niedziela, 1 września 2013

Zabytkowy wiatrak w Rogierówku czy Kiekrzu – dylemat mieszkańców i władz gminy Rokietnica?



Staram się śledzić na bieżąco wydarzenia w gminie Rokietnica. Niestety, internetowe media niezależne są znacznie skromniejsze niż w gminie Dopiewo, a niezależna prasa nie istnieje. Mimo to pewne informacje, nie zawsze akceptowane przez władze, przeciekają na zewnątrz. Dzieje się tak za sprawą m.in. forum erokietnica.pl. W ostatnim czasie, po wpisie p. Lecha Rugały, rozgorzała dyskusja nt. nazewnictwa ulic oraz właściwej lokalizacji obiektów historycznych – konkretnie dotyczy to zabytkowego wiatraka w Rogierówku - link . Wysłał on do Urzędu Gminy w Rokietnicy maila z pytaniem, w jakiej miejscowości znajduje się w/w wiatrak – w Rogierówku czy w Kiekrzu? Szybko otrzymał odpowiedź, niestety krótką i błędną.

Urząd Gminy, zamiast przeanalizować sprawę, wolał uderzyć się w piersi i przeprosić za błędną informację. Co więcej, zobowiązał się do poprawienia rzekomego błędu i wyłączył oficjalną stronę, zawierającą informacje nt. wiatraka. Należy zauważyć, że Urząd nie posiada kompetencji w tym temacie, co postaram się uzasadnić w dalszej części felietonu. Zastanawia mnie jedno, dlaczego do napisania i przesłania odpowiedzi wyznaczono osobę, która na co dzień zajmuje się administracją elektroniczną i tak naprawdę nie musi posiadać wiedzy, dotyczącej wiatraka w Rogierówku? Czyżby w Urzędzie Gminy nie było osoby, która potrafiłaby na takie pytanie udzielić wyczerpujących informacji?

Odpowiedź na wątpliwości p. Lecha Rugały jest prosta – obie lokalizacje wiatraka w Kiekrzu i Rogierówku - są prawidłowe. Wszystko zależy jedynie od kontekstu, pod jakim są rozpatrywane.
Z historycznego punktu widzenia wiatrak zlokalizowany jest na terenie miejscowości Rogierówko. Powstał on na gruntach, których właścicielami byli mieszkańcy Rogierówka. W rejestrze zabytków Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wiatrak zarejestrowany jest w miejscowości Rogierówko – nr rej. 1911/A z 4 lipca 1983 r. - link Organ ten jest odpowiedzialny m.in. za „prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz gromadzenie dokumentacji w tym zakresie” i to on posiada uprawnienia do wprowadzania zmian w rejestrze. WKZ podlega Generalnemu Konserwatorowi Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który prowadzi krajowy rejestr zabytków. Merytorycznym zapleczem MKiDN, GKZ i wojewódzkich konserwatorów zabytków jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który m.in. gromadzi dokumentację Krajowej Ewidencji Zabytków. Tak więc, wszelkie zmiany w rejestrach zabytków mogą być akceptowane i wprowadzane jedynie przez w/w organy. Urząd Gminy Rokietnica nie posiada w tym zakresie żadnych kompetencji – informacja o wprowadzeniu zmian jest pustą deklaracją bez pokrycia.

Natomiast, biorąc pod uwagę podział administracyjny gminy Rokietnica, wiatrak znajduje się w miejscowości Kiekrz. Podział administracyjny obrębu Kiekrz na miejscowości Kiekrz, Rogierówko i Starzyny wprowadzony został uchwałą Rady Gminy z 30 stycznia 2012 r. Niestety, ze względu na zmiany w sposobie zagospodarowania terenu, jakie nastąpiły od początku lat 90-tych ub. wieku, włączenie wiatraka do obrębu Rogierówko stało się niemożliwe.

Przykładem rozbieżności pomiędzy faktyczną lokalizacją a zapisem w rejestrze zabytków może być kościół w Kiekrzu. Z rejestru wynika jednoznacznie, że zlokalizowany jest w Kiekrzu (nr rej. 2473/A z 20 maja 1935 r.), do tego na terenie gminy Rokietnica, natomiast pod względem administracyjnym od 1 stycznia 1987 r. znajduje się w obrębie miasta Poznania. Pomimo, iż od wprowadzenia zmian administracyjnych minęło prawie 30 lat, do chwili obecnej nikt nie próbował tych rozbieżności skorygować. Widocznie aspekt historyczny jest ważniejszy niż podziały administracyjne.
Na koniec jeszcze krótko na temat, dlaczego nie było możliwości pozostawienia wiatraka w obrębie Rogierówko. Do 2012 r. granice pomiędzy Kiekrzem, Rogierówkiem i Starzynami były umowne. Przyjmowano, że grunty, których właścicielem jest mieszkaniec danej miejscowości, przynależą do tej miejscowości. Nie sprawiało to problemu tak długo, dopóki grunty te były użytkowane wyłącznie rolniczo.

Od początku lat 90-tych ub. wieku tereny pomiędzy ul. Poznańską, Kościuszki i Podjazdową zaczęto przeznaczać pod zabudowę. Powstały nowe ulice, którym trzeba było nadać nazwy. W ten sposób powstały ul. Sarnia, Ptasia, Muzealna, Wczasowa i Wiatraczna. Uchwałami Rady Gminy automatycznie zostały one włączone do Kiekrza. Uniemożliwiło to, szczególnie w przypadku ul. Ptasiej, Sarniej i Muzealnej, takie rozgraniczenie, aby wiatrak znalazł się w obrębie Rogierówko. Mieszkańcy w/w ulic nie wyrażali zgody na przeniesienie ich z Kiekrza do Rogierówka. Rozgraniczenie miejscowości zostało przeprowadzone o kilkanaście lat za późno.
Jak słusznie zauważa p. Lech Rugała, na rozgraniczeniu najwięcej straciły miejscowości Rogierówko i Starzyny, jednak w obecnej sytuacji było to jedyne możliwe rozwiązanie. Muszę jednak zapewnić, że dalszego okrawania Rogierówka nie należy się spodziewać. Przebieg aktualnych granic dostępny jest na stronie - http://rokietnica.e-mapa.net

Co do zasadności nazw ulic, szczególnie Muzealnej i Wiatracznej, uważam, że zarzuty nie do końca są trafione. Nie umiem powiedzieć, w jakiej kolejności nazwy te były uchwalane. Niemniej nazwa ul. Muzealna jest jak najbardziej zasadna – w wiatraku zlokalizowane jest muzeum młynarstwa. Nazwa dla ul. Wiatracznej mogła zostać nadana w czasie, gdy w okolicy nie było jeszcze innych ulic – przebiega ona w odległości niecałych 200 m od wiatraka. Ul. Wczasowa, zlokalizowana pomiędzy Muzealną i Wiatraczną, powstała kilka lat później.
W sprawie stosowanego w gminach nazewnictwa ulic oraz numeracji porządkowej, zapraszam do lektury moich felietonów - Adresowy bałagan Nazewnictwo1 Nazewnictwa2

Na koniec z przykrością należy stwierdzić, że Urząd Gminy w Rokietnicy nie jest najlepszym źródłem informacji. Odpowiedź udzielona p. Lechowi Rugale świadczy nie tylko o nieznajomości faktów z historii Gminy i obowiązujących przepisów, ale i o coraz większym strachu władz Gminy przed krytyką ze strony mieszkańców. Pośpiech w udzielaniu odpowiedzi nie zawsze wychodzi na dobre. Nasuwa się jednoznaczny wniosek – jaki pan, taki kram!

Obserwatorka I (Pierwsza)

5 komentarzy:

  1. Cytat z powyższego wpisu:
    "Niestety, ze względu na zmiany w sposobie zagospodarowania terenu, jakie nastąpiły od początku lat 90-tych ub. wieku, włączenie wiatraka do obrębu Rogierówko stało się niemożliwe."

    Cytat ze sprawozdania z przebiegu i wyników konsultacji społecznych w sprawie ustalenia granic miejscowości Kiekrz Rogierówko i Starzyny z dnia 13 stycznia 2012 r. nr RR.6870.4.2011:

    "Mieszkańcy Rogierówka przywołują aspekt historyczny - wiatrak zawsze był w Rogierówku. Mieszkańcy Kiekrza natomiast powołują się na prestiż - wg nich miejscowość Kiekrz jest znacznie bardziej znana niż Rogierówko, twierdząc również, że nazwa ma wpływ na ceny w obrocie nieruchomościami. Wg opinii mieszkańców działki w Kiekrzu są znacznie droższe niż w Rogierówku."

    Na miejscu można się jednak przekonać, że pazerność nie popłaca, a nazwa Kiekrz nie ma żadnego wpływu na zwiększenie popytu na te działki. Wędrując po okolicy wiatraka na terenie byłego Rogierówka (obecnie Kiekrza) widziałem wiele zapuszczonych miejsc, sprawiających przygnębiające wrażenie, z wywieszonymi pożółkłymi od starości ogłoszeniami "Na sprzedaż", gdzie nic się nie dzieje. Jak wynika z całości sprawozdania, zmiany zaistniałe na początku lat 90-tych wcale nie uczyniły niemożliwym pozostawienia wiatraka w Rogierówku. Przeszkodziła temu tylko ludzka pazerność i "układy" mieszkańców Kiekrza z władzami gminy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie do końca mogę się zgodzić z p. Lechem Rugałą, że to pazerność właścicieli działek spowodowała taki, a nie inny podział Kiekrza i Rogierówka. W konsultacjach społecznych w 2012 r. w przeważającej większości brały udział osoby, które mieszkają w Kiekrzu od kilku lat. Mieszkańcy ci kupili nieruchomości od rolników i to oni przede wszystkim byli przeciwni przenoszeniu ich z Kiekrza do Rogierówka. Częściowo ich rozumiem – mieszkają od kilku lat w Kiekrzu i nagle dowiadują się, że będą mieszkać w Rogierówku. Powiem szczerze, pomijając koszty i uciążliwości związane z wymianą wszystkich dokumentów (Urząd nie refundował poniesionych wydatków), że też by mi taka opcja nie odpowiadała.
    Natomiast uchwały o nadaniu nazw, szczególnie ul. Muzealnej i Wiatracznej, podjęte zostały w połowie lat 90-tych – nie potrafię podać dokładnych dat, ponieważ są niedostępne w Internecie. W tym czasie większość w/w osób, które wzięły udział w konsultacjach w 2012 r., nie była jeszcze właścicielami działek, a tym bardziej mieszkańcami Kiekrza. Dlatego też uważam, że przy nadawaniu nazw nowym ulicom trudno doszukiwać się złej woli czy pazerności – po prostu nie przewidziano konsekwencji włączenia tych ulic do Kiekrza.
    Ponadto informuję, że w konsultacjach mieli prawo brać udział wyłącznie zameldowani mieszkańcy sołectw Kiekrz-Pawłowice i Rogierówko-Starzyny. Właściciele niezabudowanych nieruchomości, mieszkający poza tym terenem, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mieli prawa głosu – nawet gdyby złożyli stosowne wnioski, nie byłyby one rozpatrywane.
    Reasumując, na obecną sytuację, tj. włączenie wiatraka administracyjnie do Kiekrza, złożyły się 2 czynniki:
     nie przewidzenie konsekwencji podejmowanych uchwał w sprawie nadania nazw ulic
     sprzeciw obecnych mieszkańców, nie zgadzających się na przemeldowanie z Kiekrza do Rogierówka
    Tak więc, wiatrak w aspekcie historycznym pozostanie w Rogierówku, natomiast pod względem administracyjnym zlokalizowany jest w Kiekrzu.

    Obserwatorka I (Pierwsza)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cytat:
      "Mieszkańcy ci kupili nieruchomości od rolników i to oni przede wszystkim byli przeciwni przenoszeniu ich z Kiekrza do Rogierówka".

      Z przykrością zauważam w tym zdaniu istotny błąd. Mieszkańcy ci bowiem kupili nieruchomości od rolników z Rogierówka w czasach, kiedy to te tereny leżały w Rogierówku. Razem z wiatrakiem zresztą było tak zaznaczone na mapach i do dziś na wszystkich mapach jakie posiadam, także tych najnowszych, w tym miejscu jest zaznaczone Rogierówko.

      Lech Rugała

      Usuń
  3. I jeszcze ważna kwestia. Otóż po wnikliwym przeczytaniu dokumentacji okazuje się, że zostałem wpuszczony w przysłowiowe "maliny". Jak wynika z protokołu ze wspólnego posiedzenia stałych Komisji Rady Gminy Rokietnica z dnia 26 stycznia 2012 r - zobacz > http://bip.rokietnica.pl/public/get_file_contents.php?id=268882 cytuję: "radni 9 głosami "za" pozytywnie zaopiniowali wariant D ustalenia granic".

    A wariant D nie pozostawia wątpliwości, że (cytuję) "D - przewiduje ona dla miejscowości Starzyny teren po zachodniej stronie ul. Poznańskiej od ul. Polnej do granicy obrębu. Do Rogierówka włączono by natomiast część Kiekrza obejmującą ul. Ptasią, Sarnią, Wakacyjną i Muzealną wraz z wiatrakiem."

    Zatem radni przegłosowali, że wiatrak wraz z sąsiednimi ulicami ma być w Rogierówku. Co się stało i jak mam rozumieć odpowiedź z Urzędu Gminy na moje pytanie o ten wiatrak?

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety, na sesji 30 stycznia 2012 r. Radni zmienili zdanie i wybrali wariant H1 - http://bip.rokietnica.pl/public/get_file.php?id=268787

    Obserwatorka I (Pierwsza)

    OdpowiedzUsuń