niedziela, 3 stycznia 2016

Dofinansowanie organizacji pozarządowych w gminie Dopiewo – kolejne rozdanie 2016



Z najlepszymi życzeniami dla Czytelników bloga i nie tylko – życzę wszelkiego dobra
 w 2016 roku.

Jak co roku, na początku stycznia, rozdzielane będą środki publiczne na dofinansowanie tzw. organizacji pożytku publicznego, wspomagających działania samorządu lokalnego. Obowiązek dofinansowania organizacji pozarządowych wynika z przepisów ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Do korzystania z pieniędzy publicznych jest wielu chętnych, niestety wielu z nich ma na uwadze przede wszystkim własny interes. Dlatego podział środków oraz ich właściwe wydatkowanie, powinny podlegać szczególnym rygorom.
Na co dzień mamy przykłady nieuczciwego korzystania ze środków publicznych, również w gminie Dopiewo. Najgłośniejszymi sprawami w minionym roku to defraudacja przez pracownicę UG pieniędzy przeznaczonych na oświatę oraz zawyżona dotacja dla niepublicznej szkoły w Dąbrówce. Do dziś zresztą społeczeństwo nie dowiedziało się, jak obie sprawy zakończyły się. I prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy.

Nie mam zamiaru, podejrzewać żadnej z organizacji, składających wniosek o dofinansowanie o nieczyste zamiary. Jednak brak właściwego nadzoru nad środkami publicznymi bardzo często kończy się, delikatnie mówiąc, nieprawidłowościami.
Wspomniana na wstępie ustawa o działalności pożytku publicznego… określa obowiązki, zarówno organu samorządowego, jak i organizacji pozarządowych, korzystających ze wsparcia samorządu. Jak wynika z przepisów, nie każda organizacja pozarządowa musi być równocześnie organizacją pożytku publicznego, mimo iż prowadzi działalność pożytku publicznego. Organizacje pożytku publicznego objęte są znacznie ostrzejszymi rygorami prawnymi niż pozostałe organizacje. Między innymi zobligowane są do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości rocznych sprawozdań merytorycznych i finansowych. Chyba więc, z tego powodu większość organizacji pozarządowych na terenie gminy Dopiewo nie wystąpiła o uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego. I to pomimo, iż z tytułu posiadania statusu opp przysługują liczne ulgi podatkowe, jak i możliwość pozyskiwania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na podstawie w/w ustawy o działalności pożytku publicznego, Rada Gminy Dopiewo 26 października 2015 r. podjęła uchwałę określającą zasady współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi w 2016 r. Określono również minimalną kwotę dotacji w wysokości 500 tys. złotych. W dniu 3 grudnia 2015 r. Wójt Gminy Dopiewo wydał zarządzenie nr 79/2015 w sprawie otwartego konkursu na wspieranie realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz wyznaczył ogólną kwotę 770 tys. złotych. Składanie ofert trwało do 29 grudnia 2015 r.
Przy okazji chcę zwrócić uwagę na dość istotny błąd w załączniku nr 1 do Zarządzenia Wójta Nr 79/15. Zakres E powinien brzmieć: „ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego”, jak to zostało zapisane w uchwale RG z 26 października 2015 r., a nie „narodowego”, jak to widnieje w załączniku. Jest to dość istotna różnica, która wnioskodawców może wprowadzać w błąd.
Nie mam informacji, jakie organizacje pozarządowe złożyły swoje oferty. Należy jednak przypuszczać, że lista będzie podobna, jak w minionym roku. W związku z tym postanowiłam przyjrzeć się pracy kilku wybranych organizacji, działających na terenie gminy Dopiewo i otrzymujących finansowe wsparcie ze strony samorządu. Nie będę analizować działalności wszystkich stowarzyszeń, ponieważ nie mam zamiaru wyręczać powołanej 28 grudnia 2015 r. komisji konkursowej. Skupię się na kilku subiektywnie wybranych stowarzyszeniach.

Jedną z najstarszych organizacji jest Stowarzyszenie Chóru Bel Canto. Stowarzyszenie istnieje od 2008 r., natomiast sam chór od 2004 r. Nie mam zamiaru podważać osiągnięć i zasług samego chóru, jednak jego otoczka zawsze budziła mieszane uczucia. Stowarzyszenie, a także niektórzy jego członkowie, cieszyli się szczególnymi względami władz Gminy, najprawdopodobniej ze względu na osobę Jana Adama Wasielewskiego. Dla niezorientowanych – pełnił on przez kilkanaście lat funkcję kierownika referatu budownictwa i planowania przestrzennego w UG Dopiewo. Równocześnie był członkiem Chóru i prezesem Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Chóru Bel Canto było, oprócz GKS Dopiewo i Orkan Konarzewo, największym beneficjentem środków publicznych. Zastanawiająca jest niespójność informacji, dotyczących organizacji. Z oficjalnej strony Stowarzyszenia Chóru wynika, że prezesem jest J. A. Wasielewski, natomiast z informacji KRS dowiadujemy się, że jest tylko członkiem, nawet nie wiadomo czego? Stowarzyszenie nie posiada statusu opp, niedostępny jest statut. Na temat działalności chóru również niewiele wiadomo. Aktualne wydarzenia dostępne na oficjalnej stronie Stowarzyszenia, to Warsztaty Gospel z 11 kwietnia 2015 r. Mimo, iż informacje na temat koncertów chóru na terenie Gminy pojawiają się od czasu do czasu w lokalnych mediach - nie ma żadnych wzmianek, dotyczących tych wydarzeń. Na marginesie dodam, że na koncert chóru Bel Canto, zorganizowany przez sołectwo Więckowice w maju ub.r. przyszło zaledwie kilku mieszkańców.

Stosunkowo młodą organizacją jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Dopiewie, które powstało w 2013 r. Mimo to, do chwili obecnej organizacja nie posiada własnej strony internetowej, a jedynie zakładkę na oficjalnej stronie szkoły. Na plus trzeba oddać, że Stowarzyszenie publikuje sprawozdania finansowe ze swojej działalności. I to właściwie wszystko.
Brak statutu Stowarzyszenia, brak jakiejkolwiek informacji na temat prowadzonej działalności. Natomiast cele zamierzonej działalności - bardzo szerokie. W roku 2015 Stowarzyszenie złożyło wnioski w czterech, na sześć możliwych, obszarach aktywności. Prowadzenie działalności w tak szerokim zakresie wymaga odpowiednich kadr i przygotowania. Obawiam się, że inicjatorzy Stowarzyszenia postanowili mierzyć siły na zamiary.

Na tym ocenę stowarzyszeń zakończę. Jednak na podstawie w/w przypadków widać, że działalność organizacji pozarządowych nie jest tak przejrzysta, jak można by oczekiwać. A przypomnę, że korzystają one ze środków publicznych, czyli pieniędzy nas wszystkich. Uważam, że komisja konkursowa powinna dokładnie przyjrzeć się działalności stowarzyszeń i organizacji, zanim przydzieli środki. Bardzo łatwo jest stworzyć szeroki program działania, ale trudniej się z niego później wywiązać. Wiele mieliśmy w kraju przykładów, że organizacje powstawały tylko dlatego, że ich inicjatorzy mogli czerpać osobiste korzyści. Z samej nazwy ustawy o działalności pożytku publicznego wynika, że organizacje pozarządowe musza prowadzić działalność na rzecz społeczności, a nie członków zarządu.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz