sobota, 8 lipca 2017

Komunikacja publiczna w gminie Dopiewo (4) i nie tylko



Dziś wracam do tematu, który od lat przewija się na gminnych forach, również na moim Blogu. Jak się wydaje, opracowanie optymalnego rozkładu jazdy autobusów przerasta możliwości decydentów. W obecnej kadencji tym decydentem jest sekretarz Gminy Maciej Kaczmarek. Odnoszę wrażenie, że od początku nie radzi sobie z tym problemem, ale w ostatnim czasie, wręcz próbuje niektórym mieszkańcom utrudnić życie.
Takie przekonanie sugerować mogą ostatnie zmiany w rozkładach jazdy, wprowadzone 26 czerwca br. - link Pomijam już fakt, że informacja o zmianach pojawiła się w dniu, kiedy już zaczęły obowiązywać. Nie podano oczywiście, bo po co, jakiego okresu zmiany te dotyczą (umieszczono jedynie informację, że nowy rozkład obowiązuje od 26 czerwca br.) – sformułowanie „w okresie wakacji letnich” jest dość ogólne. W samych rozkładach informacja o tym, od kiedy one obowiązują podana jest drobnym maczkiem. Natomiast do kiedy, tego już nie podano. Nie sprawdzałam, czy nowe rozkłady pojawiły się na przystankach.
Najciekawsze są jednak szczegóły komunikatu. We wszystkich przypadkach, gdzie nastąpiły zmiany godzin kursowania, pojawia się lakoniczna informacja, iż nastąpiły „drobne korekty wybranych kursów”. Co oznacza to sformułowanie? - Sekretarz Gminy nie wyjaśnia. Dla niego mogą być to drobne korekty, natomiast dla pasażerów, szczególnie tych, korzystających z przesiadek autobusowych (nie należy zapominać o mieszkańcach Zborowa, wsiadających rano do pociągu na stacji w Dopiewie) - może to być poważny problem.

Jak już pisałam wielokrotnie, wprowadzone po wielkich bólach zmiany w komunikacji publicznej, nie dla wszystkich są korzystne. Szczególnie dotyczy to mieszkańców Dopiewa, Dopiewca i Palędzia. Nie mają oni obecnie bezpośredniego, krótszego połączenia z pętlą Poznań-Ogrody. Muszą jechać dłuższą trasą przez Zakrzewo lub dwukrotnie przesiadać się – w Dąbrówce i w Poznaniu przy rondzie na ul. Malwowej.
Nie każdy ma ochotę na przymusową, do tego płatną wycieczkę po Gminie. Zarówno osoby korzystające z tzw. portmonetki lub posiadające bilet okresowy na określoną liczbę przystanków, jadąc przez Zakrzewo, zmuszone są płacić więcej za kurs. Dlatego też niektórzy korzystają z przesiadek z linii 727 na 729 lub odwrotnie. Czas przesiadek został tak wyśrubowany (zazwyczaj są to 2 minuty), że wystarczy małe spóźnienie pierwszego autobusu, aby nie zdążyć na kolejny. Taka sytuacja miała miejsce m.in. 4 lipca br. po godz. 7:00. 
W czasie Komisji Wspólnej RG Dopiewo 15 czerwca 2015 r., w czasie omawiania spraw związanych z komunikacją lokalną, radni: Mariola Nowak (Dopiewiec) oraz Tadeusz Bartkowiak i Leszek Nowaczyk (Dopiewo), dopominali się o uwzględnienie potrzeb wszystkich mieszkańców Gminy. Czy zrobili coś w tym zakresie dla mieszkańców Dopiewa i Dopiewca? – nic!

Jeszcze bardziej absurdalna jest sytuacja w przypadku linii busu 799 z Dopiewa do Dąbrówki. Linia ta w założeniu miała dowozić pasażerów na stację kolejową w Palędziu oraz do pętli linii 727 w Dąbrówce. Ten bus powinien z pętli w Dopiewie odjeżdżać o godz. 7:00, tj. 5 minut przed autobusem nr 729. Po zmianie na okres wakacyjny godzina odjazdu została utrzymana. W praktyce od 3 lipca, bus ten przyjeżdża na pętlę w Dopiewie już po odjeździe autobusu 729. W drodze do Dąbrówki bus ten nie wyprzedza autobusu 729, a więc przydatny jest tylko dla tych osób, które chcą dojechać do stacji kolejowej w Palędziu. Do tego od samego początku jeździ praktycznie pusty a koszty oczywiście pokrywane są z budżetu Gminy.

Dlatego uważam, że sekretarz Maciej Kaczmarek zamiast wycieczek autobusami, które posiadają komputerowy rejestr czasu pracy pojazdu, powinien zainteresować się punktualnością i celowością busów, opłacanych przez Gminę. Dotyczy to również busa kursującego na trasie Dąbrowa-Skórzewo w niedzielę, a dowożącego starsze osoby do Kościoła. Są to ewidentne przykłady niecelowości działań, jak i niegospodarności. Bo według radnego Wojciecha  Dorny – radni każdą złotówkę, zanim wydadzą, oglądają z dwóch stron.

Podsumowując, kolejne zmiany, wprowadzane przez Sekretarza Gminy, powodują coraz większe utrudnienia. Widać wyraźnie, że problem go przerósł i do końca kadencji, chyba sobie z nim nie poradzi. Nie będę wyrokować co jest powodem, tak niemerytorycznych posunięć, ze strony sekretarza Macieja Kaczmarka ale wiem, że za jakość jego pracy odpowiada kierownik jednostki, wójt Adrian Napierała.

Drugi temat dotyczy kierowców samochodów prywatnych, ale i pasażerów komunikacji publicznej, a więc większości mieszkańców gminy Dopiewo. W dniu wczorajszym, na stronie Gminy pojawił się komunikat o zmianie organizacji ruchu na trasie między Dąbrówką i Skórzewem. W związku z przebudową przepustu, droga powiatowa, na której obecnie odbywa się ruch z Dąbrówki do Skórzewa, zostanie na 1 tydzień całkowicie zamknięta (15-21 lipca br.) - link.
Objazd będzie odbywał się przez Dąbrowę, ale tylko w jednym kierunku, tj. z Dąbrowy do Skórzewa. O jadących w kierunku odwrotnym zapomniano.
W komunikacie nie ma ani słowa o tym, jakimi drogami będzie można dojechać ze Skórzewa do Dąbrówki i dalej w kierunku Dopiewa. Mieszkańcy, znający topografię Gminy, z pewnością sobie poradzą. Ale co mają zrobić osoby przyjezdne lub słabo znające teren? Nie podano również, jak będą kursować autobusy komunikacji publicznej?
Zaproponowane bezsensowne i niekompletne rozwiązanie specjalnie mnie nie dziwi, ponieważ projekt przygotował ten sam „gigant inżynierii drogowej”, który zaproponował poprzedni projekt, przed rozpoczęciem przebudowy drogi z Dąbrówki do Skórzewa. Wówczas to przejazd w kierunku Skórzewa miał odbywać się przez Dąbrowę, natomiast w kierunku Dąbrówki drogą powiatową.

Nie dziwi mnie również bezrefleksyjne opublikowanie projektu organizacji ruchu na stronie Gminy (podobnie jak wcześniejszego, przed rozpoczęciem remontu). Po ostatnich wydarzeniach w Skórzewie - link, mam już w zasadzie pewność, że urzędnicy i włodarze gminy Dopiewo, ostatecznie wyłączyli myślenie. W tej chwili czekają na to, co ukaże się w mediach publicznych i dopiero wtedy zaczynają działać. Pojęcia takie jak kreatywność, krytycyzm, racjonalność w gminnym słowniku już nie występują. Jest to przykra konstatacja ale obawiam się, że nic się nie zmieni. W przyszłorocznych wyborach i tak większość mieszkańców zagłosuje na aktualnych nieudaczników, natomiast Urząd Gminy w Dopiewie zapełniać będą pracownicy mierni, bierni ale wierni. No chyba, że wyłamie się Dąbrówka. Ale i to nie jest pewne, ponieważ wójt Adrian Napierała na ostatnim zebraniu wiejskim ponoć stwierdził, że władze „pompują pieniądze w Dąbrówkę”.

Obserwatorka I (Pierwsza)

1 komentarz:

  1. W dniu wczorajszym, tj. 11 lipca, autobus linii 729 na przystanku przesiadkowym w Dąbrówce pojawił się o godz. 7:26, czyli 5 minut za późno (zamknięte przejazdy kolejowe). Natomiast bus 799 do Dopiewa dojechał spóźniony ok. 8 minut. Nie wiem, o której godzinie dojechał do Dąbrówki, ale z pewnością za autobusem linii 729.
    W autobusie linii 729 było 4 pasażerów z sieciówką na linię 727, z przesiadką w Dąbrówce, a nie mogli przesiąść się, ponieważ autobus odjechał, więc pojechali na tzw. „gapę” o 6 przystanków więcej przez Dąbrowę, aby dotrzeć do ul. Malwowej w Skórzewie. W razie kontroli wszyscy w/w pasażerowie otrzymaliby mandaty.
    Dlatego uprzejmie informuję, że jeżeli otrzymam mandat za jazdę autobusem niezgodnie z wykupioną sieciówką, a wynikającą z niewłaściwie funkcjonującej komunikacji publicznej – dostarczę go do Urzędu Gminy w Dopiewie, który w pełni ponosi winę za błędny rozkład jazdy autobusów linii 729 i wspomagających busów, nie współdziałających z linią 727. Ponadto w takiej sytuacji złożę oficjalną skargę na wójta Adriana Napierałę do Rady Gminy Dopiewo.
    Przy okazji proponuję Sekretarzowi Gminy zweryfikowanie nazw przystanków. Błędnie nadana została nazwa „Dopiewo/Polna”. Jest w Dopiewie ul. Polna, ale w zupełnie innym miejscu. W omawianym przypadku jest to ul. Polna, ale w Dopiewcu. Nazwa przystanku może wprowadzać w błąd przede wszystkim osoby przyjezdne oraz mieszkańców Gminy, słabo orientujących się w topografii.

    OdpowiedzUsuń