sobota, 27 grudnia 2014

Niepubliczne przedszkole w Dąbrówce – gęstniejąca atmosfera



Mimo, iż od wyborów samorządowych minęło zaledwie 6 tygodni, na jaw wychodzą kolejne bulwersujące tematy. Jednym z nich może okazać się sposób finansowania niepublicznej placówki oświatowej przy ul. Parkowej w Dąbrówce. Póki co, informacje w tej sprawie są cząstkowe, niemniej obraz, jaki zaczyna się wyłaniać, nie napawa optymizmem.
Po raz pierwszy poruszyłam ten temat w poście z 21 grudnia 2014 r., po komentarzu (zresztą szybko usuniętym), jednego z internautów przedstawiającego się jako Marek S. – link. Wątpliwości rozjaśniły się jednak dopiero po artykule Agnieszki Wilczyńskiej w „Pulsie Gminy” z 23 grudnia 2014 r. – link.Chyba wbrew oczekiwaniom Autorki, że wyjaśnienia przedstawione przez skarbnika Piotra Łoździna oczyszczą atmosferę wokół sprawy - obawiam się, że jest to wierzchołek góry lodowej. Wskazuje na to kilka elementów. Relacja ze spotkania wójta Adriana Napierały z przedstawicielami szkoły, opublikowana 24 grudnia 2014 r. nie wnosi wiele nowego do sprawy - link .

Pierwszym z nich jest zawyżenie dotacji dla niepublicznego przedszkola przy niepublicznej szkole podstawowej w Dąbrówce. Fakt ten został oficjalnie potwierdzony przez nowego Skarbnika Gminy Dopiewo. Jak wynika z jego wyjaśnień, kwota dotacji została wyliczona na podstawie zawyżonej stawki, przypadającej na 1 dziecko. Stawka ta obliczana jest w oparciu o planowane wydatki w jednostkach publicznych. Wskutek tego przedszkole nieprawnie otrzymało prawie 100 tys. złotych dotacji w 2014 r. Jak na razie informacja, dotyczy nieprawidłowości w naliczeniu dotacji tylko w tym jednym przypadku. Gdyby sprawa dotyczyła wszystkich niepublicznych placówek przedszkolnych, można by mówić o pomyłce. Jeżeli jednak okaże się, że tylko przedszkole w Dąbrówce otrzymało zawyżoną dotację, sprawa zaczyna brzydko pachnieć.

Drugą przesłanką, wskazującą iż coś jest na rzeczy, jest wyjątkowo nerwowa próba rozmydlenia tematu przez komentatorów, zarówno na moim blogu – komentarz Marka S. z 23.12.2014, jak i na stronie „Pulsu Gminy”. Niektórzy z internautów próbują bagatelizować problem sugerując, że sprawa dotyczy wszystkich placówek niepublicznych. Może okazać się, że w sprawę zamieszani są nie tylko: dyrekcja szkoły w Dąbrówce, była wójt Zofia Dobrowolska z pracownikami UG - ale i część byłych i obecnych radnych RG Dopiewo. Początkowy hałas wokół tematu, rzekomego pozbawienia szkoły dotacji gminnych, został błyskawicznie wyciszony. Wygląda na to, że komuś bardzo zależy, aby szczegóły nie przedostały się do opinii publicznej.

Kolejna przesłanką, już przeze mnie wspomnianą, może być szczególne traktowanie przedszkola w Dąbrówce, od strony prawa lokalnego. Postanowiłam bliżej przyjrzeć się uchwale Rady Gminy z 26 listopada 2012 r., w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli – link. Zastąpiła ona uchwałę nr XLI/249/09 z 28 września 2009 r. W nowej uchwale wprowadzono jedną istotną zmianę – podwyższono dotację z 75% do 100% wydatków bieżących dla przedszkoli niepublicznych przy szkołach podstawowych. Ustawa o systemie oświaty daje taką możliwość ale uważam, że wszystkie podmioty powinny być traktowane tak samo. Z tego co wiem, w gminie Dopiewo jest tylko jedno przedszkole tego typu – przy niepublicznej szkole w Dąbrówce. Można więc odnieść nieodparte wrażenie, że uchwała Rady Gminy była ukłonem w stronę właśnie w/w przedszkola – pozostałe niepubliczne placówki przedszkolne na terenie Gminy otrzymują dotację w wysokości 75%.
Co ciekawe, przy podejmowaniu w/w uchwały z 2012 r. Radni Gminy Dopiewo byli wyjątkowo zgodni – za jej podjęciem głosowało 14 Radnych. Wyłamał się jedynie Wojciech Dorna, który krótko przed głosowaniem opuścił salę obrad – czyżby zadziałał szósty zmysł? Nie chcę wyciągać zbyt daleko idących wniosków, ale procedowanie w/w uchwały budzi moje wątpliwości.

Zastanawiam się, w jaki sposób Urząd Gminy zamierza rozwiązać problem? Nadpłaconej kwoty raczej nie można podarować – byłoby to działanie na szkodę interesu publicznego. W/w uchwała Rady Gminy przewiduje, co należy zrobić w przypadku, gdy kwota dotacji zostanie nadpłacona lub gdy środki zostaną wydane niezgodnie z przeznaczeniem. Brak natomiast w uchwale rozstrzygnięcia, co należy zrobić, gdy kwota dotacji została błędnie wyliczona. W tej sprawie będą musieli wypowiedzieć się prawnicy.

Podsumowując wydaje mi się, że może to być kolejna sprawa, obciążająca poprzednie władze Gminy. Z dotychczasowych informacji wynika, że niepubliczna placówka oświatowa w Dąbrówce była traktowana przez byłą Wójt oraz Radę Gminy w sposób szczególny. Nie powinno to dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę m.in. faworyzowanie Stowarzyszenia im. Praksedy Lemańskiej. Nie chcę być złym prorokiem, ale jeżeli będą wychodzić kolejne takie „kwiatki”, to audyt w Gminie będzie musiał przeprowadzić nie biegły rewident z RIO, ale niestety organ ścigania.

Obserwatorka I (Pierwsza)

10 komentarzy:

  1. Mam prośbę. Czy mogłabyś mi wytłumaczyc co to są publiczne przedszkola
    prowadzone przez osoby fizyczne i prawne, inne niż jednostka samorządu
    terytorialnego- do nich adresowana jest uchwała 513/14.
    http://dopiewo.nowoczesnagmina.pl/?p=document&action=show&id=15500&bar_id=7691
    Czy dużo jest takich podmiotów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie odpowiem Ci jednoznacznie na to pytanie, bo nigdy tego tematu nie drążyłam. Z dostępnych informacji wynika, że jest to swoiste kuriozum, specyficzne jedynie dla polskiego prawodawstwa - w tej dziedzinie jesteśmy prawdopodobnie mistrzami świata. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie - http://www.eporady24.pl/przedszkole_publiczne,pytania,8,114,6717.html . Nie wiem ile takich jednostek jest na terenie gminy Dopiewo. W tej sprawie należałoby zapytać w referacie oświaty tut. Urzędu.

      Usuń
  2. Więc mamy przedszkola publiczne prowadzone przez gminę, publiczne prowadzone przez inne osoby i niepubliczne.
    Publiczne nieprowadzone przez gminę są dwa w Skórzewie i Dąbrówce.
    http://www.dopiewo.pl/frontend.php?m=0,2,0&t=OSWIATA
    Wiążą się z tym różne dofinansowania i odpłatnośc.
    W tym mogą się pogubic nawet najbardziej rozwinięcie przedszkolacy, a co dopiero radni. Ja też raczkuję w temacie, ale instynktownie czuję, że jest coś
    nie halo. Zakładam, że publiczne nieprowadzone przez gminę dostają 100%
    dotacji na dziecko, podobnie jak te prowadzone przez gminę. Nie rozumiem więc dlaczego uchwała 513 i te dodatkowe 1200 zł na dziecko.Jeśli dotacja równa to dlaczego osobna uchwała przyznająca dodatkowe środki. Jeśli już to te 1200 dla prowadzonych przez gminę, też powinny dostac.
    W roku 2014 było to nawet 1242 na dziecko:
    http://dopiewo.nowoczesnagmina.pl/?p=document&action=show&id=13609&bar_id=6970
    Teraz rodzi się pytanie: czy te dodatkowe 1242 zł powinny byc uwzględnione
    przy obliczaniu dotacji dla niepublicznych oraz czy były? Jeśli powinny a nie
    zostały uwzględnione, to może wcale nie było nadpłat?
    Już wiem, że nic nie wiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zastanawiam się, czy nie otwieramy puszki Pandory. Dofinansowanie, o którym mówisz, teoretycznie jest zgodne z przepisami. Art. 80 ust. 2e ustawy o systemie oświaty pozwala na zwiększenie dotacji dla przedszkoli publicznych, nie prowadzonych przez gminę. Pytanie, czy środki te były wydatkowane zgodnie z przepisami. Wykazać to może jedynie kontrola placówek.

      Usuń
  3. Mnie bardziej interesuje dotarcie do prawdy obiektywnej, a czy to puszka czy
    słoik, ma znaczenie drugorzędne.
    W głowie nieco rozjaśnia ten artykuł:
    http://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/oswiata/693574,Dotacja-dla-niepublicznego-oddzialu-przedszkolnego.html
    Na jego podstawie i wpisu Kati pod artykułem w Pulsie Gminy dochodzę do wniosku, że chodzi o niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego -
    art.90.1c Ustawy o systemie oświaty. Jeżeli to ustalenie jest prawidłowe,
    to wymagany jest otwarty konkurs ofert o którym mowa w art. 90.1d.
    Idąc dalej, jeśli to co powyżej ma ręce i nogi, to dotacje były przekazywane bez konkursu- wymagają zwrotu w pełnej wysokości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Część przepisów, podanych w wymienionym przez Ciebie artykule jeszcze nie weszła w życie. W każdym razie z tego, co zrozumiałam, przepisy dotyczące przedszkoli niepublicznych obowiązują również w przypadku oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Tak więc nie ma znaczenia, czy jest to przedszkole, czy oddział przedszkolny - przysługuje dotacja w wysokości min. 75% kosztów. Dotacja w pełnej wysokości dotyczy tylko niepublicznej szkoły podstawowej zgodnie z art. 90 ust. 2a, a nie oddziału przedszkolnego. Tak więc wygląda na to, że oddział przedszkolny w Dąbrówce był faworyzowany - otrzymywał wyższą dotację, niż pozostałe przedszkola niepubliczne. Jeżeli dodać do tego źle naliczoną (czytaj: zawyżoną) stawkę, która jest podstawą do naliczenia dotacji, to wyłania się nieciekawy obraz dysponowania przez poprzednie władze gminnym budżetem. Co do konkursu, to art. 90 ust.1d wejdzie w życie 1 września 2015 r.

      Usuń
  4. Rozumiem.-konkursy jeszcze nie obowiązują.
    Jeśli placówka jest dotowana, to powinienem ją znaleźc na stronie gminy
    w zakładce oświata. Nie ma powodu by utajniac jej istnienie jak miasta Arzamas w Rosji.

    OdpowiedzUsuń
  5. Obserwatorko, skąd wzięłaś ten wrzesień 2015?
    Znalazłem coś, co temu przeczy:
    "Miasto Marki zapewniło wszystkim dzieciom możliwość realizacji tego obowiązku w przedszkolach publicznych oraz w oddziałach przedszkolnych zorganizowanych przy szkołach podstawowych, a także w przedszkolach niepublicznych wyłonionych w Konkursie Ofert."
    http://www.marki.pl/www/aktualnosc-2337-tytul-informacja_o_wynikach_rekrutacji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z oficjalnej strony sejmowej pn. Internetowy System Aktów Prawnych - http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=FB75BFC0C9FB0541871EF77A0E0E9CEF?id=WDU19910950425&type=3 . Wytłuszczonym drukiem zaznaczone są zmiany, które zostały uchwalone, ale nie weszły jeszcze w życie. Na marginesie, po prawej stronie tekstu podano, które fragmenty czekają na wejście w życie i od kiedy. Art 90 ust. 1b do 1o zacznie obowiązywać od 1.09.2015 r.

      Usuń
  6. Po lekturze art.13.1 ustawy zmieniającej rozumiem to tak:
    Konkursy można przeprowadzic od 1 września 2013, a w roku 2015 (nie znam dokładnej daty już trzeba-chyba na rok 2015/16)
    "Art. 13. 1. Otwarty konkurs ofert, o którym mowa w art. 90 ust. 1d ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, może być przeprowadzany od dnia 1 września 2013 r."

    OdpowiedzUsuń