sobota, 11 sierpnia 2012

Lasagne ze szpinakiem – „NIEBO w GĘBIE”


Przepis ten zaczerpnięty jest z tradycyjnej i oryginalnej kuchni włoskiej. Niestety, wszystkie potrawy oparte na oryginalnych recepturach są pracochłonne, a zarazem uznawane za „bombę kaloryczną”. Jednak wszyscy biegamy, ćwiczymy w klubach fitness – więc szybko pozbędziemy się nadmiaru kalorii!

W okresie letnim i jesiennym do lasagne używam świeżego szpinaku nowozelandzkiego. Szpinak ten bardzo łatwo uprawia się w ogródku na bardzo małych zagonkach. Zbierać go można od lipca do przymrozków. Szpinak charakteryzuje się długimi gałązkami, które się wycina – a w ich miejsce wyrastają świeże. Można również zbierać same liście. Oberwany szpinak należy sparzyć w wodzie o temperaturze co najmniej 80ºC, a następnie odcedzić.

Składniki
-        1 opakowanie płatów lasagne
-        10 dkg  sera parmezan

Sos włoski
-        piersi z kurczaka lub mielone mięso ok.. 40 dkg
-        1 cebula
-        1 duża marchew
-        1 papryka
-        3 duże pomidory
-        30 dkg sera żółtego
-        2 łyżki koncentratu pomidorowego
-        1 liść laurowy, sól, pieprz, ½ łyżeczki mielonej papryki ostrej i łyżka oliwy.
Możemy sos przygotować bez mięsa ale wówczas należy dodać jeszcze jedną marchew i paprykę – celem zwiększenia ilości sosu.

Farsz ze szpinakiem
- 40 dkg szpinaku, może być mrożony
- 1 cebula lub 2 ząbki czosnku
- 2 jajka
- 20 dkg sera topionego
- sól, pieprz

Rozpoczynamy od przygotowania sosu włoskiego. Pokrojone piersi z kurczaka lub mięso mielone mieszamy z oliwą i smażymy przez minutę. Obraną i opłukaną marchew należy zetrzeć na tarce. A obraną cebulę kroimy na drobne kawałki. Obieramy ze skórki pomidory, które kroimy na części. Tak przygotowane składniki dodajemy do mięsa. Wszystko należy wymieszać, dodać liść laurowy. Następnie dusimy w rondlu ok. 20-25 minut, aż sos zgęstnieje, mieszając co jakiś czas. Pod koniec duszenia dodajemy koncentrat pomidorowy i paprykę mieloną, doprawiamy solą i pieprzem. Do już gotowego sosu dodajemy pokrojoną świeżą paprykę i starty żółty ser. Wyjmujemy liść laurowy, wszystko jeszcze raz mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia.

Farsz szpinakowy – sparzony szpinak należy drobno poszatkować lub rozmrozić wcześniej nabyty. Do przygotowanego szpinaku dodajemy drobno posiekaną cebulę lub zmiażdżony czosnek, wbijamy jajka i wrzucamy rozdrobniony ser topiony. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i przyprawiamy solą i pieprzem.

Na koniec przygotowujemy płaty makaronu. Oryginalna kuchnia włoska nie dopuszcza stosowania suchych płatów do przygotowania lasagne, gdyż makaron jest rozmoczony i niesmaczny. Makaron powinien być al dente (półtwardy), dlatego płaty odgotowujemy przez 2-3 minuty. Do garnka z osoloną, wrzącą wodą wkładamy 3-4 płaty, aby nie uległy sklejeniu. Po wyjęciu z garnka rozkładamy na ręczniku kuchennym, do wystygnięcia (nie płuczemy). Nie musimy odgotowywać wszystkich płatów makaronu jednocześnie, gdyż ich zużycie zależeć będzie od wielkości naczynia lub blachy do zapiekania. Na początek wystarczy 2/3 opakowania.

Naczynie do zapiekania delikatnie wysmarować oliwą. Na dnie rozkładamy płaty makaronu, najlepiej tak, aby nachodziły na siebie 2-3 mm. Tak otrzymaną powierzchnię smarujemy naszym sosem włoskim. Na sosie rozkładamy kolejne płaty makaronu i smarujemy farszem szpinakowym. Powtarzamy do wyczerpania składników (przed rozpoczęciem należy sos i farsz podzielić na 2 części). Należy zakończyć warstwą makaronu pokrytą szpinakiem. Przygotowane danie przykrywany folią aluminiową i pieczemy 40 minut w temp. 180ºC. Następnie odkrywamy i posypujemy startym parmezanem lub innym twardym serem. Wstawiamy ponownie do piekarnika i zapiekamy przez kolejne 30 minut. Lasagne ze szpinakiem „NIEBO w GĘBIE” jest najlepsza, gdy przygotujemy ją np. rano, a podajemy po południu. Wówczas drugie zapiekanie możemy dokonać bezpośrednio przed podaniem.

ŻYCZĘ SMACZNEGO!

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz