środa, 10 września 2014

Subiektywny ranking inwestycji zaniechanych w gminie Dopiewo



Tym razem przedstawiam listę zadań, które mają istotne znaczenie dla poprawy warunków życia mieszkańców, ale które z różnych powodów nie są kontynuowane. Zamiast tego pojawiają się coraz to inne zadania, często nierealne do realizacji. Pytanie, czym kieruje się wójt Zofia Dobrowolska przy wyborze inwestycji? - pozostaje otwarte.

2011
1.      Dopiewo ul. Kasztanowa i Młyńska – 5,1 tys. złotych
Pierwsza przymiarka do budowy sieci kanalizacji sanitarnej, moim zdaniem zadanie najbardziej optymalne. Ul. Kasztanowa jest najstarszą ulicą przylegającą do ul. Młyńskiej w tej części Dopiewa, do tego w znacznym stopniu zabudowaną. Niestety, w kolejnych latach zaczęto rozszerzać zakres zadania o ul. Klonową, Lipową i Wierzbową, które powstały kilka lat później. W 2013 r. zlecono kolejne prace projektowe i na tym jak na razie się skończyło. Mimo, iż zadanie zostało umieszczone w WPF, termin jego realizacji stoi pod znakiem zapytania.

2.      Skórzewo ul. Ogrodowa kanalizacja deszczowa – 8,6 tys. złotych
Sytuacja podobna jak wyżej. W połowie 2014 r. zarezerwowano co prawda 50 tys. złotych na kontynuację, póki co nadzieje na rozpoczęcie inwestycji nie są duże. Ogłaszanie przetargu na budowę jesienią mija się z celem.

2012
1.      Wodociąg z Joanki – 30,7 tys. złotych
Na początku kadencji priorytet wśród zadań gminnych, obecnie temat całkowicie zarzucony. Jednym z radnych, dla których wodociąg stanowił zadanie nr 1, był Tadeusz Bartkowiak. Obecnie interesuje go wyłącznie budowa nowego gimnazjum.

2.      Gołuski ul. Dopiewska/Palędzie ul. Ks. Żelazka chodnik – 15,5 tys. złotych
Budowa tego ciągu komunikacyjnego jest moim zdaniem ważniejsza niż słynnego „zygzaka” na ul. Szkolnej. I to nie jako chodnik, ale ścieżka pieszo-rowerowa. Jak wynika z dokumentów, poślizg spowodowany był tym, że UG zapomniał załatwić zgodę Powiatu Poznańskiego na przejęcie zadań. Mimo, iż minęły prawie 2 lata, postępów w temacie nie widać.

3.      Skórzewo/Dąbrówka chodnik – 35,1 tys. złotych – j.w. Zadanie przeniesione na środki nie wygasające – nie zrealizowane.

4.      Skórzewo przebudowa ul. Batorowskiej w rejonie kościoła – 14 tys. złotych
Temat zawieszony od czasu, gdy nie znalazł się na liście tzw. schetynówek w 2013 r. Przebudowa w 2015 r., zgodnie z WPF, mało realna.

5.      Dąbrowa budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej – 15 tys. złotych
Niestety, Dąbrowa nie ma szczęścia do swoich radnych ani władz Gminy. Gdyby nie determinacja rodziców, zapewne nie powstałaby dydaktyczna część modułowa. Inwestycji nie ma w WPF.

2013
1.      Dopiewo ul. Klonowa, Lipowa, Kasztanowa, Wierzbowa, Młyńska kanalizacja sanitarna – 42,9 tys. złotych – patrz 2011 r.
2.      Gołuski kanalizacja sanitarna – 14,5 tys. złotych
Opracowano koncepcję, która w żadnym razie nie gwarantuje kontynuacji zadania. Do chwili obecnej nie została umieszczona w budżecie ani w WPF.

3.      Dąbrowa ul. Okrężna kanalizacja sanitarna – 1,8 tys. złotych
Próba wrzucenia kwoty 5 tys. zł do budżetu na sesji Rady Gminy 4 września 2014 r., na realizację zadania. Jak twierdzą przedstawiciele Urzędu, inwestycja ma być dofinansowana przez Urząd Marszałkowski (Radzie nie przedstawiono żadnych dokumentów potwierdzających).

4.      Skórzewo/Dąbrówka chodnik – 35 tys. złotych
Kolejne podejście do dość istotnego zadania, ze względu na wzrastający ruch na drodze, stanowiący coraz większe zagrożenie, przede wszystkim dla rowerzystów. Jak na razie nic nie wiadomo nt. terminu budowy ciągu komunikacyjnego wzdłuż jezdni.

5.      Dopiewo ul. Ks. Majcherka – Dopiewiec ul. Osiedle, budowa ul. Bajkowej – 28,2 tys. złotych
Budowa drogi istotna dla mieszkańców ul. Osiedle w Dopiewcu, pozwalająca znacznie skrócić dojazd do Dopiewa. Z dostępnych informacji wynika, że trwają starania o pozyskanie gruntu pod drogę. W obecnej sytuacji finansowej realizacja zadania mało realna – droga ma ok. 700 m długości.

6.      Dopiewo ul. Majcherka budowa chodnika – 8,6 tys. złotych
Mimo, iż inwestycja jest stosunkowo niedroga (ok. 430 mb chodnika) i niezwykle potrzebna (ze względu na lokalizację cmentarza z drogi korzysta duża ilość osób pieszych), jak na razie odkładana w czasie. W zamian planowana jest budowa chodnika na ul. Leśnej w Dopiewie (od ul. Niecałej do lasu – ok. 700 mb.), na której ruch pieszych i pojazdów jest znacznie mniejszy (ogranicza się głównie do mieszkańców tej części ulicy).

7.      Dąbrowa rozbudowa szkoły - 27,4 tys. złotych
Środki wydane na rozbudowę szkoły metodą tradycyjną jak na razie - wyrzucone w błoto. W zamian powstała szkoła modułowa, teoretycznie tymczasowa. Należy pamiętać, że prowizorki są najtrwalsze. Jeżeli nie powstanie konieczność dalszej rozbudowy szkoły, kontenery mogą funkcjonować przez wiele lat.

Wydawać by się mogło, że w kolejnych latach zadania te będą kontynuowane – na prace przygotowawcze wydano ok. 250 tys. złotych. Część z tych inwestycji ma duże znaczenie - poprawiają jakość życia mieszkańców. Otóż nic bardziej mylnego. Zamiast kontynuacji zadań już rozpoczętych, w budżecie na 2014 r. zaplanowano kilkanaście całkowicie nowych. Fakt, że te nowe inwestycje również są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania Gminy, obawiam się jednak, że duża ich część zakończy swój żywot, jak te z lat 2011-2014. Wszystkie zadania w budżecie na 2014 r. zostały jedynie zasygnalizowane finansowo – główny ciężar Gmina ma ponieść w roku 2015 i latach następnych.

Wśród wybranych przeze mnie zadań na 2014 r. są m.in.:
1.      Palędzie ul. Nowa, Olszynowa, Radosna kanalizacja sanitarna, w 2014 r. 100 tys. złotych, całość – 1,25 mln złotych. Inwestycja odkurzona – rozpoczęta jeszcze w 2007 r. za kadencji Andrzeja Strażyńskiego.
2.      Skórzewo ul. Wiosenna kanalizacja sanitarna, w 2014 r. - 103 tys. złotych, całość - 503 tys. złotych.
3.      Skórzewo ul. Skórzewska kanalizacja sanitarna, w 2014 r. – 32,6 tys. złotych, całość - 730 tys. złotych. Inwestycja ta została rozpoczęta w poprzedniej kadencji, jednak ze względu na budowę ronda przy Malwowej, projekt wykonywany jest na nowo.
4.      Dąbrówka ul. Kolejowa budowa drogi, w 2014 r. – 100 tys. złotych, całość – 600 tys. złotych. Nie wiem kiedy przygotowano projekt, w każdym razie w latach 2011-2013 nie wydatkowano środków na tą inwestycję.
5.      Dąbrówka ul. Majątkowa i Lipowa budowa drogi, w 2014 r. – 6,9 tys. złotych, całość – 207 tys. złotych.
6.      Dopiewiec ul. Wierzbowa budowa drogi, w 2014 r. – 7,2 tys. złotych, całość – 207 tys. złotych.
7.      Dopiewo ul. Niecała budowa drogi, w 2014 r. – 30 tys. złotych, całość – 230 tys. złotych.
8.      Dopiewo ul. Leśna budowa chodnika, w 2014 r. – 3 tys. złotych, całość – 253 tys. złotych. Moim zdaniem istotniejsza jest budowa chodnika przy ul. Majcherka w Dopiewie, od ul. Wysokiej do cmentarza.
9.      Dopiewo ul. Wodna budowa drogi, w 2014 r. – 4,8 tys. złotych, całość – 155 tys. złotych.
10.  Palędzie ul. Różana budowa drogi, w 2014 r. – 4,8 tys. złotych, całość – brak danych.
11.  Palędzie ul. Nowa budowa drogi, w 2014 r. – 400 tys. złotych, całość – 700 tys. złotych. Ta inwestycja nie zostanie rozpoczęta w br. ze względu na nieuregulowane sprawy własności gruntu. Oby się nie okazało, że Gmina będzie musiała wypłacać odszkodowanie za przejęte grunty.
12.  Skórzewo ul. Wiśniowa budowa drogi, w 2014 r. – 40 tys. złotych, całość – 1,04 mln złotych.
13.  Skórzewo ul. Akacjowa budowa drogi, w 2014 r. – 4,8 tys. złotych, całość 205 tys. złotych.
14.  Zakrzewo-Dąbrowa budowa drogi do wiaduktu nad S11, w 2014 r. – 20 tys. złotych, całość – 520 tys. złotych. Kwota ta wydaje się mało realna ze względu na koszty wykupu nieruchomości. Praktycznie cała droga przebiegać będzie przez grunty prywatne.

Na w/w inwestycje w br. zabezpieczono ok. 914 tys. złotych, natomiast w Wieloletniej Prognozie Finansowej ok. 6,6 mln złotych.
Biorąc pod uwagę rozbieżności, jakie w ostatnim czasie występują między wysokością środków zabezpieczonych w budżecie a rzeczywistymi kosztami inwestycji, należy przypuszczać, że środki zapisane w WPF mogą okazać się zaniżone.
Odpowiedź na pytanie, dlaczego w/w inwestycje, skądinąd bardzo ważne (wiele z nich oczekiwane jest od lat), pojawiły się w budżecie dopiero w 2014 r.? - jest oczywista. Czy ich realizacja jest możliwa w planowanych terminach? – moim zdaniem nie. Jest sprawą bezsporną, że tegoroczny budżet miał charakter wybitnie wyborczy i tylko Radzie Gminy należy zawdzięczać, że takich nierealnych zadań nie pojawiło się więcej.
A co z inwestycjami rozpoczętymi w latach 2011-2013? – chyba będą musiały poczekać na lepsze czasy.

Obserwatorka I (Pierwsza)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz