niedziela, 26 lutego 2023

Posiedzenie wspólne Komisji Rady Gminy Dopiewo 20 lutego 2023 r.

 

Tematy kluczowe: spotkania: w sprawie odwiertów w Dopiewcu i z Komendant Policji w Dopiewie.

Ostatnie posiedzenie wspólne Komisji Rady Gminy rozpoczęło się nietypowo. Okazuje się, że na terenie naszej Gminy mogą znajdować się złoża gazu ziemnego, nadające się do eksploatacji.

W związku z tym, w posiedzeniu 20 lutego br., udział wzięli przedstawiciele Departamentu Geologii i Eksploatacji PGNiG w Warszawie, którzy przedstawili plan działań geologicznych na terenie gminy Dopiewo. PGNiG zamierza wykonanie kolejnego odwiertu w obszarze działki 316, w Dopiewcu. Nowy odwiert ma służyć lepszemu rozpoznaniu terenu. Bardzo dokładnie przebieg dyskusji, w tym temacie, przedstawił radny Krzysztof Kołodziejczyk na profilu fb - link1 link2.

Dodam tylko, że otwór w pionie będzie miał ok. 3200 m, natomiast w poziomie ok. 1000 m i poprowadzony zostanie w kierunku południowym, przez tereny obecnie niezamieszkałe ale przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania, pod budownictwo mieszkaniowe. Poniższa mapka pokazuje teren (zaznaczony kolorem czerwonym), na którym prowadzona będzie inwestycja. Z kolei strzałką zaznaczono kierunek poprowadzenia odwiertu poziomego:

Generalnie prace prowadzone będą poza terenami zabudowanymi. Inwestor zapewnia, że działania nie będą uciążliwe dla okolicznych mieszkańców, jednak praktyka pokaże, jak to będzie wyglądało w rzeczywistości.

Większy problem pojawi się, gdy w tym miejscu powstanie odwiert eksploatacyjny – na razie ma powstać odwiert poszukiwawczy. Wówczas ta część Dopiewca, może radykalnie zmienić swój charakter.

Na uciążliwości narażeni będą również mieszkańcy Pokrzywnicy i Sierosławia, ponieważ dojazd do odwiertu odbywać się będzie od strony drogi wojewódzkiej 307. Ul. Pokrzywnicka w Sierosławiu i ul. Łowiecka w Pokrzywnicy, jak również dukt leśny prowadzący do ul. Wierzbowej w Dopiewcu, nie są przystosowane do ciężkich pojazdów. Drogi te mają po kilka metrów szerokości i dotychczas, korzystali z nich głównie właściciele ogródków działkowych.

Z pewnością na inwestycji nie skorzystają również spacerowicze, korzystający z uroków leśnych. O środowisku naturalnym już nawet nie wspomnę.

Jak widać, w Polsce, na całego trwa „odchodzenie” od paliw kopalnych. Polega to na tym, że najpierw spalimy wszystko co możliwe, a później przejdziemy na energię odnawialną. Coraz bardziej obawiam się tego „później”.

Jak wiadomo, w Wielkopolsce znajdują się duże złoża węgla brunatnego, dotychczas nie eksploatowane. Pokazuje to poniższa mapa:

Jak na razie, przeciwnikom eksploatacji tych złóż, udawało się nie dopuścić do uruchomienia kopalni. Jednak, gdy rząd znajdzie się pod ścianą, nie zawaha się z tych zasobów skorzystać. Przykładem są Niemcy, gdzie na potrzeby rozbudowy kopalni węgla brunatnego likwiduje się wsie.

Reasumując, gmina Dopiewo powoli przestaje być miejscem przyjaznym do życia. Linie wysokiego napięcia, drogi ekspresowe, autostrada, hale magazynowe, coraz większe osiedla mieszkaniowe a teraz jeszcze kopalnie. Zastanawiam się, co będzie następne?

Drugim ważnym punktem posiedzenia, było spotkanie z komendant Komisariatu Policji w Dopiewie, Karoliną Przysiecką. Moim zdaniem, Komendant słabo była przygotowana do spotkania z Radą Gminy Dopiewo. Pomijam fakt, że nie wsparła się prezentacją wizualną, obrazującą analizę działań Policji w Gminie ale również nie posiadała danych, dotyczących łamania prawa przez mieszkańców poza jej terenem. Pokusiła się tylko o podanie kilku liczb, z których wynika, że ilość interwencji Policji, w stosunku do roku wcześniejszego, spadła w 2022 r. Natomiast nastąpił wzrost postępowań w sprawach o wykroczenia, dotyczących: bezpieczeństwa i porządku w komunikacji, kradzieży, zakłócania ciszy nocnej i naruszania ustawy o ochronie środowiska. Nie odnotowano również czynów karalnych, których dopuściliby się nieletni. Ponadto odnotowano mniej zdarzeń, związanych z narkotykami, z czym nie zgadzam się – wiele z nich ma miejsce w godzinach wieczornych, gdy Komisariat jest nieczynny. A mieszkańcy nie mają ochoty zgłaszać spraw na Policję, które mogą ciągnąć się za nimi miesiącami.   

Należy dodać, że błędna decyzja o lokalizacji Komisariatu Policji w Dopiewie, przyczyniła się m.in. do faktu, że mieszkańcy Dąbrowy i Skórzewa częściej muszą korzystać z pomocy służb mundurowych Poznania niż rodzimych.

Uważam również, że Komisariat Policji w Dopiewie działa na zasadach Rewirów Policyjnych od godz. 8:00 do 16:00. Po to stworzono Komisariat w Dopiewie, aby Policja była dostępna dla obywateli całą dobę, a nie tylko przez kilka godzin dziennie.

Dlatego nie zachwycam się spadkowymi danymi, gdyż wiele wykroczeń umyka. A na informację, że Komisariat w Dopiewie ma obecnie pełną obsadę, mieszkańcy pytają: gdzie ci policjanci są? Oprócz tego, obecna lokalizacja, znacząco zmniejsza zaufanie mieszkańców do funkcjonariuszy.

Z wypowiedzi obecnej komendant Karoliny Przysieckiej wynika, że chyba nie do końca rozumie rolę Policji. Ponadto raczej nie za bardzo przejmuje się swoimi obowiązkami.

To, co bulwersuje mnie już od lat, to brak zaangażowania policjantów w bezpieczeństwo mieszkańców. Dotyczy to zresztą większości osób, zatrudnionych na stanowiskach państwowych czy samorządowych. Najważniejsze, że kasa wpływa regularnie.

Taki mały przykładzik jako uzasadnienie.

Kilka lat temu na ul. Młyńskiej w Dopiewie nie obowiązywał zakaz postoju i droga, często była blokowana przez kierowców. Sprawa została zgłoszona policjantom, ale twierdzili oni, iż nic nie można zrobić, bo nie ma tam zakazu postoju. Wychodzili z założenia, że to mieszkańcy powinni interweniować u zarządcy drogi.

Obecnie jest to samo. Zgodnie z wypowiedzią Pani Komendant, to mieszkańcy zobowiązani są zgłaszać wszystkie zagrożenia i nieprawidłowości. A to przecież policjanci z racji wykonywanego zawodu, powinni najlepiej znać przepisy ruchu drogowego i zgłaszać zarządcom dróg i ruchu drogowego, wszelkie zauważone nieprawidłowości i zagrożenia.

Przecież na co dzień wykonują patrole, obecnie otrzymali kolejny radiowóz i wyjazdy w teren powinny mieć charakter służbowy, a nie rekreacyjny.

Komendant rozpływała się w zachwytach, na temat doskonałej współpracy z gminnymi instytucjami, jak np. OPS oraz „fajnych” programach edukacyjnych dla przedszkolaków. Może Pani Komendant pomyliła się z powołaniem?

Podsumowując, muszę stwierdzić, że w pełni popieram żartobliwe pytanie radnego Przemysława Milera: czy policja czuje się bezpieczna na terenie gminy Dopiewo? Skoro jest tak bezpiecznie w naszej Gminie, to może Komisariat jest w tej sytuacji niepotrzebny, tym bardziej, iż często na interwencje przyjeżdża Policja z Poznania lub sąsiednich gmin?

Przedstawione powyżej spotkania: z przedstawicielami PGNiG i Policji w Dopiewie, powinny być dostępne on-line dla wszystkich mieszkańców Gminy. Ale są to ważne tematy a nie bajery, więc zostały zreferowane na posiedzeniu wspólnym Komisji RG Dopiewo – tak wygląda transparentność działania obecnych władz.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz