piątek, 3 lutego 2017

XXVI sesja Rady Gminy Dopiewo 30 stycznia 2017 r. (1) – niemocy ciąg dalszy?



Tym razem nie przedstawiłam relacji z przebiegu posiedzenia wspólnego komisji Rady Gminy Dopiewo. Również decyzja, jak przedstawić przebieg Sesji RG Dopiewo z 30 stycznia br., dość długo we mnie dojrzewała. Ukazała się co prawda relacja w „Pulsie Gminy”, nawet z fragmentem nagrania wideo, jednak najistotniejsze wnioski, oczywiście moim skromnym zdaniem, nie zostały wyartykułowane. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak zabrać się do pracy.


Ostatnia Sesja nie odbiegała od aktualnych standardów. Powiem więcej, potwierdziła dotychczasowe wrażenia, że obecne władze, gminne i powiatowe, wbrew logice, cechują się coraz większą niekompetencją i bezradnością, a równocześnie zadufaniem w swoją wiedzę i nieomylność.
Nie zawiódł mnie również przewodniczący RG Dopiewo Leszek Nowaczyk, który za każdym razem bardzo wylewnie wita wszystkie osoby przybyłe na Sesję. Gorzej już wychodzi mu odczytanie programu Sesji, który prezentuje tak, jakby miał wadę wymowy – kto nie ma tekstu przed oczami, może mieć problemy ze zrozumieniem lektora.

W punkcie dotyczącym zapytań i wniosków sołtysów, po raz nie wiadomo już który, wystąpił sołtys Zakrzewa Marian Czekalski w sprawie nieśmiertelnych słupków, nielegalnie ustawionych przez jednego z mieszkańców na ul. Gajowej w Zakrzewie, która jest drogą powiatową. Temat ten wywoływany jest przez sołtysa Mariana Czekalskiego i radnego Wojciecha Dornę niezmiennie od wielu miesięcy, o ile nie lat. W odpowiedzi Sołtys usłyszał od wicestarosty powiatu poznańskiego Tomasza Łubińskiego kolejną wymijającą wypowiedź, że zostało przygotowane pismo, które otrzymał już wójt Adrian Napierała.

Powiem szczerze, że taka postawa całkowicie dyskwalifikuje przedstawicieli Starostwa Poznańskiego jako lokalnych samorządowców. Okazuje się, że wystarczy tylko odpowiednia dawka tupetu i arogancji ze strony mieszkańca, aby wykazać całkowitą ich bezradność. Przypadkiem udało mi się natrafić na protokół z posiedzenia Komisji Komunikacji, Budownictwa i Infrastruktury Rady Powiatu Poznańskiego z 17 lutego 2011 r. W trakcie tego posiedzenia, wówczas radny powiatu Leszek Nowaczyk, zadał wicestaroście Tomaszowi Łubińskiemu pytanie, dotyczące w/w słupków, ustawionych na ul. Gajowej w Zakrzewie. W odpowiedzi usłyszał, „że sprawa dotyczy wybudowanego pasa przez gminę”. Odnoszę wrażenie, że obaj panowie nie do końca wiedzieli, o czym mówią.

Mimo, iż od tamtego czasu minęło prawie 6 lat, słupki na ul. Gajowej w Zakrzewie trzymają się dobrze, a ten, kto je ustawił, śmieje się władzom w twarz. Natomiast przewodniczący RG Leszek Nowaczyk, mimo iż sprawa słupków poruszana jest prawie na każdej sesji, zachowuje się tak, jakby nie znał tematu. Z kolei wicestarosta Tomasz Łubiński wykazuje się totalną bezradnością - link. Aby ułatwić Wicestaroście rozwiązanie problemu, proponuję zapoznanie się z przepisami ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jak na razie, Wicestarosta wywiązuje się doskonale tylko z jednej roli – adwokata starosty Jana Grabkowskiego.

Odbiegając nieco od tematu, nawiążę do pomysłu PiS, dotyczącego wprowadzenia dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Pojawia się wiele kontrowersji, dotyczących tych zmian, ale głównie ze strony obecnych włodarzy. Uważam, że takie same zasady powinny dotyczyć starostów powiatowych i marszałków województw oraz ich zastępców. Nie twierdzę, że wśród włodarzy samorządowych nie zdarzają się osoby, które na pierwszym miejscu stawiają dobro publiczne. Jednak w moim przekonaniu są to wyjątki potwierdzające regułę. Fakt, że na wójtów, burmistrzów i prezydentów głosują mieszkańcy, jeszcze o niczym nie przesądza. Wynika to z dwóch powodów:
- większość wyborców tak naprawdę nie zna kandydatów, na których głosuje;
- startując w wyborach większość kandydatów zainteresowana jest tylko władzą i pieniędzmi, a dobro publiczne to jedynie hasło wyborcze.

Kolejny punkt programu Sesji, dotyczący informacji przedstawicieli Rady Powiatu z prac Rady, został przez Przewodniczącego potraktowany tym razem, jako zło konieczne. Odnoszę nieodparte wrażenie, że starał się on jak najszybciej przejść do kolejnych punktów programu Sesji. Niewygodne pytanie zdążył jednak zadać radny Paweł Jazy. Jak się okazuje, droga łącząca Konarzewo z Chomęcicami, ze względu na budowę S5, ma zostać zamknięta na 9 tygodni, a objazd będzie się odbywał istniejącymi drogami. Będzie to z pewnością poważnym utrudnieniem dla mieszkańców, ponieważ istniejące drogi przebiegają od strony południowej przez Stęszew, a od północnej przez Palędzie i Gołuski. Wymagać to będzie wielokilometrowego nadkładania drogi. Chyba i w tej sprawie władze powiatu poznańskiego nie sprawdziły się – przy budowie drogi S11, droga ze Skórzewa do Dąbrówki była cały czas otwarta.

To, co uderza w podejściu do podejmowanych uchwał, to przejście z jednej skrajności w drugą. Jeszcze do niedawna pracownicy Urzędu, jak i Radni nie przejmowali się, zgodnością lokalnego prawa z ustawami. Przykładem mogą być, wprowadzane na kolanie poprawki, po wydaniu przez Wojewodę rozstrzygnięcia nadzorczego w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego w Więckowicach - link. Obecnie urzędnicy zwracają uwagę na wszystkie zauważone przez siebie literówki, o czym świadczą wypowiedzi Aleksandry Kuźniak, Pawła Przepióry czy Remigiusza Hemmerlinga. Jednak czy jest to dowód na poprawę jakości lokalnego prawa, mam duże wątpliwości?

Ponadto proponuję, aby Wójt oraz jego Zastępca uzgodnili, jaki jest naprawdę zasięg gminy Dopiewo.
Ze sprawozdania Wójta wynika, że na terenie gminy Dopiewo zlokalizowana jest miejscowość Glinki – planuje się tam zamontowanie lamp ulicznych.
Natomiast z uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą oraz wypowiedzi Zastępcy wynika, że takiej miejscowości w gminie Dopiewo nie ma. Dobrze byłoby, aby nasi włodarze wiedzieli, jakim terenem zarządzają.

To na razie tyle, do omówienia poszczególnych uchwał przejdę w następnej odsłonie.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz