sobota, 18 czerwca 2016

„Czas Dopiewa” – czerwiec 2016 – i znowu Andrzej Strażyński, ale nie tylko



Z majowym wydaniem „Czasu Dopiewa” zapoznałam się z prawie miesięcznym opóźnieniem. W czerwcu więc postanowiłam się poprawić i zaprezentować swoją opinię, na temat zawartości pisma, nieco wcześniej. Przy okazji mała refleksja, także pod własnym adresem. W ubiegłym miesiącu moja nieruchomość została pominięta przez osoby roznoszące oficjalną prasę, o czym zresztą pisałam - link. Tym razem dostarczono mi aż 2 egzemplarze i całe szczęście. Wczorajsze deszcze spowodowały, że jeden z egzemplarzy nadawał się wyłącznie do kosza. Wiem, że to zajmie więcej czasu, ale czy nie można by wkładać czasopism do skrzynek? Umieszczanie gazet na płotach powoduje, że część egzemplarzy ulega zniszczeniu – często walają się po chodnikach i rowach. Naszła mnie również refleksja, jak łatwo przyzwyczaić się do dobrego. Jeszcze wiosną 2011 r. „Echo Dopiewa” było czasopismem płatnym, do tego trzeba było się pofatygować do punktu sprzedaży, aby zdobyć kolejny numer. Obecnie nie dość, że miesięcznik (bo na szczęście wrócił do takiej formuły) jest bezpłatny, to jeszcze Gmina dostarcza go do domu. A mimo to, jesteśmy ciągle niezadowoleni. Dość jednak tej autokrytyki, przejdźmy do omówienia wybranych tematów.


Po raz kolejny opublikowano ranking gmin, tym razem dotyczący wartości projektów unijnych. Informacja ta, tak naprawdę nic konstruktywnego nie wnosi. Gminy uszeregowano według wielkości kwot pozyskanych środków. Trudno jednak porównywać Warszawę, liczącą 1,5 mln mieszkańców z 20-tysięczną gminą, jaką jest Dopiewo. Rzeczywistą wartość pozyskanych środków, można przedstawić jedynie, poprzez przeliczenie ich na jednego mieszkańca.

W numerze czasopisma ukazał się kolejny artykuł autorstwa byłego wójta, a obecnie radnego Powiatu Poznańskiego Andrzeja Strażyńskiego – „Pociągiem przez powiat”. Od pewnego czasu były wójt jest wyjątkowo aktywny na polu rozwiązywania problemów komunikacyjnych aglomeracji poznańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem gminy Dopiewo. Zastanawiam mnie, czy aktywność ta wynika z rzeczywistej troski o poprawę warunków życia czy też z innych pobudek? - np. z obawy przed przedterminowymi wyborami samorządowymi. Szkoda, że takiej troski nie wykazywał w okresie 17 lat pełnienia funkcji wójta. Do tego troska ta jest dość wybiórcza – nie wziął np. udziału w konsultacjach, dotyczących przebudowy ul. Poznańskiej w Dąbrówce.
Owszem, zgadzam się, że rozwój kolei podmiejskich w rejonie Poznania jest jak najbardziej słuszny. Na szczęście większość linii, funkcjonujących przed 1989 r. jest nadal czynna. Zamknięto jedynie linię z Poznania przez Rokietnicę do Pniew.
Jednak podstawowym warunkiem właściwego wykorzystania kolei podmiejskich, jest łatwy dostęp dla jak największej liczby mieszkańców. W gminie Dopiewo najlepszy dostęp mają mieszkańcy Dopiewa, Dąbrówki i Palędzia. Pozostali muszą korzystać z dojazdów do stacji własnymi samochodami, rowerami lub komunikacją autobusową. Wiadomo, że budowa nowych linii jest mało prawdopodobna, ale za to można stworzyć więcej przystanków kolejowych.
Taki przystanek swego czasu mógł powstać w Dopiewcu, w sąsiedztwie budowanego osiedla tzw. Osada Leśna. Według różnych szacunków na osiedlu tym, może docelowo zamieszkać od 8 do 15 tysięcy mieszkańców. Nie bardzo potrafię sobie wyobrazić sytuację, gdy taka ilość osób będzie korzystać z jedynej w zasadzie drogi dojazdowej do Poznania przez Dąbrówkę zapewne część dojeżdżać będzie przez Palędzie i Gołuski. Trudno również wyobrazić sobie, że chociaż część z tych osób dojeżdżać będzie do stacji w Palędziu.

Prace nad planem zagospodarowania dla ponad 100 ha pod zabudowę mieszkaniową w Dopiewcu rozpoczęte zostały w maju 2002 r., natomiast jego uchwalenie nastąpiło w maju 2003 r. – porównując go z planem np. terenów przy ul. Leśnej w Palędziu (prawie 10 lat), to tempo iście ekspresowe. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczęto modernizację linii kolejowej Warszawa-Kunowice. Nie pamiętam dokładnie, kiedy modernizowano odcinek na terenie gminy Dopiewo, całą inwestycję realizowano w latach 2003-2007.
Inwestycje o znaczeniu strategicznym, takie jak przebudowa linii kolejowej, budowa autostrad, dróg ekspresowych lub linii wysokiego napięcia - nie są realizowane ponad głowami samorządów lokalnych. Na etapie projektowania samorządy mają możliwość zgłaszania swoich uwag oraz wręcz egzekwowania swoich potrzeb. Z pewnością modernizacja linii kolejowej również była z samorządem gminy Dopiewo uzgadniana – w trakcie przebudowy zlikwidowano kilka poziomych przejazdów drogowych przez tory, w zamian budując 2 objazdy. Była więc szansa, aby wrzucić do projektu budowę przystanku kolejowego w Dopiewcu – w miejscu zlikwidowanego przejazdu na ul. Leśnej. Niestety sprawa ta została prawdopodobnie zaniedbana, a obecnie stworzenie przystanku może być bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe.

Co prawda 14 grudnia 2015 r. podjęta została uchwała przez RG Dopiewo w sprawie opracowania planu dla stacji w Dopiewcu, ale nie gwarantuje to realizacji zadania. Natomiast radny Powiatu Andrzej Strażyński pisząc o węzłach przesiadkowych na terenie gminy Dopiewo, nie wspomina o Dopiewcu. Czyżby obawiał się, że ktoś wytknie mu zaniedbania? A może posiada informacje, iż budowa przystanku kolejowego jest mało realna?
Ktoś może stwierdzić, że władze gminy nie są w stanie wszystkiego przewidzieć, do tego kilkanaście lat naprzód. Nie mogę się z tym zgodzić. Uchwalając plan dla ponad 100 ha, należy w pierwszej kolejności przewidzieć rozbudowę infrastruktury. Ponadto wójt gminy nie działa w próżni, korzysta z pomocy radnych, doradców lub specjalistów. Podejmując uchwałę o przeznaczeniu tak dużego terenu pod budownictwo mieszkaniowe, należało również stworzyć i realizować układ komunikacyjny. Gdyby nie działania dewelopera, który utwardził ul. Leśną w Palędziu oraz część ul. Jesionowej w Dopiewcu, mieszkańcy Osady Leśnej mieliby do dyspozycji wyłącznie drogi gruntowe oraz leśne dukty.
Tak więc, aktywność i troska byłego wójta Andrzeja Strażyńskiego, dotycząca rozwoju komunikacji publicznej, jest spóźniona o co najmniej kilkanaście lat. Zmieniające się warunki społeczno-ekonomiczne w Europie, zakończenie w 2020 r. programu funduszy unijnych - powoduje, że ewentualne powstanie przystanku kolejowego w Dopiewcu, staje pod dużym znakiem zapytania.
Podsumowując ten wątek muszę stwierdzić, że inicjatywy byłego wójta Andrzeja Strażyńskiego sprawiają wrażenie próby rehabilitacji i nadrobienia wieloletnich zaniedbań. Niestety są trochę spóźnione i może czas już podać się do dymisji?

O dziwo, w „Czasie Dopiewa” pojawiają się również informacje na temat oddolnych inicjatyw mieszkańców. Mam tu na myśli konsultacje w sprawie przebudowy ul. Poznańskiej w Dąbrówce, zorganizowane przez stowarzyszenie Wspólna Przestrzeń – „Poznańska skonsultowana na Parkowej”. Autor notatki ubolewa nad niewielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem mieszkańców – w konsultacjach wzięło udział kilkanaście osób. Pomija jednak, niemal całkowity brak zainteresowania ze strony władz samorządowych. W konsultacjach wziął udział jedynie przedstawiciel Wójta. Szerzej na ten temat pisałam tutaj - link.

Zbliża się okres letnich wakacji, nie mogło więc zabraknąć informacji na temat plaży w Zborowie. Pojawiają się kolejne elementy wyposażenia, jak np. plastikowe owoce nadnaturalnej wielkości. Przypomina mi to trochę jarmark made in PRC. 
Jeżeli pogoda dopisze, plaża z pewnością będzie cieszyć się powodzeniem, jak w latach poprzednich. Aby jednak zaspokoić potrzeby i oczekiwania wypoczywających, potrzebne są inne inwestycje, jak chociażby przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Przydałaby się również wiata z prawdziwego zdarzenia, podobna jak w Żarnowcu. Istniejąca wiata z trudem wystarcza dla kilkuosobowej rodziny. Zarządcy zamiast tego proponują „wiatkę piknikową”, cokolwiek to miałoby znaczyć. W razie załamania pogody – zdarzenia takie nie są odosobnione - osoby wypoczywające, nie mają gdzie się schronić. Na plaży daje się zauważyć, brak miejsc zacienionych. Słońce w nadmiarze jest szkodliwe, przy wielu schorzeniach może być niebezpieczne. Prowadzone nasadzenia rachitycznych roślinek, rodem z ogródków zimowych, nie zapewnią miejsc zacienionych nawet za 100 lat. Niestety, nic nie wskazuje, aby Urząd Gminy zamierzał zmienić „przemyślaną politykę nasadzeniową”.

Zastanawia również brak zainteresowania plażą w Zborowie ze strony radnej/sołtys Anny Kwaśnik. O ile się nie mylę, Zborowo podlega jej zarówno jako radnej, jak i sołtysce. Zamiast pompować kolejne dziesiątki tysięcy złotych w rozbudowę Wiejskiego Centrum Rekreacji w Więckowicach przy ul. Parkowej, którym interesują się głównie amatorzy używek, powinna zaangażować się w zagospodarowanie plaży w Zborowie. Jest to miejsce znacznie atrakcyjniejsze dla organizowania indywidualnego wypoczynku, festynów lub imprez okolicznościowych. Z centrum Więckowic (okolice szkoły podstawowej) do plaży w Zborowie jest zaledwie 2,7 km, a przejazd rowerem zajmuje kilkanaście minut. Jak na razie Anna Kwaśnik postępuje jednak zgodnie z zasadą, że „władza wie lepiej”.

Jako ciekawostkę podam, że w ostatnich tygodniach kilkakrotnie zdarzyło mi się spotkać rowerzystów, którzy pytali o drogę na plażę w Zborowie. Dziwnym trafem ani razu nie padło pytanie, jak dojechać do Wiejskiego Centrum Rekreacji w Więckowicach.
I to byłoby na tyle, stronniczego przeglądu prasy.

P.S. Wyraźnie widać brak korekty tekstów przed oddaniem numeru do druku. I nie mam tu bynajmniej pretensji do red. Adama Mendrali - swoje błędy najtrudniej zauważyć. Taką ewidentną kuchą wydania czerwcowego jest strona tytułowa. Podano na niej godziny rozpoczęcia kolejnych części Dni Gminy Dopiewo, zapomniano jednak o najważniejszym - terminie festynu. Nie każdy musi pamiętać terminy imprez gminnych, zwłaszcza jeżeli jest ich więcej. Co prawda wewnątrz numeru można znaleźć informację, że festyn odbędzie się 18 czerwca, ale trzeba jej dość długo szukać. Innych błędów wewnątrz numeru jest dość sporo. Uważam, że każdy tekst, zwłaszcza drukowany, powinien być poddany korekcie. W przeciwnym wypadku źle świadczy o podejściu wydawcy do czytelników.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz