niedziela, 8 stycznia 2012

Opłata za umieszczenie urządzenia infrastruktury technicznej w pasie drogowym (1)

Na blogu Moje Dopiewo 6 stycznia 2012 r. pojawiło się pytanie jednego z internautów dotyczące rocznej opłaty za umieszczenie urządzenia infrastruktury technicznej w pasie drogowym. Jak na razie, żaden z aktywnych użytkowników forum nie wypowiedział się na ten temat. Widać ponownie, że braki w wiedzy nt. w obowiązujących przepisów są powszechne – radni taką wiedzę powinni posiadać, zwłaszcza ci, którzy wszystkich wokół krytykują. W związku z powyższym postaram się temat ten przybliżyć.

Opłata za umieszczenie urządzenia infrastruktury technicznej, nie związanej z pasem drogowym w pasie drogi publicznej, naliczana jest na podstawie przepisów ustawy o drogach publicznych (Dz. U z 2007 r. Nr 19 poz. 115). Ustawa nakłada na zarządcę drogi obowiązek naliczenia jednorazowej opłaty za zajęcie pasa drogowego (w przypadku instalowania urządzenia w pasie drogowym) oraz opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym. Zgodnie z art. 40 ust. 13a w/w ustawy opłatę za umieszczenie urządzenia należy uiszczać corocznie do 15 stycznia danego roku z góry.

Opłata za zajęcie pasa drogowego oraz umieszczenie urządzenia w pasie drogowym naliczana jest w drodze decyzji administracyjnej, na podstawie uchwały rady gminy. Ustawa o drogach publicznych określa jedynie maksymalne stawki (podobnie jak w przypadku opłaty adiacenckiej czy planistycznej). Dopiero rada gminy stosowną uchwałą określa konkretne wartości opłaty, jaką następnie nalicza zarządca drogi za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym.
Zaznaczyć należy, że opłatę za umieszczenie urządzenia nalicza się w przypadku tych dróg, które zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o drogach publicznych zaliczone zostały do kategorii dróg publicznych.
W/w opłata naliczana jest za wszystkie urządzenia nie związane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg. Dotyczy takich urządzeń jak sieci energetyczne, gazowe, telekomunikacyjne, wodociągowe czy kanalizacji sanitarnej. Nie dotyczy urządzeń związanych z oświetleniem czy odwodnieniem drogi.

W przypadku sieci energetycznych i gazowych wraz z przyłączami sprawa jest prosta. Właścicielem urządzenia do licznika, umieszczanego obecnie w granicy nieruchomości są gestorzy sieci, tj. zakład energetyczny lub gazowniczy, i to oni ponoszą koszty opłaty. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnej. Właścicielem sieci jest zazwyczaj gmina lub spółka komunalna. Przyłącza natomiast pozostają własnością właścicieli nieruchomości – licznik wody znajduje się wewnątrz budynku, ilość ścieków obliczana jest na podstawie zużycia wody. Dlatego też przyłącza wodociągowe i kanalizacji sanitarnej pozostają własnością ich użytkowników, tj. właścicieli nieruchomości. Opłata za umieszczenie urządzenia dotyczy tego odcinka urządzenia, który znajduje się w pasie dogi publicznej. Ponieważ powierzchnia urządzenia w przekroju poziomym zazwyczaj nie przekracza 1 m2, opłata ta wynosi stawkę uchwaloną przez radę gminy za 1 m2 urządzenia – nie znam uchwały Rady Gminy Dopiewo i nie wiem jakie są ustalone stawki.

W przypadku realizacji inwestycji budowy przyłącza wodociągowego lub kanalizacji sanitarnej, właściciel nieruchomości lub wykonawca urządzenia w jego imieniu, występuje z wnioskiem do wójta gminy o wydanie zgody na umieszczenie urządzenia w pasie drogowym. Wójt wydając zgodę na umieszczenie urządzenia, nalicza równocześnie jednorazową opłatę za zajęcie pasa drogowego oraz umieszczenie urządzenia w pasie drogowym. Coraz częściej gminy wydają obecnie jedną decyzję dla obu rodzajów opłat. Ponadto należy wiedzieć, że wójt nie musi corocznie, tak jak w przypadku podatku od nieruchomości, wystawiać kolejnej decyzji o naliczeniu opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym. Opłata ta jest stała i nie podlega waloryzacji. Jak na razie jest również bezterminowa.

Tak więc każdy właściciel, który otrzymał decyzję o naliczeniu opłaty z tytułu umieszczenia urządzenia infrastruktury technicznej nie związanej z pasem drogowym musi pamiętać o corocznym jej uiszczeniu do 15 stycznia każdego roku. W przeciwnym wypadku urząd wezwie go do zapłaty, naliczając przy okazji odsetki za zwłokę. Proponuję więc wszystkim właścicielom przejrzenie posiadanych dokumentów związanych z budową domu i odszukanie stosownej decyzji administracyjnej.

Natomiast nowi właściciele nieruchomości muszą mieć świadomość, że realizując przyłącza wodociągowe czy kanalizacji sanitarnej, zostaną przez Gminę taką opłata obciążeni. Opłata za umieszczenie urządzenia nie dotyczy nieruchomości zlokalizowanych przy drogach prywatnych – tu decyduje umowa z właścicielem drogi, zawarta zazwyczaj w akcie notarialnym kupna-sprzedaży.

Uzupełnienie

Moim zamiarem, jeszcze wczoraj, było przekazanie dodatkowych informacji na temat opłaty za umieszczenie urządzenia infrastruktury technicznej w pasie drogowym. Jednak "dyskusja", jaka rozgorzała między "pawelkiem" i "foxem" zniechęciła mnie do zabrania głosu - http://www.mojedopiewo.pl/forum/sprawy-lokalne/oplata-za-umieszczenie-urzadzenia-infrastruktury-technicznej. Poziom intelektualny i merytoryczny, jaki reprezentują obaj "dyskutanci", jak również odporność na wszelkie argumenty, powodują, że przedstawianie swojego stanowiska traci jakikolwiek sens. Jeżeli taki ma być poziom wymiany poglądów na forum Moje Dopiewo, to nie wróżę mu długiego życia. Chyba że znajdą odpowiednio bogatych sponsorów.
Czytaj więcej -  uzupełnienie

Obserwatorka I (Pierwsza)

4 komentarze:

  1. Co za bzdury ! Ani Gmina, ani żadne Słuzby Drogowe nie nie powinny obciążać roczną opłatą za umieszczenie takiego urządzenia w pasie drogowym właściciela podłączonego budynku, bo nie jest on właścicielem sieci ! Własność kończy się na granicy działki. Są na to przepisy i ja osobiście je przedstawiłem i wygrałem. Nie róbcie ludziom wody z mózgu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, Panie Kamilu na jakie przepisy ewentualnie mogę się powołać?

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń