sobota, 20 kwietnia 2013

Dodatkowe dochody Gminy



Na dochód Gminy składają się dotacje i subwencje zewnętrzne oraz dochody z podatków i opłat lokalnych. Zaliczają się do nich m.in. opłata planistyczna, opłata adiacencka i opłata za umieszczenie urządzenia infrastruktury technicznej w pasie drogi gminnej. Z trzech wymienionych tylko opłata adiacencka nie jest obligatoryjna.
W budżecie Gminy Dopiewo na 2013 r. dochody są tak zaszyfrowane, że trudno się zorientować, czy planowane są jakiekolwiek przychody z tytułu w/w opłat. Najczęstszą pozycją jest „wpływy z różnych dochodów lub opłat”. W Internecie przemknęła informacja, że Gmina nie przewiduje dochodów z tytułu opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym. Uważam, że w czasie kryzysu należy wykorzystać wszystkie źródła dochodu.

1.      Opłata za umieszczenie urządzenia infrastruktury technicznej nie związanej z ruchem drogowym, w pasie drogi gminnej – stała, coroczna opłata wynikająca z przepisów ustawy o drogach publicznych. Opłata ta w przypadku przyłączy jest stosunkowo niewielka – jej maksymalna wysokość określona jest w w/w ustawie. W przypadku sieci coroczna opłata może jednak wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Konkretne stawki określa uchwała rady gminy. Jednak naliczenie opłaty jest stosunkowo proste – nie wymaga prowadzenia dłuższego postępowania, gmina nie ponosi również dodatkowych kosztów, związanych z powołaniem rzeczoznawcy lub biegłego - sprawę prowadzi wyłącznie pracownik urzędu. Łącznie w ciągu roku dochody gminy z tego tytułu mogą wynosić kilkaset tys. złotych. Ponieważ jest to opłata coroczna, budowa kolejnych odcinków sieci i przyłączy powoduje, że dochody z tego tytułu poprzez sumowanie, systematycznie wzrastają.
2.      Opłata planistycznajednorazowa opłata, wynikająca z przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Naliczana jest w przypadku sprzedaży nieruchomości, dla której uchwalony został plan zagospodarowania przestrzennego. W tym przypadku jednorazowe opłaty są znacznie wyższe – wynikają m.in. z uchwalonej stawki procentowej (maks. 30%), jak i wielkości sprzedanej nieruchomości. W tym przypadku należy zlecić sporządzenie operatu szacunkowego biegłemu rzeczoznawcy. Jednak zazwyczaj koszt operatu nie przekraczał 10-15% wartości opłaty. W latach 2004-2008 roczne dochody Gminy z tego tytułu wynosiły do 500 tys. zł.
3.      Opłata adiacencka – jednorazowa opłata wynikająca z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Naliczana jest w przypadku podziału nieruchomości (art. 98a) lub budowy urządzeń infrastruktury komunalnej – drogi, sieć wodociągowa, kanalizacji sanitarnej itp. (art. 144). Wyegzekwowanie tej opłaty jest stosunkowo najbardziej kłopotliwe, ponieważ decyzja musi być wydana przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna lub stworzone zostały warunki do korzystania z drogi lub podłączenia do urządzeń infrastruktury technicznej. W wielu przypadkach Gminy nie mogą naliczać opłaty, np. gdy sieci wodociągowe i kanalizacji sanitarnej buduje spółka gminna. W gminie Dopiewo to Urząd prowadzi inwestycje (tak mi się wydaje) i dopiero po uruchomieniu przekazuje aportem do ZUKu. Tak więc, Gmina może naliczać opłatę adiacencką. Tak samo jest z budową dróg – jeżeli inwestycja drogowa realizowana jest na podstawie pozwolenia na budowę, opłata może być naliczona. Postępowanie w przypadku opłaty adiacenckiej jest stosunkowo najtrudniejsze – częste są przypadki odwołań. Ponadto trzeba bezwzględnie zmieścić się w terminie 3 lat. Dlatego też urzędnicy niechętnie zajmują się tym tematem.
Natomiast co do odliczeń darowizn na budowę sieci od opłaty adiacenckiej, sprawa jest bezdyskusyjna. Wynika to jednoznacznie z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami – art. 148 ust. 4 - Przy ustaleniu opłaty adiacenckiej, różnicę między wartością, jaką nieruchomość ma po wybudowaniu urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką miała przed ich wybudowaniem, pomniejsza się o wartość nakładów poniesionych przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, na rzecz budowy poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej – odliczenie to nie dotyczy kosztów poniesionych na budowę przyłącza.
W/w opłaty, biorąc pod uwagę wielkość budżetu, nie są oszałamiające. Stanowią jednak dodatkowy dochód gminy. Przy aktualnej obsadzie personalnej wprowadzenie naliczania w/w opłat nie wymaga zatrudniania dodatkowych pracowników.
Coraz liczniejsi mieszkańcy Gminy stawiają, w dużej części słusznie, kolejne żądania w sprawie poprawy infrastruktury, oświaty itp. Z drugiej jednak strony za wszelką cenę próbują uniknąć opłat naliczanych przez urząd. Jest to podejście nieracjonalne – nikt Gminie niczego za darmo nie zrobi. Jeżeli oczekują od władz wywiązywania się z obowiązków, sami również muszą się z nich wywiązywać.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz