niedziela, 25 kwietnia 2021

Bezkrólewie w gminie Dopiewo Anno Domini 2021 (2) – inwestycje dla bogatych

 

Obserwując posiedzenie wspólne Komisji Rady Gminy 21 kwietnia br., zastanawiałam się, kto w tej chwili podejmuje decyzje finansowe (i nie tylko) w gminie Dopiewo. Komisarz Zbyszko Górny, sekretarz Małgorzata Wzgarda, skarbnik Małgorzata Mazurek, osoba odpowiedzialna za ochronę/przetwarzanie danych osobowych Paweł Rosół, przewodniczący RG Leszek Nowaczyk a może kandydat na wójta Paweł Przepióra? Intuicja podpowiada mi, że może to być ten ostatni.

Lista inwestycji drogowych, dopisana w kwietniu do budżetu na 2021 r. świadczy o tym, że do głosu doszły najbardziej roszczeniowe i egoistyczne siły. W tej chwili, w czasach totalnego bezkrólewia, każdy, kto ma jakieś dojście do urzędników, próbuje jak najwięcej wyszarpnąć dla siebie, dobro wspólne mając w całkowitej pogardzie. Takiej patologii nie obserwowałam nawet w okresie rządów zmarłego Adriana Napierały.

Jak widać, nastał złoty czas dla bogatych, biedniejsi muszą sami płacić za wszystko. Drogi wraz z całą infrastrukturą na osiedlach deweloperskich Linei, Ławicy-Zachód czy Nickla finansują zamieszkujący tam mieszkańcy. Z kolei tam, gdzie powstawała zabudowa indywidualna, czyli realizowana przez osoby zamożniejsze, koszty budowy infrastruktury pokrywa Gmina, czyli wszyscy mieszkańcy.

Prawdę mówiąc, to nie dziwię się mieszkańcom ulic osiedlowych, że domagają się utwardzenia swoich dróg. Zmarły wójt Adrian Napierała i jego zastępca Paweł Przepióra, przez 6 lat nauczyli społeczeństwo, że nie liczy się zaspokajanie rzeczywistych potrzeb, ale doraźnych interesów lokalnych grup. Powstały w tym czasie ulice: Środkowa w Zakrzewie; Akacjowa w Dopiewie; Pogodna, Radosna, Wiosenna i Zakręt w Skórzewie; Leszczynowa w Dąbrówce i kilka innych. Natomiast w planach pojawiły się ulice: Wodna w Dopiewcu i Wiśniowa w Konarzewie.

Ostatnim przykładem jest budowa ul. Łąkowej w Dopiewie. Droga biegnie przez teren niezabudowany, nie pełni funkcji drogi zbiorczej a skraca przejazd z centrum Dopiewa w kierunku Poznania o 300 metrów.


Infrastruktura kanalizacyjna, jaka pojawiła się na niezabudowanych działkach przy okazji budowy drogi, świadczyć może o tym, że wkrótce na tym terenie może pojawić się deweloper.

Najbardziej zadziwia mnie jednak budowa na ul. Łąkowej ścieżki pieszo-rowerowej o kilkumetrowej szerokości, bardziej przypominającej deptak w centrum dużego miasta niż peryferyjną wiejską ulicę. Jak widać, w gminie Dopiewo nikt nie potrafi planować z rozsądkiem, o wszystkim decyduje megalomania włodarzy.

 

Dla kontrastu obrazek z dnia dzisiejszego – rodzina na rowerach, pokonująca drogę z Palędzia do Gołusek:

Jeśli nawet pojawia się szersze pobocze, nie nadaje się do użytkowania:

Dowodem na to, że obecnie nikt nie kieruje Gminą, są zmiany budżetowe, zaproponowane przez Urząd, czyli nie wiadomo kogo, na posiedzeniu wspólnym Komisji.

Podobno, jak twierdzi skarbnik Małgorzata Mazurek, udało się wyodrębnić wolne środki na bazie bilansu budżetu (jest to dziwne przy zadłużeniu prawie 80 mln złotych), które postanowiono przeznaczyć na inwestycje drogowe. Niestety, lista tych inwestycji świadczy wyłącznie o patologii, jaka zżera obecny samorząd.

I tak do realizacji przeznaczono:

- ul. Słoneczną w Palędziu za ok. 1,86 mln złotych,

- ulice: Leszczynową i Orzechową w Skórzewie za ok. 650 tys. złotych,

- ulice: Słoneczną i Bratnią w Skórzewie za ok. 800 tys. złotych,

- ul. Leśną w Zakrzewie za ok. 1,2 mln złotych.

Zwiększono także wydatki na infrastrukturę plaży w Zborowie:

- ciąg pieszy nad jez. Niepruszewskim za ok. 237 tys. złotych,

- drogę wewnętrzną i parking za ok. 340 tys. złotych.

Zastanawia mnie, komu potrzebna jest utwardzona ścieżka na plaży? Za to budowa przystani z prawdziwego zdarzenia dla sprzętu wodnego przy marinie, konsekwentnie omijana jest szerokim łukiem. Czyżby na złość byłej wójt Zofii Dobrowolskiej za pomysł i zdobyte środki? – chyba tak.


Z w/w inwestycji sens tak naprawdę ma tylko budowa ul. Leśnej w Zakrzewie. Jako droga zbiorcza stanowić będzie alternatywę dla ul. Długiej. Pozostałe zadania to wyłącznie zaspokajanie roszczeń grup nacisku.

Przykładem inwestycji, realizowanej na prywatne życzenie, jest budowa ul. Słonecznej w Palędziu. Kilka lat temu utwardzono ją, zapewne za wiele tysięcy złotych, grysem granitowym. Jest to materiał bardzo trwały, jak widać, nawierzchnia jest w dobrym stanie. 

Na bezkrólewiu skorzystał jednak jeden z najgorszych przedstawicieli samorządu lokalnego, uprawiający najpodlejszy rodzaj propagandy, ale należy przypuszczać, że dzięki temu załatwił sobie, budowę drogi.

Rzeczywiste potrzeby Gminy i jej mieszkańców są zupełnie inne, ale to nie dociera do zaślepionych umysłów decydentów. O drogach zbiorczych na terenie Dąbrowy, Dopiewca czy drogi wzdłuż torów pisałam wielokrotnie. Dziś kolejny przykład.

Jednym z pilnych zadań, które już w tej chwili powinno być przygotowywane, jest przebudowa ul. Kolejowej w Skórzewie.

W budżecie gminy Komorniki na 2021 r. zarezerwowano ok. 500 tys. złotych na przygotowanie projektu budowy wiaduktu nad torami w ciągu ul. Kolejowej w Plewiskach i Skórzewie. Łączny koszt planowany jest na 12,37 mln złotych. Z tego na 2022 r. przewidziano 6,5 mln złotych i 5 mln złotych na 2023 r. Wynika z tego, że budowa wiaduktu rozpocznie się w przyszłym roku.

Z kolei termin budowy tunelu w ul. Grunwaldzkiej na Junikowie ciągle jest przesuwany. Może dojść do sytuacji, że przejazd ul. Kolejową w Skórzewie, będzie przez jakiś czas najważniejszym połączeniem Plewisk z Poznaniem. Co będzie się wówczas działo na ul. Kolejowej? - lepiej nie myśleć.

W tej sytuacji władze gminy Dopiewo powinny jak najszybciej przystąpić do przebudowy ul. Kolejowej, która nie spełnia nawet minimalnych parametrów, jakie powinna mieć droga o takim natężeniu ruchu. Szerokość pasa drogowego w wielu miejscach nie osiąga 10 metrów, do tego wąski chodnik i brak ścieżki rowerowej. Porównanie ze ścieżką pieszo-rowerową na ul. Łąkowej w Dopiewie jest druzgocące dla ul. Kolejowej w Skórzewie. Jak się okazuje, ten problem nie robi na włodarzach naszej Gminy żadnego wrażenia. Nawet na radnych Skórzewa, których jest sześciu.

W zamian za to, zaplanowano nie licząc w/w zadań, budowę ul. Jeziornej w Więckowicach. Na projekt zarezerwowano w 2021 r. 180 tys. złotych.

Nie wiem, czym kierowano się przy wyborze tej inwestycji? Może powodem jest to, że korzysta z niej radna/sołtys Więckowic, Anna Kwaśnik.

Mimo, iż ul. Jeziorna w Więckowicach jest drogą zbiorczą, to jej znaczenie komunikacyjne jest minimalne. Korzysta z niej garstka mieszkańców Więckowic, a w soboty i niedziele (kiedy zazwyczaj się tam pojawiam), ruchu samochodów nie ma prawie żadnego.

Co istotne, ul. Jeziorna ma nawierzchnię bitumiczną ale brak na niej kanalizacji sanitarnej. Planowanie w tej sytuacji przebudowy drogi, jest paranoją.

Przedłużeniem ul. Jeziornej w Więckowicach jest ul. Świerkowa w Drwęsie. Kilka lat temu zmarły Adrian Napierała zbudował za ponad 900 tys. złotych drogę wraz z pełnym wyposażeniem – ścieżka pieszo-rowerowa – mimo, iż również tam brak kanalizacji. No, ale widocznie mieszka tam ktoś ważny.

Podsumowując, omówione dziś przykłady świadczą, że włodarze i urzędnicy utracili całkowicie zdrowy rozsądek i trwa zażarta walka, kto więcej wyszarpnie dla siebie. Pojęcia takie, jak dobro wspólne i działanie na rzecz całej społeczności, to pojęcia całkowicie obce w gminie Dopiewo. No, ale tak zazwyczaj się dzieje w czasach bezkrólewia, gdy egoizm i głupota nie mają żadnych hamulców.

Z informacji, które do mnie docierają, wynika, że obecna grupa decyzyjna, stara się przepchnąć do realizacji wszystkie kontrowersyjne i nawet szkodliwe decyzje, gdy Gminą rządzą: komisarz Zbyszko Górny i sekretarz Małgorzata Wzgarda – to wszystko tłumaczy.

Na koniec dodam, że 21 kwietnia br. zarejestrowano ok. 14 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem, a Wielkopolska znalazła się w strefie czerwonej – przy wejściu na posiedzenie wspólne Komisji RG nie mierzono temperatury uczestnikom (radnym i gościom). Środki do dezynfekcji rąk, były rozstawione w minimalnej ilości (jeden pojemnik) a rękawiczek było brak. 

P.S. Dziś opublikowano projekt Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, przesuwający termin wyborów na wójta gminy Dopiewo na dzień 13 czerwca 2021 r.https://legislacja.gov.pl/docs//4/12346111/12783420/12783421/dokument500427.docx

Obserwatorka I (Pierwsza)

1 komentarz: