niedziela, 9 lutego 2020

Praworządność w gminie Dopiewo (2) – rzeczywistość czy fikcja?



Postanowiłam kontynuować temat, rozpoczęty w dniu wczorajszym. W zasadzie jest to problematyka, którą zajmuję się od uruchomienia Bloga, jednak w ostatnim czasie nabiera ona coraz większego znaczenia. Z jednej strony mamy, wzrastający w postępie geometrycznym, apetyt lokalnych włodarzy na władzę absolutną, z drugiej coraz silniejsze dążenia do ograniczania praw obywatelskich zwykłych mieszkańców, do których również się zaliczam.


Dziś publikacja dokumentu, spłodzonego również przez przedstawicieli samorządu gminy Dopiewo, z pominięciem mojego komentarza. Wydana została w związku ze złożeniem wniosku o udostępnienie informacji publicznej – nagrania audio z posiedzenia Komisji Rewizyjnej z 11 grudnia 2019 r., i w pewnym stopniu wiąże się ze sprawą wyproszenia mieszkanki Gminy z zebrania.
W zasadzie jest to powielenie decyzji administracyjnej z przed prawie roku, podobnie jak tamta przesyconej butą i arogancją władzy - https://blogdopiewo.blogspot.com/2019/08/informacja-publiczna-w-gminie-dopiewo.html. Gdyby nie fakt, że przekazana została wyłącznie do wiadomości wnioskodawcy, należałoby wystąpić do sądu o zniesławienie. Odnoszę wrażenie, że autorzy dokumentu uważają mieszkańców za osoby upośledzone umysłowo, którym można wcisnąć dowolną bzdurę.

Poniżej treść decyzji z 11 grudnia 2019 r., podpisanej przez zastępcę wójta Pawła Przepiórę (pisownia oryginalna):
Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 z późn. zm.) oraz art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz. U. z 2019, poz. 1429), po rozpatrzeniu wniosku …, zam. … o udostępnienie informacji publicznej w przedmiocie udostępnienia nagrania audio z przebiegu Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dopiewo z dnia 11 grudnia 2019 r., łącznie z częścią dotyczącą kontroli zadania: „Konarzewo – budowa ul. Pogodnej”, odmawia się udostępnienia informacji.
Uzasadnienie
Żądana informacja w postaci nagrań z komisji w istocie nie stanowi informacji publicznej. Należy wskazać, że zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (dalej u.d.i.p.), organy, o których mowa w art. 18 ust. 1 i 2, tj. kolegialne organy władzy publicznej pochodzące z powszechnych wyborów i ich kolegialne organy pomocnicze, sporządzają i udostępniają protokoły lub stenogramy swoich obrad, chyba że sporządzą i udostępnią materiały audiowizualne lub teleinformatyczne rejestrujące w pełni te obrady. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 czerwca 2016 r. sygn. Akt I OSK 3162/14 – stwierdził, że z art. 19 u.d.i.p. wypływa jednoznaczny wniosek, że co do zasady dostęp do informacji publicznej z posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej następuje przez dostęp do protokołów lub stenogramów. Natomiast materiały audiowizualne lub teleinformatyczne są źródłem informacji publicznej z tych posiedzeń jedynie w wypadku, gdy 1) protokół nie został sporządzony i 2) o ile materiały te w pełni rejestrują obrady. Poza tym wypadkiem materiały te mają charakter pomocniczy i wewnętrzny, a zatem nie stanowią informacji publicznej. W cytowanym wyroku Naczelny Sad Administracyjny podzielił stanowisko zajęte przez ten Sąd we wcześniejszych wyrokach z dnia 1 października 2009 r. sygn. Akt I OSK 1216/16 i z 16 kwietnia 2010 r. sygn. Akt I OSK 14/10.
Zgodnie z zapisami Statutu Gminy Dopiewo, nie przewiduje się wykonywania nagrań jako oficjalnego sposobu utrwalania przebiegu komisji. W związku z tym – jak wskazano powyżej – nagranie z komisji jest wyłącznie materiałem pomocniczym służącym pracownikowi do sporządzenia treści protokołu. Powyższe wskazuje zatem na roboczy, wewnętrzny, a nie oficjalny charakter nagrania, co oznacza, że nie posiada ono waloru nośnika informacji publicznej.
Jeżeli chodzi o kontrolę zadania: „Konarzewo – budowa ul. Pogodnej” prowadzoną przez Komisję Rewizyjną, to pracownik biura rady ani nie protokołuje ani nie nagrywa przebiegu kontroli.
Zgodnie z art. 19 i 20 Regulaminu Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dopiewo, stanowiącym załącznik nr 5 do Uchwały Nr XX/277/16 Rady Gminy Dopiewo z dnia 27 czerwca 2016 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Dopiewo „Ustalenia kontroli przedstawia się protokole kontroli …, który podpisują wszyscy członkowie Komisji, którzy uczestniczyli w kontroli”.
Kontrola Komisji cały czas trwa i protokół jeszcze nie został sporządzony.

Zamiast komentarza, krótka uwaga, dotycząca ostatnich akapitów decyzji. Pracownik biura nie nagrywa i nie protokołuje przebiegu kontroli, jednak protokół powstaje. Chyba pisze go w tej sytuacji sztuczna inteligencja – zatem pracownik biura jest zbędny.
Nie tak dawno, bo rok temu w czasie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ładu Przestrzennego z udziałem mieszkańców Palędzia - przewodnicząca Marta Jamont informowała, że komisje są nagrywane i istnieje możliwość skorzystania z nich. Jednak jak się okazuje, jest to niemożliwe i zapewne nie została poinformowana, że wprowadzono zasadę: im mniej mieszkańcy wiedzą, tym lepiej dla władzy!

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz