środa, 18 września 2013

Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Dopiewo (1) – budżetowa ruletka



Ukazał się projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej, która ma być uchwalona na sesji Rady Gminy Dopiewo 19 września 2013 r. Mimo braku przygotowania w tej materii, chcę się pokusić o krótką analizę, posiłkując się tzw. „chłopskim rozumem”. Eufemistyczne określenie „zmiana” oznacza jedynie przeniesienie danych na nowy, obowiązujący wzór, zgodny z Rozporządzeniem Ministra Finansów (z drobnymi poprawkami, wynikającymi z rozstrzygniętych przetargów). W nowym/starym projekcie WPF brak jakichkolwiek propozycji przedstawionych w projekcie na L sesję Rady Gminy. Nowa tabela jest bardziej czytelna i zachęciła mnie do analizy inwestycji, jakie wójt Zofia Dobrowolska planuje na najbliższe lata.
Temat wirtualnych dochodów był już w Internecie analizowany. Wzrost dochodów w 2014 r. o 9 mln złotych w stosunku do roku bieżącego osiągnięty będzie najprawdopodobniej przez zaciągnięcie kolejnych kredytów i pożyczek. Brak natomiast jakichkolwiek racjonalnych przesłanek potwierdzających optymizm Skarbnika Gminy.

Jak się ma do tego prognoza spłaty długu, który obecnie wynosi ponad 35 mln złotych? W WPF zaplanowano, że do 2021 r. Gmina spłaci wszystkie zobowiązania finansowe – średnio 5 mln złotych rocznie.
Kolejną niezrozumiałą dla mnie sprawą jest rosnąca co roku nadwyżka dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi. W 2013 r. ma ona wynieść 9,4 mln złotych, w 2021 r. już 24,2 mln złotych. Czyżby władze Gminy zamierzały ograniczyć przerosty administracji a nauczycieli zatrudniać na zasadzie wolontariatu?
Następna sprawa to zakres czasowy WPF. W przeciwieństwie do uchwały budżetowej, WPF winna obejmować rok bieżący oraz co najmniej 3 kolejne lata budżetowe (art. 227 ustawy o finansach publicznych). Mimo to przychody budżetu (str. 4), finansowanie zadań przy udziale środków zewnętrznych (str. 7), wydatki majątkowe współfinansowane ze środków zewnętrznych (str. 8) zaplanowano tylko na 2013 r. Zastanawiam się jakie są tego przyczyny?
-        Urząd nie zdążył przygotować odpowiednich danych – konieczne zatrudnienie kolejnych pracowników,
-        Gmina nie planuje pozyskiwania środków zewnętrznych ze względu na doskonałą sytuację finansową,
-        Urząd nie ma orientacji, jakie zadania będą realizowane w następnych latach i dlatego nie potrafi określić, ile środków jest w stanie pozyskać,
-        Władze Gminy chcą sprawić mieszkańcom niespodziankę przed wyborami informując, ile środków udało się pozyskać, mimo iż nikt na to nie liczył.
Również w części wyszczególniającej wydatki na konkretne cele (załącznik nr 2), wiele zadań budzi moje wątpliwości. Co to jest np. „Realizacja konstrukcji aluminiowej w Urzędzie Gminy” (dotychczas ta dziwna inwestycja umknęła mojej uwadze) i dlaczego umieszczona została w wydatkach bieżących a nie majątkowych? Pozostawiono budowę magistrali wodociągowej z Joanki (w ostatnim projekcie WPF miała być wyrzucona), pytanie tylko, dlaczego przewidziana jest dopiero na lata 2015-2016? W najlepszym przypadku uruchomienie wodociągu nastąpi dopiero za 3 lata – zaopatrzenie mieszkańców w wodę może się w tym czasie drastycznie pogorszyć. Widocznie wójt Zofia Dobrowolska nie jest pewna wygranej w przyszłorocznych wyborach i dlatego najpierw chce zrealizować inwestycje bliskie jej sercu – gimnazjum w Dopiewie (na które w 2014 r. przewidziano 7 mln złotych), domy kultury, boiska i tereny rekreacyjne. Zadania te prawdopodobnie kryją się pod pozycją „Zadania związane z odnową wsi”. W razie wyborczej porażki postawi swojego następcę przed faktem dokonanym – rozpoczęte inwestycje trzeba będzie dokończyć.
Natomiast leży całkowicie budowa kanalizacji sanitarnej w Gminie. Na przyszły rok nie przewiduje się żadnych zadań w tym zakresie. Nieco lepiej sytuacja wygląda w zakresie budowy dróg – przewidziano 7 inwestycji o łącznej wartości 4,5 mln złotych. Ale nie ma się co dziwić, rok 2014 r. to rok wyborów, a budowa dróg jest bardziej spektakularna niż budowa kanalizacji.
Podsumowując, należy stwierdzić, że Urząd potrzebował 1,5 miesiąca, aby przenieść dane ze starej tabelki do nowej. Nie pokuszono się o przeanalizowanie zasadności planowanych przedsięwzięć. Najbardziej martwi całkowite zaniechanie w najbliższych latach rozbudowy kanalizacji sanitarnej, poza rejonem ul. Młyńskiej w Dopiewie - czyżby mieszkańcy ul. Klonowej, Lipowej, Kasztanowej i Wierzbowej, mimo krótkiego okresu zamieszkania, mieli większą siłę przebicia? Zastanawiam się, po co w tej sytuacji planowana jest rozbudowa oczyszczalni ścieków w Dąbrówce – w/w ulice podłączone będą do oczyszczalni w Dopiewie?
PS.1 W projekcie nowelizacji budżetu przewidziano zmniejszenie dochodów z tytułu sprzedaży nieruchomości o zaledwie 276 tys. złotych (z kwoty 2,49 mln złotych do 2,214 mln złotych). Czyżby wójt gminy Zofia Dobrowolska w dalszym ciągu liczyła na sprzedaż działek gminnych w Zakrzewie i Konarzewie – w I-szym półroczu br. uzyskano dochody ze sprzedaży mienia komunalnego na poziomie 6,54%?
PS.2 Informacja publiczna w Gminie w dalszym ciągu leży na całej linii. Ostatnie dostępne uchwały pochodzą z 27 maja br. (mamy już połowę września). Gdyby nie forum Moje Dopiewo i jego kanały informacyjne, mieszkańcy Gminy mieliby dostęp do informacji taki, jaki mają obywatele Korei Północnej.
Ciąg dalszy -  link

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz