poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Kryzys prasowy i medialny w gminie Dopiewo (2) - uzupełnienie



W poprzednim moim tekście zabrakło opinii nt. oficjalnej prasy i strony internetowej władz Gminy. Na bezrybiu i rak ryba – coraz trudniejszy dostęp do rzetelnej informacji sprawia, że oficjalne media mogą dowolnie manipulować faktami a mieszkańcy będą to przyjmować za dobrą monetę. Czy tak się stanie, czas pokaże. Póki co, dotychczasowe osiągnięcia nie napawają optymizmem.

Jak zapewne wielu mieszkańców pamięta, do lipca 2011 r. ukazywało się Echo Dopiewa. Były redaktor Jacek Wiewiorowski wprowadził, jak przypuszczam przy dużej nieświadomości wójt Zofii Dobrowolskiej, rubrykę „Teksty nadesłane”. Rubryka ta ukazała się raptem 2 razy – w czerwcu i lipcu 2011 r. Miało to być forum umożliwiające mieszkańcom Gminy swobodną i nieocenzurowaną wypowiedź. Po zmianie tytułu na Czas Dopiewa rubryka ta bezpowrotnie zniknęła. Spotkało mnie to szczęście, że pierwszym artykułem, który się ukazał, była moja odpowiedź - link na tekst byłego wójta Andrzeja Strażyńskiego, zamieszczony w Echu Gminnym, krótko po objęciu władzy przez wójt Zofię Dobrowolską - link Po czasie dochodzę do wniosku, że jedynie charakter wypowiedzi – daję w niej czas na okrzepnięcie nowych władz – umożliwił jej publikację.

Od pierwszego numeru Czasu Dopiewa jakiekolwiek niezależne opinie nie mają szans na publikację w oficjalnym periodyku. Lekceważenie mieszkańców osiągnęło szczyt w 2012 r. Nie dość, że przekazywane informacje nie miały nic wspólnego z rzeczywistością – Gmina rozwija się fantastycznie a jej Mieszkańcy są najszczęśliwszymi ludźmi na Ziemi, to doszło do tego całkowite lekceważenie Czytelników. Kolejne numery (raptem 5 wydań) ukazywały się zupełnie przypadkowo.
Obecnie sytuacja nieco się poprawiła, nie tyle jednak, aby wyciągać jakieś dalej idące wnioski. Pismo zaczęło się ukazywać regularniej i częściej jak na dwumiesięcznik (3 numery w 2013 r.). Również teksty nie są już tak hurraoptymistyczne jak poprzednio – artykuł autorstwa zastępcy wójta Tadeusza Zimnego „Inwestycje, o których nie sposób zapomnieć” - link Wydaje się, że zastępca wójta został wybrany, lub sam zgodził się na rolę „kozła ofiarnego”. Nie ma się zresztą co dziwić, jego „Wykaz inwestycji realizowanych przez Gminę Dopiewo w 2012 r.” - link nadaje się do księgi rekordów Guinessa, jako przykład arogancji i bezmyślności.  Dla wójt Zofii Dobrowolskiej zarezerwowane jest przekazywanie informacji wyłącznie pozytywnych.

W dalszym ciągu oficjalne pismo traktuje mieszkańców jak przedszkolaków. Wymyślone w wąskim gronie koncepcje i projekty przedstawia się jako najlepsze i najkorzystniejsze dla Gminy i jej mieszkańców – gimnazjum czy nowy magistrat w Dopiewie. Próbuje się zachować pozory demokracji, publikując informacje nt. prac nad Strategią Gminy przy współudziale społeczeństwa. Tak naprawdę Strategia Rozwoju Gminy jest pustym dokumentem, który po zatwierdzeniu i uchwaleniu pójdzie do szuflady, a za rok mało kto będzie o nim pamiętał.

Niestety, analizując dotychczasową aktywność Mieszkańców i Rady Gminy wydaje się, że władze Gminy w dalszym ciągu będą mogły robić to co chcą. Brak konstruktywnej opozycji powoduje, że nie będzie nikogo, kto rozliczy naszych reprezentantów z ich decyzji. Funkcjonujące w Internecie lokalne blogi i fora potwierdzają, że dla większości mieszkańców nie istnieje nic więcej niż ich nieruchomość i ulica, przy której mieszkają - http://przylesie.org.pl http://skorzewo5.phorum.pl
Moje przypuszczenia co do czarnej przyszłości niezależnych mediów w Gminie potwierdza informacja uzyskana dziś od administratora Mojego Dopiewa. Portal poszukuje obecnie nowego właściciela lub inwestora strategicznego. Nie mam przekonania co do rzetelności przekazanych informacji. Wynika z nich jednak, że jeżeli Moje Dopiewo zostanie sprzedane – a jak mi się wydaje będzie to jeden z inwestorów z gminy Dopiewo – to wolność mediów będzie już tylko iluzoryczna. Jaką nowy właściciel przyjmie opcję, będzie zależało od układów z władzami Gminy i własnych interesów. Tak więc, do spacyfikowania pozostał już tylko Puls Gminy, co prawdopodobnie nastąpi wcześniej niż później – mieszkańcom, jako jedyne niezależne medium, pozostanie Blog Społeczny Dopiewo.
Kto na tym zyska – z pewnością nie będą to Mieszkańcy Gminy.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz