sobota, 4 lutego 2023

36 miejsce w Polsce i 6 w Wielkopolsce w rankingu „Gmina Dobra do Życia” (1) - zagospodarowanie placu przy ul. Figowej w Skórzewie w gminie Dopiewo

 

Zamierzałam dzisiaj zająć się innymi tematami, jednak zafascynował mnie kolejny, wiekopomny pomysł wójta Pawła Przepióry. Zgodnie z obietnicą wyborczą, przystąpił on do zagospodarowania terenu, który od lat leżał odłogiem. Idea szczytna – w tej części Skórzewa, brak miejsc do wypoczynku na łonie przyrody. Realizacja pomysłu, budzi jednak we mnie, duże wątpliwości.

Już sam koszt inwestycji – prawie 4 mln złotych – w dobie szalejącej inflacji i narastającej liczby oczekujących priorytetów, to chyba jakaś paranoja. Jest to teren o powierzchni ok. 6500 m2, z czego część już jest zagospodarowana.

Z rozmów z mieszkańcami osiedla Ławica-Zachód wynika, że deweloper obiecywał tam powstanie parku, jako miejsca do rekreacji i wypoczynku, z ławeczkami, ewentualnie fontanną. Dominować miała zieleń niska, średnia i wysoka. Miała ona stanowić enklawy zieleni, oddzielające od stron: północno-zachodniej i południowo-wschodniej, zabudowę mieszkaniową od placu. Park miał zapewniać wypoczynek wszystkim grupom mieszkańców – od najmłodszych do najstarszych i nie miał stwarzać uciążliwości dla wspólnoty, już mieszkającej.

Z ciekawości zajrzałam do specyfikacji przetargowej – otwarcie ofert miało miejsce 13 stycznia br.:

Z projektu uchwały budżetowej wynika, że Gmina przeznaczyła na ten cel 3,6 mln złotych. Niewykluczone, że kwota ta już została zwiększona na ostatniej Sesji RG.

Najciekawszy jest jednak sam projekt. Pomysłodawcy wykazali się wyjątkową wręcz kreatywnością:

Powstaną tam: fontanna nieckowa, pergola stalowa, wiata stalowa, miejsce na ognisko, scena zewnętrzna, salon muzyczny, salon czytelniczy, salon edukacyjny, salon parkur, ścieżki spacerowe oraz wybieg dla psów. Wszystkie obiekty zbudowane zostaną oczywiście ze stali, betonu i kamienia. Zapomniano za to o zwykłym placu zabawa dla maluchów. Do tego planowane jest posadzenie 726 drzew i krzewów – ciekawe, gdzie Wójt zamierza je wcisnąć? Brakuje tylko basenu, pumptracka, stadionu piłkarskiego, hali łyżwiarskiej i skoczni narciarskiej.

I to wszystko na powierzchni ok. 4,5 tys. m2. Dla porównania: teren zielony przy ul. Malinowej w Skórzewie zajmuje prawie 3 tys. m2, boiska sportowe przy szkole nr 2 w Skórzewie 2,3 ha, z kolei plac przy ul. Komornickiej w Dąbrówce to ok. 4,2 tys. m2.

Co prawda, projekt obejmuje obszar 6,5 tys. m2, ale z tego trzeba odliczyć ok. 2 tys. m2 na istniejącą ścieżkę wzdłuż potoku, wraz z pasem trawy, oddzielającym ją od rowu:

Gdzie w tej sytuacji będzie miejsce na relaks i wypoczynek? - obiecywany mieszkańcom. Aby wypocząć, będą musieli zostać w domach. A i to, nie będzie gwarantowało ciszy i spokoju.

Plac graniczy bezpośrednio z zabudową mieszkaniową lub jest oddzielony wąskim pasem jezdni:

„Najciekawsza” jest lokalizacja wybiegu dla psów, który ma przylegać bezpośrednio do posesji przy ul. Figowej 17 – zamiast obiecanego pasa zieleni trzystopniowej. Sam wybieg będzie miał ok. 250 m2, tyle samo, co sąsiadujące z placem budynki w zabudowie bliźniaczej. Czy Wójt planuje budowę ekranu akustycznego, oddzielającego wybieg od budynków mieszkalnych?

Mieszkańcy Dąbrówki mogą podziękować Opatrzności, że plac przy ul. Komornickiej, powstał przed objęciem funkcji wójta przez Pawła Przepiórę.

Zastanawia mnie, czy projekt zagospodarowania placu przy ul. Figowej w Skórzewie był konsultowany z mieszkańcami? - choćby osiedli Ławica-Zachód. Jakoś nie mogę sobie przypomnieć, aby był publikowany na stronie Urzędu Gminy, jak to ma miejsce w przypadku budowy dróg osiedlowych.

To tyle, co nasunęło mi się po pobieżnym przejrzeniu projektu. Jak wygląda wykorzystanie takich terenów w praktyce, można skonsultować z mieszkańcami ulic: Stawnej i Strażackiej w Dopiewie. Mimo, iż przerobiony przez ówczesnego wójta Adriana Napierałę, staw na „zbiornik ppoż.” nie zawiera takich atrakcji, jakie planowane są przy ul. Figowej w Skórzewie, interwencje Policji są częste. A „młodzież” ze Skórzewa już nieraz, wykazała się pomysłowością w dewastacji obiektów i urządzeń publicznych.

Mimo to, mieszkańcom tej części Skórzewa życzę ciszy i spokoju po pracy.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz