sobota, 11 grudnia 2021

Asfaltownia (WMB) w Dąbrowie w gminie Dopiewo – nowa odsłona 2021

 

Tydzień temu, w związku z pojawieniem się kwestii przedłużenia działalności wytwórni mas bitumicznych w Dąbrowie, krótko odniosłam się do tematu. Dziś mam zamiar nieco go rozszerzyć, chociaż nie będzie to zapewne koniec sprawy.

Pojawiła się nieoficjalna informacja, że posiedzenie wspólne Komisji RG Dopiewo, zaplanowane na poniedziałek 13 grudnia br., wzbogacone zostanie o spotkanie z panem Michałem Dolatą, przedstawicielem firmy Dolata, którego celem będzie omówienie zasad potencjalnego funkcjonowania asfaltowni w Dąbrowie. Niewykluczone, iż na posiedzenie przybędą również przedstawiciele Mieszkańców.

Na ostatnim spotkaniu Komisji Rolnictwa Rady Gminy Dopiewo 29 listopada 2021 r., z udziałem przedstawicieli firm: Strabag i Dolata, Radni wyrazili swoje stanowisko w sprawie egzekwowania zapisów porozumienia, zawartego z w/w firmami 23 marca 2018 r. w formie aktu notarialnego. Radca prawny Michał Kublicki przy omawianiu sprawy, powołał się m.in. na stanowisko Radnych z 28 grudnia 2020 r., podczas posiedzenia wspólnego Komisji RG Dopiewo.   

Muszę przyznać, że jest to bardzo sprytne, a nawet lisie posunięcie: wyrażenie stanowiska w sprawie egzekwowania zapisów aktu notarialnego – mieszkańcy Dąbrowy, Zakrzewa czy Batorowa nigdy nie dowiedzą się, co głos: „jestem za” – znaczy. Jestem – za – wyprowadzeniem WMB z Dąbrowy? Jestem – za – pozostaniem WMB w Dąbrowie do 2024 r.? Dla przypomnienia krótka historia powstania wytwórni mas bitumicznych w Dąbrowie.

Wiosną 2017 r. władze gminy Dopiewo (przede wszystkim wójt Adrian Napierała) pojęły działania, których celem była lokalizacja wytwórni mas bitumicznych w Dąbrowie. Informacja ta spotkała się natychmiast z niezadowoleniem społecznym. Mieszkańcy Dąbrowy, Zakrzewa i Batorowa obawiali się oddziaływania w/w Zakładu na otaczające środowisko, uciążliwy fetor asfaltu, jak i nasilenia transportu ciężarowego na terenie Dąbrowy. Odbyły się rozprawy administracyjne, które jednak nie doprowadziły do kompromisu, ze względu na, trzeba powiedzieć wprost, złą wolę wójta Adriana Napierały. Obietnice rządzących, tj. Wójta, jak i jego zastępcy Pawła Przepióry, nie były przekonywujące dla mieszkańców w/w Sołectw i nie uspokoiły negatywnych nastrojów. Doszło do protestów pod Urzędem Gminy w Dopiewie.

Pierwszy protest, bardzo liczny, miał miejsce 17 lipca 2017 r. Dopiero po 40 minutach do protestujących wyszedł wójt Adrian Napierała, wygłosił krótki komunikat, w którym powołał się na procedury administracyjne. Protestujący jednak „wymusili” krótkie spotkanie, które niestety potwierdziło brak umiejętności dyplomatycznych ze strony Wójta – bez końca powoływanie się na procedury i dokumenty, które rzekomo miały argumentować, że inwestycja jest bezpieczna dla mieszkańców. A w ogóle w tej sprawie wójt Adrian Napierała nie miał sobie nic do zarzucenia, tym bardziej, że podczas spotkania z przedstawicielami Mieszkańców, wsparli go radni: przewodniczący RG Leszek Nowaczyk, Jan Bąk, Wojciech Dorna i Sławomir Kurpiewski. W/w Radni na spotkaniu pełnili wyłącznie rolę figurantów, nie mając kompletnie nic do powiedzenia. Swoim zachowaniem sugerowali jednak ciche przyzwolenie dla Wójta.

Źródło: Super Ekspress

Po ośmiu miesiącach tj. 27 marca 2018 r. dochodzi do drugiego protestu mieszkańców, pod Urzędem Gminy w Dopiewie, przeciwko lokalizacji asfaltowni w Dąbrowie. Do protestujących (mniej licznie zgromadzonych), wyszedł wójt Adrian Napierała i urzędnicy gminni, wsparci przez radnych: przewodniczącego RG Leszka Nowaczyka i Jana Bąka. Znowu powoływano się na procedury i dokumenty.

Uważam, że celem uspokojenia nastrojów było podpisanie kilka dni wcześniej, bo 23 marca 2018 r., porozumienia w formie aktu notarialnego pomiędzy: wójtem Adrianem Napierałą, właścicielami firmy Dolata (na terenie których Wytwórnia się znajduje) oraz przedstawicielami firmy Strabag. Nie zaproszono przedstawicieli Mieszkańców tego terenu. Wytwórnia mas bitumicznych w Dąbrowie miała powstać tymczasowo – w związku z remontem i rozbudową autostrady A2 na odcinku Konin – Nowy Tomyśl. Prace te prowadzić miała firma Strabag w terminie do 31 grudnia 2021 r. Akt notarialny zawierał m.in. informację, o dopuszczalnej ilości masy, którą wyprodukuje WMB w tym okresie, jak również o karach w razie niedotrzymania zapisów porozumienia.  

Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa 7 września 2020 r. przedstawiono Radnym wniosek firmy Strabag, dotyczący przedłużenia funkcjonowania wytwórni mas bitumicznych w Dąbrowie do 2024 r. Powodem były, zdaniem Firmy, perturbacje związane z Covid-19 i opóźnienie prac remontowych. Na posiedzeniu obecni byli przedstawiciele firmy Strabag, natomiast zabrakło wójta Adriana Napierały i jego zastępcy Pawła Przepióry. Urząd reprezentowali: radca Michał Kublicki i kierownik ref. planowania przestrzennego Remigiusz Hemmerling.

Radni zostali poinformowani m.in. o tym, że wskutek nadzwyczajnych okoliczności, niezależnych zarówno od Gminy, jak i firmy Strabag, WMB wyprodukuje zdecydowanie mniej mieszanki mineralno-asfaltowej w ustalonym, w akcie notarialnym, okresie funkcjonowania (tj. 31. grudnia 2021 r.) w porównaniu do założeń technicznych i kalkulacji ekonomicznych, które strony zasadnie mogły przyjmować, zawierając wspomnianą Umowę.

Oprócz tego epidemia Covid-19 doprowadziła do przesunięcia realizacji projektów inwestycyjnych tj. remontu i rozbudowy autostrady A2 na lata 2022-2024.

W związku z powyższymi informacjami, przedstawiciel WMB prosił Radnych o zastanowienie się nad możliwością przedłużenia pobytu firmy Strabag w Dąbrowie. Firma musi wiedzieć na „czym stoi” – czy musi szukać innej lokalizacji i demontować urządzenia (działania te potrwają kilka miesięcy) czy może pozostać? Dlatego wniosek WMB wpłynął do Urzędu na roku przed upływem terminu.

Natomiast radca Michał Kublicki wskazywał, że Wójt (wówczas jeszcze Adrian Napierała) oczekuje od Radnych stanowiska w tej sprawie. Również podkreślał, że głos Rady dla Wójta  jest ważny i  obligował Radnych do wypowiedzenia się w tej kwestii w czasie tego posiedzenia.

Doprowadzono do głosowania. Za – opuszczeniem przez WMB Dąbrowy – głosowali radni: Marta Jamont i Przemysław Miler. – Wstrzymali się od głosu - radni: Agnieszka Grześkowiak i Jakub Kortus. Natomiast – za pozostaniem WMB w Dąbrowie – głosowali radni: Ilona Łysiak, Tadeusz Bartkowiak, Krzysztof Dorna i Walenty Moskalik.      

Tuż po śmierci i pogrzebie wójta Adriana Napierały, na posiedzeniu wspólnym Komisji RG Dopiewo 28 grudnia 2020 r., w czasie „wolnych głosów”, kierownik ref. planowania przestrzennego Remigiusz Hemmerling, wywołał temat wytwórni mas bitumicznych w Dąbrowie. Przypomniał o zgodzie Komisji Rolnictwa (7 wrzesień 2020 r.) na przesunięcie terminu zakończenia działalności wytwórni mas bitumicznych w Dąbrowie z 31 grudnia 2021 r. na 31 grudnia 2024 r. Oprócz tego poinformował, że firma Strabag zadeklarowała się dostarczyć mieszankę mineralno-asfaltową w ilości 1150 Mg/rok w latach 2022-2024 na potrzeby Gminy. Należy dodać, że wartość masy przekraczała 1 mln zł, a obecna wartość (o czym mogliśmy usłyszeć 29 listopada 2021 r.), to ok. 1,5 mln zł.

W czasie tego posiedzenia z 28 grudnia 2020 r. Rada Gminy opiniowała w sprawie egzekwowania zapisów aktu notarialnego, zawartego z firmą Strabag 23 marca 2018 r. Świetny manipulatorski chwyt – jestem – za – a może przeciw? Konsekwencje te same. Cdn. 

Zainteresowanych odsyłam do moich wcześniejszych tekstów, w których podejmowałam temat wytwórni mas bitumicznych w Dąbrowie: https://blogdopiewo.blogspot.com/2017/05/nowa-asfaltownia-w-dabrowce-6-moze-w.html, https://blogdopiewo.blogspot.com/2017/07/nowa-asfaltownia-tym-razem-w-dabrowie-i.html, https://blogdopiewo.blogspot.com/2017/09/nowa-asfaltownia-8-w-dabrowie-moze.html, https://blogdopiewo.blogspot.com/2017/10/nowa-asfaltownia-9-w-dabrowie-czy.html, https://blogdopiewo.blogspot.com/2018/04/nowa-asfaltownia-10-w-dabrowie-moze.html, https://blogdopiewo.blogspot.com/2019/04/asfaltownia-w-dabrowie-kolejna-odsona.html, https://blogdopiewo.blogspot.com/2020/09/wrzesniowe-wydarzenia-w-gminie-dopiewo.html,

 

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz