sobota, 26 stycznia 2019

Komisja Budżetu, Finansów, Inwestycji, Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej Rady Gminy Dopiewo, posiedzenie 14 stycznia 2019 r. – absurdy gonią absurdy, ale jest i światełko w tunelu



Z pewnym opóźnieniem podejmuję temat, jednak to posiedzenie było na tyle istotne, że muszę się do niego ustosunkować. A w związku z faktem, że w posiedzeniu Komisji wzięli udział przedstawiciele Komisariatu Policji i Straży Gminnej w Dopiewie muszę podać bardzo ważne numery telefonów i adresy e-mailowe:
519 064 684 (nie jest to numer alarmowy) lub dyzurny.dopiewo@po.policja.gov.pl
Pod w/w telefon/adres można, a nawet należy wysyłać wszelkie niepokojące sygnały, informacje, zdjęcia itd. związane z kradzieżami lub włamaniami na terenie gminy Dopiewo.
519 064 612 – dyżurny w Komisariacie Policji w Dopiewie. Należy dodać, że w/w Komisariat urzęduje w godz. 7:30-15:30. Potem do dyspozycji mieszkańców pozostaje dyżurny i patrol samochodowy.
Niebezpieczne miejsca należy zaznaczać na: Krajowej Mapie Zagrożeń (wskazanymi miejscami musi zająć się policja).


Na początek jednak krótka refleksja. Za nami 3 sesje oraz 11 posiedzeń komisji Rady Gminy Dopiewo. Pozwala to już na wyrobienie sobie pewnej opinii na temat pracy Rady.
Muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem aktywności Radnych z klubu JesteśMY na Tak. Tradycyjnie dawałam nowym Radnym 100 dni na okrzepnięcie i wdrożenie się do nowej roli (wszyscy trzej są radnymi po raz pierwszy), ale okazało się to niepotrzebne.
Radni z w/w Klubu od początku wykazują się niezwykłą aktywnością i działaniami na rzecz lokalnej społeczności. Zdążyli już złożyć interpelację – forma przekazywania wniosków, niedopuszczalna przez poprzednie 4 lata. Przedstawili również kilka wniosków pisemnych, nie licząc uwag, przekazywanych ustnie.
Wydaje się, że wywołało to panikę wśród Radnych z komitetu Adriana Napierały. Część z nich zaczyna budzić się z letargu i wykazywać wzmożoną aktywnością. Niestety, w wielu przypadkach ujawnia się brak wiedzy. Radni z KWW Adriana Napierały tym samym narażają się na śmieszność lub podejrzenie o działania nie do końca  zgodne z prawem. Tak było i na posiedzeniu Komisji 14 stycznia br.

Równocześnie podjęta została próba zdyskredytowania Radnych z klubu JesteśMY na Tak. Jak się wydaje, zadanie to zostało powierzone „pawelkowi”, administratorowi forum Moje Dopiewo. Z jednej strony ma on wytykać Radnym opozycyjnym niekompetencję, a z drugiej przedstawiać, że zgłaszane przez nich i mieszkańców Gminy wnioski są niemożliwe do realizacji. Takim przykładem może być, prowadzona przez „pawelka”, dyskusja raczej z samym sobą, dotycząca rampy kolejowej w Palędziu. Próbuje on udowodnić, że budowa nowej rampy z równoczesną likwidacją starej jest nierealna, ponieważ PKP to państwo w państwie.
A tak naprawdę, sprawa ta ujawnia całą nieudolność oraz niechęć do podejmowania wysiłku ze strony Wójta i machiny urzędniczej.

Przejdźmy jednak do omówienia posiedzenia Komisji Budżetu.
Głównym i w zasadzie jedynym tematem była sprawa bezpieczeństwa mieszkańców gminy Dopiewo. Temat ten jest coraz bardziej aktualny ze względu na coraz częstsze kradzieże i włamania. Najgorzej pod tym względem było w listopadzie i grudniu 2018 r. Jak widać, gmina Dopiewo staje się atrakcyjna dla złodziei, w negatywnym znaczeniu tego słowa.
W posiedzeniu wzięli udział: komendant Komisariatu Policji w Dopiewie oraz komendant Straży Gminnej.
Co ciekawe, po raz kolejny zabrakło wójta Adriana Napierały, mimo iż posiedzenie to było zaznaczone w Kalendarzu Wójta. Czyżby Kalendarz ten był zwykłą fikcją?
Również większość radnych nie skorzystała z zaproszenia, mimo iż wszyscy zostali powiadomieni.
Temat bezpieczeństwa, a raczej jego braku przedstawił komendant Piotr Wiczyński a konkluzja jest niewesoła. Mimo, iż Komisariat istnieje już ponad rok i podobno zatrudnia 21 funkcjonariuszy, mieszkańcy mogą liczyć tylko na swoją czujność i pomoc sąsiadów. Na 41 włamań do domów i mieszkań w 2018 r. nie złapano ani jednego przestępcy. W przypadku kradzieży samochodów (było ich w ub. roku 39), złapano raptem 2 sprawców na gorącym uczynku.

W tej sytuacji należy zadać pytanie: po co nam Komisariat Policji a jeśli jest rzeczywiście potrzebny, to dlaczego powstał w Dopiewie? Z kronik policyjnych jednoznacznie wynika, że najwięcej przestępstw popełnianych jest w Skórzewie i Dąbrówce, potem jest Dąbrowa i Zakrzewo, a ostatnio osiedle Linei w Dopiewcu. Wszystkie te miejscowości leżą w dużym oddaleniu od Komisariatu, do tego oddzielone są przejazdami kolejowymi.
Takie pytanie padło ze strony jednego z Radnych klubu JesteśMY na Tak.

Odpowiedzi udzielił, bo nie miał wyboru, przewodniczący RG Leszek Nowaczyk. Była ona tak absurdalna, że nadawałaby się co najwyżej do kabaretu.
Otóż Leszek Nowaczyk stwierdził, że Komisariat w Dopiewie zlokalizowano m.in. ze względu na potencjalny rozwój Więckowic. Według niego za chwilę pojawi się tam tylu mieszkańców, że umieszczenie Komisariatu w Dopiewie było w pełni uzasadnione. Czyżby?
W ubiegłym roku Urząd Gminy opublikował ciekawe zestawienie, obrazujące jak zmieniała się liczba mieszkańców w poszczególnych miejscowościach na przestrzeni ostatnich 23 lat, począwszy od 1995 r. - link.
Wynika z niego, że np. liczba mieszkańców Dąbrówki wzrosła ze 169 osób w 1995 r. do 4033 (dane na 31 grudzień 2018 r.). W Skórzewie liczba osób w tym okresie wzrosła z 1312 do 7109. Za chwilę w Skórzewie przy ul. Cisowej rozpocznie się budowa kolejnego osiedla, w którym zamieszkać może nawet do tysiąca osób. W Dąbrowie uchwalono plan dla budowy osiedla przy ul. Leśnej, dla którego wójt Adrian Napierała zamierza zbudować poza kolejnością drogę, ul. Dojazd.
Natomiast Więckowice (razem z Drwęsą, Zborowem, Fałkowem i Pokrzywnicą) w latach 1995-2018 rozrosły się z 671 do 1222 mieszkańców. Komentarz chyba jest zbyteczny.

Gdyby Komisariat powstał np. w Dąbrówce, to obejmowałby swym bezpośrednim zasięgiem, także Skórzewo, Dąbrowę, Zakrzewo, Palędzie, Gołuski i północną część Dopiewca o łącznej liczbie ok. 17,5 tys. osób. Stanowi to ok. 70% ogółu mieszkańców gminy Dopiewo.
Z wypowiedzi sołtys/radnej Anny Kwaśnik wynika, że przewodniczący Leszek Nowaczyk, współdecydując o lokalizacji Komisariatu w Dopiewie, miał na myśli jedynie przyszłych mieszkańców Więckowic a nie tych, którzy już tu mieszkają i płacą w Gminie podatki.  Jak się okazuje, w Więckowicach zagrożeniem jest młodzież, która czuje się tam zupełnie bezkarna a lokalne sklepy zaopatrują ją w alkohol i papierosy. Sołtys/radna wskazała proste rozwiązania tych problemów.

Korzystając z okazji, że dzień wcześniej miał miejsce śmiertelny atak na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, głos zabrał radny Jan Bąk. Zapytał, jak policja postępuje z hejtem, godzącym w dobre imię danej osoby. Z pewnością miał na myśli m.in. mój Blog.
Zanim Radny podejmie jakieś kroki, proponuję, aby zapoznał się ze stosownymi definicjami, czym jest hejt a czym merytoryczna krytyka? Bardzo wielu funkcjonariuszy publicznych najchętniej wszystkie niewygodne opinie i komentarze wrzuciłoby do jednego worka, pod hasłem „mowa nienawiści”. A na dobre imię trzeba sobie zapracować. Nie dostaje się go automatycznie wraz z objęciem określonego stanowiska czy funkcji.
A ja ze swej strony dodam, że hejterem określa się osobę, która wyraża kłamliwe, kłótliwe i agresywne komentarze w Internecie. Jednak orzecznictwo dotyczące art. 23 kc dopuszcza w dążeniu do prawdy, nazywanie pewnych spraw po imieniu. Oprócz tego w sprawach, gdy władza dopuszcza się naginania, naruszania lub łamania prawa – milczenie jest bliskie obojętności, co odbierane jest jako przyzwolenie na w/w działanie. Osoba automatycznie traci swoje dobre imię, gdy w wypowiedziach i debacie publicznej nie przejawia szacunku do drugiego człowieka. M.in. również traci dobre imię, gdy nie podporządkowuje się zarządzeniom ustawodawczym (np. brak terminowo publikowanych oświadczeń majątkowych za minioną kadencję).  

Zastanawiam się, czy radny Jan Bąk był obecny na XXXIII Sesji RG Dopiewo poprzedniej kadencji 31 lipca 2017 r.? Radni, w obecności i z udziałem Wójta i radcy prawnego, dopuścili się pomówień wobec jedynego gościa przysłuchującemu się obradom, jak i mowy nienawiści i arogancji wobec mieszkańców Gminy - http://blogdopiewo.blogspot.com/2017/08/moralnosc-radnych-gminy-dopiewo.html. 

Posiedzenie z 14 stycznia br., po raz kolejny potwierdziło, że największym zaangażowaniem wykazali się Radni z klubu JesteśMy na Tak. Nie dość, że byli aktywniejsi w czasie Komisji, to złożyli 4 pisemne wnioski, skierowane do Wójta Gminy, Starosty oraz Komendantów Policji i Straży Gminnej. Zastanawia mnie, czy długo będą czekali na odpowiedź?

Podsumowując muszę stwierdzić, że czuję wyraźny powiew świeżego powietrza, płynący z Rady Gminy Dopiewo. Szkoda, że na razie wynika on prawie wyłącznie z działalności tylko 3 Radnych.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz