niedziela, 20 listopada 2011

Studium gminy Dopiewo (1) - przepychanki władz

Witam po kilkudniowej przerwie. Niestety nie mam tyle czasu, bo tematów wystarczy na długo, aby codziennie przedstawiać nowy komentarz dotyczący naszej rzeczywistości lokalnej.
Dzisiaj mam zamiar poruszyć sprawę zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Dopiewo.
Jest to dokument przygotowywany na podstawie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej jako: upzp) i stanowi podstawę dla opracowywanych planów zagospodarowania przestrzennego.
Co ciekawe, nie jest aktem prawa miejscowego a mimo to jest podstawą dla uchwalania prawa lokalnego, jakim są plany miejscowe.

Procedura opracowania i celu powstania Studium, podobnie jak wiele innych zapisów upup, budzi moje wątpliwości. Do końca nie jest wiadome, czy ustawodawca przy uchwalaniu tej ustawy miał na celu dobro ogólne, czy też działał pod naciskiem określonych grup interesu. Wydaje mi się, że przede wszystkim przeważył drugi czynnik. Jest to jednak temat na osobny artykuł.

W chwili obecnej mam zamiar zająć się tematem zmiany Studium Gminy Dopiewo. Otóż na swoim blogu, Przewodnicząca Rady Gminy Magda Gąsiorowska, zarzuca Wójt Gminy Zofii Dobrowolskiej działania niezgodne z prawem. Sprawa dotyczy odmowy ujawnienia wniosków złożonych do Studium i rozpatrzonych pozytywnie.
W moim przekonaniu jest to działanie jak najbardziej prawidłowe. Art. 11 pkt 12 upzp link stanowi, że wójt „przedstawia radzie gminy do uchwalenia projekt studium wraz z listą nieuwzględnionych uwag”. Wynika z tego dość jednoznacznie, że rada gminy nie ma prawa domagać się wglądu do wniosków rozpatrzonych pozytywnie. Tym bardziej, że bardzo łatwo można to sprawdzić, porównując poprzednie Studium z uchwalanym projektem. Z mapy Studium bez trudu można odczytać, gdzie nastąpiły zmiany.
Art. 12 ust. 1 upzp podtrzymuje tą tezę, „Studium uchwala rada gminy, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag, o których mowa w art. 11 pkt 12”. Tak więc z upzp jednoznacznie wynika, że rada gminy ma prawo rozpatrywać wyłącznie wnioski odrzucone przez wójta.

W części podzielam obawy i zastrzeżenia Przewodniczącej Rady Magdy Gąsiorowskiej. Z doświadczenia wiem, jak mogą być rozpatrywane wnioski do Studium, jak również do planów zagospodarowania przestrzennego. Przystąpienie do opracowania lub zmiany Studium Gminy następuje w drodze uchwały rady gminy. Podobnie zatwierdzenie Studium Gminy następuje w drodze stosownej uchwały. Mimo to, rada gminy nie ma wielkiego wpływu na kształt Studium, które należy wyłącznie do kompetencji wójta. Jest to również sprzeczne z art. 18 pkt. 2 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym. Niestety takie mamy prawo i musimy się do niego stosować.

Skutecznym narzędziem rady gminy, jeżeli ma ona poważne zastrzeżenia co do zmian wprowadzonych przez wójta w projekcie Studium, jest odrzucenie uchwały w trakcie głosowania.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz