poniedziałek, 6 marca 2017

Krótka historia władz gminy Dopiewo VII kadencji (4) – marzec 2015 r. – podsumowanie 100 dni



Dziś kolejny odcinek analizujący w sposób subiektywny wydarzenia, które miały miejsce w gminie Dopiewo w czwartym miesiącu obecnej kadencji. W marcu minęło 100 dni od zaprzysiężenia nowych władz, tak więc pierwsze oceny podejmowanych decyzji są jak najbardziej na miejscu.


W marcu 2015 r. po raz kolejny pojawiła się sprawa reorganizacji komunikacji publicznej w Gminie - link. Podejmowane w poprzedniej kadencji próby nie doprowadziły do żadnych zmian, uważam, że m.in. wskutek nieudolności byłego sekretarza Gminy Tomasza Zwolińskiego. Niestety, jak czas pokazał, również nowy sekretarz Maciej Kaczmarek, nie potrafił doprowadzić do zmian, które satysfakcjonowałyby większość osób, zmuszonych do korzystania z komunikacji publicznej. W zasadzie na reformie skorzystali głównie mieszkańcy Dąbrówki, Skórzewa oraz części Dąbrowy, dzięki uruchomieniu nowej linii 727. Najwięcej stracili mieszkańcy Dopiewa, Dopiewca i Palędzia. W marcu jeszcze się wydawało, że nowi włodarze podejdą do tematu poważnie, ale następne miesiące tego nie potwierdziły. Jak w tej sytuacji Gmina chce zachęcać do szerszego korzystania z komunikacji publicznej, jeżeli np. autobus z Dopiewa na Ogrody jeździ z częstotliwością 1-1,5 godziny, do tego wyłącznie długą trasą przez Zakrzewo? Czy cokolwiek zmieni budowa węzłów przesiadkowych, na które mają pójść kolejne miliony złotych? Może zamiast budować dworce na miarę XXII wieku, lepiej zainwestować w tabor? Chyba, że władzom chodzi wyłącznie o stworzenie pozorów i możliwość pochwalenia się kolejnym pomnikiem.

Po raz pierwszy pokusiłam się o wstępną ocenę niektórych Radnych, zwracając uwagę m.in. na Pawła Jazego. Okazało się, że niebezpodstawnie - ponieważ mimo początkowych obaw, ten Radny wykazuje się chyba największą aktywnością i działaniem na rzecz mieszkańców. Od początku prowadzi dialog ze swoimi wyborcami na fb, informując o najważniejszych tematach. Podejmuje również na ich prośbę interwencje, przede wszystkim w zakresie dróg publicznych.

Na posiedzeniu Komisji Oświaty 2 marca 2015 r. pojawiły się pierwsze informacje nt. działań, podjętych przez władze Gminy w celu odzyskania kontroli nad CRK Konarzewo - link. Z pojawiających się wówczas wypowiedzi wynikało, że włodarze nie bardzo wiedzą, jak zabrać się do tematu. i rozwiązać ten gordyjski węzeł - link. W moim przekonaniu, największą odpowiedzialność za problem z przejęciem, było nie było gminnej własności, spada na radcę prawnego Michała Kublickiego. To on pełnił funkcję radcy, gdy podpisywano niekorzystną umowę użyczenia z Praksedą. To również on obecnie próbuje namawiać Radnych, aby Gmina ponosiła nieuzasadnione koszty w celu odzyskania swojej własności. Zastanawia mnie, czy wójt Adrian Napierała będzie potrafił wyciągnąć konsekwencje, jak to miało miejsce w przypadku pracowników Urzędu Gminy?

W marcu 2015 r. pojawiły się informacje, dotyczące analizy potrzeb oświatowych w gminie Dopiewo – nie było wówczas jeszcze mowy o likwidacji gimnazjów. Władze VII kadencji odziedziczyły nieciekawy spadek w postaci zbędnego gimnazjum w Dopiewie oraz narastających problemów lokalowych w Dąbrówce, dlatego konieczne było podjęcie stosownych decyzji. Powszechnie wini się za to byłą wójt Zofię Dobrowolską, chociaż to nie tylko ona ponosi odpowiedzialność. Tak samo odpowiedzialność spada na radnego Sławomira Kurpiewskiego, który funkcję przewodniczącego Komisji Oświaty pełni już trzecią kadencję.
Co ciekawe, na początku 2015 r. Radny próbował brnąć dalej w nieprzemyślane decyzje, forsując m.in. budowę kolejnej szkoły podstawowej między Dąbrową i Skórzewem. Było to związane z realizacją osiedla Grafitowego w Skórzewie.

Nowe władze deklarowały, że „Czas Dopiewa” będzie pismem redagowanym wspólnie z mieszkańcami - link. Owszem, w pewnym stopniu jest to realizowane, ale tylko w niektórych dziedzinach. Publikacje dotyczą jedynie materiałów przyrodniczych, historycznych, poezji oraz wydarzeń artystycznych lub sportowych. Wszystkie tematy społeczno-gospodarcze zawłaszczone zostały przez osoby związane z Wójtem i Radą Gminy. Raczej nie ma szans na publikację tekstów, rzetelnie oceniających naszą rzeczywistość. Tak było w marcu 2015 r., tak jest i obecnie. Różnica z poprzednią kadencją jest tylko taka, że obecnie pismo ukazuje się regularnie oraz nie podejmuje żadnej polemiki z osobami, krytycznie i niezależnie oceniającymi gminną rzeczywistość.

W „Czasie Dopiewa” z lutego/marca 2015 r. na uwagę zasługiwał wywiad z radnym Jackiem Strychalskim. Wówczas deklarował on niezależność. Na pytanie, jak będą wyglądały w przyszłości sesje RG i czy będą potwierdzały zgodę, podkreślił, że „jeżeli zgodą miałoby być bezrefleksyjne podnoszenie 21 par rąk w każdej sprawie, to mieszkańcy nie oczekują takiego porozumienia”. Jak się szybko okazało, były to puste deklaracje. W większości przypadków na porządku dziennym jest „bezrefleksyjne podnoszenie 21 par rąk”. Wynika ono nie tylko z podporządkowania się Radnych odgórnym zaleceniom, ale i braku kompetencji. Pewną odmianę w ostatnim czasie stanowią posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ładu Przestrzennego, gdzie Radni zaczynają wykazywać się samodzielnym myśleniem – może to wpływ czynników zewnętrznych?

Po odejściu Piotra Szmytkowskiego w Urzędzie Gminy przez dość długi czas nie było obsadzone stanowisko Skarbnika. W zastępstwie funkcję tą pełnił Piotr Łoździn, będący równocześnie skarbnikiem w Puszczykowie. Niektórzy mieszkańcy Puszczykowa mieli o to do niego pretensje, że zaniedbuje swoje obowiązki - link. Wówczas starałam się bronić Piotra Łoździna, dziś z perspektywy czasu, podchodzę do tematu nieco inaczej. Piotr Łoździn, mimo iż od dawna gmina Dopiewo ma swojego Skarbnika, w dalszym ciągu jest na liście płac Urzędu, będąc tzw. doradcą i otrzymując z tego tytułu ok. 100 tys. złotych rocznie. Mam wątpliwości, czy Gminie potrzebny jest doradca ekonomiczny? - jeżeli Skarbnikiem jest osoba, która przez wiele lat pracowała w Regionalnej Izbie Obrachunkowej, a referat finansowy liczy 9 pracowników.

Natomiast Sesja z 27 lutego br. potwierdziła, że moja opinia z 2015 r. nt. sołtysów gminy Dopiewo jest w dalszym ciągu aktualna - link. W większości sołtysi reprezentują niereformowalne środowisko, przeciwne jakimkolwiek zmianom. Z jednej strony niechętni są podejmowaniu dodatkowych obowiązków, a równocześnie pragną skupiać w swoich rękach całą dostępną władzę. Za to uwielbiają wszelkie uroczystości organizowane na ich cześć. Moje ówczesne przewidywania, dotyczące funduszu sołeckiego potwierdziły się w całej rozciągłości - link.

W marcu 2015 r. na tapecie w dalszym ciągu była sprawa kruszarni betonu w Palędziu/Dąbrówce, przeciwko której protestowali mieszkańcy obu miejscowości - link. Temat jak na razie ucichł, ale za to pojawił się kolejny – firma Strabag zamierza zbudować na pograniczu Dąbrówki, Palędzia i Gołusek tymczasową wytwórnię mas bitumicznych - link. Interesujący jest fakt, że postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach rozpoczęło się 6 czerwca 2016 r., ale dopiero 1 marca 2017 r. ukazał się pierwszy komunikat informujący o inwestycji. Termin publikacji komunikatu zbiegł się w czasie z zebraniami wiejskimi i myślę, że mieszkańcy powinni to wykorzystać. Dotychczas o takich inwestycjach robiło się głośno, dopiero po wydaniu decyzji administracyjnych (likwidacja przejazdów kolejowych, kruszarnia betonu).

W marcu 2015 r. również mieliśmy przykład, jak nasi włodarze potrafią się promować w nieuczciwy sposób. Mam tu na myśli przewodniczącego RG Leszka Nowaczyka - link. Żerowanie na naiwności mieszkańców i takie promowanie swojej osoby, zasługuje tylko na potępienie.
W tym samym poście skomentowałam również podejście władz Gminy do sprawy informacji publicznej. Natomiast odpowiedź, jaką uzyskała redakcja „Pulsu Gminy”, świadczy o lekceważeniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Posiedzenie wspólne Komisji RG z 23 marca 2015 r. wprowadziło pewne zmiany, ale tylko w zakresie proceduralnym - link. Z wyprzedzeniem zaczęły ukazywać się komunikaty informujące o terminach i programie komisji oraz sesji. Zaczęto również publikować projekty uchwał. Jednak od strony merytorycznej nic się nie zmieniło. Świadczyć o tym mogła dyskusja nad funduszem sołeckim. Radni, wspólnie ze skarbnikiem Piotrem Łoździnem, próbowali sami siebie przekonać, że powołanie funduszu sołeckiego jest nieopłacalne i niecelowe. Piotr Łoździn wspiął się w tym czasie na wyżyny elokwencji i zarazem demagogii, aby uzasadnić rezygnację z funduszu sołeckiego - link. Czyżby do takich celów został powołany jako doradca Wójta?

Natomiast na posiedzeniu wspólnym Komisji RG po raz pierwszy, ujawniło się podejście Radnych Gminy Dopiewo do planowania przestrzennego. Po raz drugi był omawiany wniosek w sprawie przekształcenia terenów rolniczych na działalność gospodarczą w Fiałkowie. Są to w większości grunty rolne III klasy o wysokiej przydatności rolniczej. Inwestor, który wcześniej kupił znajdujące się tam zabudowania rolnicze, chce powiększyć teren przeznaczony pod działalność. Szkopuł w tym, że gdy kupował obiekty, cały ten obszar przeznaczony był pod działalność rolną. Część Radnych była przeciwna przekształceniu, jednak wielu z nich nie widzi nic złego w przeznaczaniu najlepszych gruntów rolnych na cele nierolnicze. Najdalej posunęła się radna Anna Kwaśnik. Z jej uzasadnienia wynika wniosek, że jeżeli Rada raz podjęła błędną decyzję (mowa o planie zagospodarowania w Więckowicach przy drodze wojewódzkiej 307), to należy taką politykę kontynuować.

W dniu 30 marca 2015 r. odbyła się VI sesja, która jako pierwsza została zarejestrowana a nagranie opublikowane na stronie Gminy - link. Po raz pierwszy również opublikowano projekty uchwał na Sesję. Dzień później, bo 31 marca 2015 r., w BiP-ie ukazało się po raz pierwszy sprawozdanie z działalności Wójta.
Działania te miały pokazać społeczeństwu, że władze Gminy działają w sposób jawny. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ do dziś nie są publikowane protokoły z posiedzeń komisji RG, a umowy podpisane przez Wójta ukryte są w sprawozdaniu – chyba po to, aby mniej osób do nich docierało.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz