sobota, 21 stycznia 2023

Komisja Oświaty Rady Gminy Dopiewo z 11 stycznia 2023 r.

 

Tematy kluczowe: dotacje z budżetu Gminy na rzecz prac konserwatorskich; analiza danych demograficznych w kontekście rozbudowy bazy oświatowej i jej wykorzystania.

Za nami pierwsze w tym roku posiedzenie Komisji Oświaty Rady Gminy Dopiewo. Jak starałam się informować w ostatnich tekstach - oświatowa-patologia-1 oświatowa-patologia-2, w dziedzinie oświaty w naszej Gminie, jest wiele do zrobienia i to, od wielu lat. Wszyscy kolejni wójtowie nie działali racjonalnie, kierując się niezrozumiałymi dla mnie a myślę, że i dla średnio zorientowanych osób, przesłankami. Niestety, zagadnieniami tymi tradycyjnie zajmują się dyletanci i osoby, którym nie chce się podjąć najmniejszego wysiłku. W latach 2015-2020 był to Paweł Przepióra, obecnie jest to Paweł Jazy.

Analizując tematy i przebieg posiedzenia Komisji Oświaty z 11 stycznia br., chcę naświetlić dwa istotne tematy:

- dotacje z budżetu Gminy na rzecz prac konserwatorskich przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na 2023 r. Temat ten był omawiany również na Komisji Budżetu, ale ze względu na to, że został przytłumiony burzą związaną z nowym harmonogramem odbioru odpadów, pominęłam go.

- analiza danych demograficznych w kontekście rozbudowy bazy oświatowej i jej wykorzystania w latach 2021/22-2028/29.

Posiedzenie Komisji rozpoczęło się od omówienia zasad udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauracyjne lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na 2023 r. Temat ten Rada Gminy omawiała już w listopadzie ub. roku.

Należy przypomnieć, że stosowna uchwała nr XXIV/317/20, została podjęta stosunkowo niedawno, tj. 23 listopada 2020 r. Przewidywała ona wsparcie w wysokości 50 tys. złotych i taka kwota została w listopadzie ub. roku zaplanowana na 2023 r. Ponowne procedowanie tej uchwały wynika z faktu, że większość radnych RG Dopiewo, postanowiła zwiększyć o 20 tys. kwotę dotacji.  

W/w uchwała określa, że wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie nie wyższe niż 50% całkowitego nakładu. W tym roku zaplanowano następujące kwoty dotacji: dla 2 kościołów – 40 tys. na remont dachu w Zakrzewie i 20 tys. na kolejny etap robót w Skórzewie oraz 10 tys. na remont elewacji willi w Dopiewie.

Nie jestem pewna, czy podjęcie w/w uchwały było dobrą decyzją? – tym bardziej, że jesteśmy w okresie kryzysu a kościoły zabytkowe, mają możliwość korzystania z innych źródeł dotacji, przeznaczonych na ochronę zabytków. Ale z drugiej strony, mieszkańcy wierzący i niewierzący w gminie Dopiewo, wiedzą ile środków finansowych, większość w Radzie, przekazuje m.in. na obiekty sakralne w celu ich remontu.

Jest to sytuacja bardziej przejrzysta niż ta, która miała miejsce w Dopiewie, przy naprawach nieruchomości należących do kościoła. Pisałam o tym m.in. tutaj posiedzenie-wspolne.

Na w/w posiedzeniu radna Mariola Walich wnioskowała, aby na cele remontu kościoła w Zakrzewie, przeznaczyć sumę 50 tys. złotych (co byłoby niezgodne z założeniami w/w uchwały), jak stwierdziła m.in. - parafia ta, jeszcze nigdy nie skorzystała z możliwości pozyskania środków od Gminy. Chcę tylko przypomnieć Radnej, że w 2022 r. Gmina, wybudowała w okolicach kościoła w Zakrzewie, wzdłuż ul. ks. S. Ostrowskiego, parking. Raczej nikt nie ma wątpliwości, komu on był potrzebny. Cała inwestycja kosztowała 1mln 120 tys. złotych, z tego, jak przypuszczam, 40% poszło na budowę parkingu. Jest on wykorzystywany głównie w czasie obrządków religijnych, w tymże kościele.

W mojej ocenie, jest to kolejny przykład marnotrawstwa środków publicznych. Jak widać, łatwo jest być sponsorem obiektów kultu religijnego z publicznych pieniędzy. W tym zakresie wójt Paweł Przepióra już dawno przeskoczył swoich poprzedników, mimo iż kieruje Gminą dopiero 1,5 roku.

Natomiast dotację dla willi „Leszner” w Dopiewie, uważam, jak i mieszkańcy Sołectwa, za decyzję bulwersującą. Willa ta, jest własnością prywatną i nie ma żadnej wartości społecznej. W Gminie, choćby w samym Dopiewie, jest wielu mieszkańców, których nie stać na większe remonty swoich domów. Na dotacje jednak liczyć nie mogą, bo ich budynki nie są zabytkowe.

No, ale nasz rząd jest bardzo szczodry dla niektórych grup społecznych, zazwyczaj dobrze uposażonych.

Na marginesie dodam, że w gminie Dopiewo jest w zasadzie tylko jeden prawdziwy zabytek – kościół w Konarzewie. Pozostałe obiekty, jak kościoły w Zakrzewie i Skórzewie są zabytkowe tylko dlatego, że przekroczyły określony przepisami wiek.

Obecnie pojawił się nowy Rządowy Program Odbudowy Zabytków w wys. 3 mld złotych. Każda z gmin może złożyć do 10 wniosków a kwota dofinansowania może wynieść 100% wartości inwestycji.

W gminie Dopiewo nie ma wielu zabytków, a to co zostało i nie jest obiektem sakralnym, jest przeznaczane na zniszczenie. Tak było ze szkołą w Dopiewie:

Tak najprawdopodobniej będzie z budynkiem szkoły w Więckowicach:

Czy Urząd Gminy w Dopiewie zdobędzie się na przygotowanie wniosku na ratowanie tego obiektu, o ile on jeszcze stoi? Przy najbliższej okazji muszę to sprawdzić.

Obecna kadencja władz gminy Dopiewo, naznaczona jest kłamstwem, oszustwem, manipulacją i naginaniem faktów oraz niesprawiedliwością społeczną. Stąd „kasa” dla kościołów – zadaniem księży jest przedstawianie włodarzy w jak najkorzystniejszym świetle. W naukach kościoła w/w cechy to grzechy, jeżeli jednak dopuszczają się ich przedstawiciele władz, którzy decydują o przeznaczeniu środków publicznych na kościoły – wypada „wrzucić je pod dywan”. W związku z tym, zupełnie nie dziwi, uniżoność księży, w czasie „uroczystości” gminno-parafialnych, wobec polityków lokalnego i wyższego szczebla – uważam, że jest formą podziękowania za przekazane, w majestacie prawa, fundusze publiczne.

Drugi ważny temat przedstawił kierownik ref. szkolnictwa i oświaty, Tomasz Kąkolewski, a dotyczył analizy: danych demograficznych w kontekście rozbudowy bazy oświatowej oraz stanu i prognoz funkcjonowania szkolnictwa podstawowego w latach 2022/22 – 2028/29, z danymi na dzień 30 grudnia 2022 r.

Moim zdaniem, cały wywód Kierownika miał 2 cele. Pierwszy to udowodnić, że rozbudowa-budowa szkoły w Dopiewcu w tej lokalizacji, była zasadna. A drugi – szybko znaleźć sposób na zapełnienie tej placówki uczniami. Bo rozbudowa szkoły przy braku uczniów – to zwykła niegospodarność.

Kierownik Tomasz Kąkolewski wykazał, że minimalnie a wręcz na stałym poziomie, prognozuje się liczbę uczniów w Dopiewie, Więckowicach i Konarzewie.

Natomiast najwięcej uczniów liczy szkoła podstawowa im. Kawalerów Uśmiechu w Dąbrówce. Uważa się, że placówka ta jest już przeciążona, ze względu na fakt, że uczęszczają do niej dzieci z: Dąbrówki, Palędzia, Zakrzewa i Gołusek.

Nie wiem, czy było to przeoczenie, czy raczej celowy zabieg, że referujący zapomniał wykazać, iż liczna grupa uczniów tej szkoły mieszka w Dopiewcu, m.in. na osiedlu Leśna Polana. Na marginesie należy dodać, że do tej szkoły uczęszczają również dzieci Wójta, mieszkające w Dopiewcu.

W opinii Tomasza Kąkolewskiego, po przerzuceniu nowych roczników dzieci z Leśnej Polany, rozbudowana szkoła w Dopiewcu, ma się w szybkim tempie zapełnić. Zastanawia mnie, ilu rodziców z Leśnej Polany, chętnie będzie posłać swoje dzieci do szkoły w starym Dopiewcu?

Co więcej, z-ca Paweł Jazy poinformował, że planowana jest budowa sali gimnastycznej przy tej szkole, nad którą wybudowane zostaną jeszcze 3 sale dydaktyczne. Na zdziwienie radnego Klemensa Krzywosądzkiego powyższą informacją, dodał, że zarezerwowano nawet środki finansowe na projekt inwestycyjny w budżecie na 2023 r.

Trzykrotnie przysłuchiwałam się (w czasie posiedzeń RG Dopiewo) procedowaniu budżetu na 2023 r., i nigdy nie dotarła do mnie informacja o zabezpieczeniu środków na ten cel. Oprócz tego, nie mogę znaleźć tej wartości w przyjętym budżecie przez Radę Gminy Dopiewo na 2023 r. Być może, że informacja ta, została ukryta pod pozycją: rolowanie, korytowanie dróg gruntowych, albo pod: nasadzenia drzew miododajnych, a może jednak pod: wykonanie remontu ul. Poznańskiej w Konarzewie?

Ponadto nasuwa się pytanie, gdzie z-ca Paweł Jazy zamierza tą salę gimnastyczną postawić? Część działki nr 202/4, na której stoi szkoła w Dopiewcu, jest wydzierżawiona byłym nauczycielom. Zgodnie z Kartą Nauczyciela, mają oni prawo dożywotnio użytkować te grunty. Z tego, co wiem, nie mają zamiaru z tego prawa rezygnować. Nie znam również żadnej specustawy, która umożliwiłaby przejęcie gruntów pod budowę sali gimnastycznej.

Za kilka dni posiedzenie wspólne Komisji RG i zapewne zostaną zaproponowane zmiany w budżecie, które wyodrębnią środki na projekt sali gimnastycznej przy szkole w Dopiewcu. Będzie to typowe działanie pod „publiczkę”, które ma wprowadzić w błąd mieszkańców nowego Dopiewca.

Nie jeden raz, mieliśmy okazję przekonać się, że gadulstwo, zamiast merytorycznej wypowiedzi, które cechuje z-cę wójta Pawła Jazego, nie ma przełożenia na zasadne działania - dlatego nie zdziwiła mnie propozycja Klemensa Krzywosądzkiego, aby rozważyć możliwość zadaszenia Orlików, zamiast budować nowe sale. Tym bardziej, że na taki program można pozyskać dofinansowanie. Zastępca stwierdził, że taka opcja była brana pod uwagę. ale z niej zrezygnowano, nie pamiętał powodu. Przypuszczam, że dlatego, iż taki obiekt jest mało spektakularny.

Należy przypomnieć, że decyzja o podjęciu budowy-rozbudowy szkoły w Dopiewcu, zapadła w 2021 r. w okresie bezkrólewia, gdy oficjalnie Gminą kierował komisarz Zbyszko Górny. Ale za sznurki, należy sądzić, pociągał Paweł Przepióra i nazwa tej inwestycji, zmieniała się w zależności od potrzeb wizerunkowych. W tym czasie przewodniczącym Komisji Oświaty był Paweł Jazy.

Uchwałę o budowie-rozbudowie szkoły, podjęto bez jakichkolwiek konsultacji społecznych (trudno za takie uznać konsultacje z radną Mariolą Nowak i dyrektor szkoły Aleksandrą Maryanowską-Naja). Do tego wiadomo było, że nie ma możliwości postawienia sali gimnastycznej. Z-ca Paweł Jazy najwyraźniej postanowił brnąć w krętactwach – ciekawe tylko, kiedy się wyłoży?

Wracając do dyskusji, radny Justin Nnorom stwierdził m.in., że zmiana obwodów szkolnych jest nieunikniona, w celu odciążenia przede wszystkim szkoły podstawowej w Dąbrówce, jak również, należy wziąć pod uwagę maksymalnie wykorzystaną placówkę w Dąbrowie. Radny natomiast uważał, że należy dociążyć szkołę podstawową nr 2 w Skórzewie.

Na uwagę, dotyczącą dociążenia szkoły nr 2 w Skórzewie, kierownik T. Kąkolewski, wyraził przekonanie, że patrząc na wskaźniki demograficzne, szkoła ta będzie musiała być rozbudowana i to dość szybko, gdyż powstające osiedla, zasiedlane są przede wszystkim przez młodych ludzi z dziećmi.

Natomiast z-ca Paweł Jazy poinformował, że w I kwartale 2023 r. będzie gotowy projekt rozbudowy szkoły podstawowej nr 2 w Skórzewie. Nowa część powinna być gotowa na 1 września 2026 r. Ponadto wybudowana zostanie duża hala sportowa, na której jednocześnie zajęcia z wychowania fizycznego, będą mogły mieć 3 klasy. Oprócz zajęć szkolnych, hala ma być wykorzystana dla dużych imprez sportowych, widowisk i koncertów – terminu budowy tego obiektu nie wskazał.

Zastanawia mnie, gdzie z-ca Paweł Jazy zamierza tą halę postawić? Teren szkoły nr 2 w Skórzewie jest dość duży – to 3,5 ha. Jednak jest on w całości zagospodarowany:

Jeżeli zamierza równocześnie rozbudować szkołę oraz budować halę sportową, to trzeba będzie zlikwidować boiska. A trzeba pamiętać, że w przypadku, gdy będą tam się odbywać imprezy pozaszkolne, to potrzebny jest duży parking. Mam okazję obserwować, ile samochodów i autobusów parkuje przy hali GOSiR w Dopiewie, gdy odbywają się tam imprezy. Może Pan Jazy myśli o parkingu podziemnym? W moim przekonaniu, urzędnik ten coraz bardziej traci kontakt z rzeczywistością i jego słów, nie można traktować poważnie.

Również szybkiego wprowadzenia nowych obwodów szkolnych, domagała się radna Mariola Walich. Z-ca wójta Paweł Jazy obiecał przygotowanie, na lutową komisję, symulacji zmian obwodów w Dąbrówce, Dąbrowie i SP nr 2 w Skórzewie. Natomiast kierownik T. Kąkolewski podkreślał, że zmiany obwodów szkolnych, będą dotyczyły nowych roczników uczniów.

Osobiście, w te zapewnienia nie wierzę, patrząc na symulacje wzrostu uczniów w szkole w Dopiewcu. Obecnie do starej szkoły uczęszcza około 100 uczniów. W nowym obiekcie ma uczyć się dodatkowo 250 dzieci, a planowane są jeszcze 3 sale dydaktyczne, które mają być wybudowane nad salą gimnastyczną, „zawieszoną w chmurach” – łącznie będzie to ok. 400 uczniów, zgodnie ze wskaźnikami przedstawionymi przez Kierownika ref. szkolnictwa – dla mnie, jest to całkowita fikcja.    

Nigdy nie byłam przeciwnikiem budowy nowego obiektu oświatowego w Dopiewcu – ale absolutnie nie w tej lokalizacji, o czym pisałam tutaj dopiewiec

Ale z drugiej strony, okoliczności i cel budowy tego obiektu w starym Dopiewcu, tłumaczy - bliskość kaplicy, w większości rdzenni mieszkańcy, stara zabudowa – planowana celebra na cześć zmarłego wójta Adriana Napierały, wypadnie znacznie korzystniej niż na nowym osiedlu. Poza tym, na osiedlu Leśna Polana trzeba by negocjować przejęcie gruntów z deweloperem, a to już przerasta możliwości naszych włodarzy.

Ciekawa jestem reakcji mieszkańców os. Leśna Polana na informację, że ich dzieci będą musiały korzystać z placówki szkolnej w starym Dopiewcu? – decyzją Rady Gminy Dopiewo. Zapewne będą bardzo wdzięczni za stworzenie takiej możliwości, wzbogacanej informacją o sali gimnastycznej „zawieszonej chyba w chmurach”. Komunikacja szkolna podobno jest bardzo tania, bo istnieje wiele źródeł dofinansowania - dzieci z nowego Dopiewca będą musiały być dowożone do szkoły i póki co, na salę gimnastyczną do Konarzewa.

Zbliżają się zimowe ferie, dlatego w najbliższym czasie nie zamierzam do tematu wracać. Kolejne sprawy czekają w kolejce i nawet nie dokończyłam podsumowania 2022 r.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz