sobota, 18 maja 2013

Nazewnictwo w gminie Dopiewo (2) – hulaj dusza, piekła nie ma



Wracam do tematu poruszonego na forum Moje Dopiewo 24 czerwca 2012 r. - link oraz podjętego przeze mnie 17 lipca 2012 r. - link Skłoniły mnie do tego spostrzeżenia dokonane podczas niedawnego spaceru przez Dąbrówkę, Palędzie i Dopiewiec. Otóż muszę stwierdzić, że w dziedzinie nazewnictwa na terenie gminy Dopiewo zapanowało całkowite bezkrólewie. W niedługim czasie może mieć to poważne konsekwencje dla mieszkańców – zainteresowanym polecam mój artykuł z 12 maja 2013 r. - link

Na wstępie pragnę przypomnieć, że nadawanie nazw własnych miejscowościom lub ich częściom obwarowane jest szczegółowymi przepisami i nie ma tu miejsca na dowolność – szczegóły w w/w artykule z 17 lipca 2012 r. W dniu 13 lutego 2013 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie wykazu nazw miejscowości i ich części - link Wykaz ten liczy 2628 stron i obejmuje 104 tysiące nazw miejscowości, obowiązujących na terenie Polski. Pomimo szczegółowej analizy nie udało mi się znaleźć nazwy żadnego z osiedli zlokalizowanych na terenie Dąbrówki, Palędzia i Dopiewca. A mamy w czym wybierać. W Dąbrówce znajduje się osiedle Osada Leśna, w Palędziu osiedle Przylesie, a w Dopiewcu osiedle Dąbrówka-Leśna Polana. Żeby było ciekawiej, w niedalekich Gołuskach zlokalizowane jest osiedle Leśne. Do tego zestawienia brakuje jeszcze Zalesia i Międzylesia.
Konia z rzędem temu, kto się w tym nazewnictwie połapie. Najbardziej zbulwersowała mnie nazwa nowego osiedla w Dopiewu: Dąbrówka-Leśna Polana. Jedynym łącznikiem tego osiedla z Dąbrówką jest deweloper – firma Linea. Przypuszczam, że użycie tej nazwy było celowe – firma Linea kojarzona jest przede wszystkim z Dąbrówką, nazwa Dopiewiec znana jest przede wszystkim mieszkańcom Gminy. Takie podejście do sprawy i utrwalenie nazwy w świadomości, w przyszłości może być powodem wielu problemów. Dotyczy to przede wszystkim służb ratunkowych. Bałagan związany z nazewnictwem może być przyczyną, że służby nie dotrą na czas na miejsce wezwania. Podejrzewam, że wielu mieszkańców nie będzie umiało udzielić prawidłowej informacji – sama musiałam sobie spisać, na terenie której miejscowości dane osiedle się znajduje.
Uważam, że Gmina, a właściwie Rada Gminy (to w jej kompetencjach jest podejmowanie uchwał, dotyczących nadawania nazw) powinna wreszcie zająć się tym tematem. Chyba nikt nie chce, aby z powodu bałaganu w nazewnictwie doszło do tragedii. Wówczas, jak to miało miejsce w Dopiewie, będzie szukanie kozła ofiarnego. Poszkodowanym to już jednak nie pomoże.
Drugą sprawą, którą chcę poruszyć, jest powtarzalność nazw ulic na terenie Gminy. Wydaje się, że zarówno wnioskodawcom, jak i Radzie Gminy, najwyraźniej brakuje inwencji w tej dziedzinie. Pomimo, iż liczba ulic na terenie gminy Dopiewo jest znacznie mniejsza niż np. w Poznaniu, decydentom najwyraźniej brakuje pomysłów. Aby nie być gołosłownym, podam kilka przykładów:
·        Ul. Leśna –  występuje 11 razy
·        Ul. Brzozowa – 8 razy
·        Ul. Ogrodowa – 6 razy
·        Ul. Polna – 6 razy
·        Ul. Szkolna – 6 razy
·        Ul. Sosnowa – 5 razy
·        Ul. Kwiatowa – 5 razy
To tylko kilka przykładów z długiej listy. Co prawda w ostatnich latach sytuacja w tej dziedzinie powoli się zmienia – np. ulice na tzw. os. Księżnej Dąbrówki (nazwa osiedla również oficjalnie nieobowiązująca) czy też na osiedlach Ławicy (przede wszystkim tych pomiędzy ul. Poznańską i Spółdzielczą). Problem jednak narasta z tego powodu, że wiele dotychczas odrębnych miejscowości zaczyna się ze sobą łączyć – Palędzie z Dąbrówką, Dopiewcem i Gołuskami, Zakrzewo z Dąbrową, czy Pokrzywnica z Sierosławiem.
Tak na marginesie, niektóre nazwy ulic zupełnie nie przystają do rzeczywistości – ul. Krótka w Skórzewie ma ponad 1 km długości, z ul. Leśnej w Skórzewie do najbliższego lasu jest ok. 2 km.
Wielu osobom problem może wydawać się marginalny, a tym samym mogą mi zarzucać, że niepotrzebnie się czepiam. Uważam jednak, że sprawa jest dość istotna. A odwlekanie jej rozwiązania nic nie da – kiedyś będzie trzeba podjąć właściwe decyzje. W tym wypadku inicjatywa leży po stronie Rady Gminy. Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym, jest to zadanie należące do wyłącznej właściwości rady gminy. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Mam nadzieję, że impulsem do działania nie będzie kolejna niepotrzebna śmierć mieszkańca, do którego pogotowie nie zdążyło na czas ze względu na trudności z ustaleniem adresu.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz