wtorek, 26 sierpnia 2014

Subiektywny ranking inwestycji źle zaprojektowanych lub wykonanych w gminie Dopiewo



Tym razem przedstawiam listę inwestycji zrealizowanych w czasie kadencji wójt Zofii Dobrowolskiej, które w mojej ocenie zostały źle przygotowane lub zrealizowane. Dotyczy to zarówno projektów, jak i samej budowy. Ranking ten został oparty na informacjach dostępnych w BIP-ie Gminy oraz na wizjach lokalnych. Nie jest on z pewnością pełny. Wymagałoby to umiejętności i wiedzy śledczego.  Myślę, że i to, co udało mi się zebrać, daje pewien obraz rzeczywistości publicznej ostatnich lat.
To, co szczególnie uderza, to wzrastająca liczba inwestycji źle przygotowanych lub zrealizowanych. O ile początkowo przeważały wydatki związane z projektami (stosunkowo niewysokie), o tyle w ostatnim czasie dominują znaczne sumy, związane z realizacją.
Co ciekawe, większość inwestycji drogowych można realizować bez pozwolenia na budowę – wyjątkiem są te, które powstały na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach realizacji inwestycji drogowych. Dlatego też stosunkowo łatwo jest skorygować błędy i przeoczenia w projektach budowlanych. Mimo to, w wielu przypadkach pracownicy UG Dopiewo idą w zaparte, nie potrafiąc przyznać się do błędu. Przykładem może być ul. Konarzewska w Dopiewie czy słynny zygzakowaty chodnik w Gołuskach.

Rok 2014 z konieczności omówiony jest ogólnikowo, ze względu na to, że jeszcze się nie skończył. Dotychczasowe informacje nie napawają jednak optymizmem. Większość zadań jest niedoszacowana. Być może chodziło o realizację dwóch celów przedwyborczych:
1.      Umieszczenie w budżecie jak największej ilości inwestycji, pomimo nierealności ich realizacji. Jak wiadomo papier jest cierpliwy, a Radni nie mają obowiązku sprawdzać kosztorysów inwestorskich z projektem budżetu, chociaż w gminie Dopiewo należałoby tak robić. Ponadto część inwestycji była na etapie projektowania, a urzędnicy zawsze mogą w takiej sytuacji powiedzieć, że nie znali ostatecznych kosztów. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ doświadczony projektant jest w stanie, nawet przed zakończeniem projektu, szacunkowo z dużym prawdopodobieństwem określić koszt inwestycji.
2.      Przerzucenie odpowiedzialności za niewykonanie zadań na trzeźwo myślącą część Radnych Gminy, w przypadku, gdy nie wyrażą zgody na zwiększenie środków. Klasycznym przykładem wydaje się burza wokół chodnika przy ul. Szkolnej w Konarzewie, gdzie radni Magda Gąsiorowska i Radosław Przestacki mieli pełnić rolę kozłów ofiarnych. Uważam, że osoby, które prowadziły te działania, trochę się przeliczyły z możliwościami.

2011
1.      Konarzewo chodnik na ul. Dopiewskiej – z odwodnieniem – 1,5 mln złotych. Niepotrzebnie wykonane koryto do odprowadzania wód opadowych – na prawie całej długości nadaje się do odtworzenia.
2.      Skórzewo budowa ul. Spółdzielczej i Rzemieślniczej – wysokość nakładów trudna do oszacowania (zadanie połączone z budową ul. Szkolnej). Droga nie funkcjonalna, nie skorzystano z ustawy o szczególnych zasadach realizacji inwestycji drogowych.
3.      Dopiewiec projekt budowy ul. Polnej – droga bez odwodnienia – 26,8 tys. złotych
4.      Skórzewo ul. Sportowa – w projekcie nie wykorzystano dużej szerokości ulicy – 19,4 tys. złotych
5.      Zborowo przebudowa pompowni na marinę – 1,8 tys. złotych – inwestycja zaplanowana i zrealizowana połowicznie – brak przystani dla sprzętu wodnego.

2012
1.      Trzcielin projekt chodnika na ul. Środkowej – 8 tys. złotych. Zapomniano o przepuście w ciągu chodnika.
2.      Dopiewiec projekt chodnika na ul. Szkolnej – 11 tys. złotych (powinna powstać ścieżka pieszo-rowerowa) – to, że chodnik użytkuje wójt Zofia Dobrowolska w czasie spacerów, jest mało przekonywującym argumentem
3.      Dopiewiec budowa ul. Polnej - brak odwodnienia, skrzynki energetyczne w pasie drogi – 600 tys. złotych, zabrakło woli aby przedłużyć drogę do ul. Chmielnej o ok. 30 m.
4.      Konarzewo projekt budowy ul. Kwiatowej bez odwodnienia – 9 tys. złotych
5.      Dopiewo budowa chodnika na ul. Konarzewskiej – źle wyprofilowany chodnik oraz niewłaściwie zlokalizowane wpusty uliczne – 398 tys. złotych. Po licznych interwencjach mieszkańców, część wpustów zlikwidowano, zamiast je przebudować.
6.      Dopiewo ul. Jasna, Piękna, Słoneczna i Ogrodowa – 15,6 tys. złotych. Źle przygotowany projekt, nie uwzględniający istniejącego odwodnienia. Zbędna budowa drugiego chodnika na ul. Ogrodowej – na razie od niej odstąpiono.
7.      Dopiewo ul. Leśna i Dworcowa I etap – przetarg ogłoszony pod koniec roku, wykonawca rzutem na taśmę, dzięki odwilży, zdążył z budową do końca roku – 290 tys. złotych.
8.      Skórzewo ul. Rzemieślnicza i Spółdzielcza – 44,2 tys. złotych. Drogę zaprojektowano w istniejących liniach rozgraniczających, przez co ma kręty przebieg i jest mało funkcjonalna.

2013
1.      Zborowo adaptacja istniejącego obiektu na przystań – 259 tys. złotych. Obiekt niefunkcjonalny ze względu na brak urządzeń towarzyszących, jak pomost czy pochylnia.
2.      Trzcielin budowa chodnika na ul. Środkowej – 166 tys. złotych. Chodnik powstał bez kładki nad ciekiem wodnym. Przypomina to budowę drogi przez rzekę, bez uwzględnienia mostu.
3.      Dopiewo budowa ul. Jasnej, Pięknej i Słonecznej – 348 tys. złotych. Projekt nie uwzględniał istniejącej kanalizacji deszczowej. Uwzględniona została dopiero po interwencjach.
4.      Dopiewo chodnik na ul. Leśnej i Dworcowej II etap – 406 tys. złotych. Projekt podobnie jak wyżej, nie uwzględniał odwodnienia.
5.      Gołuski chodnik na ul. Szkolnej zygzak – 214,2 tys. złotych. Wyjątkowe rozwiązanie architektoniczno-techniczne. Ze względu na rozrastające się korony wierzb, obecnie z chodnika nie można korzystać na całej długości.
6.      Dopiewiec budowa chodnika na ul. Szkolnej – 351 tys. Perturbacje z właścicielami nieruchomości (chodnik zaplanowano na gruncie prywatnym) i konieczność przeprojektowania.
7.      Konarzewo projekt chodnika na ul. Szkolnej – 15,8 tys. Moim zdaniem wykonany na kolanie – nie uwzględnia wszystkich zjazdów z posesji na drogę oraz jest znacznie dłuższy niż wynika to z aktualnych potrzeb. Przede wszystkim nie uwzględnia potrzeb rowerzystów – brak ścieżki rowerowej.
8.      Konarzewo budowa ul. Kwiatowej bez odwodnienia – 299 tys. złotych.
9.      Skórzewo budowa ul. Rzemieślniczej i Spółdzielczej – 1,853 tys. złotych. Nie skorzystano z ustawy o szczególnych zasadach realizacji inwestycji drogowych, stąd nietypowy przebieg ul. Spółdzielczej. Szczyt formy intelektualnej pracownicy Urzędu Gminy osiągnęli przy budowie chodnika w Gołuskach.
10.  Więckowice budowa ul. Krótkiej - brak kanalizacji i odwodnienia – 417 tys. złotych. W moim przekonaniu ulica wybudowana ze względu na potrzeby jednej z mieszkanek ulicy.
11.  Dąbrowa projekt rozbudowy szkoły – 27,4 tys. złotych. Zarzucony i zastąpiony przez projekt zabudowy kontenerowej.

2014
1.      Dopiewiec kanalizacja sanitarna – inwestycja niedoszacowana
2.      Trzcielin budowa kładki – 187 tys. złotych – realizacja powinna być łącznie z chodnikiem. Przypomina to budowę mariny w Zborowie – najpierw wyremontowano budynek przepompowni, a dopiero teraz, kiedy sezon letni się kończy, zaczęto myśleć o budowie przystani.
3.      Konarzewo chodnik na ul. Szkolnej – inwestycja niedoszacowana
4.      Skórzewo budowa ul. Sportowej – inwestycja niedoszacowana

Do tego należy doliczyć długą listę inwestycji, na które nie ogłoszono przetargów: Dąbrówka ul. Kolejowa, Dopiewo ul. Ogrodowa, Palędzie ul. Nowa, Skórzewo ul. Szkolna. Należy zauważyć, że pracownikom UG Dopiewo inwestycje w cudowny sposób się mnożą. W ostatnim numerze tzw „wolnej prasy” – dopiewo.pl, przedstawiono listę inwestycji realizowanych w 2014 r. Lista ta zawiera, poza projektami i koncepcjami, które już tradycyjnie traktowane są jako odrębne inwestycje, również zadania z 2013 r., które były kończone w 2014 r. Wśród nich jest np ul. Leśna w Dopiewie, ul. Stawna w Skórzewie, ul. Niezłomnych w Zakrzewie, chodnik w Dopiewcu czy zygzak w Gołuskach. Inwestycje te zostały już wcześniej zaliczone na poczet 115 sukcesów roku 2013, wymienionych przez wójt Zofię Dobrowolską - link.
Niektóre inwestycje wymieniane są po dwa razy, osobno jako projekt, osobno budowa (np zygzak w Gołuskach). Możemy się więc spodziewać, że w przygotowywanej pieczołowicie i w wielkiej tajemnicy monografii, dotyczącej kadencji wójt Zofii Dobrowolskiej - inwestycji komunalnych będzie kilkakrotnie więcej niż rzeczywiście zrealizowanych. Raz wymieniane będą jako koncepcje, drugi raz jako projekty, po raz trzeci jako inwestycje nie wygasające a po raz czwarty uwzględnione w roku, w którym zostały dokończone.
P.S. W dniu 27 sierpnia 2014 r. ogłoszono już po raz trzeci przetarg na budowę chodnika na ul. Szkolnej w Konarzewie - link. Tym razem skrócono go do ul. Spokojnej (długość ok. 532 mb). W pierwotnej wersji chodnik miał mieć 1031 m długości, czyli prawie 2 razy więcej. Nie najlepiej świadczy to o planowaniu inwestycji w Urzędzie Gminy Dopiewo. I niech mi nikt nie próbuje wmówić, że winę za to ponoszą radni Magda Gąsiorowska i Radosław Przestacki. W każdym razie dzieci z ul. Szmaragdowej w dalszym ciągu w drodze do szkoły będą korzystać z nieutwardzonego pobocza o długości ok. 170 m.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz