środa, 29 stycznia 2014

Silo Center - planowanie przestrzenne w gminie Dopiewo



Pojawienie się w programie komisji Rady Gminy Dopiewo 22 stycznia 2014 r. projektu uchwały dotyczącej uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla budowy ośrodka Silo Center w Skórzewie - link, a następnie wycofania jej z planu sesji z 27 stycznia 2014 r. - skłoniło mnie do podjęcia tego tematu. Nie znam powodów wycofania projektu uchwały (przesłuchanie 5 godzin nagrań to zadanie ponad moje siły), uważam jednak, że była to decyzja w pewnym zakresie słuszna. Nie mam zastrzeżeń co do prób zagospodarowania terenu w rejonie ul. Malwowej, Poznańskiej, Szarotkowej i granicą miasta Poznania – jednak co do sposobu realizacji mam wiele wątpliwości.

Bałagan przestrzenny na tym terenie rozpoczął się jeszcze w poprzedniej epoce, przed 1989 r. Wówczas o sposobie zagospodarowania decydowały dyrektywy jedynej wiodącej siły przewodniej. Od 25 lat mamy jednak tzw. demokrację i to społeczności lokalne, za pośrednictwem swych przedstawicieli, wybieranych w demokratycznych wyborach, powinny decydować o sposobie zagospodarowania terenu.

W/w obszar to ok. 46 ha, w większości przeznaczonych pod działalność gospodarczą. Aby mógł on prawidłowo funkcjonować, potrzebny jest plan zagospodarowania przestrzennego. Niestety, do dnia dzisiejszego takiego planu nie ma i nic nie zapowiada, aby miał kiedykolwiek powstać. Funkcjonują w tym terenie plany zagospodarowania - link1 link2 link3 link4 link5 link6 link7 W większości przypadków były one uchwalane pod konkretne zapotrzebowanie inwestorów i z zasadami planowania przestrzennego nie miały nic wspólnego. O ile w pierwszych latach transformacji pewne sprawy można było wybaczyć, o tyle późniejszych działań władz Gminy - nie da się usprawiedliwić niewiedzą. Uważam, że za ten stan rzeczy odpowiadają w równym stopniu były wójt Andrzej Strażyński oraz były kierownik referatu budownictwa i planowania przestrzennego Jan Adam Wasielewski.

W moim przekonaniu największe konsekwencje przyniosło uchwalenie planu z 15 grudnia 1997 r. Objął on znaczną część terenu na południe od ul. Poznańskiej w Skórzewie. Plan ten przewidywał m.in. realizację zabudowy mieszkaniowej w bezpośrednim sąsiedztwie działalności gospodarczej (w tym czasie, w miejscu Silo Center planowano jeszcze rozbudowę wytwórni pasz). Efektem uchwalenia planu jest m.in. powstanie tzw. Os. Grunwald, zamieszkanego przez kilkaset osób. Projekt planu przygotował, „zasłużony w czasach poprzedniej epoki urbanista i architekt”, którego największą zaletą było to, że jego usługi były tanie. To dzięki niemu na osiedlu powstały 4-piętrowe bloki – planując wysokość budynków „zapomniał” dopisać ilość dopuszczalnych kondygnacji. Gdy deweloper wystąpił o pozwolenie na budowę, na jakąkolwiek reakcję władz Gminy było za późno. Przy okazji należy tylko nadmienić, że przy budowie w/w osiedla deweloper zajął na parking część terenu gminnego cieku wodnego Skórzynki (działka nr ewid. 304/1), co jakoś władzom Gminy szczególnie nie przeszkadza.

Jednak za obecną sytuację nie odpowiada wzmiankowany architekt ani wójt Zofia Dobrowolska. To poprzedni wójt Andrzej Strażyński, wraz z byłym kierownikiem J. A. Wasielewskim ponoszą odpowiedzialność za to, że omawiany obszar stał się całkowicie niefunkcjonalny pod względem komunikacyjnym. Działki zlokalizowane przy ul. Poznańskiej mają dostęp do drogi publicznej wyłącznie z tej ulicy (os. Grunwald, Biedronka, Netto, Media Rodzina), natomiast działki zlokalizowane w sąsiedztwie ul. Malwowej mają dojazd tylko od strony tej ulicy.. Brak jakichkolwiek wewnętrznych połączeń drogowych. A należy zaznaczyć, że osiedla i firmy generują nie tylko ruch pojazdów osobowych ale i ciężarowych.

Kolejne cząstkowe plany zagospodarowania przestrzennego spowodują jedynie nasilenie problemów komunikacyjnych. Na temat planu dotyczącego budowy Silo Center więcej dowiedzieć możemy się z portalu Plewiska.net, niż ze strony Urzędu Gminy Dopiewo - link Jak wynika z projektu, wjazd i wyjazd mają się odbywać wyłącznie z ul. Poznańskiej w Skórzewie. Podzielam w tym przypadku obawy mieszkańców Skórzewa, że powstanie Centrum spowoduje zwiększenie problemów komunikacyjnych. Co do ewentualnych uciążliwości, związanych z funkcjonowaniem Silo Center, mam już większe wątpliwości. Zastrzeżenia prawdopodobnie zgłaszają mieszkańcy tzw. os. Grunwald, którzy powinni mieć świadomość, że kupowali mieszkania w sąsiedztwie terenów przeznaczonych pod działalność gospodarczą.

W obecnej sytuacji Rada Gminy powinna podjąć nową uchwałę, obejmującą cały, jeszcze nie objęty planami teren. W planie powinno się wyznaczyć ciągi komunikacyjne w ten sposób, aby równocześnie umożliwić połączenie nieruchomości z ul. Poznańską i Malwową (poprzez np. ul. Cisową), jak też z ul. Szarotkową. Wójt Zofia Dobrowolska musi jednak pamiętać, że budowa Silo Center (baseny z częścią usługową) spowoduje, iż lokalizacja basenu w Dąbrówce stanie się jeszcze mniej zasadna. O ile skorzystają uczniowie szkół gminnych, a tyle pod względem komercyjnym inwestycja ta stanie się jeszcze mniej atrakcyjna (gmina Tarnowo Podgórne zrobi wszystko, aby przyciągnąć mieszkańców sąsiednich gmin do korzystania ze swoich Term).

P.S. Rada Gminy Dopiewo na 31 stycznia br. zaplanowała Komisję terenową w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego. Dobrze byłoby, aby któryś z Radnych miał wiedzę na temat procedur i uwarunkowań, dotyczących planów miejscowych. Najlepiej, aby w Komisji wzięła udział osoba z doświadczeniem z dziedziny urbanistyki (nie związana z Urzędem).  Obawiam się, że w przeciwnym wypadku Radni mogą być wprowadzani w błąd przez urzędników odpowiedzialnych za ich przygotowanie.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz