czwartek, 26 września 2013

Budżet i WPF gminy Dopiewo na 2013 r. (6) - Las Vegas w wersji lokalnej



Ostatnie zamieszania wokół zmian w budżecie Gminy na rok 2013 r. oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej świadczą, że wójt Zofia Dobrowolska nie zamierza rezygnować z obranego kierunku. Jak słusznie zauważył radny Radosław Przestacki, są to działania podporządkowane kampanii wyborczej. Może się jednak okazać, że kiełbasa wyborcza została zatruta jadem kiełbasianym.
Jeszcze 4 dni temu z oficjalnych informacji wynikało, że uchwalenie zmian budżetu na 2013 r. oraz WPF ma nastąpić na sesji 30 września 2013 r. We wtorek, godzinę przed rozpoczęciem sesji nadzwyczajnej mieszkańcy Gminy dowiedzieli się, że zmiany budżetu i WPF uchwalane mają być 24 września br. Podejrzewam, że Radni Gminy o tym fakcie dowiedzieli się niewiele wcześniej.  Być może, chodziło o to, żeby dać im jak najmniej czasu na analizę projektów. Na szczęście Radni tym razem zareagowali prawidłowo, nie pozwolili się wpuścić w maliny.

Aktualny program sesji na 30 września br. nie przewiduje uchwalenia w/w projektów uchwał. Czyżby szykowała się kolejna nadzwyczajna sesja? Włączenie obu uchwał do zaplanowanej sesji jest raczej mało prawdopodobne - trwałaby tak długo, że Radni musieliby zapewnić sobie catering oraz karimaty.
Projekty zmian uchwały budżetowej i WPF (szczególnie w części dotyczącej wydatków majątkowych) zostały tak skonstruowane, aby trudno było się zorientować, o co tak naprawdę chodzi. Generalnie odnieść można wrażenie, iż wójt Zofia Dobrowolska próbuje przekazać społeczeństwu sygnał, że zamierza zrealizować wszystkie obietnice wyborcze.
Są to jednak tylko pozory. Na lata 2013-2014 przewidziano rozpoczęcie 32 nowych inwestycji, dla których budżet oscyluje w granicach od 1 do 7,5 tys. złotych. Jest to już druga próba manipulacji opinią publiczną – pierwsza miała miejsce przed 51 sesją. Tak naprawdę kwoty te nie pozwalają nawet na przygotowanie projektu – chodzi tylko o stworzenie pozorów, że Gmina podejmuje działania w zakresie inwestycji.
O działaniach pozorowanych świadczy również tabela wydatków majątkowych, dołączona do projektu zmiany uchwały budżetowej. Część zamówień na projekty budowlane nie obejmuje uzyskania pozwolenia na budowę – kanalizacja sanitarna w Dopiewie, Gołuskach czy Zakrzewie. Wynika z tego, że projekty zlecane są tylko po to, aby zamknąć usta mieszkańcom. Czy dojdzie do ich realizacji, tego nie wie nawet Pani Wójt.
Kilkanaście inwestycji to tak naprawdę „fanaberie” Pani Wójt, jak to już kilkakrotnie stwierdzono nie tylko na forum Moje Dopiewo. Należą do nich świetlice, obiekty sportowe, gimnazjum w Dopiewie czy rekultywacja stawów. W zamian rezygnuje się z jednej z najważniejszych inwestycji komunalnych – magistrali wodociągowej z Joanki.
Forsowana jest w dalszym ciągu budowa gimnazjum z salą koncertową w Dopiewie – po 5 mln złotych w latach 2014-2016, natomiast rozbudowa szkoły w Dąbrowie przesunięta zostaje na rok 2016. Myślę, że jedynie strach przed mieszkańcami skłonił wójt Zofię Dobrowolską do zaplanowania rozbudowy nowej szkoły w Dąbrówce. Jak na razie każdą konfrontację wygrywają mieszkańcy. Niestety, są to efekty podejmowania decyzji bez konsultacji z mieszkańcami.
Niektóre z pozycji wymienionych w WPF brzmią bardzo tajemniczo. Zastanawiam się, co oznacza „Program rozwoju dróg gminnych” (1.3.2.46) czy „Program budowy kanalizacji sanitarnych” (1.3.2.48) – na które przewidziano po 4 mln złotych.
Na budowę kanalizacji sanitarnej w Gołuskach, w okresie 4 lat, przewidziano kwotę 90 tys. złotych, natomiast na budowę świetlicy w tym czasie 422 tys. złotych. Może należałoby spytać mieszkańców, która z inwestycji jest dla nich ważniejsza?
Interesująco przedstawia się sprawa budowy dróg wzdłuż autostrady – notabene w moim przekonaniu na chwilę obecną zbędnych. W pozycji 1.3.2.1 nie przewidziano żadnych kwot na tą inwestycję, natomiast pod pozycją 1.3.2.27 widnieje kwota 146,05 tys. złotych.
Zastanawia mnie również, co kryje się pod nazwą „Konarzewo budowa obiektu na potrzeby prowadzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych” – koszt 1,14 mln złotych? Czyżby planowano kolejny obiekt dla osób niepełnosprawnych? Jak na razie jeszcze nie oddano do użytku centrum rehabilitacyjnego w Vitalii.
Zadziwia upór, z jakim kontynuowana jest rozbudowa centrum rekreacyjnego w Żarnowcu – kolejny planowany obiekt to budynek na cele rekreacyjno-turystyczne. Niestety, dotychczas oddane do użytku obiekty świecą pustkami. Plac zabaw w Żarnowcu został zbudowany chyba na złość mieszkańcom Dopiewa, którzy boją się korzystać z placu przy ul. Łąkowej.
Radny Radosław Przestacki informuje na forum Moje Dopiewo, że koszty planowanych inwestycji są zawyżone, np. kanalizacji sanitarnej - link Być może kwoty podane do WFOŚiGW zostały wzięte z sufitu – z zestawienia w WPF wynika, że dla większości planowanych sieci kanalizacyjnych Urząd nie dysponuje kosztorysami. Zastanawiam się, jaki byłby sens zawyżania kosztów – kosztorysy przygotowywane są na podstawie aktualnych cen i dość trudno jest je sztucznie zawyżać, szczególnie o takie wartości, jakie podaje Radosław Przestacki. W przetargu cena i tak zostałaby urealniona, a nawet zaniżona przez wykonawców. No chyba, że jest to działanie pod publikę, aby pokazać, jak to Wójt potrafi oszczędzać. Jest jeszcze inna możliwość – Pani Wójt planuje inwestycję, o której boi się głośno mówić. „Zaoszczędzone” w ten sposób pieniądze przerzuci na kolejną fanaberię.
Odnoszę wrażenie, że wiele inwestycji jest w budżecie niedoszacowanych. Dotyczy to szczególnie obiektów sportowych i rekreacyjnych, ale również dróg i kanalizacji sanitarnej. Po ogłoszeniu przetargów może się okazać, że cena podana przez wykonawcę, jest znacznie wyższa i aby inwestycję zrealizować, Rada Gminy będzie musiała zmieniać budżet. A jeśli Radni odmówią, to będzie można im zarzucić, że zablokowali inwestycję.
Mam nadzieję, że Radni przeanalizują szczegółowo oba projekty (budżetu i WPF) i nie dadzą się omamić, jak to niestety wcześniej bywało. Za niezrealizowanie pustych deklaracji mieszkańcy rozliczać będą nie tylko Panią Wójt, ale i Radę Gminy.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz