niedziela, 27 lipca 2014

Planowanie przestrzenne w gminie Dopiewo (5) na przykładzie Skórzewa i Zakrzewa (część II)



Dziś druga część przemyśleń dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego, wyłożonych do publicznego wglądu 11 lipca 2014 r. – rejon ul. Leśnej, Długiej i Sosnowej w Zakrzewie - link.
Muszę przyznać, że tym razem Urząd Gminy podszedł do tematu poważniej niż w przypadku Skórzewa - link. Planem objęto duży (ok. 24 ha), jednolity obszar, częściowo zagospodarowany. Brak planu dla tego terenu i ustalanie warunków zabudowy w drodze decyzji administracyjnej, w poważnym stopniu utrudniało zachowanie tzw. ładu przestrzennego. Dobrze, że problem ten został dostrzeżony przez wójt Zofię Dobrowolską. Zapewne ze względu na rozdrobnienie własności i częściowe zagospodarowanie na cele nierolnicze i nieleśne, teren ten nie znalazł uznania w oczach byłego wójta Andrzeja Strażyńskiego. A niestety, niektóre błędy trudno będzie naprawić, tym bardziej, że projekt planu je utrwali.
Sprawa dotyczy przede wszystkim szerokości i lokalizacji dróg.
To co mnie najbardziej zaskoczyło, to fakt, że drogi wewnętrzne, osiedlowe będą miały większą szerokość, niż drogi publiczne, zbiorcze. I tak drogi wewnętrzne, istniejące i planowane - będą miały od 8 do 10 m szerokości. Dla ul. Sosnowej, drogi publicznej, przewidziano 5 m szerokości, natomiast dla ul. Leśnej od 7 do 10 m. Trochę to dziwne, ponieważ w/w ulice będą generować ruch ze znacznego obszaru Zakrzewa. Zdaję sobie sprawę, że istniejąca zabudowa ogranicza na niektórych odcinak szerokość ulic, ale po to m.in. uchwala się plan, aby takie sprawy uporządkować. Tym bardziej, że poszerzenie ulicy na mapie nie oznacza automatycznego zabrania części nieruchomości. Pozwala jednak w przyszłości wybudować drogę o właściwych parametrach. Z mapy Gminy wynika, że przy ul. Leśnej jedynie 6 zabudowanych nieruchomości zlokalizowanych jest przy zwężonym odcinku drogi. Tak więc, narzucenie poszerzenia ulicy będzie uciążliwe jedynie dla kilku mieszkańców – konieczność przestawienia ogrodzeń.

Nieco inna jest sytuacja w przypadku ul. Sosnowej. Na znacznym odcinku przebiega ona częściowo przez teren gruntów leśnych – działki nr ewid. 720 i 728/2 w obrębie Dąbrówka. Ograniczenie jej wyłącznie do terenu Zakrzewa spowoduje zwężenie przejazdu. Dodatkowo, wytyczenie drogi wyłącznie na obszarze Zakrzewa doprowadzi do tego, że początkowy odcinek od skrzyżowania z ul. Leśną przebiegać będzie po ścianie budynku na działce nr ewid. 103/2. Na wysokości w/w nieruchomości ul. Sosnowa w całości przebiega przez działkę nr ewid. 720, należącą do Lasów Państwowych. Należy zauważyć, że już kilka lat temu część uzbrojenia komunalnego realizowana była na terenie w/w działek, stanowiących grunty leśne. Dotyczy to m.in. oświetlenia ulicznego. Uważam, że w tej sytuacji Gmina powinna wystąpić do Lasów Państwowych o udostępnienie części terenu z przeznaczeniem na drogę publiczną. W przypadku, gdyby nie było możliwości poszerzenia ul. Sosnowej, należy utworzyć ciąg pieszo-jezdny (typową drogę wewnętrzną), a główny dojazd wyznaczyć ul. Parkową z Dąbrówki. Nie wyobrażam sobie utworzenia drogi publicznej dojazdowej o szerokości 5 m, tym bardziej że jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie - droga dojazdowa to droga klasy D, o minimalnej szerokości 10 m w terenie zabudowanym. A taką kategorię będzie posiadać ul. Sosnowa, zgodnie z § 13.1 projektu planu.

Tradycyjnie już popełniono ten sam błąd, co we wcześniejszych planach, nie włączając przyległej drogi do opracowania - w tym przypadku dotyczy to ul. Długiej w Zakrzewie. W ul. Długiej umieszczona jest cała podziemna infrastruktura komunalna i każdorazowe podłączenie kolejnych odcinków sieci energetycznej, gazowej, wodociągowej czy sanitarnej wymagać będzie wydania decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego. No chyba, że chodzi o to, aby pracownikom Urzędu nie zabrakło pracy.
Kolejna sprawa, co do której mam zastrzeżenia, to brak dodatkowego połączenia ul. Leśnej i Długiej. Projekt planu przewiduje połączenie w/w ulic poprzez ul. Sosnową (5 m szer.) oraz zlokalizowaną w odległości 650 m krętą ul. Jeżynową. Uważam, że jest to niewystarczające. Należałoby zaprojektować jeszcze jedno połączenie ul. Leśnej i Długiej, na wysokości planowanego terenu usług sportowo-rekreacyjnych (US).

Generalnie opracowanie planu dla tak dużego kompleksu uważam za krok w dobrym kierunku. Jest to tym bardziej uzasadnione, że teren stopniowo jest zagospodarowywany pod budownictwo mieszkaniowe. Uchwalenie planu pozwoli na wprowadzenie ładu przestrzennego i zapobiegnie realizacji chaotycznej zabudowy. Uważam jednak, że należy narzucić minimalne parametry dróg dojazdowych. Powinno to być standardem w planowaniu przestrzennym.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz