piątek, 25 listopada 2022

Szkolnictwo ponadpodstawowe w gminie Dopiewo – możliwości, zaniechania i niechęć włodarzy w latach 2014-2018 szczebla gminnego i powiatowego?


Temat powołania szkolnictwa ponadpodstawowego w gminie Dopiewo, jeżeli dobrze pamiętam, zrodził się na przełomie lat 2012-13. Postaram się, choć z grubsza stwierdzić, co w tej materii przez ostatnie 10 lat zrobiono?

Jak wiadomo, w 2022 r. szkoły podstawowe opuściło 1,5 rocznika uczniów. Konsekwencje decyzji sprzed lat pojawiły się obecnie, a oprócz samorządów, ponoszą je przede wszystkim uczniowie i ich rodzice.

W czasie Komisji Oświaty, 7 września 2022 r., kierownik referatu Oświaty i Szkolnictwa Tomasz Kąkolewski, poinformował Radnych, że tylko niecałe 50% ósmoklasistów z naszej Gminy. dostało się do szkół ponadpodstawowych pierwszego wyboru. Pomimo dobrze zdanych egzaminów. Pozostali byli zmuszeni zadowolić się miejscami, wskazanymi przez system i nierzadko, na informację musieli czekać do końca wakacji. Wielu ósmoklasistów skorzystało również z ofert szkół prywatnych, traktując je jako miejsce przetrwania przez rok. A najgorsze to fakt, że nie dla wszystkich uczniów w powiecie poznańskim, wystarczyło miejsc w szkołach ponadpodstawowych. W szkołach branżowych obecnie są uczniowie, którzy w czerwcu 2023 r. przystąpią ponownie do naboru do szkół średnich. Dlatego uważam, że nieciekawa sytuacja w szkolnictwie ponadpodstawowym, może się przedłużyć do 2024 r. 

Do sytuacji tej doprowadziły zmiany systemowe, które zmusiły sześciolatków z roczników 2008 i 2009, do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Spowodowało to nałożenia się 1,5 rocznika, co wywołało w 2014 i 2015 r. większą liczbę klas pierwszych w szkołach podstawowych. Jednak nikt z decydentów nie zwrócił uwagi na fakt, że w/w uczniowie ukończą gimnazjum, a później już tylko szkołę podstawową. I ta zwiększona liczba uczniów o 50%, będzie musiała podjąć naukę w szkołach ponadpodstawowych, zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym, w latach 2022 i 2023.

Należy przypomnieć, że powoływanie szkół ponadpodstawowych, leży w kompetencjach starostwa powiatowego, konkretnie zarządu powiatu. Powołanie szkoły ponadpodstawowej przez starostwo, może nastąpić również na wniosek danej gminy.

W Zarządzie Powiatu Poznańskiego, od 2014 r. na stanowisku odpowiedzialnym m.in. za edukację jest wicestarosta Tomasz Łubiński, prywatnie mieszkaniec naszej Gminy. Natomiast w gminie Dopiewo za szkolnictwo od lutego 2015 r. do grudnia 2020 r. odpowiadał zastępca wójta Paweł Przepióra. Od sierpnia 2021 r. obowiązki te przejął zastępca wójta Paweł Jazy, wcześniej przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Dopiewo. Z kolei kierownikiem referatu Oświaty i Szkolnictwa w latach 2015-19 była Aleksandra Kuźniak. Jednak żadna z w/w osób, ani na stanowisku powiatowym, ani gminnym nie zauważyła zbliżającej się, wręcz katastrofy, dla bardzo wielu ósmoklasistów w 2022 r.

Aby zmniejszyć ciężkie przeżycie, jakim była niemożliwość wyboru wymarzonej szkoły, rozdzielenie z koleżankami i kolegami, jak i zwiększone odległości dojazdu do szkoły – w październiku br. ruszyła inicjatywa rodziców w powiecie poznańskim, jak i gminie Dopiewo – zmuszająca odpowiednie władze szczebla powiatowego, również prezydenta Poznania do podjęcia działań naprawczych w szkolnictwie ponadpodstawowym. Nietrudno zauważyć, że w gminie Dopiewo stało się już tradycją, że mieszkańcy muszą ważne dla nich sprawy, brać w swoje ręce. 

Na przełomie 2012/13 r. z inicjatywy ówczesnej wójt Zofii Dobrowolskiej, powołany został zespół, który miał przygotować Strategię Rozwoju Gminy Dopiewo na lata 2013 – 2018. Do współpracy Wójt poprosiła radnych i sołtysów, dyrektorów szkół, kierowników gminnych jednostek gospodarczych oraz tzw. czynnik społeczny, czyli mieszkańców. Chyba na drugim spotkaniu, grupa zajmująca się rozwojem szkolnictwa w gminie Dopiewo, przedstawiła projekt powołania liceum ogólnokształcącego w Dopiewie i zespołu szkół technicznych w Więckowicach.

Do pomysłu pierwszego, czyli powołania liceum – podeszłam z rezerwą, natomiast propozycja powołania zespołu szkół tzw. branżowych – wydała mi się ciekawa. Dla liceum zaproponowano wybudowanie nowej placówki w Dopiewie. Nowa szkoła ponadpodstawowa miała być również alternatywą dla uczniów ze Stęszewa. Natomiast powołany zespół szkół technicznych, miał wreszcie wykorzystać pustostany w szkole w Więckowicach, która niezagospodarowana jest od zawsze, czyli od około 30 lat.

Jeśli chodzi o utworzenie liceum w Dopiewie, wydawało mi się, że lokalizacja gminy Dopiewo przy granicy Poznania i różnorodność szkół na terenie miasta, całkowicie będą zaspokajać przyszłe potrzeby uczniów naszej Gminy. Oprócz tego w tym czasie, wyniki testów w szkole w Dopiewie były słabe. Rodzice uczniów zwracali uwagę, nie na złe warunki lokalowe ale na poziom nauczania, oparty na systematycznych korepetycjach. Dlatego uważano, że może zostać przeniesiony ten sposób nauczania i powstanie kolejne wiejskie liceum o niskim poziomie merytorycznym, jak wówczas w Murowanej Goślinie/Bolechowie. Brakowało również komunikacji międzygminnej. Na domiar tego wzniosłe dążenia, że ma być to „elitarne” liceum dwujęzyczne z maturą europejską – wydawały się być mało realne, bo nieznane było mi zaplecze, dotyczące kadry nauczycielskiej.

W 2013 r. Komisja Oświaty, a później i Rada Gminy Dopiewo, podjęły decyzję o budowie, początkowo tylko nowego gimnazjum przy ul. Łąkowej w Dopiewie. Przygotowawczy koszt budowy nowego gimnazjum szacowano na 10,5 mln zł. Później zarezerwowano w budżecie najpierw 14 mln zł, a potem kwotę podwyższono do 15 mln 130 tys. złotych. Jednak ostatecznie wójt Zofia Dobrowolska przeforsowała w Radzie Gminy, dołożenie środków na obiekt 3-kondygnacyjny, z myślą o wybudowaniu lokali pod przyszłe liceum – dodatkowe sale-pracownie. Ostatecznie obiekt kosztował ponad 20 mln złotych.

W wyborach w 2014 r. na stanowisko Wójta Gminy Dopiewo, Zofia Dobrowolska przegrywa a funkcję obejmuje Adrian Napierała, zastępcą zostaje Paweł Przepióra – odpowiedzialny za szkolnictwo na terenie Gminy. A Zofia Dobrowolska zostaje radną powiatową, pracującą w Komisji Oświaty.

W 2016 r. we wrześniu zostaje otwarty 3-kondygnacyjny budynek przy ul. Łąkowej w Dopiewie, w którym mieści się gimnazjum. Nowy obiekt od początku nie jest wykorzystywany w pełni, również pustkami zaczyna świecić starsza szkoła przy ul. Bukowskiej w Dopiewie.

W lutym 2017 r. Rada Powiatu w Poznaniu podejmuje uchwałę w sprawie projektu dostosowania szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych. Wicestarosta Tomasz Łubiński, w uzasadnieniu uchwały mówi m.in.: W związku z nowym ustrojem szkolnym wprowadzonym w Polsce ust. z dnia 14 grudnia 2016 r… zachodzi konieczność dostosowania dotychczas działających szkół do nowej struktury, w tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych. Podjęcie uchwały jest konieczne. Zgadzam się.

Radna powiatowa Zofia Dobrowolska podejmuje oddolne działania i składa w lutym 2017 r. interpelację do Rady Powiatu Poznańskiego oraz przekazuje ją staroście poznańskiemu Janowi Grabkowskiemu. Interpelacja dotyczy „… podjęcia starań przez Powiat Poznański w sprawie utworzenia Liceum Ogólnokształcącego w Dopiewie”. Wskazując, możliwości lokalowe w nowym budynku przy ul. Łąkowej.

Również w lutym 2017 r. w/w Radna pojawiła się na Sesji Rady Gminy Dopiewo, gdzie próbowała namówić ówczesną Radę i wójta Adriana Napierałę do podjęcia działań, których celem będzie powołanie placówki ponadpodstawowej w Dopiewie, o charakterze liceum dwujęzycznego. Próbowała również przekonać do stworzenia warunków dla zespołu szkół technicznych w Więckowicach. Dlatego poprosiła o wsparcie w działaniu Wójta i Radę Gminy - które miało kluczowe znaczenie. Złożyła ponadto w tej sprawie wniosek do wójta Adriana Napierały.

Jednak obecni na Sesji ówcześni radni, jak i Wójt nie wykazali zainteresowania utworzeniem szkół ponadpodstawowych. Moim zdaniem, brak zainteresowania radnych, którzy w kadencji wójt Zofii Dobrowolskiej, podjęli uchwałę w sprawie budowy i przeznaczenia środków na realizację nowej powiększonej placówki oświatowej - świadczy o wyjątkowym braku odpowiedzialności za podejmowane działania w sprawie finansów publicznych. Należeli do nich radni: Tadeusz Bartkowiak, Wojciech Dorna, Piotr Dziembowski, Marta Jamont, Henryk Kapciński i Walenty Moskalik. Oraz byli radni: Ryszard Pawelec i Jacek Strychalski.    

Na interpelację złożoną do Rady Powiatu Poznańskiego, Zofia Dobrowolska otrzymała odpowiedź od wicestarosty Tomasza Łubińskiego, który poinformował m.in., że „Znowelizowane przepisy prawa oświatowego z dn. 14 grudnia 2016 r. przewidują możliwość przekształcenia gimnazjum prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, np. w liceum ogólnokształcące… Taka inicjatywa ze strony Władz Gminy Dopiewo nie miała miejsca, wobec czego można wnioskować, że potrzeba nie zaistniała. … Uwzględniając, dotychczas posiadaną wiedzę oraz doświadczenie w uruchamianiu nowych kierunków kształcenia czy zakładaniu szkół, informuję, że obecnie, ze strony Powiatu Poznańskiego nie będą podejmowane starania zmierzające do utworzenia liceum ogólnokształcącego w Dopiewie.  

Natomiast wójt Adrian Napierała odpowiedział m.in., że … w roku szkolnym 2017/18 nie przewiduje się uruchomienia liceum ogólnokształcącego w Dopiewie. Gmina podkreśla, że prowadzenie LO należy do zadań własnych Powiatu. W ocenie radnej Zofii Dobrowolskiej, wówczas odpowiedź ta wydawała się pozytywna, ponieważ Gmina nie miała zamiaru uruchomić LO od 1 września - zatem uważała, sprawę za otwartą. Tym bardziej, że w marcu 2017 r. podczas Komisji Oświaty, przy rozpatrywaniu tego wniosku, przewodniczący Komisji Oświaty Sławomir Kurpiewski i radny Tomasz Lewandowski, uważali, że sprawy powołania liceum, nie należy odrzucać jednoznacznie. Rada Gminy odsunęła rozwiązanie tematu w czasie, uzasadniając brakiem badań i opinii, które motywowałyby podjęcie takiej decyzji - jednak nigdy do sprawy nie powróciła. 

Dlatego w/w Radna wystąpiła do Zarządu Powiatu o podjęcie działań, mających na celu zbadanie zasadności i możliwości utworzenia LO w Dopiewie, poprzez nawiązanie współpracy z Gminą. Odpowiedź w tej kwestii, od Dyrektor Wydziału Edukacji – Moniki Lis-Nożyńskiej, brzmiała, że.. zostało wysłane pismo do Wójta Gminy Dopiewo ws. możliwości utworzenia LO w Dopiewie, z zapytaniem o warunki lokalowe, ilość uczniów w gimnazjum i szkole podstawowej poszczególnych roczników, jak i rozkład zainteresowań.

Obecnie należy sądzić, że Powiat wcześniej wiedział o liczbie uczniów, kończących nauczanie podstawowe w poszczególnych latach, nie tylko w gminie Dopiewo i mógł podjąć stosowne działania. Tylko jak to zazwyczaj bywa, stwierdzono, że "jakoś to będzie".

Natomiast argumenty Zofii Dobrowolskiej m.in., że Powiat nie prowadzi żadnej placówki oświatowej ponadpodstawowej w swej zachodniej części tj. na terenie gmin Dopiewo, Komorniki czy Stęszew – i w ten sposób wypełniłby lukę edukacyjną – nie były brane pod uwagę przez decydentów.

Dodatkowo w/w Radna podjęła starania o utworzenie filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dopiewie w budynku starszej szkoły przy ul. Bukowskiej.

W grudniu 2017 r. podczas posiedzenia wspólnego Komisji Oświaty oraz Kultury Rady Powiatu, na wniosek Zofii Dobrowolskiej, dotyczący wydzielenia środków w budżecie Powiatu, na powołanie filii w/w Poradni w Dopiewie, wicestarosta Tomasz Łubiński stwierdził m.in., że Warunkiem (powstania filii) jest posiadanie pomieszczeń a władze gminy Dopiewo nie opowiedziały się ani pozytywnie ani negatywnie. Dyrektor (Monika Lis-Nożyńska) oglądała szkołę w Dopiewie. Są tam pomieszczenia, które by się nadawały. Władze Gminy zorganizują spotkanie z odpowiednią komisją, z którą będziemy rozmawiać. Póki co władze Gminy nie wiedzą, kiedy zorganizują to spotkanie. Zapisywanie pieniędzy, bez posiadania pomieszczeń, jest bezsensowne. Dalej na tym posiedzeniu Wicestarosta: Mamy z gminą Tarnowo projekt listu intencyjnego … Gmina chce wybudować nową szkołę kształcąco-zawodową… Gmina Luboń rozmawiała z nami w kwestii liceum ogólnokształcącego i chce również wystąpić do Powiatu o wyrażenie zgody na prowadzenie liceum, więc jest współpraca. Z gminą Dopiewo nie ma współpracy.  

Były to oddolne inicjatywy radnej powiatowej Zofii Dobrowolskiej – powołanie liceum ogólnokształcącego w Dopiewie i propozycja wykorzystania szkoły w Więckowicach dla zaistnienia zespołu szkół branżowych oraz utworzenie filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w budynku starszej szkoły w Dopiewie – jednak nie zostały poparte przez władze gminy Dopiewo w latach 2014-18 – i po prostu upadły. W odczuciu w/w Radnej, komuś zależało na tym politycznie, aby nie zaistniały w/w placówki, a władze gminy Dopiewo dostosowały się. Dobro uczniów nie przedstawiało żadnej wartości! Zaznaczam, że jest to prywatna opinia Zofii Dobrowolskiej.

Należy stwierdzić jednoznacznie, że ówczesny wójt Adrian Napierała, jak i Rada Gminy w latach 2014-18 nie podjęli żadnych działań, mogących pozytywnie wpłynąć na dzisiejszą wydolność szkół ponadpodstawowych w Gminie i powiecie poznańskim, dysponując powierzchnią lokalową w szkołach w Dopiewie i Więckowicach. W całej niechęci do oddolnych działań radnej powiatowej Zofii Dobrowolskiej, władzom gminy Dopiewo, zapewne najbardziej odpowiadała argumentacja Rady Powiatu Poznańskiego, że – Powiat ma dość wydatków oświatowych na prowadzenie placówek już funkcjonujących a dochodzi jeszcze budowa Centrum Kształcenia Ustawicznego w Swarzędzu. I decydenci w Gminie czuli się usprawiedliwieni.

A dobre stosunki starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego, jak i wicestarosty Tomasza Łubińskiego z władzami gminy Dopiewo, należy sądzić, że powinny pomóc w załatwieniu dążeń do utworzenia w/w placówek, zadziałały odwrotnie – pozwoliły wójtowi Adrianowi Napierale i Radzie Gminy w latach 2014-18, wymigać się od podjęcia działań. 

W 2019 r. wicestarosta Tomasz Łubiński stwierdził m.in., że Powiat poznański jako pierwszy zauważył w Polsce potrzebę dostosowania edukacji do potrzeb przedsiębiorstw i tym samym sukcesywnie otwiera profilowane kierunki zawodowe oraz zapewnia niezbędną infrastrukturę do nauki zawodu.

Bardzo szkoda, że Wicestarosta nie zauważył, szybko wzrastającej liczby ludności gminy Dopiewo, co powinno być wystarczającym bodźcem do podjęcia radykalnych działań w kierunku rozwoju edukacji ponadpodstawowej na terenie Gminy.

Co robi gmina Dopiewo, aby naprawić brak szkół ponadpodstawowych w 30-tysięcznej Gminie? Od nowego roku 2023, gmina Dopiewo zostanie skomunikowana z gminą Tarnowo Podgórne. Zatem uczniowie naszej Gminy będą mogli skorzystać z ofert szkół ponadpodstawowych w Tarnowie, wykorzystując bezpośrednie połączenia autobusem lub busem. Tylko tyle i aż tyle!

Natomiast, aby skorzystać z usług Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, trzeba nadal podjechać do Lubonia. Za to w budynku szkoły przy ul. Bukowskiej, póki co, pomieszczenia wykorzystują na próby, gminne orkiestry dęte.

To może tyle na początek.


Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz