sobota, 20 czerwca 2020

Sesja Absolutoryjna Rady Gminy Dopiewo 15 czerwca 2020 r. (1) – kolejny pokaz buty i niekompetencji włodarzy?

Zapewne wiele osób czeka, jak oceniam przebieg Sesji Absolutoryjnej w naszej Gminie, Nieskromnie myślę, że największe zainteresowanie jest po stronie wójta Adriana Napierały, Radnych Gminy i urzędników.
Muszę przyznać, że przesłuchanie przebiegu całego, prawie 4-godzinnego posiedzenia, kosztowało mnie wiele wysiłku. Wniosków, jakie nasunęły mi się w trakcie odtwarzania, jest mnóstwo i nie wiem, czy uda mi się wszystkie przedstawić.
Ogólne wrażenie, to takie, że spektakl ten został przynajmniej w części wyreżyserowany.

Świadczą o tym niektóre pytania, zadawane przez Radnych z obozu Wójta, m.in. Mariolę Nowak, Mariolę Walich, Annę Kwaśnik, Wojciecha Dornę czy Ilonę Łysiak. Ta ostatnia, zadając bodajże tylko jedno pytanie, chyba nie do końca wiedziała, o co pyta.
Z drugiej strony na uwagę zasługuje całkowita bierność innych Radnych, jak: Marty Jamont, Piotra Strażyńskiego, Krzysztofa Dorny, Walentego Moskalika, Tadeusza Bartkowiaka czy Jana Bąka. Martę Jamont kamera pokazuje wyjątkowo często, ze względu na aktywność siedzącego obok radnego Krzysztofa Kołodziejczyka. Widać było, iż Radna chyba nie mogła doczekać się końca posiedzenia.
Większą część Sesji zajęło przedstawianie i analiza Raportu o Stanie Gminy Dopiewo za rok 2019. Wprowadzające wystąpienie Wójta trwało ponad pół godziny, dyskusja nad Raportem kolejne 2 godziny.
Nie będę dzisiaj analizować treści dokumentu, jak zdobędę się na zapoznanie z nim (cały Raport liczy 209 stron), to przedstawię wnioski. Dziś tylko uwagi dotyczące przebiegu dyskusji.

Wystąpienie wójta Adriana Napierały można ocenić jednym hasłem – „propaganda sukcesu”. W zasadzie wszystkie sprawy i zadania są realizowane z sukcesem a cele osiągane bez problemów. Ogólnie mówiąc, gdyby nie działania rządu, gmina Dopiewo byłaby krainą „mlekiem i miodem płynącą”. Jest to oficjalna informacja dla potencjalnych mieszkańców gminy Dopiewo.
Powstają kolejne drogi, trudno, że nie te najważniejsze. Rozbudowywane są szkoły, tyle że okazują się niefunkcjonalne, jak np. szkoła w Konarzewie.
Deficyt budżetowy za 2019 r. okazał się niższy o 5,5 mln złotych, a to dzięki temu, że część wydatków została przerzucona na 2020 r.
Gmina pozyskuje coraz więcej środków zewnętrznych na dofinansowanie inwestycji komunalnych. Szkoda, że są to zadania mało istotne z punktu widzenia większości mieszkańców, zaspokajają jedynie oczekiwania różnych grup nacisku. Do takich zadań zaliczyć należy niewątpliwie ul. Akacjową w Dopiewie. W kolejce czeka już budowa ul. Piastowskiej i przyległych w Dąbrówce. O tym ostatnim zadaniu napiszę wkrótce nieco więcej, ponieważ pewne rzeczy nieco mnie zbulwersowały.

Kultura rozwija się świetnie – Dni Gminy Dopiewo, dożynki, ubieranie choinki. Tyle, że te wydarzenia należy raczej zaliczyć do kategorii rozrywki, a nie kultury.
W terminie rozpatrywane są petycje i skargi. Wójt nie wspomniał już, że z zasady wszystkie skargi są odrzucane jako bezzasadne.
We wszystkich rankingach gmina Dopiewo znajduje się w czołówce. Pytanie, jakie się przy tym pojawia, to jaką wartość mają te rankingi. Kilka lat temu analizowałam wartość rankingów i wyszło to dość blado.
Podobno zwiększa się bezpieczeństwo na terenie Gminy dzięki budowie chodników i dróg. Szczególnie „widać to” na takich trasach, jak: Dopiewiec – Palędzie, Palędzie – Gołuski, Więckowice – Dopiewo i wielu innych. Za to ulice osiedlowe, jak np. ul. Pogodna w Skórzewie, budowane są z pełnym wyposażeniem.

Natomiast ochrona środowiska w ocenie wójta Adriana Napierały składa się z trzech elementów: likwidacja azbestu (dachy pokryte eternitem), wymiana pieców i opieka nad bezdomnymi zwierzętami. Nadmienię, że definicja ochrony środowiska jest trochę szersza i obejmuje nieco inne zagadnienia.
Wójt kilkakrotnie podkreślał, że w Gminie prowadzona jest polityka zrównoważonego rozwoju. Obawiam się, że nie do końca rozumie znaczenie tego sformułowania. Polityka zrównoważonego rozwoju istnieje póki co, w sferze rozważań teoretycznych. Jak na razie nikomu na świecie nie udało się wprowadzić jej w życie. No może pierwotnym plemionom Ameryki Południowej, Afryki (choć tu mam wątpliwości), niektórych rejonów Azji czy Nowej Gwinei. Idealnym przykładem może być wyspa Sentinel Północny. I to by było chyba wszystko.
Współczesna gospodarka globalna, również dotyczy to naszej Gminy, to rabunkowa eksploatacja środowiska naturalnego i jego zasobów. Nie ma ona nic wspólnego ze zrównoważonym rozwojem. Szerzej temat ten rozwinę przy okazji omawiania Raportu.

Po wystąpieniu Wójta rozpoczęła się tzw. dyskusja nad treścią Raportu. Już na początku pojawił się zgrzyt, ponieważ jeden z Radnych przygotował sobie listę pytań, natomiast przewodniczący Leszek Nowaczyk zażyczył sobie analizę według kolejnych działów. Jeszcze większy zgrzyt, a nawet pyskówka, pojawiła się na koniec tej części Sesji, ale o tym później.
Jak się okazało, Raportu nie przygotowywali urzędnicy ale został on zlecony firmie zewnętrznej a koszt jego sporządzenia wyniósł 12 tys. złotych brutto. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Raport za 2019 r. został w dużym stopniu oparty na Raporcie za rok 2018. Część akapitów została wręcz skopiowana z wcześniejszego dokumentu.
Mimo, iż dyskusja trwała ponad 2 godziny, moim zdaniem nie wniosła wiele nowych informacji. Radni ograniczyli się głównie do spraw związanych z rozbudową infrastruktury, zupełnie pomijając kwestie sensownego planowania przestrzennego, zagrożenia suszą, braku wody w kranach czy ochrony środowiska.

Padło np. pytanie o termin uruchomienia kanalizacji sanitarnej w Więckowicach. Inwestycja ta prowadzona jest od 2015 r. i jak na razie, ograniczyła się do ułożenia rury w ul. Gromadzkiej w Więckowicach.
Lecz skanalizowanie Trzcielina to jeszcze bardziej odległa przyszłość, co bardzo mnie dziwi. Dodam, że z centrum Więckowic do oczyszczalni ścieków w Dopiewie odległość wynosi 6,5 km, natomiast z Trzcielina tylko 1800 m. Do tego w pierwszym przypadku trzeba przejść pod autostradą i linią kolejową a w przypadku Trzcielina, nie ma żadnych tego typu przeszkód.

Jak się wydaje, wiadukt nad torami z Plewisk do Skórzewa powstanie wcześniej niż tunel na Junikowie i droga wzdłuż torów. Co to oznacza dla Skórzewa, nie trudno się domyślić.

Odnoszę wrażenie, że włodarze coraz częściej korzystają z moich pomysłów.
Takim przykładem może być propozycja połączenia Skórzewa z drogą wojewódzką przez budowę drogi wzdłuż cieku wodnego. Tylko w takim przypadku będzie miała sens budowa ul. Dojazd w Dąbrowie. Jednak aktualne podziały nieruchomości nawet nie sugerują, jaki mógłby być przebieg drogi.

W związku z szybkim wzrostem liczby mieszkańców w północnej części Dopiewca (os. Leśna Polana), wkrótce może się okazać za ciasna szkoła w tej miejscowości. Jak wynika z wypowiedzi zastępcy wójta Pawła Przepióry, rozważane jest przeniesienie starszych klas (IV-VIII) do szkół w Dopiewie. Od lat są one wykorzystywane tylko częściowo.
Tak samo można było zrobić w przypadku szkoły w Konarzewie ale zapewne zwyciężyły wygórowane ambicje. Okazuje się, że rozbudowa szkoły w Konarzewie została tak zaprojektowana, z informacji które do mnie dotarły - iż już wymaga przebudowy.

Po macoszemu został potraktowany problem tworzenia, a w zasadzie jego braku, ładu przestrzennego. Temat ograniczył się w zasadzie do kwestii przebiegu i poszerzania dróg publicznych. W tym przypadku wójt Adrian Napierała całą winę tradycyjnie zrzucił na swoich poprzedników. Przypomnę w tej sytuacji sprawę budowy myjni samochodowej, praktycznie na środku ul. Łąkowej w Dopiewie, która miała miejsce w czasie jego kadencji. Lokalizacja ta spowodowała, że na etapie projektowania przebudowy drogi, trzeba było wytyczyć ją w nowym przebiegu. Niewątpliwie bezmyślność ta spowodowała wzrost kosztów, które oczywiście zostaną pokryte ze środków publicznych.

Na tym na razie zakończę. Kolejny odcinek rozpocznę od najbardziej bulwersującego wydarzenia, jakie miało miejsce w czasie posiedzenia. Pokazało ono po raz kolejny prawdziwą twarz wójta Adriana Napierały oraz niektórych Radnych z jego sprawdzonego zespołu.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz