wtorek, 15 listopada 2016

"Czas Dopiewa" - listopad 2016 – autopromocja ma się coraz lepiej?



Zgodnie z tradycją, najnowsze wydanie oficjalnego miesięcznika „Czas Dopiewa”, przedstawia stałą porcję wyłącznie pozytywnych informacji. Po raz kolejny dowiadujemy, się, że gmina Dopiewo jest krainą mlekiem i miodem płynącą, a władze intuicyjnie odczytują potrzeby mieszkańców. I co najważniejsze, z marszu je realizują.
Tym razem skupię się na artykule wójta Adriana Napierały – „Między starym a nowym rokiem, który wzorem swoich poprzedników, publikuje od czasu do czasu listę własnych osiągnięć.


A zdaniem autora, lista ta jest imponująca, bo obejmuje ponoć aż 140 pozycji. Jeżeli inwestycje liczone są tak, jak w czasach Zofii Dobrowolskiej, a np. zestawienie w sierpniowym numerze „Czasu Dopiewa” na to wskazuje, to mamy do czynienia z cudem podobnym do tego, jaki miał miejsce 2000 tysiące lat temu w Kanie Galilejskiej. Z zestawienia, dostępnego w Biuletynie Informacji Publicznej wynika, że liczba zrealizowanych i planowanych w 2016 r. inwestycji nie przekracza 45. Z tego ponad połowa to oświetlenie uliczne (czasem są to 2 lub 3 lampy), część to remonty obiektów istniejących, a z pozostałych inwestycji, ze względu na termin ogłoszenia przetargów, niektóre mają szansę na realizację dopiero w przyszłym roku. Tak więc, apeluję do autora o większy umiar w autopromocji.

Przejdźmy jednak do szczegółów. Z treści artykułu oraz dokumentacji fotograficznej możemy się dowiedzieć, że przebudowano m.in. ul. Kolejową w Dąbrówce. Natomiast w Dopiewie na miejscu zburzonej kotłowni przy szkole podstawowej powstał parking, przebudowano również ul. Stawną, ul. Ks. A. Majcherka i ul. Wodną. O tych wszystkich inwestycjach już pisałam, ale przypomnę:
-  ul. Kolejową oddano z usterkami, dodatkowo nie do końca właściwie została zaprojektowana - link,
- budowa parkingu przy szkole w Dopiewie świadczy o braku harmonogramu inwestycji w Referacie Inwestycji tut. Urzędu. Oddano go do użytku 13 października br. (prace rozpoczęto 26 września br.) na jeden dzień przed Dniem Edukacji Narodowej, niejako rzutem na taśmę, mimo iż do dyspozycji był dwumiesięczny okres letnich wakacji. Inwestycja nie została jednak do końca przemyślana, ponieważ parking jest bardzo słabo oświetlony. Jest to szczególnie uciążliwe teraz, w okresie jesienno-zimowym. A wystarczyłoby zamontowanie jednej lampy w połowie drogi między ul. Bukowską i Polną. Przydałby się również próg spowalniający, ponieważ wielu kierowców jadących z ul. Bukowskiej na ul. Polną lub odwrotnie, wyłącza na tym odcinku rozum, traktując go jak tor wyścigowy.
- ul. Stawna tak naprawdę nie wymagała remontu. Odnoszę wrażenie, że został on wykonany tylko z tego powodu, że znajduje się w okręgu wyborczym przewodniczącego RG Leszka Nowaczyka. - link.

Jedną z wymienionych przez Wójta inwestycji jest rozbudowa szkoły podstawowej w Dąbrówce wraz z salą gimnastyczną. Tak więc, uczniowie Dąbrówki, podobnie jak Dopiewa, będą mieć do dyspozycji po 2 sale gimnastyczne. Jak w tej sytuacji czują się uczniowie, a także ich rodzice, ze szkoły w Dąbrowie? - którzy nie mogą się doczekać na własną salę, pomimo, iż swoimi osiągnięciami wielokrotnie już na nią zasłużyli.

Rozpoczęła się budowa Komisariatu Policji w Dopiewie, o czym świadczy dołączone w „Czasie Dopiewa” zdjęcie wylanych fundamentów. Fakt utworzenia Komisariatu uważam za pozytywny, jednak jego lokalizację już nie. Ambicją włodarzy, o czym również pisałam kilkukrotnie, było zbudowanie Komisariatu w Dopiewie, jako siedzibie Gminy. Uważam, że obiekt taki powinien powstać tam, gdzie będzie najbardziej potrzebny czyli w Dąbrówce. Zobaczymy, co powiedzą zwolennicy obecnej lokalizacji, jeśli wezwany na interwencję do Dąbrówki lub Skórzewa patrol będzie czekał 15 minut na przejeździe kolejowym w Palędziu?
Niestety, nie było wyraźnych głosów sprzeciwu, szczególnie ze strony Radnych Skórzewa i Dąbrówki, czyli miejscowości, gdzie interwencje Policji są najczęstsze, a jej obecność najbardziej pożądana. Być może wniosek, złożony w ramach budżetu obywatelskiego przez radnego Justina Nnoroma, dotyczący stworzenia portalu „Bezpieczna Gmina Dopiewo” jest formą rekompensaty i zadośćuczynienia wobec mieszkańców Dąbrówki. Jeden z mieszkańców Gminy dość celnie podsumował pomysł Radnego - link.

Jeżeli już tak omawiam inwestycje gminne, którymi chwali się nasz włodarz, to muszę wspomnieć o nowej tradycji. Jest nią ogłaszanie przetargów na budowę dróg późną jesienią. Przetargi na budowę ulic w Skórzewie ogłoszono: na ul. Akacjową - 12 października br., na  ul. Morwową - 4 listopada br., a na ul. Zakręt - 9 listopada br. Zastanawia mnie, ile jeszcze przetargów na budowę dróg zostanie ogłoszonych do końca br.? To, że w ostatnich latach nie było prawdziwej zimy, nie oznacza, że w tym roku jej nie będzie.
Przy okazji muszę przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno Radni: Sławomir Kurpiewski i Mariola Walich twierdzili, w czasie posiedzenia jednej z komisji RG, że w Skórzewie jest tyle dróg nieutwardzonych, a buduje się je w Dąbrówce. Dlatego przypomnę, że na 12 inwestycji drogowych w Gminie w 2016 r., 6 jest realizowanych w Skórzewie. A gdyby to nie był wystarczający dowód – wszystkie inwestycje drogowe, realizowane w ramach programu przebudowy dróg lokalnych (tzw. schetynówki), również realizowane były w Skórzewie.

Podsumowując, muszę stwierdzić, że kolejni włodarze niewiele się od siebie różnią. Rozbudowa infrastruktury komunalnej to powinność a nie sukces, dodatkowo bezpodstawnie wyolbrzymiany. Do tego dochodzi dowolność w wyborze priorytetów. Zbyt często realizowane są nie te zadania, które są najważniejsze. Wątpliwości budzi również zakres wielu inwestycji, które z powodzeniem mogłyby być znacznie skromniejsze, a w zamian można by realizować kolejne zadania. No, ale do tego nikt z włodarzy się nie przyzna.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz