czwartek, 26 lutego 2015

Bałagan administracyjno-adresowy w gminie Dopiewo – zaszłości czy niedbalstwo, a może jedno i drugie?


Dziś temat, który dawno chodził mi po głowie, a ponownie wypłynął przy sprawie kruszarni betonu, której lokalizacja jest dość zagadkowa. Mimo, iż mamy XXI wiek, to podział administracyjny Gminy pochodzi co najmniej z wieku XIX. W tamtym okrasie nie stanowiło to żadnego problemu, zabudowa poszczególnych miejscowości ograniczała się do ścisłych centrów, a przebieg granic wyznaczonych w gruntach rolnych, nie miał większego znaczenia. Obecnie jednak gwałtowny rozwój gminy Dopiewo spowodował, że poszczególne miejscowości zaczęły łączyć się ze sobą. Do tego doszły inwestycje o zasięgu krajowym, jak autostrada A2 czy droga ekspresowa S11. Czynniki te spowodowały, że stary podział administracyjny przestał spełniać swoją rolę. Niektórym sprawa może wydawać się błaha, postaram się jednak wykazać, że tak wcale nie jest. A narastający bałagan może w przyszłości rodzić poważne konsekwencje. Niestety, władze Gminy nic nie robią, aby pewne sprawy uporządkować. Kolejni wójtowie zapewne mają na głowie inne sprawy, natomiast urzędnicy jak ognia unikają tego tematu, ponieważ będzie się wiązać z dodatkowymi obowiązkami.


Prawie każda z miejscowości w Gminie posiada administracyjne granice wyznaczone przez obręb geodezyjny. Bardzo często jednak, obręby nie pokrywają się z rzeczywistą przynależnością nieruchomości do poszczególnych miejscowości. Takim przykładem może być teren pomiędzy północną częścią ul. Nowej w Palędziu a linią kolejową. Część terenu pomiędzy ul. Pocztową a drogą o nr ewid. 164 należy do Palędzia, pozostała część, na której zlokalizowana jest m.in. firma COLAS, znajduje się w obrębie Dąbrówka. Co ciekawe, część działek położonych wzdłuż ul. Nowej, posiada podwójne adresy. Tak przynajmniej wynika z mapy dostępnej na stronie Urzędu Gminy. Np. firma COLAS, mająca siedzibę w Palędziu przy ul. Nowej 49, notabene znajdująca się w obrębie Dąbrówka - na mapie Gminy ma zarezerwowany adres jako Dąbrówka, ul. Nowa 49. Podobnie jest z wieloma innymi nieruchomościami przy ul. Nowej w obrębach Dąbrówka i Palędzie. Jest to swoiste kuriozum, chyba na skalę krajową. Właściciel nieruchomości występujący o nadanie numeru porządkowego może sobie wybrać, w której miejscowości chce mieszkać.

Może to doprowadzić do sytuacji, że kolejne nieruchomości naprzemian będą należeć do różnych miejscowości.
Sytuację taką mamy na granicy Dopiewa i Dopiewca. Stykają się tam 2 ulice: ul. Poznańska w Dopiewie i ul. Szkolna w Dopiewcu. Budynki mieszkalne, mimo iż zlokalizowane są w obrębie Dopiewiec przy ul. Szkolnej, mają adres ul. Poznańska w Dopiewie. Dotyczy to m.in. działek o nr ewid. 115/2, 116, 119/3, 119/1. Pomiędzy tymi nieruchomościami powstał w ostatnim czasie budynek, któremu nadano adres Dopiewiec, ul. Szkolna 63. Na nadanie adresu, będącego kontynuacją istniejącej numeracji porządkowej ul. Poznańskiej w Dopiewie, z pewnością nie pozwolił program komputerowy, obsługujący System Informacji Przestrzennej Gminy Dopiewo, który takich absurdów nie uwzględnia. Jeżeli ktoś będzie chciał ustalić, czy znajduje się w Dopiewie czy też w Dopiewcu, prędzej dostanie kociokwiku.

Dodatkowym utrudnieniem są jeszcze tablice drogowe z oznaczeniem granic miejscowości.
Po północnej stronie ul. Szkolnej, przy skrzyżowaniu z ul. Polną – obie znajdują się na terenie Dopiewca - zlokalizowana jest zabudowana nieruchomość, której nadano adres Dopiewo, ul. Poznańska 63. Aby było śmieszniej, front budynku i wejście na nieruchomość znajduje się od strony ul. Polnej w Dopiewcu.
Innym przykładem, wynikającym z zaszłości, jest sytuacja nieruchomości przy ul. Południowej 11 w Dopiewie. Połowa budynku znajduje się w Dopiewie, druga część w Dopiewcu.
Podobna sytuacja jest w przypadku nieruchomości przy ul. Kolejowej, na granicy Palędzia i Dąbrówki. Tu również granica między obrębami biegnie przez budynki. Tu dochodzi jeszcze jedna sprawa. Większość nieruchomości zlokalizowanych przy ul. Kolejowej znajduje się na terenie Dąbrówki. Za wyjątkiem działki nr ewid. 136/2, która należy do obrębu Palędzie. Mimo, iż administracyjnie należy do Palędzia – położona jest przy skrzyżowaniu ul. Pocztowej oraz ulicy bez nazwy (część ul. Kolejowej znajduje się na terenie Palędzia) -  nadano jej adres Dąbrówka, ul. Kolejowa. Jeszcze kilka lat temu wszystkie nieruchomości przy w/w ul. Kolejowej w Dąbrówce miały adres Palędzie. W tym wypadku jednak urzędnicy zmuszeni byli sprawę wyprostować. Ul. Kolejowa w Palędziu nie jest umieszczona w rejestrze Urzędu Statystycznego i uniemożliwiało to osobom przy niej zameldowanym uzyskanie numeru REGON.

Kolejny temat, to nadawanie ulicom podwójnych nazw. Jest to chyba również specyfika gminy Dopiewo. Sprawa dotyczy nieruchomości w Dąbrowie, przy granicy z Wysogotowem.
Zapewne niewielu mieszkańców gminy Dopiewo zdaje sobie sprawę z faktu, że na terenie Dąbrowy są dwie ulice Batorowskie. Jedna łącząca ul. Szkolną z drogą wojewódzką i druga, ze Skórzewa do Wysogotowa. Co prawda w przypadku tej drugiej pas drogowy znajduje się w obrębach Skórzewa i Wysogotowa, jednak część nieruchomości Dąbrowy przylega do tej drogi.
Do czasu, gdy grunty były użytkowane rolniczo, nie stanowiło to problemu. Obecnie jednak, również ten teren ulega powolnej urbanizacji. W wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego powstała w Dąbrowie ul. Świerkowa, przy której zlokalizowana jest większość działek budowlanych. Niestety, jedna z nowo powstałych nieruchomości graniczy tylko z ul. Batorowską. Co więc zrobili gminni urzędnicy? – przedłużyli ul. Świerkową wzdłuż ul. Batorowskiej. Nie wiem czym się kierowali, być może uznali, że poszerzenie ul. Batorowskiej nie musi nazywać się tak samo, jak pozostała część drogi. Tak więc, w efekcie takiej kreatywności ul. Batorowska na odcinku od ul. Leśnej do ul. Świerkowej w Dąbrowie nosi drugą nazwę. Pytanie, czy nazwy te będą używane zamiennie czy jednocześnie?
Zastanawiam się, jak urzędnicy rozwiążą problem w przypadku zagospodarowania pozostałych nieruchomości w Dąbrowie, również zlokalizowanych przy ul. Batorowskiej – nr ewid. 377, 378, 379, 380. Czy też nowym nieruchomościom, które powstaną przy ul. Batorowskiej, będą przypisywać adresy kolejnych ulic? Powstanie wówczas ciekawa mozaika nazewnicza.
A rozwiązanie sprawy było, moim zdaniem, stosunkowo proste. Nieruchomości położone, zarówno w Wysogotowie (odcinek od granicy ze Skórzewem do ul. Długiej), jak i na terenie Skórzewa są do chwili obecnej niezabudowane. Wystarczyło wyjść z propozycją zmiany nazwy tej części ul. Batorowskiej (ok. 770 m długości). Myślę, że gmina Tarnowo Podgórne wyraziłaby zgodę na taką zmianę. A tak problem będzie narastał, no ale co będziemy się martwić na zapas.

Kolejny temat, który od lat czeka na rozwiązanie, to rozgraniczenie miejscowości Więckowice i Drwęsa – obie znajdują się w jednym obrębie. Z tego co wiem, umowna granica między miejscowościami, po południowej stronie drogi wojewódzkiej, przebiega wzdłuż cieku wodnego. Dlatego ul. Leśna znajduje się w Więckowicach, natomiast ul. Świerkowa i Olszynowa w Drwęsie. Nie byłoby więc problemu, gdyby nie ul. Jeziorna, dochodząca do drogi wojewódzkiej, a od której odchodzi ul. Świerkowa. Zgodnie z ewidencją ul. Jeziorna zlokalizowana jest wyłącznie na terenie Więckowic. Jednak brak rozgraniczenia widoczny jest np. w planach zagospodarowania przestrzennego. Plan z 1997 r., obejmujący tereny przy ul. Olszynowej w Drwęsie, mówi wyłącznie o Więckowicach.
Podobny problem może powstać w przyszłości na terenie w/w miejscowości po północnej stronie drogi wojewódzkiej. Ul. Cedrowa znajduje się na terenie Drwęcy, natomiast ul. Tarnowska w Więckowicach. Jak rozwiązany zostanie problem, gdy drogi się połączą? Prawdopodobnie wzruszeniem ramion i stwierdzeniem – niech inni się martwią.

Innego rodzaju problemy pojawiły się po uruchomieniu autostrady i drogi ekspresowej, jak również modernizacji linii kolejowej i związanej z nią likwidacją części przejazdów. Miejscowości oraz obręby zostały podzielone, niezależnie od przebiegających granic. Spowodowało to kolejne problemy. Tu również posłużę się przykładami
W wyniku powstania autostrady przecięta została ul. Wyzwolenia w Dopiewie. Fragment, który znalazł się po południowej stronie autostrady nie ma nic wspólnego z pozostałą częścią ulicy. Jest naturalnym przedłużeniem ul. Dopiewskiej w Konarzewie. Na tym odcinku ul. Wyzwolenia znajdują się 2 zabudowane i 2 niezabudowane nieruchomości, które tak naprawdę z Dopiewem nie mają nic wspólnego. W moim przekonaniu, w sposób oczywisty powinny zostać włączone do Konarzewa. To samo dotyczy niezabudowanych gruntów wzdłuż autostrady, od wiaduktu na ul. Wyzwolenia w Dopiewie do wiaduktu na ul. Szkolnej w Konarzewie.
Kolejnym przykładem są działki w Dąbrówce przy ul. Leśnej oraz przedłużeniu ul. Granicznej. W wyniku powstania drogi ekspresowej S11, 2 nieruchomości o nr ewid. 721/4 i 724/5 zostały odcięte od pozostałej części wsi. Jedna z nich jest nieużytkiem, druga stanowi teren leśny. W przypadku ewentualnego ich zagospodarowania pojawi się problem z ustaleniem adresu – droga na terenie Dąbrówki, będąca przedłużeniem ul. Granicznej, nie posiada nawet nazwy. Tu również rzuca się w oczy, że działki te powinny zostać włączone do sąsiednich miejscowości, Dąbrowy i Zakrzewa.

Za pilniejszy uważam problem nieruchomości zlokalizowanych w Dąbrówce, po południowej stronie linii kolejowej w rejonie ul. Oleckiej. Przy okazji, ciekawe kto wymyślił taką nazwę – może osoba, która kupiła tam nieruchomość, pochodzi z Olecka?
Do czasu przebudowy linii kolejowej, istniał bezpośredni dojazd do tych nieruchomości ul. Komornicką. Obecnie, aby dojechać z centrum Dąbrówki do działki nr ewid. 169/30, znajdującej się również w obrębie Dąbrówka, trzeba jechać przez Palędzie i Gołuski. Ilu mieszkańców osiedli Linei i Nicka potrafi wskazać dojazd do w/w ul. Oleckiej?
Ktoś może powiedzieć, że się niepotrzebnie czepiam. Niestety, taki bałagan może mieć poważne konsekwencje. Dotyczy to np. zapisów w ewidencji gruntów, księgach wieczystych czy różnego typu rejestrach. Błędy np. w księgach wieczystych mogą stanowić problem przy ustalaniu praw własności.
Może to być również problem w życiu codziennym. Zdarzały się na terenie gminy Dopiewo przypadki, że karetka pogotowia nie dojechała na czas, bo kierowca nie mógł znaleźć właściwej drogi. Oprócz zdarzających się braków w oznakowaniu dróg, powtarzających się w kolejnych miejscowościach tych samych nazw ulic - dojdzie jeszcze skomplikowany dojazd. Coraz częściej problemy z dojazdem będą mieć pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja, jak również kurierzy.

Wbrew temu, co twierdzi „pawelek”, nie wszyscy korzystają z nowoczesnych środków informatycznych, jak GPS. Poza tym, są to często urządzenia zawodne.
Myślę, że czas zająć się wymienionymi przeze mnie sprawami. Im później Gmina podejdzie do tematu, tym większy będzie opór mieszkańców – zmiana adresu wiąże się z koniecznością wymiany wszystkich dokumentów. W gminie Rokietnica, kilkanaście lat czekano z wytyczeniem granic między Kiekrzem, Rogierówkiem i Starzynami, że w tej chwili stanowią one wyjątkowo zawiły labirynt. Od strony prawnej nie jest to procedura skomplikowana – na zmiany granic w obrębie tej samej gminy potrzebna jest uchwała rady gminy, poprzedzona konsultacjami społecznymi. Procedura ta nie generuje kosztów dla samorządu.

Należy również jednoznacznie przypisać adresy nieruchomościom. Nie może być sytuacji, że działka równocześnie położona jest w 2 miejscowościach, co ma miejsce przy ul. Nowej w Palędziu/Dąbrówce.
Swoją cegiełkę, o czym już kiedyś wspominałam, dokładają również deweloperzy, którzy w celach marketingowych nadają nazwy, niezwiązane z miejscem – np. Osada Leśna w Dąbrówce.
Jak znam życie, inicjatywa nie wyjdzie ze strony urzędników, potrzebna jest decyzja Wójta. Przez wiele lat sprawami związanymi z nazewnictwem ulic i numeracją porządkową zajmowała się osoba, która jak twierdziła, jest tak zawalona pracą, że nie wie, w co ręce włożyć. Obecnie jest to w obowiązkach prezesa GKS Dopiewo i też może być problem z czasem. Jednak obsada Referatu Budownictwa i Planowania Przestrzennego jest na tyle rozbudowana, że temat powinien być do opanowania.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz