środa, 3 września 2014

Komisja Wspólna Rady Gminy Dopiewo 1 września 2014 r. (2) - urzędnicy



Przedstawiam krótkie uzupełnienie do wczorajszej wypowiedzi - link, nt. nowych planów zagospodarowania przestrzennego, wnioskowanych przez Wójta Gminy. Udało mi się zdobyć mapkę do uchwały, dotyczącej ul. Pogodnej i Poznańskiej w Dopiewie. Niestety, działania Urzędu nie napawają optymizmem a podejmowane decyzje w dalszym ciągu nie mają nic wspólnego z tworzeniem ładu przestrzennego.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - „Plan miejscowy, w wyniku którego następuje zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, sporządza się dla całego obszaru wyznaczonego w studium.
Oznacza to, że w przypadku rejonu ul. Pogodnej i Poznańskiej w Dopiewie planem powinien zostać objęty obszar pomiędzy granicą z Dopiewcem a ul. Ks. Majcherka o powierzchni ok. 70 ha. Moim zdaniem opracowywanie planu dla tak dużego obszaru byłoby niecelowe i dość kosztowne.
Jednak to, co zaproponował Urząd jest przegięciem w drugą stronę. Plan w proponowanej wersji nie pozwoli na prawidłowe zagospodarowanie terenu, szczególnie w zakresie układów komunikacyjnych. Droga, oznaczona w Studium Gminy jako Nr 1 raczej nie ma szans na realizację. Tereny przy ul. Pogodnej, przez które miałaby przebiegać, zostały w znacznym stopniu podzielone na działki budowlane i zabudowane. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest wytyczenie drogi wzdłuż granicy Dopiewa z Dopiewcem (nr ewid. 74/2 i 74/3 obręb Dopiewiec) i włączenie jej do ul. Polnej w Dopiewcu. Docelowo droga ta mogłaby połączyć ul. Szkolną (Dopiewiec) z planowaną drogą łączącą ul. Osiedle w Dopiewcu z ul. Ks. Majcherka w Dopiewie. Stanowiłaby ona alternatywę dla w/w dróg. Andrzej Strażyński nie jest już wójtem a Jan Adam Wasielewski kierownikiem referatu planowania - może więc uda się tą koncepcję uratować, w przeciwieństwie do ulicy wzdłuż potoku w Skórzewie.
Z w/w drogą można by połączyć ul. Pogodną i Deszczową w Dopiewie. W przypadku ul. Deszczowej wyznaczenie ewentualnej drogi wzdłuż granicy Dopiewa i Dopiewca jest o tyle istotne, że na podstawie decyzji administracyjnych wydzielane są kolejne działki budowlane i za chwilę może się okazać, że drogi zbiorczej nie ma którędy poprowadzić.

Dlatego też uważam, że planem miejscowym należy objąć nie tylko działki nr ewid. 150, 152/1 i 152/2, ale również znajdujące się w obrębie ul. Deszczowej i Poznańskiej w Dopiewie oraz ul. Szkolnej i Polnej w Dopiewcu (nr ewid. 153/8 do 153/17, 153/20 do 153/23, 154/1, 154/2, 155 do 158. Objęcie planem w/w działek pozwoli również na zabezpieczenie poszerzenia w przyszłości ul. Deszczowej, która w chwili obecnej ma ok. 6 m szerokości. Jeżeli plan realizowany będzie w zaproponowanym przez Urząd zakresie, będzie to oznaczało, iż opracowywany jest pod konkretne zamówienie i nie ma nic wspólnego z ładem przestrzennym.

Na koniec mała dygresja, aby nie zarzucono mi, że wszystkich urzędników wrzucam do jednego worka, przypisując im taką samą odpowiedzialność – uważam, że za przygotowanie merytoryczne, między innymi niezbędnej dokumentacji odpowiadają pracownicy referatów. Dlatego też za braki w materiałach dostarczonych Radnym na Komisję odpowiada kierownik referatu oraz wyznaczony pracownik.
Natomiast za to, które wnioski, dotyczące opracowania planów zostaną rozpatrzone pozytywnie, oraz jaki będzie zakres nimi objęty - odpowiedzialność ponosi Wójt i jej doradcy. Moim skromnym zdaniem, kierownik referatu powinien również włączać się do dyskusji i podsuwać najwłaściwsze rozwiązania. No chyba, że kierownictwo Urzędu popadło w samozachwyt i uważa, że żadna merytoryczna pomoc nie jest jemu potrzebna. Dotychczasowe doświadczenia sugerują, że druga opcja jest bardziej prawdopodobna.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz