piątek, 19 października 2018

Podsumowanie kończącej się VII kadencji Rady Gminy Dopiewo – moje wnioski



Ostatni temat w tej kadencji na Blogu dotyczyć będzie aktualnej Rady Gminy Dopiewo i wójta Adriana Napierały.
Rozpocznę od odziedziczonych przez wójta Adriana Napierałę, kilku trudnych tematach po swojej poprzedniczce, Zofii Dobrowolskiej. Obiecywał szybkie ich załatwienie. Mimo, iż upłynęły prawie 4 lata, opinia publiczna do dziś nie dowiedziała się, jak i czy zostały one zakończone?
Zanim przejdę do tematu, wrócę do ostatnich godzin i minut kampanii wyborczej w 2014 r. Na forum Moje Dopiewo, na krótko przed ciszą wyborczą pojawiły się m.in. 2 teksy, autorstwa radnych: Sławomira Kurpiewskiego i Piotra Dziembowskiego. Jak to bywa na tym Forum, niebawem po wyborach zniknęły.

Pierwszy z nich, radny/kandydat Sławomir Kurpiewski zachęcał mieszkańców Skórzewa do oddawania głosu na sołtysa/kandydata na radnego Walentego Moskalika, wyliczając jego zasługi - link. Chcę Radnemu przypomnieć, że Walenty Moskalik jest przeciwnikiem jakichkolwiek zmian, np. wprowadzenia funduszu sołeckiego – bo to wymagałoby od niego dodatkowej pracy - link. Znam radnego/kandydata dość długo i kilkanaście lat temu słyszałam, że jest zmęczony i kończy pracę w Radzie Gminy. Minęło ponad 15 lat a Walenty Moskalik jest na liście KWW Adriana Napierały, jako najstarszy kandydat (72 lata).
Natomiast drugi z autorów, Piotr Dziembowski (link) w swoim tekście zachęcał do głosowania na kandydatów, którzy mogą już pochwalić się stażem w Radzie Gminy Dopiewo, opisując to na swoim przykładzie. A ja proponuję Radnemu, aby obejrzał bajkę „Przygody kota Filomena – Rozgrzewka”.  

Przechodząc do tematu należy stwierdzić, że jedną z trudniejszych spraw, jakie nowe władze w 2014 r. musiały rozwiązać, to było nieprawidłowe, zawyżone dofinansowanie niepublicznego przedszkola przy niepublicznej szkole w Dąbrówce. Do dziś nie wiemy, czy placówka została zobowiązana do zwrotu nadpłaconej kwoty, czy też sprawę umorzono? Na ten temat pisałam tu link. Z informacji, które do mnie dotarły, w/w przedszkole zakończyło swoją działalność wraz z rozpoczęciem wakacji letnich w roku bieżącym.

Kolejnym tematem, o którym władze milczą, jest rozwiązanie, niekorzystnych dla Gminy umów: ze Stowarzyszeniem Kulturalnym im. Praksedy Lemańskiej na wynajem pomieszczeń w Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym w Konarzewie oraz z Jaśminą Pawłowską, dotyczącą pełnienia przez nią funkcji kierowniczki CRK. Pierwsza z umów została tak skonstruowana, że Stowarzyszenie domagało się od Gminy odszkodowania za rozwiązanie umowy na wynajem pomieszczeń. I w tym wypadku nie wiemy, czy sprawa została zakończona i w jaki sposób? Pisałam tu link oraz szerzej tutaj link. Należy tylko przypomnieć, że funkcję radcy prawnego Gminy w czasie kadencji Zofii Dobrowolskiej, pełnił Michał Kublicki. Dlatego należy przypuszczać, że miał on swój udział w podpisaniu tak niekorzystnej umowy ze Stowarzyszeniem, pisałam tutaj link. Dodam, że Michał Kublicki do dziś pełni funkcję radcy prawnego w UG Dopiewo, bez jakichkolwiek konsekwencji z tytułu działania na szkodę finansów publicznych.

Kolejnym wydarzeniem, bulwersującym opinię publiczną, była defraudacja publicznych pieniędzy (ok. 1 mln 300 tys.) przez urzędniczkę, zatrudnioną w referacie oświaty Urzędu Gminy Dopiewo. Temat ten też nie doczekał się finału w oficjalnych mediach. Pisałam tutaj link.

Po objęciu stanowiska wójta przez Adriana Napierałę, skarbnikiem Gminy, a później doradcą finansowym, został Piotr Łoździn i to właśnie za jego sprawą, mieszkańcy gminy Dopiewo dowiedzieli się o zawyżonej dotacji dla niepublicznego przedszkola w Dąbrówce oraz defraudacji pieniędzy z kasy gminnej -   link. Od kilku miesięcy Piotr Łoździn nie jest już zatrudniony w UG Dopiewo. Jak niektórzy mieszkańcy mówią, niewygodni ludzie na czas wyborów zostają schowani do szafy - link Ile w tym prawdy, a ile domysłów? – nie wiem. 

Przejdźmy do oceny wybranych demokratycznie radnych gminy Dopiewo:
- przez całą kadencję żaden z radnych gminy Dopiewo nie złożył ani jednej interpelacji, za to bardzo dobrze wychodzi im rozwieszanie banerów,

- kadencja obfitowała w liczne protesty i petycje mieszkańców: budowa linii 2x400 kV, lokalizacja wytwórni mas bitumicznych, początkowo w Dąbrówce, później w Dąbrowie (radni zawsze trzymali stronę wójta a mieszkańcy byli pozostawieni sami sobie)

- Radni dyskusji nie podjęli”, to najczęściej spotykany akapit w protokołach z sesji Rady Gminy Dopiewo. Za to bardzo rozmowni są w części, dotyczącej wolnych głosów, gdy nie trzeba było wykazywać się merytoryczną wiedzą. Udało im się sprowadzić dyskusję do poziomu rynsztoka za sprawą radnego Wojciecha Dorny (Zakrzewo) link. Z kolei  radny Jacek Strychalski (Palędzie), oburzony komentarzami internautów pod adresem źle pracującej Rady Gminy, domagał się wyciągnięcia konsekwencji prawnych od swoich przeciwników. W czasie posiedzeń Rady Gminy zazwyczaj zajęty obsługą swojego telefonu,

- przewodniczący Rady Gminy Dopiewo Leszek Nowaczyk – pomimo 30-letniego stażu w samorządzie gminnym, nie posiada żadnych kompetencji a w czasie posiedzeń pełni wyłącznie rolę spikera.

Kampania wyborcza w tym roku na forach internetowych jest coraz bardziej brutalna, i to głównie za sprawą „pawelka” z forum Moje Dopiewo - od którego rąk podobno zależy być albo nie być dla obecnych włodarzy na następną kadencję. Kandydaci, rywalizujący z KWW Adriana Napierały są na wszelkie sposoby oczerniani i dyskredytowani przez głównego ideologa, zajmującego się przy okazji ochroną danych osobowych mieszkańców Gminy - link.

Święto Sołtysów tradycyjnie w gminie Dopiewo obchodzone jest 15 sierpnia w święto Matki Boskiej Zielnej. W tym roku festyn z tej okazji odbył się w Dopiewie, zorganizowany został przez przedstawicieli sołectw z terenu naszej Gminy. Najpierw jednak mieszkańców zaproszono na mszę św. do Kościoła w Dopiewie. Mszę, prowadzący Proboszcz, rozpoczął od bardzo niesmacznego faktu a mianowicie, powitał gości honorowych, wyczytując długą listę nazwisk polityków, urzędników i pracowników jednostek gminnych - sołtysi i pozostali uczestnicy uroczystości byli jedynie tłem. Na tej liści znaleźli się m.in. Adrian Napierała, Leszek Nowaczyk (link), Wojciech Jankowiak, Tomasz Łubiński, Andrzej Strażyński (link), Sławomir Skrzypczak (link) – czyli politycy z banerów wyborczych. Z tego właśnie powodu z udziału w festynie zrezygnowało wielu mieszkańców - bo przecież ktoś wcześniej tę listę przygotował i podał do wyczytania. A uroczystość religijna została zamieniona na przedwyborczą propagitę. O tegorocznym Święcie nie wspomniano na stronie głównej UG Dopiewo i w „Pulsie Gminy”.
    
Natomiast kilka dni temu na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakrzewie, znalazł się wpis promujący Adriana Napierałę na wójta i kandydatów na radnych okręgu nr 2. Wpis szybko usunięto, po zainteresowaniu się sprawą przez redakcję Głosu Wielkopolskiego.

Młody, ponoć nowoczesny i wykształcony człowiek, za jakiego z pewnością uważa się kandydat Adrian Napierała - próbuje stosować metody z wczesnych lat komuny?
Dlatego uważam, że przyszła kadencja, pod rządami obecnej ekipy, nie rokuje nic dobrego dla przeciętnego mieszkańca gminy Dopiewo.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz