sobota, 25 października 2014

Kandydaci na stanowisko wójta w gminie Dopiewo (1) – Radosław Przestacki



Ponieważ termin wyborów zbliża się nieubłaganie – pozostało nieco ponad 3 tygodnie – czas zająć się oceną osób, które kandydują na najważniejsze stanowisko w Gminie. Tym razem mamy, aż 4 kandydatów, najwięcej w historii wyborów powszechnych w gminie Dopiewo. Dlatego też należy zdobyć jak najwięcej rzetelnych informacji, aby zdecydować, na kogo oddać głos.
Nie należę do żadnego komitetu wyborczego, nie jestem również oficjalnym przedstawicielem żadnego z kandydatów, dlatego też nie będę wskazywać, na kogo należy oddać głos. Wyborcy muszą zdecydować sami. Mam jednak zamiar naświetlić sylwetki osób ubiegających się o stanowisko wójta. Zgodnie ze złożoną deklaracją, nie mam zamiaru prowadzić brudnej kampanii, jak to ma miejsce w niektórych mediach, dlatego też będę oceniać kandydatów wyłącznie pod kątem pracy i zaangażowania na rzecz samorządu lokalnego.

Na temat Adriana Napierały i Zofii Dobrowolskiej wypowiadałam się wielokrotnie, dlatego zacznę od Radosława Przestackiego, ostatnio mało widocznego w mediach.
Na wstępie uprzedzam oponentów, przede wszystkim „pawelka” z forum Moje Dopiewo, że prowadzona przeze mnie w poprzednich latach polemika z Radosławem Przestackim w żadnym przypadku nie determinuje mojej oceny kandydata. Tak więc, proszę o podarowanie sobie linków do moich wcześniejszych wypowiedzi.
Niniejszy post jest wstępną opinią, więcej szczegółów podam po zapoznaniu się z materiałami, dotyczącymi działalności kandydata w Radzie Gminy Dopiewo. Dzisiaj chcę zwrócić uwagę na dwie sprawy.
Pierwsza to podjęcie przez Wójta i Urząd Gminy tematu odzyskiwania podatku VAT od towarów i usług. Dotyczy on infrastruktury komunalnej, przede wszystkim sieci kanalizacyjnej sanitarnej, realizowanej przez Gminę. Nie chcę wchodzić w szczegóły, sprawy te również dla mnie nie są do końca czytelne. Generalnie chodzi o to, że gmina w zakresie określonych wydatków, poniesionych na towary i usługi, może odzyskać część poniesionych kosztów. A są to sumy niebagatelne, np. w przypadku budowy sieci kanalizacyjnej o wartości 5 mln zł brutto, zwrot ten może wynieść prawie 1 mln złotych.
Chodzi jednak nie o sam fakt odzyskiwania środków, ale o to - kto był pomysłodawcą? Zapewne wójt Zofia Dobrowolska będzie próbowała sobie ten sukces przypisać. Tym bardziej, że podczas spotkania wiejskiego w Dopiewie br. padły słowa, że Urząd Gminy stał się specjalistą w odzyskiwaniu podatku VAT - w czasie prezentacji wójt Zofii Dobrowolskiej.
Z dostępnych informacji wynika jednoznacznie, że pomysłodawcą był Radosław Przestacki.
Z pozyskanych przeze mnie informacji, nie mogę ich formalnie potwierdzić, pierwsze spotkanie w w/w sprawie odbyło się 2 listopada 2011 r. Ze strony Urzędu wzięli w nim udział skarbnik Piotr Szmytkowski, główna księgowa Kinga Chałupniczak oraz audytor wewnętrzny Ewa Piotrowska, z drugiej strony: Radosław Przestacki wraz z doradcą Maciejem Masztalerzem. Wówczas pomysł odzyskiwania podatku VAT nie spotkał się z zainteresowaniem przedstawicieli Urzędu.
W niedługim czasie okazało się jednak, że UG Dopiewo podjął temat, ale już przy współudziale kancelarii prawnej Sowisło@Topolewski. Na forum Moje Dopiewo dostępne są opinie prawne kancelarii – link .Jak więc widać, sukces może mieć wielu ojców, chociaż tak naprawdę inicjatorem był Radosław Przestacki.

Drugim niewątpliwym sukcesem Radosława Przestackiego jest praca w Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dopiewo. Mimo, iż Komisja liczy 5 członków, to tak naprawdę tylko 4 angażowało się w jej prace – przewodniczący Radosław Przestacki, Sławomir Kurpiewski i Jacek Strychalski, Wojciech Dorna. Protokoły z posiedzeń Komisji potwierdzają, że Ewa Grycza była tylko figurantem.
To dzięki uporowi członków Komisji Rewizyjnej, którą kierował Radosław Przestacki, udało się, mimo przeszkód stawianych przez wójt Zofię Dobrowolską i pracowników Urzędu Gminy, przeprowadzić analizę wykonania budżetu za lata 2012 i 2013. Komisja wykazała liczne błędy i zaniechania w pracy Wójta, doprowadzając do podjęcia przez Radę Gminy uchwał o nie zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i nie udzieleniu absolutorium Wójtowi. W 2014 r. zarzuty były na tyle mocne, że nawet Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu przychyliła się do wniosku o nie udzielenie absolutorium. Co prawda późniejsze uchwały Rady Gminy unieważniła, ale jak się wydaje, decyzje te miały charakter bardziej polityczny niż merytoryczny. Dzięki temu wójt Zofia Dobrowolska mogła przystąpić do wyborów z czystą kartą – uchwały Rady Gminy nie mają w chwili obecnej mocy prawnej.

Podsumowując, uważam, że nie słowa są ważne, ale konkretne efekty podjętych działań. Ważny jest efekt finalny, czyli konkretne korzyści dla gminy i jej mieszkańców, wynikające z podjętych decyzji. Niestety, nie wszyscy kandydaci mogą pochwalić się porównywalnymi osiągnięciami.

P.S. W dniu dzisiejszym do mieszkańców Dopiewa dotarły/docierają informacje, że z programem wyborczym Radosława Przestackiego będzie można zapoznać się na spotkaniu w Domu Strażaka w dniu 26 października 2014 r. o godz. 18.00.

Obserwatorka I (Pierwsza)

1 komentarz:

  1. Małe sprostowanie. W roku 2013 - Regionalna Izba Obrachunkowa również uznała wniosek Komisji Rewizyjnej za w pełni uzasadniony.
    Nie była to kwestia polityczna jak to niektórzy próbują udowadniać, ale stricte merytoryczna.

    Pozdrawiam
    Radosław Przestacki

    P.S. Potwierdzam, że na dzisiaj na godzinę 18:00 zaplanowany jest początek kampanii mojego komitetu wyborczego KWW Przestacki.pl
    Zaczynamy od stolicy naszej Gminy, stąd uroczysty charakter spotkania. Zapraszam w imieniu Komitetu mieszkańców całej gminy Dopiewo.

    OdpowiedzUsuń