czwartek, 8 września 2016

"Puls Gminy" – zmiany, zmiany, zmiany



Zazwyczaj nie komentuję kolejnych wydań niezależnego miesięcznika „Puls Gminy”, ale tym razem odstąpię od zasady. Najnowszy, wrześniowy numer skłonił mnie do kilku refleksji.
Pierwsza uwaga dotyczy objętości czasopisma. Od pewnego czasu każde wydanie liczy 8 stron, ale w ostatnim okresie zawiera coraz mniej tekstów, a coraz więcej reklam. Nie neguję umieszczania reklam w piśmie, w końcu z czegoś trzeba się utrzymać, nie mając dotacji z Gminy. Jednak powinny zostać zachowane jakieś proporcje.


Ostatnie wydanie „Pulsu Gminy” dla Dopiewa prawie w połowie wypełnione jest reklamami. Z tego powodu coraz bardziej upodabnia się do „Echa Gminy”, publikowanego przez dawnego wydawcę „Czasu Dopiewa”.
Dla odmiany „Puls Gminy” dla Tarnowa Podgórnego o tej samej objętości zawiera tylko 1 (słownie: jedną) stronę reklam. Czyżby Redakcja w przypadku gminy Dopiewo nie miała o czym pisać?

Przechodząc do zawartości pisma, zbulwersowało mnie na pierwszej stronie, w pierwszym artykule, pierwsze zdanie – „Wreszcie obywatele mają w rękach narzędzie, dzięki któremu w gminie się zacznie dziać tylko i wyłącznie tak jak obywatele zechcą”. Zastanawiam się, czy jest to sofistyka czy sarkazm? Jeżeli sofistyka, oznacza to, że tracimy kolejne niezależne medium. Natomiast jeżeli zachodzi drugi przypadek, to sarkazm może być dla części Czytelników niezrozumiały.
Ktoś, kto zna realia gminy Dopiewo, dobrze wie, że wprowadzenie inicjatywy lokalnej i budżetu obywatelskiego praktycznie nic nie zmieni. Na budżet obywatelski przeznaczono w przyszłym roku 150 tys. złotych, natomiast w przypadku inicjatywy lokalnej nie wyznaczono żadnej kwoty.
Dla porównania, zgodnie z uchwałą budżetową z 29 sierpnia br. wydatki Gminy w 2016 r. zaplanowano w wysokości 123.620.973,47 złotych. Tak więc, budżet obywatelski (jeżeli wydatki w 2017 r. kształtować się będą na podobnym poziomie) stanowić będzie ok. 0,1% całości wydatków Gminy. Nawet porównując budżet obywatelski z planowanym deficytem daje to zaledwie 0,7%. Czy ktoś z włodarzy konsultował z mieszkańcami wysokość deficytu?

Autorka artykułu pomija za to całkowicie sprawę funduszu sołeckiego, którego jeszcze nie tak dawno była gorącą zwolenniczką. A tak naprawdę tylko fundusz sołecki, nie tylko zapewniłby udział wszystkich chętnych we współtworzeniu otaczającej rzeczywistości, ale i pozwoliłby na uzyskanie dofinansowania zewnętrznego. Szerzej na ten temat pisałam tutaj - Komisja Wspólna i Sesja RG Dopiewo.

Redakcja „Pulsu Gminy” podejmuje również temat, dotyczący uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Komornickiej w Dąbrówce. Nie zabierałam głosu na temat tego planu przy okazji omówienia XXI sesji RG Dopiewo, wychodząc z założenia, że w tej sprawie powinny wypowiedzieć się osoby prowadzące rozmowy z deweloperem i władzami Gminy. Ponieważ jednak informacja pojawiła się w „Pulsie Gminy”, dorzucę swoje uwagi.
Jak wynika z notatki, nie doszło do ostatecznego porozumienia pomiędzy stowarzyszeniem Wspólna Przestrzeń a deweloperem, a mimo to plan został uchwalony. Obawiam się, że trudno będzie w sytuacji braku konsensusu podważyć uchwałę. Wynika to przede wszystkim z ustawodawstwa, a konkretnie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z upzp na etapie wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu, każdy ma prawo składać wnioski i uwagi. Jednak wójt i rada gminy mają prawo uwagi odrzucić i to bez uzasadnienia. W przypadku odrzucenia uwag zainteresowanym nie przysługuje odwołanie. Tak więc, w razie złożenia wniosku do Wojewody o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały - ten argument nie zadziała.
Każdy zainteresowany, inwestor bądź strona postępowania, w trakcie opracowania planu, mają prawo próbować wpłynąć na decyzje władz w kwestii ustaleń szczegółowych. Dobrze jeżeli odbywa się to metodami zgodnymi z prawem, źle jeżeli zadziałają metody pozaprawne. Mamy w Polsce wiele przykładów nielegalnego wpływania zainteresowanych na ustalenia planu.

Nie mam podstaw sądzić, że w przypadku planu przy ul. Komornickiej w Dąbrówce deweloper stosował metody pozaprawne. Jeżeli jednak osoby niezadowolone z kształtu uchwały, mają jakieś wątpliwości i zastrzeżenia lub posiadają dokumentację potwierdzającą działania niezgodne z prawem, zawsze mogą wystąpić ze stosownym wnioskiem do organów ścigania.
Na etapie kolejnych wyłożeń projektu planu, wnioski składały osoby prywatne oraz deweloper. Z zestawienia wynika, że większość wniosków, złożonych przez dewelopera, zostało odrzuconych lub uwzględnionych tylko częściowo. Tak więc, trudno zarzucić Wójtowi i Radzie Gminy Dopiewo, że działali zgodnie z oczekiwaniem dewelopera.
Uchwalony plan z pewnością pogorszy warunki życia obecnych mieszkańców, nie tylko Dąbrówki ale i dużej części Gminy. Z informacji „Pulsu Gminy” wynika, że powstanie 450 mieszkań, tzn. że przybędzie 1000-1500 nowych mieszkańców. Nie wiem, jak to Redakcja wyliczyła, ponieważ w planie takich informacji brak.

Na koniec tego wątku mała uwaga, dotycząca przestrzeni publicznej na terenie planowanego osiedla. Przy opracowaniu w/w planu, zmarnowana została bezpowrotnie okazja do stworzenia terenu sportowo-wypoczynkowo-rekreacyjnego z prawdziwego zdarzenia. Teoretycznie na ten cel przeznaczono ponad 0,5 ha gruntu, niestety w dwóch kawałkach. Do tego dochodzi wydłużony kształt większej części, którą trudno będzie sensownie zagospodarować. Jakby tego było mało, większa działka ze wszystkich stron otoczona będzie ulicami dojazdowymi. Mam nadzieję, że teren zostanie zagospodarowany sensowniej niż plac przy ul. Malinowej w Skórzewie.
Wyznaczono co prawda 4 dodatkowe obszary, oznaczone jako ZO/KP (tereny zieleni naturalnej i parkingu wewnętrznego), ale z pewnością funkcją dominująca będą miejsca postojowe.

Podsumowując mam nadzieję, że redakcja „Pulsu Gminy” w przyszłości poświęci więcej uwagi gminie Dopiewo i tak jak dotychczas, będzie dbać o rzetelność i obiektywizm. Zwiększanie ilości i zakresu zadań, przy tych samych mocach przerobowych, zazwyczaj nie idzie w parze z jakością.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz