sobota, 5 czerwca 2021

Przedterminowe wybory Wójta Gminy Dopiewo Anno Domini (9) – nierealne obietnice wyborcze Pawła Przepióry

 

Zgodnie z deklaracją omówię dziś obietnice wyborcze Pawła Przepióry, które można określić słowami – „gruszki na wierzbie”. Zanim jednak przejdę do zasadniczej części, w skrócie przedstawię plany, jakimi mamił mieszkańców Gminy zmarły wójt Adrian Napierała. Pomijam w tym przypadku zasadność planowanych zadań oraz to, czy i w jaki sposób poprawią warunki życia mieszkańców. Pomijam również inwestycje zrealizowane lub w trakcie budowy. Patrząc na poniższą listę, nietrudno odnieść wrażenie, że w większości przypadków zadania te były przygotowywane na życzenie wybranych grup nacisku. W zestawieniu ograniczam się wyłącznie do inwestycji drogowych.

O obietnicach wyborczych, składanych w 2018 r. pisałam tutaj - szalenstwa-inwestycyjnego-w-gminie-ciąg-dalszy.

Dziś krótko o projektach, przygotowanych w 2019 r. Kosztowały one budżet Gminy prawie 900 tys. złotych. To, co uderza, to fakt, że wiele z nich dotyczy ulic, które nie są w pełni uzbrojone. Nietrudno zgadnąć, jakimi kryteriami kierował się zmarły wójt Adrian Napierała, wybierając je do realizacji. Poniżej lista tych zadań, które nie doczekały się finalizacji:

1.      Drwęsa, ul. Akacjowa – brak kanalizacji sanitarnej

2.      Dopiewo, ul. Wysoka – częściowy brak kanalizacji, planowana przebudowa sieci gazowej

3.      Palędzie/Dąbrówka – budowa przejścia podziemnego na stacji PKP

4.      Skórzewo, ul. Polna

5.      Skórzewo, ul. Cisowa – brak kanalizacji sanitarnej

6.      Skórzewo, ulice: Strumykowa, Jowisza, Tęczowa, Porankowa, Księżycowa – na ul. Jowisza brak kanalizacji sanitarnej

7.      Zakrzewo, ul. ks. Ostrowskiego – częściowy brak kanalizacji sanitarnej

8.      Skórzewo, ul. Bratnia

9.      Palędzie, ulice: Pogodna, Radosna

10.  Palędzie, ulice: Malinowa, Wrzosowa, Jagodowa, Modrzewiowa, Oliwkowa, Borówkowa. W zestawieniu pominięto ul. Poziomkową i Brzozową, zapewne przez przeoczenie.

11.  Palędzie, ul. Jeżynowa

12.  Konarzewo, ul. Wiśniowa

13.  Dąbrowa, ul. Leśna

14.  Palędzie/Gołuski ul. Nowa

15.  Skórzewo, ul. Nad Potokiem

W zestawieniu brak kilku inwestycji, które miały być przygotowane w trybie natychmiastowej wykonalności w latach 2019-2020, a które nie znalazły się w budżecie na 2021 r., Są to:

1.      Fragment ul. Dębowej w Skórzewie

2.      Fragment ul. Wodnej w Dopiewcu

3.      Chodnik w ciągu ul. Promenada w Dopiewcu i ul. Leśnej w Palędziu

4.      Chodnik w ciągu ul. Batorowskiej - od Skórzewa do Dąbrowy

Z kolei kilka inwestycji wrzucono do budżetu w ostatniej chwili, w ramach poparcia kampanii wyborczej Pawła Przepióry:

1.      Palędzie, ul. Słoneczna

2.      Skórzewo, ul. Leszczynowa i Orzechowa

3.      Skórzewo, ul. Słoneczna

4.      Zakrzewo, fragment ul. Leśnej

Jak więc widać, lista jest imponująca. Gdyby rzeczywiście miało dojść do realizacji wszystkich wymienionych zadań, Gmina musiałaby wydać kilkadziesiąt milionów złotych. Z pewnością na większość zadań nie otrzymałaby dofinansowania ze środków unijnych.

A jak wygląda lista nowych obietnic wyborczych Pawła Przepióry, w ramach tzw. „kontynuacji”?

1.      W Dąbrowie dorzucił budowę ul. Okrężnej oraz projekt ulic: Ogrodowej, Krańcowej, Szafirowej i Lazurowej.

2.      W Dąbrówce przebudowa ul. Poznańskiej (zadanie Powiatu) oraz budowę kolejnego odcinka drogi wzdłuż torów.

3.      W Dopiewie remont ulic: Laserowej, Leśnej, budowę ul. Kasztanowej. Zmarły Wójt był przeciwny remontowi ul. Leśnej.

4.      W Konarzewie remont ul. Poznańskiej oraz drogi Konarzewo-Trzcielin. Obie są drogami powiatowymi.

5.      W Palędziu/Gołuskach budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi powiatowej, projekt ścieżki pieszo-rowerowej w ul. Leśnej.

6.      W Trzcielinie budowa chodnika wzdłuż ul. Płk Kopy oraz ul. Środkowej. Co ciekawe, w Trzcielinie zadeklarował budowa ulic: Wiśniowej i Bukowskiej, mimo iż takich dróg w tej wsi nie ma.

7.      W Pokrzywnicy budowa nawierzchni ul. Dworskiej – brak większości uzbrojenia.

8.      W Więckowicach zamierza przebudować ul. Jeziorną – brak kanalizacji sanitarnej.

9.      W Zborowie budowa drogi wewnętrznej – opis raczej enigmatyczny. Nie wiadomo, czy chodzi o plażę czy teren zabudowy mieszkaniowej.

10.  W Zakrzewie projekt budowy ul. Leśnej - od ul. Sportowej do ul. Sosnowej wraz z ul. Sosnową oraz ulic: Leśnej i Gajowej - od ul. Niezłomnych do ul. Długiej

Jeżeli powyższą listę połączymy z listą gotowych projektów, to mamy program na kilka dobrych lat. Realizacja obietnic jest niemożliwa z przyczyn, zarówno finansowych, jak i technicznych.

Co ciekawe, kilka planowanych wcześniej inwestycji zniknęło. Zaliczyć do nich można: ulice: Cisową i Dębową w Skórzewie, ul. Akacjową w Drwęsie czy ul. Wodną w Dopiewcu.

Uważny obserwator z pewnością wychwyci, że program przygotowywał kompletny ignorant lub cyniczny manipulator. Wymieszano zadania gminne z projektami realizowanymi przez inne podmioty (chodnik przy ul. Złotowskiej w Poznaniu). Do programu dopisano zadania już zakończone lub będące w trakcie realizacji. Pomylono lokalizację planowanych inwestycji – ulice: Wiśniowa i Bukowska są w Konarzewie a nie Trzcielinie. Widocznie chodziło o to, aby przyobiecać jak najwięcej.

Wpisano zadania niemożliwe do realizacji – projekt zagospodarowania centrum Dopiewa. Także wprowadzenie komunikacji autobusowej na ul. Batorowskiej, do czasu wybudowania ul. Leśnej w Dąbrowie, jest pustym hasłem.

W programie znalazły się także zadania, których mieszkańcy nie chcą, jak np. rozbudowa szkoły w Dopiewcu.

Gdyby nie wpisanie drogi wzdłuż torów, ul. Leśnej w Dąbrowie czy chodnika na drodze Palędzie-Gołuski, to w zasadzie w programie brak jest inwestycji strategicznych, ważnych dla funkcjonowania Gminy i bezpieczeństwa mieszkańców. W większości są to fanaberie i zaspokajanie roszczeń – zupełny brak znajomości Gminy. Może wyborcy Pawła Przepióry tego oczekują?

Należy zauważyć, że projekty się starzeją. Po kilku latach często stają się nieaktualne i wymagają przeprojektowania, co pociąga dodatkowe koszty. Kilkanaście lat temu wójt Andrzej Strażyński zlecił przygotowanie projektów kanalizacji sanitarnej dla Zakrzewa i Dąbrowy. Ponieważ realizacja nie doszła do skutku, projekty straciły wartość i trzeba było je przygotować na nowo. To samo czeka obecnie opracowane projekty, jeżeli przeleżą kilka lat w szufladzie. Bo przygotowywane projekty, mają być elementem wiarygodności – pomysł kampanii wyborczej z 2018 r.

Podsumowując, muszę z przykrością stwierdzić, że program Pawła Przepióry, nie dość, że przygotowany wyjątkowo niechlujnie, jest typową „kiełbasą wyborczą”. Nawet, gdyby udało mu się w części obietnice zrealizować, to i tak nie rozwiąże to najważniejszych problemów Gminy i jej mieszkańców. Nie ma np. ani słowa o tworzeniu terenów zielonych – tereny sportowo-rekreacyjne i place zabaw, to zupełnie coś innego. Brakuje także innych elementów, których tu nie będę wymieniać. Obawiam się że, w przypadku wygranej Pawła Przepióry, po zakończeniu jego kadencji, trzeba będzie stworzyć Fundusz odbudowy Gminy.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz