czwartek, 5 grudnia 2013

Dyskusji budżetowej w gminie Dopiewo ciąg dalszy - budowa gimnazjum w Dopiewie



W listopadowym numerze Pulsu Gminy ukazał się wywiad z byłym skarbnikiem gminy Dopiewo, Piotrem Łoździnem, dotyczący założeń budżetowych na 2014 r. Jak słusznie zauważył „pawelek” na forum Moje Dopiewo, powiela on uwagi i zastrzeżenia zgłaszane na forum publicznym już od dłuższego czasu - link . Użytkownik „pawelek” zapomniał dodać, że nie tylko on formułował takie wnioski – podobne opinie wielokrotnie pojawiały się na moim skromnym blogu. No ale ja, w przeciwieństwie do w/w, nie będę domagała się respektowania praw autorskich.

Nie zamierzam jednak analizować uwag przekazanych przez Piotra Łoździna, ale wrócić do tematu budowy nowego gimnazjum w Dopiewie. Zarówno wójt Zofia Dobrowolska, jak i Rada Gminy solidarnie forsują jego budowę. Rozumiem potrzebę rozbudowy bazy oświatowej, jednak nie mogę się zgodzić co do lokalizacji oraz budowy gimnazjum w wersji „full wypas”. Temat ten był już przeze mnie kilkakrotnie poruszany - Szkolnictwo Sny o potędze Parcie na szkło Referendum lokalne
Niedopatrzenie czy zaniedbanie Różnice w poziomie edukacji Dokąd prowadzą działania władz. Jak jednak widać, władze (Wójt, Rada Gminy) w dalszym ciągu zachowują się tak, jakby gmina Dopiewo była „krezusem”. Nie liczy się aktualne potrzeby, nie liczy się rachunek ekonomiczny – ważna jest tylko realizacja pomysłu za wszelką cenę. Widać dyrektorka gimnazjum Ludmiła Kucharska ma wyjątkowo dużą siłę przebicia nie tylko w Urzędzie, ale i w Radzie Gminy.

Po pierwsze lokalizacja. Aktualne trendy osiedleńcze na terenie Gminy są nieubłagane. Z danych statystycznych wynika jednoznacznie, w jakim kierunku Gmina się rozwija. Poniżej przedstawiam krótką tabelkę, dotyczącą wzrostu liczby mieszkańców w poszczególnych miejscowościach. Dane przedstawiają wartości bezwzględne oraz procentowy przyrost liczby ludności w największych miejscowościach.
Miejscowość
31.12.2000
30.11.2013
Wzrost w %
Dąbrowa
608
1640
170
Dąbrówka
185
3105
1578
Dopiewiec
845
1056
25
Dopiewo
2489
3078
24
Gołuski
161
403
150
Konarzewo
1364
1695
24
Palędzie
593
1234
108
Skórzewo
1783
5689
219
Trzcielin
279
306
10
Więckowice
544
722
38
Zakrzewo
733
1230
68

Jak widać największy przyrost ludności nastąpił w Dąbrówce, Dąbrowie i Skórzewie. W Dąbrówce liczba ludności zwiększyła się o 1578% w ciągu 13 lat, w Dopiewie o 24%. W 2000 r. Dąbrówka znajdowała się na 10 miejscu pod względem liczby mieszkańców, obecnie zajmuje 2 miejsce. Z kolei Dopiewo, które jeszcze 13 lat temu było na pierwszym miejscu, obecnie zajmuje 3 lokatę. Trend jest więc wyraźny i na razie się nie zmienia. Wkrótce zmieni się jedynie sytuacja w Dopiewcu, gdzie dotychczas wzrost liczby mieszkańców był niewielki – nowe osiedle LINEI spowoduje zapewne zmiany takie jak w Dąbrówce. Jednoznacznie widać, gdzie potrzeby są największe i będą najszybciej wzrastać w dziedzinie oświaty. Zamiast myśleć o rozbudowie szkół w w/w miejscowościach z uporem forsowana jest budowa gimnazjum w Dopiewie.

Druga sprawa to poziom wykształcenia absolwentów. Ze względu na stały niski poziom nauczania w Dopiewie, rodzice z pewnością będą próbowali umieszczać dzieci w innych szkołach, np. w Dąbrowie, Skórzewie czy Poznaniu (brak danych nt. nowej szkoły w Dąbrówce). Dotyczyć to będzie również gimnazjum. A postawienie nowego budynku nie gwarantuje odpowiedniego poziomu wykształcenia. Przykładem może być nowe gimnazjum w Rokietnicy, oferujące najniższy poziom nauczania w powiecie poznańskim - Gimnazjum w Rokietnicy

Kolejna sprawa to koszty inwestycji. Władze Gminy z uporem forsują budowę obiektu w wersji najdroższej. Na dzień dzisiejszy przewidywany koszt wynosi 15,13 mln złotych. Należy przypuszczać, że nie jest to wartość ostateczna. Nie wiadomo, czy uwzględniono np. wyposażenie budynku, przebudowę linii średniego napięcia lub zagospodarowanie terenu wokół szkoły. Do tego doliczyć należy koszty utrzymania – rocznie kilka mln złotych (w Rokietnicy roczne utrzymanie nowego gimnazjum to 3,2 mln złotych). Z pewnością przeniesienie gimnazjum do nowej siedziby spowoduje wzrost kosztów utrzymania.

W dalszym ciągu podtrzymuję swoje stanowisko, że znacznie tańszym rozwiązaniem byłaby rozbudowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Bukowskiej w Dopiewie. Prędzej czy później Gmina będzie musiała zamknąć kotłownię węglową, ogrzewającą zespół szkół. Do 2020 r. rząd, pod presją Unii Europejskiej, planuje likwidację ogrzewania mieszkań węglem - Koniec opalania węglem. W pierwszej kolejności będzie to dotyczyć zapewne obiektów użyteczności publicznej. W miejscu obecnej kotłowni można rozbudować zarówno przedszkole jak i budynek szkolny. Coraz popularniejsze, ze względu na znacznie niższe koszty, jest stawianie budynków metodą modułową. Podaję link do strony, dotyczącej budowy 2 przedszkoli w Warszawie na Targówku Przedszkole w Warszawie Dwa przedszkola zbudowano tam za 4 mln złotych, tradycyjną metodą kosztowałoby to 15 mln złotych. Dla porównania jedno przedszkole w Skórzewie kosztowało ok. 4,8 mln złotych. Czyżby samorządowcy z Warszawy lepiej potrafili wydawać publiczne pieniądze? Z pewnością rozbudowa istniejącego kompleksu szkół przy ul. Bukowskiej w Dopiewie o dodatkowe moduły byłaby znacznie tańsza niż budowa nowego obiektu przy ul. Łąkowej. I to w sytuacji, gdyby trzeba było wykupić sąsiadującą działkę nr ewid. 531/4. Biorąc pod uwagę obecne ceny gruntów (koszt 1 m2 kwadratowego częściowo uzbrojonej działki na osiedlu Osada Dopiewiec to 160 złotych), nawet gdyby Gmina zapłaciła 200 złotych za 1 m2, to koszt wykupu gruntu nie przekroczyłby 500 tys. złotych. Tak więc, inwestycja zmieściłaby się z pewnością w granicach 4-5 mln złotych. Jest to mniej więcej tyle, ile przeznaczono na budowę gimnazjum w 2014 r. A zaoszczędzone środki można by przeznaczyć na rozbudowę szkół w Skórzewie, Dąbrowie i Dąbrówce. Przy obecnym podejściu władz Gminy mieszkańcy Dąbrowy również mają prawo zażądać budowy nowej szkoły, a starą przeznaczyć na ośrodek kultury.

Dla porównania na przebudowę dróg gminnych przeznaczono ok.1,9 mln złotych, na budowę kanalizacji sanitarnej ani złotówki (całość wydatków to rozbudowa oczyszczalni ścieków oraz modyfikacja projektu kanalizacji przy ul. Skórzewskiej w Skórzewie, inwestycje po 3 tys. złotych pomijam, zostały już skomentowane). Tak samo na budowę wodociągu z Joanki nie zarezerwowano ani złotówki. Czyżby przyszli gimnazjaliści mieli myć się i załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza terenem Gminy?

Niebagatelną sprawą są również koszty dowozu uczniów do szkół. Z tego powodu powinny one powstawać w rejonach największych skupisk ludności. Już niebawem Dąbrówka z Palędziem i Dopiewcem stanie się najludniejszym obszarem Gminy. Obecnie, z liczbą ok. 5400 mieszkańców, jest drugim po Skórzewie, tak intensywnie zamieszkałym obszarem. Oczywistym jest, że lepiej dowozić 100 uczniów z Dopiewa do Dąbrówki czy Dopiewca niż 500 do Dopiewa. W 2012  r. forum Moje Dopiewo informowało, że połowa dzieci w wieku do 6 lat zamieszkiwała w Dąbrówce i Skórzewie - link Za kilka lat dzieci te będą w wieku gimnazjalnym. Jeżeli ma powstać nowe gimnazjum, to lepszym miejscem na jego lokalizację będzie Dąbrówka lub Dopiewiec.

Reasumując, projekt budżetu na 2014 r. rodzi coraz więcej pytań i wątpliwości. Wydaje mi się, że na dzień dzisiejszy nikt z decydentów nie potrafi właściwie ocenić potrzeb i możliwości Gminy i jej mieszkańców oraz nakreślić właściwego kierunku rozwoju.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz