poniedziałek, 9 września 2019

Oświadczenia majątkowe w gminie Dopiewo za rok 2018



Dość długo zastanawiałam się nad podjęciem tematu oświadczeń majątkowych. Jednym z powodów była m.in. możliwość zarzutu, że czepiam się tego z powodu zazdrości, iż inni zarabiają więcej niż ja. Uprzedzając ewentualną kontrę, wyraźnie zaznaczam, że chodzi mi tylko i wyłącznie o przestrzeganie prawa oraz o to, że dotyczy ono wszystkich obywateli RP (no, prawie wszystkich). Jak wiadomo, dla wielu osób publicznych temat jest bardzo drażliwy i najchętniej doprowadziłyby one do likwidacji stosownych przepisów. Póki co, obowiązek ten istnieje i osoby pełniące funkcje publiczne muszą się z niego wywiązywać.

Wydawać by się mogło, że w gminie Dopiewo, położonej w centrum Rzeczpospolitej Polskiej, obowiązuje to samo prawo, co w pozostałej części kraju. Po bliższej analizie okazuje się, że jest to tylko złudzenie. Od 2014 roku, tj. od objęcia funkcji wójta przez Adriana Napierałę oraz funkcji przewodniczącego Rady Gminy przez Leszka Nowaczyka, w naszej Gminie zaczęło obowiązywać „Lex Dopiewo”. Przez ostatnie prawie 5 lat przytoczyłam dziesiątki przykładów tego swoistego prawa.
Prawo to, w bieżącym roku, objęło również oświadczenia majątkowe.

Obowiązek składania i publikacji oświadczeń majątkowych regulują różne przepisy. W przypadku samorządu gminnego jest to o ustawa o samorządzie gminnym. Zgodnie z art. 24h. ust. 1, do złożenia oświadczenia majątkowego zobowiązani są, „radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta”.
Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej gminy Dopiewo możemy zapoznać się z oświadczeniami 20 Radnych, dyrektorów szkół gminnych i jednostek organizacyjnych Gminy oraz urzędników podpisujących decyzje administracyjne. Brak jedynie oświadczeń majątkowych wójta Adriana Napierały i przewodniczącego Rady Gminy Leszka Nowaczyka.

Postanowiłam więc sprawdzić, jak ta sprawa wygląda na innych szczeblach władzy państwowej i samorządowej.
W Internecie możemy zapoznać się z oświadczeniem majątkowym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawickiego, posła Bartłomieja Wróblewskiego, wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, wicemarszałka województwa wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, starosty powiatu poznańskiego Jana Grabkowskiego, jego zastępcy Tomasza Łabuńskiego, wójta gminy Tarnowo Podgórne Tadeusza Czajki, wójta gminy Komorniki Jana Brody – żeby wymienić tylko tych najważniejszych i najbliższych gminie Dopiewo.
Z tego, co udało mi się ustalić, prezydent RP Andrzej Duda, nie jest zobowiązany do składania oświadczenia, natomiast premier oraz wojewoda informują jedynie o stanie swojego majątku, natomiast brak informacji o dochodach z tytułu pełnienia funkcji.

Do dziś jednak brak jest publikacji w BIP-ie gminy Dopiewo oświadczeń majątkowych wójta Adriana Napierały i przewodniczącego Rady Gminy Dopiewo Leszka Nowaczyka. Czy jest to przeoczenie? Nie sądzę.
Jest to świadome korzystanie z niedoskonałości polskiego prawa. Zgodnie z nim oświadczenia majątkowe powinny być publikowane niezwłocznie po terminie 30 kwietnia każdego roku. Jest to sformułowanie nieostre, dające możliwość manipulacji. I jak się wydaje, Adrian Napierała i Leszek Nowaczyk z tej możliwości skorzystali.
Wniosek, jaki w związku z tym się nasuwa, to taki, że obaj mają coś do ukrycia. Ktoś, kto działa z otwartą przyłbicą, nie musi niczego ukrywać. Zatem co takiego obaj nasi włodarze próbują ukryć?

Wójt Adrian Napierała z pewnością nie chce się chwalić nabywaniem kolejnych nieruchomości. Na rozpoczęcie pierwszej swojej kadencji w 2014 r., był właścicielem domu z działką oraz jednej nieruchomości niezabudowanej. Na koniec kadencji oficjalnie był właścicielem już 7 nieruchomości. Co ciekawe, nieruchomości te kupował po 25-35 złotych za 1 metr 2. Należałoby zapytać Biuro Nieruchomości Witkowski z Dąbrówki, czy za taką cenę można nabyć niezabudowaną działkę budowlaną na terenie powiatu poznańskiego? Poza tym interesuje mnie, jak do tych aktów kupna-sprzedaży podchodzi urząd skarbowy w Poznaniu?

Przypomnę jeszcze, że w początkach 2015 roku, czołowy ideolog Wójta, „pawelek”, równocześnie pełniący funkcję pracownika ochrony danych osobowych mieszkańców Gminy oraz administratora prywatnego forum internetowego „Moje Dopiewo”, próbował atakować byłą wójt Zofię Dobrowolską, za odebranie przez nią odprawy po zakończeniu kadencji. Biedaczek nie zauważył, że jego pracodawca (Adrian Napierała), odchodząc z funkcji prezesa ZUK Dopiewo, odebrał podobną, o ile nie wyższą odprawę - link1 link2.

Co ma do ukrycia przewodniczący Rady Gminy Dopiewo Leszek Nowaczyk, to musiałby sam ujawnić. O tym, że chce uchodzić za biednego, świadczy to, że do dziś (po 30 latach), jego dom, jako jeden z dwóch przy ulicy, przy której mieszka, jest nie otynkowany. A najlepszym przykładem „duszy społecznika”, za jaką uważa się Leszek Nowaczyk, może być aktualny stan dojścia i dojazdu do marketu Chata Polska od strony ul. Ogrodowej w Dopiewie. Zarośnięty, kończący się na murze chodnik, brak przejścia do sklepu dla pieszych, brak oświetlenia i odwodnienia ulicy, droga dla samochodów o nawierzchni gruntowej. Żeby wykonać dojazd i dojście do sklepu z prawdziwego zdarzenia, Przewodniczący Rady Gminy musiałby oddać około 30 m2 terenu. A to wydaje się przekraczać jego możliwości społecznikowskie. Pisałam o tym już w 2011 roku, przy okazji jego wywiadu w lokalnej prasie - link.

Podsumowując, odnoszę wrażenie, że wójt Adrian Napierała oraz przewodniczący Rady Gminy Dopiewo Leszek Nowaczyk, czują się, jak osoby ponad prawem. Zastanawia mnie, jak długo jeszcze taka sytuacja będzie miała miejsce. Obawiam się, że raczej długo, ponieważ społeczność lokalna ani jej przedstawiciele (mam tu na myśli radnych gminy Dopiewo), nie widzą w tym nic złego. Radnym, którzy nie mają odwagi podejmować takich tematów, proponuję rezygnację z pełnienia tej funkcji.
Na koniec dodam, że w Urzędzie Gminy w Dopiewie póki co, zatrudniony jest radca prawny Michał Kublicki, który z pewnością zna m.in. słowa: „Ślubuję w swej pracy przyczyniać się ze wszystkich sił do ochrony praw i wolności obywatelskich oraz umocnienia porządku prawnego RP, obowiązki swe wypełniać gorliwie, sumiennie i zgodnie z przepisami prawa…”

Kontynuacja tematu oświadczeń majątkowych dostępna jest tu: https://blogdopiewo.blogspot.com/2019/12/to-i-owo-z-gminy-dopiewo-16-kosmiczna.html

Obserwatorka I (Pierwsza)

1 komentarz:

  1. Po miesiącu, tj. 9 października, wójt Adrian Napierała i przewodniczący RG Leszek Nowaczyk, zdecydowali się w końcu na opublikowanie swoich oświadczeń majątkowych. Być może wystraszyli się, że tematem zainteresują się władze wyższych szczebli. Oświadczenia te budzą moje wątpliwości, jednak jest to temat na szersze podsumowanie.

    OdpowiedzUsuń