niedziela, 6 stycznia 2013

„Schetynówki” w Dopiewie (2) – arogancja władzy



Stare powiedzenie mówi, że „pańskie oko konia tuczy”. Prawda ta dziś jest jeszcze bardziej aktualna niż w przeszłości. Dotyczy to również pozyskiwania informacji. Ostatnie wiadomości nt. rozpatrzenia przez Urząd Wielkopolski wniosków na dofinansowanie przebudowy dróg gmin potwierdzają, że Urząd Gminy w Dopiewie zaliczył kolejną wtopę – w załączeniu linki do wcześniejszych artykułów w tym temacie - "Schetynówki" w Dopiewie Budżet Gminy Dopiewo 2013 Nie to jest jednak najgorsze, ale fakt, że wójt gminy Zofia Dobrowolska po raz kolejny może podjąć próbę wprowadzenia w błąd mieszkańców i Radę Gminy. Ale po kolei.

Jak zapewne wszystkim wiadomo, gmina Dopiewo po raz kolejny nie załapała się na dofinansowanie przebudowy dróg gminnych. Pytanie czy wcześniej składano takie wnioski? Wniosek dotyczący przebudowy ul. Krótkiej w Więckowicach po wstępnej ocenie znalazł się na 56 miejscu, a po uzupełnieniu wniosków na miejscu 61. Przeprowadzona przeze mnie dokładna analiza zasad składania i oceny wniosków wyjaśniła wiele wątpliwości. Polecam tu stronę Urzędu Wielkopolskiego - Zasady składania wniosków a szczególnie „Aneks do instrukcji oceny przez komisję wniosków o dofinansowanie zadań”.
W komunikacie Wojewody Wielkopolskiego podano, że aneks do wniosku dotyczący dofinansowania ul. Rzemieślniczej i Spółdzielczej w Skórzewie został odrzucony z przyczyn formalnych. Zaznaczam, formalnych a nie merytorycznych. Jak wynika z treści „Aneksu do instrukcji…”, aneksy do wniosków dotyczyły wyłącznie kwot dotacji i wkładu własnego – tj. zwiększenia dotacji z 30% do 50% i nie podlegały ponownej ocenie merytorycznej. Wynika z tego jednoznacznie, że wnioski uzupełniające musiały dotyczyć wyłącznie wcześniej złożonych wniosków. Nie było więc możliwości podmiany wniosku i złożenia nowego na inną inwestycję. Ponadto aneks nie spełniający wymogów formalnych jest nieskuteczny i nie powoduje zmiany wniosku – stąd na liście rankingowej pozostawiono wniosek dotyczący ul. Krótkiej w Więckowicach. Instrukcja nie pozwala również na wniesienie zastrzeżeń do uzupełnionej listy w przypadku odrzucenia wniosku z przyczyn formalnych. Tak więc nawet gdyby Urząd Gminy w Dopiewie złożył do 7 stycznia odwołanie, nie zostanie ono rozpatrzone.
Pracownicy Urzędu Gminy w Dopiewie niestety aneksu do instrukcji oceny najpewniej nie przeczytali. Nie byłoby to jeszcze najgorsze, wszak błądzić jest rzeczą ludzką. Przeraża mnie natomiast kolejna nieudolna próba Urzędu (jeszcze w tej chwili nieoficjalna) zrzucenia z siebie odpowiedzialności za niepowodzenie – na forum „Moje Dopiewo” pojawiły się informacje o mętnych tłumaczeniach, że wniosek odrzucono, ponieważ projekt przewidywał budowę odwodnienia. Odwodnienie jest standardowym elementem infrastruktury drogowej i nie może być powodem odrzucenia wniosku. Jest to kolejny przykład, po wpadce kolejowej, usprawiedliwienia nieudolności i niekompetencji czynnikami zewnętrznymi. Na kłamstwach przyszłości się nie zbuduje. Brak wystarczającej wiedzy w tym zakresie może być usprawiedliwieniem dla mnie (chociaż uważam, że należało się lepiej przygotować do tematu), dla uczestników forum „Moje Dopiewo” i dla Radnych Gminy, ale nie dla wójt Zofii Dobrowolskiej i podległych jej pracowników. W sytuacji finansowej Gminy każda taka wpadka, to wymierne straty.
Należy zauważyć, że taką wpadkę z podmianą wniosku zaliczyła wyłącznie gmina Dopiewo. Pozostałe trzy wnioski gminne, odrzucone na etapie ich uzupełniania, dotyczyły całkiem nowych inwestycji, nie zgłoszonych na etapie wstępnym. A wystarczyło wykonać jeden telefon, aby dowiedzieć się, na co pozwala anektowanie wniosków.
Z informacji na stronie Urzędu Wielkopolskiego wynika, że komisja rozpatrująca aneksy, zobowiązana jest do zawiadomienia wnioskodawcy na piśmie o nieskuteczności aneksu, jej przyczynach i konsekwencjach. Urząd Gminy w Dopiewie z pewnością taką informację otrzymał – pytanie czy będzie skłonny udostępnić ją np. Radzie Gminy? W przypadku trudności z uzyskaniem informacji w Urzędzie proponuję radnym wystąpić z oficjalnym pismem do Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi (budynek A, V piętro, pokój 565) Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań.
Szanowni Radni Gminy Dopiewo, mieszkańcy Gminy głosując na Was, powierzyli Wam możliwość tworzenia i egzekwowania prawa lokalnego, jak również dociekania prawdy i eliminowania nieprawidłowości. Oczekuję, że w świetle ostatnich, coraz bardziej niepokojących wydarzeń, podejdziecie do swoich obowiązków z należytą odpowiedzialnością, bo z tego rozliczą Was wyborcy w 2014 r.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz