niedziela, 25 sierpnia 2013

Informacja publiczna w gminie Dopiewo (2) - kolejne mydlenie oczu?




W związku z ukazaniem się kolejnego numeru Czasu Dopiewa kontynuuję temat dostępu do informacji publicznej. Coraz częściej mamy dostęp jedynie do komentarzy przedstawicieli Urzędu Gminy, brak natomiast możliwości zapoznania się z dokumentami, które pozwoliłyby zweryfikować te rewelacje (wypowiedzi skarbnika Piotra Szmytkowskiego w ostatnim Czasie Dopiewa są w dużej części niesprawdzalne). Zapewnienia, że informacja publiczna i dostęp do niej w BIPie zostaną poprawione i uzupełnione są coraz mniej realne. Najświeższe informacje w BIPie, dotyczące uchwał Rady Gminy, pochodzą z sesji z 27 maja 2013 r., protokół z obrad z 28 maja 2013 r. O ile zwłoka z publikacją protokołu z sesji może jeszcze być usprawiedliwiona, chociaż nie do końca – protokoły sporządzane są na podstawie nagrań, o tyle braku tekstów podjętych uchwał nie da się w żaden sposób usprawiedliwić. Póki co najszybciej publikowane są informacje o imprezach i festynach, zwłaszcza tych, w których Pani Wójt bierze udział -  link
Wróćmy jednak do tematu. W związku z tym, że wójt Zofia Dobrowolska po raz kolejny oficjalnie obiecała zmiany w uaktualnianiu i dostępie do informacji publicznej, chcę przekazać kilka uwag jeszcze przed rozpoczęciem pracy, aby nikt nie mówił, że się czepiam po fakcie.

Należy zauważyć, że informacja publiczna kuleje nie tylko w gminie Dopiewo. W zasadzie to trudno znaleźć oficjalną stronę samorządową, jak i Biuletyn Informacji Publicznej, co do której nie byłoby zastrzeżeń. Dlatego proponuję osobom, które będą się zajmować porządkowaniem danych udostępnionych na stronach internetowych, aby przejrzały strony innych urzędów i wybrały, to co jest na nich najlepszego.
Podtrzymuję opinię, że dobrze przygotowane strony, dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego i oferty inwestycyjnej posiada Tarnowo Podgórne. Co istotne, są one dostępne na stronie oficjalnej, a nie BIPie – użytkownik przeważnie od niej zaczyna poszukiwanie informacji. Dużym ułatwieniem są mapy zarówno terenów inwestycyjnych, jak i mapa Gminy z naniesionymi planami zagospodarowania przestrzennego. W rejestrze sortowania planów zabrakło moim zdaniem możliwości wyboru wg miejscowości – wybór możliwy jest jedynie wg wewnętrznych numerów i dat.
Bardzo istotny, moim zdaniem, jest dostęp do uchwał, dostępnych w BIPie. Układ chronologiczny jest mało czytelny – aby szybko dotrzeć do poszukiwanej uchwały, trzeba znać jej numer lub datę. Użytkownik rzadko posiada takie informacje. Dlatego też niezbędny wydaje mi się układ tematyczny – obejmujący chociażby najważniejsze działy: budżet, wieloletnia prognoza finansowa, nazewnictwo ulic czy planowanie przestrzenne. Bardzo dobrze jest to rozwiązane w Rokietnicy - link Pracownik, który to zestawienie przygotował, włożył w to wiele pracy – ale efekt jest imponujący. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, że w zakresie zmian budżetu czy WPF - gmina Dopiewo nie jest rekordzistką. W Rokietnicy budżet zmieniany jest regularnie co sesję, nie lepiej jest z WPF (w 2011 r. uchwalana była 2 razy a zmieniana 8 razy, w 2012 r. uchwalana 1 raz, zmieniana 9 razy).
Wracając do naszych planów zagospodarowania przestrzennego uważam, że udostępnione na stronie gminy Dopiewo materiały, przygotowano niestarannie. Po pierwsze mam obawy, czy wszystkie plany, do czasu kiedy lista była aktualizowana, zostały umieszczone na stronie (brak np. planu dotyczącego plaży w Zborowie uchwalonego w 2000 r.). Po drugie materiały, zwłaszcza mapki, zostały zeskanowane niestarannie – w niektórych przypadkach brak załączników graficznych. W wielu przypadkach brak map przedstawiających zagospodarowanie terenu, przygotowywanych przez urbanistów. W zamian dołączone są jedynie, bardzo nieaktualne, mapy ewidencyjne. Mapa ewidencyjna, nie dość że nie pozwala na zorientowanie się co do sposobu zagospodarowania terenu i układów komunikacyjnych, to uniemożliwia lokalizację w terenie – w wyniku podziałów numery ewidencyjne zostały zmienione. Nie pozwala to na odszukanie działki, widocznej na mapce, w dostępnych w Internecie serwisach takich jak np. Manager Punktów Adresowych. Pomijam już takie szczegóły, jak umieszczenie na liście planów dotyczących Dąbrówki, uchwały o przystąpieniu do opracowania planu, czy błąd w dacie jednego z planów w Skórzewie - link Przy porządkowaniu rejestrów należy wszystko jeszcze raz sprawdzić i usunąć wszystkie błędy – niestety ludzka natura jest taka, że cudze błędy cieszą.
Postuluję również o rozdzielenie zarządzeń wójta na Zarządzenia Wójta i Zarządzenia Kierownika Jednostki, ponieważ dotyczą zupełnie innego zakresu zadań.
Na koniec sprawa dotycząca czcionki. Zastosowana w BIPie Dopiewa, dodatkowo w kolorze niebieskim i z podkreśleniem powoduje, że tytuły linków są mało czytelne - link

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz