraw, zgłoszonych przez mieszkańców.

poniedziałek, 27 marca 2017

„Czas Dopiewa” - marzec 2017 – Andrzej Strażyński jako „obrońca przyrody”



Ktoś kiedyś stwierdził, że Andrzej Strażyński to taki lokalny „człowiek-orkiestra”. Trzeba przyznać, biorąc po uwagę ilość pełnionych przez niego funkcji, i to głównie w ostatnich kilku latach, że jest to określenie jak najbardziej trafne. Aby stwierdzenie nie było gołosłowne – obejmował stanowisko wójta gminy Dopiewo, prezesa ROS w Rokietnicy, członka zarządów spółek komunalnych w Buku i Rokietnicy, a obecnie jest prezesem ZUK Mosina i radnym powiatu poznańskiego. Większość w/w funkcji pełnił w tym samym czasie. Opinię „człowieka-orkiestry” w całej rozciągłości potwierdza, kontynuowana od prawie 2 lat, aktywność dziennikarska na łamach „Czasu Dopiewa”. Biorąc pod uwagę listę stanowisk publicznych oraz czytając kolejne teksty można odnieść wrażenie, że były wójt Andrzej Strażyński to społecznik z krwi i kości, któremu na sercu „leży wyłącznie dobro publiczne”, rozumiane bardzo szeroko.
Tym razem, w artykule „Piły poszły w ruch” ubolewa nad szkodami, jakie wywołała zmiana prawa w zakresie wycinki drzew i krzewów.

sobota, 25 marca 2017

Zebrania wiejskie w gminie Dopiewo Anno Domini 2017 (6) – mała, a może duża rewolucja w Dopiewie?



W dniu wczorajszym, tj. 24 marca br., odbyło się ostatnie doroczne Zebranie Wiejskie w gminie Dopiewo. Zebranie miało miejsce w siedzibie Gminy, czyli sołectwie Dopiewo. Z jednego powodu było ono wyjątkowe, nie tylko na tle przebiegu zebrań w pozostałych sołectwach ale również z powodu historycznego precedensu. Jeszcze chyba nigdy w najnowszej historii Gminy nie zdarzyło się, żeby mieszkańcy zbiorowo sprzeciwili się woli swoich włodarzy. Zanim jednak przejdziemy do pozytywów, spora łyżka dziegciu.
Zebranie Wiejskie otworzył i prowadził, z braku chętnych, sołtys/radny Tadeusz Bartkowiak. Trzeba powiedzieć wprost, że jest to osoba wyjątkowo niereformowalna (w czasie wyborów samorządowych reprezentująca KWW Szansa dla Gminy).

piątek, 24 marca 2017

Zebrania wiejskie w gminie Dopiewo Anno Domini 2017 (5) – podsumowanie uwag dotyczących projektów statutów sołeckich



Dziś ostatnie z zaplanowanych zebrań wiejskich odbędzie się w Dopiewie. Dlatego też rzutem na taśmę publikuję zebrane zastrzeżenia, dotyczące projektów nowych statutów sołeckich, które zostały przeze mnie przedstawione w poprzednich postach.
W moim przekonaniu projekty statutów naruszają prawa obywatelskie mieszkańców oraz stanowią regres w porównaniu do obowiązującego Statutu z 2002 r. Poniżej szczegółowe uzasadnienie.

wtorek, 21 marca 2017

Zebrania wiejskie w gminie Dopiewo Anno Domini 2017 (4) – „Król Słońce” w lokalnym wydaniu?



Tematów bieżących jest w ostatnim czasie bardzo dużo, o których w mediach lokalnych (oficjalnych i „niezależnych”) próżno szukać informacji - jednak postanowiłam kontynuować wątek zebrań wiejskich. Jest to o tyle istotne, że dziś rozpoczyna się decydująca tura czterech ostatnich spotkań w Skórzewie, Zakrzewie, Dąbrowie i Dopiewie.
Domyślam się, że nasi włodarze nie tego oczekiwali po zebraniach, co nastąpiło w Dąbrówce. Zebrania wiejskie miały być jedynie formalnością, na których Wójt zaprezentuje swoje osiągnięcia, mieszkańcy zaklepią nowe statuty sołeckie i będzie można ogłosić pełen sukces oraz tryumf „demokracji” w lokalnym wydaniu.
Za sprawą mieszkańców Dąbrówki tak się jednak nie stało. Co prawda zebranie przebiegło pod dyktando Wójta, bo tak naprawdę sołtys Barbara Plewińska raczej niewiele miała w tej sytuacji do powiedzenia, ale na szczęście lub nieszczęście (niepotrzebne skreślić), istnieje coś takiego, jak skarga na działanie organów.

niedziela, 19 marca 2017

Komisja Oświaty Rady Gminy Dopiewo 15 marca 2017 r. – trudne wybory



Zastanawiałam się przez kilka dni, czy analizować przebieg posiedzenia Komisji Oświaty, które miało miejsce w środę, a z mojego punktu widzenia nie poruszono istotnych tematów. Bo trudno za taki fakt uznać, forsowanie utworzenia w Dopiewie liceum, wbrew racjonalnym przesłankom. Zacznijmy jednak od początku.
Na posiedzeniu omawiano i głosowano uchwały, związane z reformą oświaty oraz rekrutacją uczniów w roku szkolnym 2017/2018. Jak można było wywnioskować, sytuacja bazy oświatowej w gminie Dopiewo jest całkiem dobra, a biorąc pod uwagę Dopiewo i Więckowice, wręcz baza ta, na dzień dzisiejszy jest za duża.

czwartek, 16 marca 2017

Zebrania wiejskie w gminie Dopiewo Anno Domini 2017 (3) – komuno wróć!!!



Mimo, iż zebrania wiejskie w naszej Gminie minęły dopiero półmetek – przeprowadzono je w 6 sołectwach z ogólnej liczby 11 – to już można powiedzieć, że okazały się jedną wielką katastrofą. I to oceniając, zarówno postępowanie włodarzy, jak i zachowanie mieszkańców.
Nie mam bezpośrednich informacji z przeprowadzonych zebrań, jednak te, które do mnie docierają, pozwalają wyciągnąć wniosek, że stan demokracji w naszej Gminie jest katastrofalny i ciągle się pogarsza. Niestety, dużą część odpowiedzialności za tą sytuację ponoszą sami mieszkańcy, którzy „łykają wszystko jak młode pelikany”. Władze samorządowe postanowiły to wykorzystać, i w tym roku poszły maksymalnie po bandzie, prowadząc zebrania według zapisów projektów statutów sołeckich, które zamierzają dopiero wprowadzić.

wtorek, 14 marca 2017

Komisja Rolnictwa i Ładu Przestrzennego Rady Gminy Dopiewo 13 marca 2017 r. (2) – planowanie przestrzenne piętą Achillesową samorządowców



Poniżej reszta tematów z poniedziałkowego posiedzenia Komisji Rolnictwa, dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego.
Spółdzielnia Ławica-Zachód podjęła kolejną, trzecią już próbę przekonania Rady Gminy Dopiewo do przegłosowania uchwały w sprawie planu, dotyczącego budowy następnego osiedla przy ul. Batorowskiej w Skórzewie. Sprawa dotyczy ponad 16 ha gruntów rolnych, zlokalizowanych między ulicami Arbuzową i Miodową. W tym około 10 ha to grunty III klasy.

Komisja Rolnictwa i Ładu Przestrzennego Rady Gminy Dopiewo 13 marca 2017 r. (1) – ciągle to samo pytanie: gdzie ci specjaliści, obiecywani przez Wójta w kampanii wyborczej?



Wczorajsze posiedzenie Komisji miało nietypowy charakter. Otóż chyba po raz pierwszy, tematów prowadzonych przez Referat Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, nie przedstawiał Radnym kierownik Remigiusz Hemmerling. Co więcej, nie było go nawet na posiedzeniu. W zamian kolejne sprawy omawiane były przez troje pracowników Referatu.
Czyżby Kierownik, a przede wszystkim Wójt, wzięli sobie do serca moją uwagę - link, że kierujący referatem nie musi znać się szczegółowo na wszystkich problemach i po to są pracownicy merytoryczni, aby go w tym wspomagali. W każdym razie w dniu wczorajszym nastąpiła zmiana ról ale trudno powiedzieć, czy ma ona charakter stały czy jednorazowy?

niedziela, 12 marca 2017

Zebrania wiejskie w gminie Dopiewo Anno Domini 2017 (2) – lokalna demokracja w odwrocie



Pojawiające się na forum publicznym relacje z zebrania wiejskiego w Dąbrówce zaniepokoiły mnie na tyle, że postanowiłam bliżej zapoznać się z projektem nowych statutów sołeckich. Muszę przyznać, że moje obawy były w pełni uzasadnione – władze gminy Dopiewo w drastyczny sposób zamierzają ograniczyć prawa obywatelskie, i to przy milczącej akceptacji większości mieszkańców.
Projekt nowych statutów jest ewidentnym krokiem wstecz, zupełnie jakbyśmy próbowali cofnąć się poza 1989 rok.

sobota, 11 marca 2017

Zebrania wiejskie w gminie Dopiewo Anno Domini 2017 (1) - pierwsze, niepokojące wnioski



Za nami pierwszy tydzień zebrań wiejskich, podsumowujących działania sołtysów i rad sołeckich w minionym roku, w naszej Gminie. Za wcześnie, aby pokusić się o podsumowanie i uogólnienia, ale pewne wnioski już się nasuwają. I bynajmniej nie są to wnioski optymistyczne.
Wydaje się, że obecne władze mają zamiar zawłaszczyć wszystkie sfery życia publicznego i społecznego w gminie Dopiewo. Duża w tym „zasługa” lokalnej społeczności, która w przytłaczającej większości nie wykazuje żadnej aktywności. To pozwala włodarzom na totalne przejęcie przestrzeni publicznej i sprowadzenie mieszkańców do roli klakierów lub grupy zupełnie nie zainteresowanej sprawami lokalnymi.

czwartek, 9 marca 2017

Komisja Budżetu Rady Gminy Dopiewo (2) 6 marca 2017 r. – reminiscencje po budżecie obywatelskim



Dziś omówię ostatni temat Komisji Budżetu, który nie zmieścił się w poprzednim poście. Radni przedstawili wnioski, jakie im się nasuwają po zakończeniu procedury DBO i wyborze projektów. Może nie wszyscy pamiętają, ale powołanie budżetu obywatelskiego było jednym ze sztandarowych haseł wyborczych KWW Szansa dla Gminy i zarazem jego lidera, wójta Adriana Napierały.
Co prawda można powiedzieć, że początki zawsze są trudne i nie wszystko udaje się zrealizować tak, jak było zaplanowane. Tak było w tym przypadku i na szczęście Radni również to zauważyli.

środa, 8 marca 2017

Komisja Budżetu Rady Gminy Dopiewo (1) 6 marca 2017 r. – niemoc do n-tej potęgi i szaleństwo inwestycyjne



W poniedziałek odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Budżetu, na którym omówiono 3 tematy: nieśmiertelną sprawę przystanków i słupków drogowych na ul. Gajowej w Zakrzewie, inwestycje drogowe i kanalizacyjne oraz blaski i cienie budżetu obywatelskiego.
Tradycyjnie już najwięcej emocji, m.in. za sprawą radnego Wojciecha Dorny, wywołał temat pierwszy. O ile w większości przypadków nie zgadzam się ze stanowiskiem Radnego, to w tym temacie muszę mu przyznać całkowitą rację. Twierdzi on, że wszystkie organy administracji publicznej – Gmina, Starostwo Powiatowe, Zarząd Dróg Powiatowych – „trzęsą portkami” przed jedną osobą, która nawet nie jest mieszkańcem Zakrzewa.

poniedziałek, 6 marca 2017

Krótka historia władz gminy Dopiewo VII kadencji (4) – marzec 2015 r. – podsumowanie 100 dni



Dziś kolejny odcinek analizujący w sposób subiektywny wydarzenia, które miały miejsce w gminie Dopiewo w czwartym miesiącu obecnej kadencji. W marcu minęło 100 dni od zaprzysiężenia nowych władz, tak więc pierwsze oceny podejmowanych decyzji są jak najbardziej na miejscu.

czwartek, 2 marca 2017

Problemy kadrowe Urzędu Gminy w Dopiewie (1) - skąd brać obiecanych specjalistów?



W grudniu 2016 r. rozpoczął się trzeci rok urzędowania wójta gminy Dopiewo Adriana Napierały. Należałoby więc oczekiwać, że po takim okresie kadra pracowników samorządowych powinna już być skompletowana. Tym bardziej, że w kampanii wyborczej deklarowano, iż będzie to kadra złożona ze specjalistów. Jak pokazał czas, były to deklaracje bez pokrycia. Największe problemy ze znalezieniem specjalistów występują w referatach inwestycji i planowania przestrzennego. Świadczą o tym zwolnienia i ogłaszane kolejne nabory. Zacznijmy jednak od najświeższej sprawy.

środa, 1 marca 2017

XXVII sesja Rady Gminy Dopiewo 27 lutego 2017 r. (2) – niespodzianek ciąg dalszy



Kontynuuję temat, ponieważ ostatnia Sesja miała nietypowy przebieg, a tym razem większość spraw wymaga omówienia.
Jak już zasygnalizowałam wczoraj, ponownie głosowano uchwałę dotyczącą konsultacji społecznych w sprawie projektów statutów sołeckich. Temat omawiany był przez sekretarza Gminy Macieja Kaczmarka.
Jak zapewne część Czytelników się domyśla, w wypowiedzi Sekretarza nie było mowy o przyznaniu się do błędu – jak wiadomo włodarze błędów nie popełniają. Za to większość czasu poświęcił na udowadnianie, że to prędzej Wojewoda się pomylił, niesłusznie unieważniając uchwałę.