sobota, 11 lutego 2023

Wójt gminy Dopiewo Paweł Przepióra nominowany do tytułu „Osobowość Roku 2022”?

 

Dziś napiszę o sprawie, która potwierdza opinię, że władza, nawet najniższego lokalnego formatu, potrafi zaburzyć ostrość widzenia i trzeźwość umysłu. Oczywiście, jeżeli ktoś sprawujący władzę takie umiejętności posiada, co w przypadku włodarzy gminy Dopiewo, raczej nie zachodzi.

Skromnie, bo tylko na swoim fejsbukowym profilu, wójt Paweł Przepióra, pochwalił się nominacją do tytułu „Osobowość Roku 2022” w konkursie ogłoszonym przez Glos Wielkopolski. Jego kandydatura pojawiła się w kategorii „Polityka, samorządność i społeczność lokalna” za „kultywowanie pamięci o ofiarach mordów popełnionych na Wielkopolanach w lasach palędzko-zakrzewskich”. Od razu muszę sprostować komentarz Wójta na jego profilu. To nie Kapituła Głosu Wielkopolskiego wybiera kandydatów, tylko są oni zgłaszani przez obywateli:

Bynajmniej nie zdziwiłoby mnie, gdyby kandydaturę Pawła Przepióry, zgłosił Zbigniew Mamys.

Wójt, chyba sam do końca, nie był przekonany, jaka będzie reakcja mieszkańców gminy Dopiewo, zwłaszcza po jego ostatnich wpadkach, dlatego informacja o nominacji nie pojawiła się na żadnej innej stronie. Wcale się nie dziwię, bo ten, kto zgłosił kandydaturę Pawła Przepióry, musi mieć specyficzne poczucie humoru lub chciał po prostu z niego zażartować.

Gdyby nominację do tytułu „Osobowość Roku 2022” za kultywowanie pamięci o ofiarach mordów popełnionych na Wielkopolanach w lasach palędzko-zakrzewskich, przyznano takim osobom, jak: byłej wójt Zofii Dobrowolskiej, nauczycielce i zarazem historyczce Małgorzacie Rogal-Drapińskiej, czy wielu mieszkańcom Zakrzewa, działającym na rzecz ocalenia tego miejsca od zapomnienia – należałoby tylko przyklasnąć.

A tu wiadomość, jak z kosmosu, wójt Paweł Przepióra po raz kolejny, chyba przekroczył granice absurdu, zadufania i samouwielbienia. Tym razem, dziękuje Kapitule Redakcji „Głosu Wielkopolskiego” za nominację do tytułu „Osobowość Roku 2022”.

Dla tych fejsbukowiczów, którzy tą informację nagrodzili „pląsami i kwiczeniem”, kilka zdań z kart historii tej odległej, jak i bliskiej. Niestety, tej nominacji nie da się zaliczyć do ulubionej przez Wójta kategorii: bajery!

Mieszkańcy gminy Dopiewo i sąsiedniej gminy Tarnowo Podgórne, wiedzą wiele o niemieckich zbrodniach na Wielkopolanach z okresu 1939–1942 r. Pamiętają i przekazują w rodzinach prawdę o tym, co wydarzyło się w lasach palędzko-zakrzewskich. Ten czas tak wspominał jeden z Mieszkańców Batorowa: „Zaraz po zakończeniu wojny zebraliśmy się w kilka osób i poszliśmy do lasu szukać grobów. Na pierwszych Wszystkich Świętych po zakończeniu wojny, szliśmy procesjami z Lusowa i Skórzewa. Wtedy obie spotykały się w lesie przy grobach”. (E. Tomkowiak- Pamięć i Przyszłość. Gmina Dopiewo w okresie II wojny światowej). Te procesje były kontynuowane przez całe lata po II wojnie światowej do „Kwatery Siedmiu Grobów”, dzięki mieszkańcom Zakrzewa (przeniesione na dzień 11 listopada, a obecnie na 13 października).

Po wojnie wiele mogił zostało oznaczonych betonowym obramowaniem. Niestety, nie udało się uściślić wszystkich miejsc zbrodni. W międzyczasie gmina Tarnowo Podgórne, ufundowała obelisk, który upamiętnia ofiary lasów palędzko-zakrzewskich. Odsłonięty został również pomnik „Studentów Uniwersytetu Poznańskiego”. Dzięki mieszkańcom Zakrzewa wiemy obecnie o „Kwaterze Groby Nieznane” – miejsce upamiętnione jest małym obeliskiem.

Ważnym wydarzeniem lokalnym, 24 maja 2010 r. była Uroczysta Sesja Rady Gminy Dopiewo. Podczas Sesji przyjęte zostało „Stanowisko Wójta i Rady Gminy Dopiewo w sprawie wystąpienia o ustalenie listy ofiar zbrodni hitlerowskich, popełnionych w okresie II wojny światowej w lasach gminy Dopiewo”.

Natomiast w latach 2015-2017, była wójt Zofia Dobrowolska wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Dopiewca „Sami Swoi”, pogłębia wiedzę o lasach palędzko-zakrzewskich, poprzez wywiady z mieszkańcami, przede wszystkim Zakrzewa. Dużą rolę w krzewieniu pamięci o ofiarach niemieckich zbrodni na Narodzie Polskim w Wielkopolsce, odegrała i odgrywa nauczycielka Małgorzata Rogal-Drapińska.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, gmina Dopiewo nazwała rondo na drodze wojewódzkiej 307 w Zakrzewie, imieniem Ofiar Pomordowanych w Lasach Palędzko-Zakrzewskich. Natomiast była wójt Zofia Dobrowolska ze Stowarzyszenie Miłośników Dopiewca „Sami Swoi” zainicjowała organizację Marszy Pamięci.

Dzięki mediom upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni w lasach palędzko-zakrzewskich nabrało szerszego wymiaru i prawda historyczna o tym miejscu, powoli zaczyna wybrzmiewać w instytucjach o charakterze centralnym. A Marsze Pamięci organizowane od 2019 r. w każdą kolejną rocznicę pierwszych egzekucji, otrzymały nazwę: Katyń Zachodu w Lasach Palędzko-Zakrzewskich Od tego czasu, wyraźnie IPN przystąpił do badania historii niemieckich zbrodni w lasach palędzko-zakrzewskich oraz upowszechniania.  

Pytanie podstawowe: gdzie w tym wszystkim są działania wójta Pawła Przepióry, że zasłużył na nominację, do wyżej wymienionego tytułu? To, że okazjonalnie pojawi się ze służbową wiązanką (i to nie zawsze), nie daje mu prawa do aspirowania do tytułu „Osobowość Roku 2022”.

Był uczestnikiem I Marszu Pamięci w 2019 r., który odbył się pod patronatem Prezesa IPN w Warszawie. Należy sądzić, że wówczas z-ca Paweł Przepióra reprezentował tylko Urząd Gminy. Główne uroczystości odbywały się w „Kwaterze Siedmiu Grobów”, gdzie kamery utrwaliły Pawła Przepiórę, stojącego w jednym rzędzie z posłem PiS-u Bartłomiejem Wróblewskim. Co okazało się w czasie kampanii wyborczej w 2021 r., po prostu niewygodne (ze stron gminnych, wykasowane zostały wszystkie zdjęcia obrazujące współpracę z Posłem).         

W 2022 r. wójt Paweł Przepióra nie pojawił się na IV Wielkopolskim Forum Pamięci Narodowej, poświęconym niemieckim zbrodniom w Wielkopolsce w latach 1939-1945, gdzie zastępował go z-ca Paweł Jazy.

Nie pojawił się również na IV Marszu Pamięci 13 października ub. roku. W tym przypadku również zastępował go Paweł Jazy. Z opublikowanego na stronie IPN komunikatu - ipn wynika, że organizatorem Marszu było Stowarzyszenie Miłośników Dopiewca „Sami Swoi”.

Największą zasługę w kultywowaniu pamięci o mordach w lasach palędzko-zakrzewskich ma, niestety dla wójta Pawła Przepióry, była wójt Zofia Dobrowolska. To była Wójt, poświęca swój czas na aktywność na tym polu. Pojawiła się również na Sesji Rady Gminy 26 września 2022 r. z apelem do władz gminnych o współpracę przy organizacji Marszy Pamięci – początek 1h 8 min.

W tej sytuacji, będąc na miejscu Pawła Przepióry, wstydziłabym się brać udział w tym konkursie a tym bardziej, chwalić się nominacją. Najwyraźniej jednak ostrość widzenia u Wójta, w związku z pełnioną funkcją, znacznie się pogorszyła. Nie odróżnia on tego, co wypada, od tego, co staje się niesmaczne i gorszące.

A wsparcie finansowe (niewielkie) i patronat gminy Dopiewo, z okazji tych Uroczystości, wynika z czysto kurtuazyjnych przesłanek.   

Obserwatorka I (Pierwsza)

1 komentarz:

  1. Komentarz do „Osobowości roku 2022”

    Do powyższego postu dodam kilka informacji, które dotarły do mnie, już po opublikowaniu tekstu.
    Podstawowym celem zainicjowanych, przez Stowarzyszenie Miłośników Dopiewca „Sami Swoi” i wspieranych przez IPN w Warszawie, Marszy Pamięci, jest zwrócenie uwagi całej Polski i świata, na dokonany w latach 1939-42 holokaust Polaków w Wielkopolsce. A głównym celem działań Zespołu, zajmującego się tą tematyką, jest przywrócenie tożsamości, ujawnienie zbrodni i oddanie czci Ofiarom.
    Jesienią, 24 października 2022 r. była wójt Zofia Dobrowolska, przygotowała tekst pt. „Raport z IV Marszu Pamięci w Lasach Palędzko-Zakrzewskicj”, który miał miejsce 13 października 2022 r. i wysłała go do Referatu Promocji Urzędu Gminy w Dopiewie. Treść informacji uzgodniona była z redaktorem „Czasu Dopiewa” Adamem Mendralą i urzędniczką Beatą Spychała. Jednak powyższy tekst nie został opublikowany w gminnym periodyku. Natomiast w grudniowym wydaniu „Czasu Dopiewa” znalazła się krótka notatka, autorstwa w/w urzędniczki, na zasadzie „byle było”, w której nie znalazło się nawet nazwisko inicjatorki tej Uroczystości, Zofii Dobrowolskiej.
    W mojej ocenie, jest to BLOKOWANIE INFORMACJI, a NIE KULTYWOWANIE PAMIĘCI o ofiarach mordów popełnionych na Wielkopolanach w lasach palędzko-zakrzewskich, przez wójta Pawła Przepiórę, jako kierownika jednostki, któremu podlega „Czas Dopiewa”.
    Należy przypomnieć, że gmina Dopiewo jest gospodarzem terenów lasów palędzko-zakrzewskich i bez jej zgody, działania Stowarzyszenia Miłośników Dopiewca „Sami Swoi” i IPN-u, nie mogą być realizowane. Tak w każdym razie twierdzi Zofia Dobrowolska.
    Dlatego nie dziwi mnie, że Gmina ufundowała cztery tablice informacyjne, umieszczone przy kwaterach, a przygotowane przez IPN. Ponadto zorganizowała 14 czerwca 2022 r. w „Kwaterze Siedmiu Grobów” Uroczystość, sumującą projekt upamiętniający to miejsce, opracowany przez Małgorzatę Rogal-Drapińską oraz IPN, a realizowany w szkołach podstawowych.

    OdpowiedzUsuń