sobota, 21 lipca 2012

Plan Odnowy Miejscowości w gminie Dopiewo – sztuka dla sztuki


Zainteresował mnie ostatnio temat, poruszany na forum Moje Dopiewo, dotyczący planów odnowy miejscowości na terenie gminy Dopiewo. Ponieważ dotychczas sprawy te nie znalazły się w obszarze moich zainteresowań, wiedzę w tym zakresie posiadam więcej niż skromną. Mimo to zamierzam pokusić się o dokonanie ogólnej analizy celu opracowywania planów odnowy miejscowości oraz korzyści, jakie z tych planów mogliby mieć mieszkańcy Gminy. Wnioski z analizy, jak można było przewidzieć, nie są optymistyczne.

Otóż przygotowanie planu odnowy miejscowości jest elementem niezbędnym do uzyskania dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zadania te realizowane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Działania Programu obejmują 4 osie: 1 i 2 dotyczy osób fizycznych i przedsiębiorstw, 3 i 4 gmin, lokalnych grup działania, osób fizycznych, związków wyznaniowych itp - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich . Już z tytułu Programu wynika, że w gminie Dopiewo jak zwykle przespano temat o kilka lat. Program kończy się w przyszłym roku a dopiero teraz przygotowuje się plany odnowy miejscowości – podobna sytuacja miała miejsce w przypadku dofinansowania przebudowy dróg gminnych w ramach tzw. „schetynówek”. Tu również Gmina nie poczyniła żadnych starań w celu pozyskania funduszy pozwalających na poprawę infrastruktury drogowej - Remonty dróg gminnych .
Zasady przygotowania wniosku o dofinansowanie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. U. Nr 64, poz. 427).
Pierwszym i zasadniczym elementem, który uderza przy analizie działań, związanych z przygotowaniem planów odnowy to to, że ich autorzy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, do czego potrzebne są te dokumenty. Podobnie jak administrator Mojego Dopiewa, który uważa, że „elementem głównym jest opracowanie planowanych zadań do realizacji w kolejnych latach”. Oczywiście, taki też może być cel opracowanych planów odnowy miejscowości. Tyle, że wówczas wystarczy jedynie tabelaryczne zestawienie potrzeb infrastrukturalnych miejscowości – cała otoczka opisowa wraz z analizą SWOT staje się zbędna. Idea planów odnowy miejscowości nie ma nic wspólnego z planem zadań własnych gminy na terenie danej miejscowości, jest wyłącznie podstawą do złożenia wniosku o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego - § 10 pkt 2 ppkt 1 w/w Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Odnowa i rozwój wsi . W innym wypadku będzie to jedynie, jak to określił Jacek Szewczyk na forum Moje Dopiewo, makulatura.
Kolejna sprawa to jakość przygotowanych planów odnowy miejscowości gminy Dopiewo. Można odnieść wrażenie, że plany odnowy opracowały osoby zupełnie do tego nieprzygotowane (wśród osób przygotowujących plany odnowy miejscowości byli m.in. radni Lidia Łopatka, Henryk Kapciński, Wojciech Dorna, Piotr Dziembowski) – wszystkie są sporządzone według jednego szablonu. Muszę wyraźnie zaznaczyć, że nie mam zamiaru nikogo krytykować za brak wiedzy – dla mnie również przygotowanie planu odnowy stanowiłoby nie lada wyzwanie. Wydaje mi się, że plan odnowy miejscowości winien zostać zlecony profesjonalistom. Dobre chęci i zapał nie zawsze wystarczą, czasami potrzeba jednak dość dużej wiedzy. Dla przykładu podaję link na stronę Karpacza – plan odnowy miejscowości został przygotowany już w 2008 r., czyli bezpośrednio po wejściu przepisów w życie, a ponadto cechuje się profesjonalizmem - Plan Odnowy Miejscowości Karpacz. Gmina Dopiewo, w poczuciu fałszywej oszczędności, scedowała to zadanie na osoby, które mimo najszczerszych chęci, nie były w stanie podołać przedsięwzięciu.
Kulejąca informacja to nie tylko domena gminy Dopiewo. Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego znaleźć można informację nt. wyników II naboru dla działania „Odnowa i rozwój wsi” z 30 grudnia 2010 r. – nie udało mi się odszukać informacji nt. I naboru. Na liście jest 339 inwestycji wartości kilkudziesięciu milionów złotych, które uzyskały dofinansowanie w ramach Programu. Niestety, gminy Dopiewo na tej liście nie ma. Przypuszczam, że w I naborze również się nie znalazła - Nabór wniosków
Na koniec smutna refleksja. Otóż Program Rozwoju Obszarów Wiejskich uruchomiony został w 2007 r., realizacja rozpoczęła się w roku następnym, 2008. Wójtem Gminy Dopiewo był wówczas Andrzej Strażyński. Jak nakazuje tradycja, podobnie jak w innych tematach związanych z pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych, tu również może pochwalić się „wielkimi osiągnięciami”. Niestety, nie po raz pierwszy były wójt przespał temat, podobnie jak sprawę dofinansowania dróg gminnych.

PS. Ponieważ plan odnowy miejscowości jest oficjalnym dokumentem, proponuję przed jego publikacją sprawdzenie poprawności pod względem językowym. Powinna to zrobić osoba z wykształceniem polonistycznym, najlepiej zawodowy korektor. Lapsusy takie jak: "żeczke Wirenke" (plan Gołusek) czy "sytułacja" (plan Zakrzewa) mogą pojawić się w zeszycie szkolnym, ale nie w oficjalnym dokumencie gminnym.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz