niedziela, 29 grudnia 2024

Nietypowe życzenia świąteczno-noworoczne od Obserwatorki I (Pierwszej) dla włodarzy i mieszkańców gminy Dopiewo. I trochę prozy życia.

 

Jak zapewne Czytelnicy mojego Bloga zauważyli, zrezygnowałam w tym roku ze złożenia życzeń świątecznych z okazji Bożego Narodzenia. Powód był jeden. Włodarze Gminy, z wójtem Sławomirem Skrzypczakiem i radnym Pawłem Bączykiem na czele, zaangażowali się w przygotowania do świąt z takim zapałem, jakby miały być one ostatnimi w historii.

Rauty, spotkania, festyny, ubieranie dziesiątek choinek itp. pochłonęły ich tak bardzo, że zapomnieli, iż życie codzienne, to nie tylko zabawa. Przytłoczona tym nachalnym przekazem, postanowiłam nie dokładać już swojej cegiełki.

niedziela, 22 grudnia 2024

Planowanie przestrzenne w gminie Dopiewo – Anno Domini 2025

 

Mimo, iż święta Bożego Narodzenia tuż tuż, nie chcę ulegać powszechnemu szałowi świętowania. Notabene, świętowanie, w każdej możliwej sytuacji i okazji jest tym zajęciem, które naszym włodarzom wychodzi najlepiej, Wystarczy przejrzeć media społecznościowe, włącznie z oficjalnymi, żeby to zauważyć. Dla wielu naszych samorządowców, z wójtem Sławomirem Skrzypczakiem i radnym Pawłem Bączykiem na czele, jest to najlepsza okazja do promowania się. Nie potrzeba do tego wiedzy ani kompetencji a można za to, wyłączyć myślenie.

Niestety, kierowanie Gminą, zwłaszcza tak spatologizowaną przez poprzednie władze, wymaga od włodarzy nieco więcej wysiłku, szczególnie intelektualnego. Z tym jednak może być problem, co potwierdzają dotychczasowe efekty obecnej kadencji.

niedziela, 15 grudnia 2024

VIII Sesja Rady Gminy Dopiewo 25 listopada 2024 r. (4)

 

Tematy kluczowe: niewygodne pytania? – ciąg dalszy; były radca prawny Michał Kublicki.

Zgodnie z obietnicą, dziś muszę wreszcie dokończyć sprawozdanie z listopadowej Sesji, tym bardziej, że kolejna już za kilka dni.

Jak można zauważyć, dociekliwość radnego Pawła Bączyka denerwuje nie tylko wójta Sławomira Skrzypczaka i radnych Leszka Nowaczyka oraz Piotra Dziembowskiego. Swoje „trzy” grosze musiał wtrącić także radny Wojciech Dorna. Zarzucił on Pawłowi Bączykowi „parcie na szkło”.

piątek, 13 grudnia 2024

VIII Sesja Rady Gminy Dopiewo 25 listopada 2024 r. (3)

 

Temat kluczowy: niewygodne pytania?

Zastanawiałam się, czy dokończyć sprawozdanie, ponieważ od Sesji minęło już trochę czasu a w czwartek 19 grudnia zaplanowano kolejne posiedzenie. Myślę, że jednak warto dokończyć analizę, ponieważ obrazuje ona, jaki poziom reprezentują przedstawiciele narodu, w tym przypadku w wydaniu lokalnym.

Niestety, ocena naszych włodarzy nie wypada najlepiej, toteż nie ma się co dziwić, że na wszystkich szczeblach, aż do centralnego, dominuje patologia. Właśnie się dowiedzieliśmy, że ucieczka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przed wymiarem sprawiedliwości państwa, co by nie powiedzieć demokratycznego, to tylko „nieposłuszeństwo obywatelskie”. Pisiorom (w tym, także posłowi z Wielkopolski, Bartłomiejowi Wróblewskiemu), chyba pomyliły się epoki i najwyraźniej „zaparkowali” 13 grudnia, ale w 1981 roku?

niedziela, 8 grudnia 2024

VIII Sesja Rady Gminy Dopiewo 25 listopada 2024 r. (2)

 

Tematy kluczowe: festynowa działalność wójta Sławomira Skrzypczaka, podpowiedzi dla radnych, wolnych głosów część pierwsza m.in. kibice na stacji w Palędziu.

Zgodnie ze złożoną deklaracją, postaram się omówić kolejną część listopadowej Sesji Rady Gminy. Zanim jednak przejdę do punktu, obejmującego wolne głosy i wnioski, jeszcze kilka słów, dotyczących przegłosowanych uchwał.

Zacznę jednak od innego tematu – zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Nietrudno zauważyć, że obecnie święta te, i to w skali całego świata, to już tylko czysta komercja. Nie mają one nic wspólnego z duchowymi przeżyciami. Liczy się tylko kasa i konsumpcja.

niedziela, 1 grudnia 2024

VIII Sesja Rady Gminy Dopiewo 25 listopada 2024 r. (1)

 

Tematy kluczowe: powolna likwidacja opozycji?; radni dyskusji nie podjęli; patologia w planowaniu przestrzennym – plan zagospodarowania terenów przy ul. Tarnowskiej w Więckowicach.

Ostatniej, VIII Sesji Rady Gminy Dopiewo nie śledziłam na bieżąco. Zastanawiałam się nawet, czy zmobilizować się do odsłuchania nagrania, ponieważ poziom posiedzeń jest często żenujący i niepotrzebnie podnosi ciśnienie. Jednak pytania, które zadano mi niemal bezpośrednio po zakończeniu Sesji, skłoniły mnie do zainteresowania się przebiegiem posiedzenia. A już informacja, że administratorowi portalu Skórzewo360, znowu „żółć zaczęła się burzyć”, tym razem nie tylko z powodu radnego Pawła Bączyka, ale również radnego Piotra Strażyńskiego, to już byłam w pełni przekonana, że muszę VIII Sesję RG Dopiewo odsłuchać.

niedziela, 17 listopada 2024

Demokracja na przykładzie Polski i gminy Dopiewo – rzeczywistość czy iluzja?

 

Wielokrotnie, a ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad kondycją gatunku homo sapiens. Niestety, dochodzę do wniosku, że jest to wyjątkowo nieudany eksperyment boski, jeżeli ktoś jest zwolennikiem hipotezy teistycznej lub ewolucyjny, dla orędowników tego drugiego rozwiązania.

Trudno nie zgodzić się ze stanowiskiem, reprezentowanym przez niektórych myślicieli, że nasz gatunek to homo, ale bez sapiens. I nie ma tu nic do rzeczy postęp technologiczny. Większa część ludzkości mentalnie pozostaje na poziomie jaskiniowców.

poniedziałek, 11 listopada 2024

VII Sesja Rady Gminy Dopiewo 28 października 2024 r. (2)

 

Tematy kluczowe: budżet Gminy kulą u nogi radnych, ograniczanie wydatków – pozory czy rzeczywistość?, wolne głosy.  

Zgodnie z obietnicą, dzisiaj dokończę omówienie przebiegu październikowej Sesji. Część dotycząca spraw budżetowych przebiegła zgodnie z przewidywaniami i miała taki sam charakter, jak w czasie wspólnego posiedzenia Komisji 4 dni wcześniej.

niedziela, 10 listopada 2024

VII Sesja Rady Gminy Dopiewo 28 października 2024 r. (1)

 

Tematy kluczowe: mizerny poziom mediów lokalnych; dywagacje na temat głosowań; zastrzeżenia dotyczące organizacji pozarządowych; infrastruktura czy środowisko – nieustający dylemat; jeszcze raz podwyżka diet radnych.  

Rzadko przeglądam tzw. media społecznościowe w wydaniu lokalnym, ponieważ nie są one dla mnie zbyt wiarygodnym źródłem informacji. Czasem jednak się przełamuję, co zrobiłam ostatnio. Muszę z przykrością stwierdzić, że coraz rzadziej pojawiają się tam sprawy ważne, istotne dla społeczności lokalnej.

niedziela, 3 listopada 2024

To i owo z gminy Dopiewo (11) – edycja 2024 r.


Tematy kluczowe: projekt budowy Domu Kultury w Skórzewie; radny Wojciech Dorna „zawsze ma rację”; transmisje i nagrania sesji RG; przystanek przy ul. Logistycznej w Dąbrówce.

Dziś znowu kilka pomniejszych tematów. Jak wiadomo, w gminie Dopiewo wiele się dzieje, jednak jak zwykle, na pierwszy plan wysuwają się wygórowane ambicje włodarzy. Ciągle wydaje im się, że tylko oni posiadają patent na nieomylność i jedyną prawdę.

niedziela, 27 października 2024

Posiedzenie wspólne Komisji Rady Gminy Dopiewo 24 października 2024 r.

 

Tematy kluczowe: organizacje pożytku publicznego; podwyżka diet radnych; podwyżka podatku od nieruchomości; wprowadzanie transparentności; Dyrektorka CUS - inf. dot. prośby o udzielenie pomocy; problemy z ul. Poznańską w Dąbrówce.

Dawno nie zajmowałam się analizą oficjalnych posiedzeń Rady Gminy Dopiewo, chociaż kiedyś robiłam to regularnie. Powodem jest miałkość i niekompetencja naszych lokalnych przedstawicieli. W większości nie potrafią lub nie chcą oni rozróżnić, co jest ważne, a co nie. Ja wiem, że obiektywne spojrzenie na problemy i potrzeby gminy oraz mieszkańców jest trudne, ale trzeba się tego uczyć. Nie wszystkie postulaty oraz oczekiwania obywateli są sensowne i warte uwagi. Przeważająca część społeczeństwa cechuje się skrajnym egoizmem i postawą roszczeniową. Wielu samorządowców wszystkich szczebli, łącznie z rządem Donalda Tuska, coraz bardziej ulega tej presji.

Ponieważ chciałam skonfrontować moje dotychczasowe przekonania z rzeczywistością, postanowiłam przyjrzeć się, jak przebiega obecnie typowe posiedzenie Rady Gminy Dopiewo. Najlepszym sposobem jest obserwacja posiedzenia wspólnego Komisji, w którym uczestniczą wszyscy radni.

wtorek, 22 października 2024

To i owo z gminy Dopiewo (10) – edycja 2024 r.


Tematy kluczowe: Agnieszka Wilczyńska odchodzi?; falstart „Przedmieść”; fundusz solecki raz jeszcze; radny Piotr Dziembowski.

Dziś trochę tematów z tzw. „gruszki i pietruszki”. Jak już nie raz sugerowałam, mam ambiwalentny stosunek do mediów społecznościowych. W dzisiejszych czasach, powszechnego dostępu do Internetu, praktycznie każdy użytkownik uważa się za „twórcę”. Do tego jest przekonany, że tylko on dysponuje prawdą objawioną. W rezultacie mamy do czynienia z milionami oszołomów, którzy jedyne co potrafią, to nawzajem się przekrzykiwać i obrzucać inwektywami. Kłamstwo i manipulacja są na porządku dziennym i dlatego, nigdy nie zamierzałam czynnie funkcjonować w mediach społecznościowych.

Od razu zaznaczam, żeby Czytelnicy nie myśleli, że uważam się za kogoś wyjątkowego. Nie mam patentu na nieomylność. Nieraz zdarzały mi się wpadki i przekłamania, jednak nigdy nie były one celowe a błędy od razu korygowałam. Jednak, mimo braku dostępu do fejsbuka, instagrama i innych, udało mi się zgromadzić sporą grupę stałych Czytelników.

niedziela, 13 października 2024

Sesje i komisje Rady Gminy Dopiewo

 

Tematy kluczowe: przygotowanie merytoryczne radnych do udziału w posiedzeniach komisji i sesjach, wstrzymywanie się od głosu jako sposób na zaistnienie?

Swoje spostrzeżenia i wnioski, dotyczące sesji i komisji tematycznych rozpocznę od tematu wywołanego w mediach społecznościowych, a mianowicie braku przygotowania radnych do dyskusji nt. przegłosowywanych uchwał i wstrzymywania się od głosu bez uzasadnienia.

Na początku dodam, że w pełni popieram wniosek, dotyczący transmisji z posiedzenia wspólnego Komisji RG. Jednak uważam, że może to nie nastąpić – wielu radnych RG Dopiewo prezentuje tak niski poziom, że lepiej, aby mieszkańcy Gminy tego przypadkiem nie wychwycili. Sądzę, że radni zrobią wszystko, aby do tego nie dopuścić. Na marginesie dodam, że protokoły z tych posiedzeń, które są podawane do publicznej wiadomości, nie obrazują w żaden sposób przebiegu komisji. Co więcej wychwyciłam fakty, które nie miały miejsca a pojawienie się w ich treści, miały zapewne ratować wizerunek urzędników i radnych. Natomiast niewygodne zdarzenia były pomijane.

niedziela, 6 października 2024

Równi i równiejsi w gminie Dopiewo

 

Tematy kluczowe: roszczeniowcy: z Dąbrowy (petycja w sprawie budowy ul. Batorowskiej) i Skórzewa (zbiorniki retencyjne)?

Dzisiejszy tekst chciałam poświęcić ostatniej, VI sesji Rady Gminy, która miała miejsce 30 września br. jednak przeglądając BIP, postanowiłam nieco zmienić plany, ponieważ to, co tam znalazłam, po raz kolejny podniosło mi ciśnienie. Muszę jednoznacznie stwierdzić, że to, co najbardziej rzuca się w oczy we wszystkich aspektach działalności publicznej i prywatnej polskiego społeczeństwa, to skrajny egoizm i roszczeniowość. I nie przykryje tego okazjonalna hojność w przypadku klęsk i katastrof naturalnych.

niedziela, 29 września 2024

Wybory sołeckie w gminie Dopiewo Anno Domini 2024 (2)


Tematy kluczowe: wybór sołtysów: w Skórzewie (Paweł Bączyk czy Magdalena Kaczmarek), Dopiewcu (Mariola Nowak) i Więckowicach (Anna Kwaśnik).

Postanowiłam, jeszcze raz, krótko odnieść się do wyborów sołtysów w gminie Dopiewo. Powrócę do dywagacji, jakie wywołali administrator fb Skórzewo360 i radna Monika Danielewicz, wokół wyboru radnego Pawła Bączyka na funkcję sołtysa Skórzewa.

Uważam, że radną/radnego przede wszystkim powinna cechować umiejętność perspektywicznego myślenia, zdolność przewidywania pewnych wydarzeń i ich następstw, a nie „miałczenie nad rozlanym mlekiem” dopiero po fakcie.

niedziela, 22 września 2024

Wybory sołeckie w gminie Dopiewo Anno Domini 2024 (1)

 

Tematy kluczowe: Statuty Sołeckie; wybory sołtysów.

Za nami spóźnione o prawie 2 lata wybory sołeckie w Gminie. Wywołały one wśród części mieszkańców wiele kontrowersji. Także mam wiele zastrzeżeń, co do prawidłowości ich przeprowadzenia, jak również co do części osób, wybranych na stanowisko sołtysa. Ale po kolei.

niedziela, 15 września 2024

To i owo z gminy Dopiewo (9) – edycja 2024 r.

 

Tematy kluczowe: cywilizacyjne zagrożenia i podejście do nich władz lokalnych; krótka pamięć; sąsiedzkie „boje” – rej. ulic: Leśnej i Topolowej w Dąbrowie.

Dość długo zastanawiałam się, o czym pisać. Prowadzę Bloga już prawie 13 lat i muszę z przykrością zauważyć, że większość ludzi niczego się nie uczy. Liczy się tylko dzień dzisiejszy i spełnianie zachcianek. Widać to zarówno w działaniach władz samorządowych, jak i oczekiwaniach mieszkańców. Nikt nie chce widzieć, że natura coraz silniej zaczyna upominać się o swoje i wystawia kolejne rachunki za ludzka arogancję.

poniedziałek, 2 września 2024

V Sesja Rady Gminy Dopiewo 26 sierpnia 2024 r. (2) – wolne głosy

 

Tematy kluczowe: zbiorniki retencyjne na terenie Gminy; uciążliwości rampy kolejowej w Palędziu; wyjazd z drogi wewnętrznej na ul. Poznańską w Skórzewie; wycinka drzew przy ul. Poznańskiej w Dąbrówce i przebudowa tejże drogi; deklaracje radnych powiatowych; sens powołania jeszcze jednego wiceprzewodniczącego RG?

Dziś dokończenie sprawozdania z ostatniej Sesji Rady Gminy Dopiewo. Zanim jednak przejdę do omówienia wolnych głosów, przedstawię 2 dodatkowe tematy, związane z szeroko pojętą ochroną środowiska. Przy okazji omawiania budowy pumptracka w Konarzewie - gmina-dopiewo-igrzyskami-stoi stwierdziłam, że w Gminie w zakresie inwestycji środowiskowych, w zasadzie niewiele się dzieje. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Kierując się obiektywizmem, muszę uzupełnić swoją wypowiedź z 12 sierpnia br.

niedziela, 1 września 2024

V Sesja Rady Gminy Dopiewo 26 sierpnia 2024 r. (1) – równia pochyła?

 

Miałam dokończyć sprawozdanie z posiedzenia Komisji Rolnictwa, jednak póki co, postanowiłam zająć się ostatnią, sierpniową Sesją Rady Gminy Dopiewo. Jeżeli ktoś liczył, że powyborczych przetasowaniach nasza Rada Gminy stanie się organem prężnym, działającym dalekowzrocznie, to raczej będzie zawiedziony. Wójt Sławomir Skrzypczak i obecni radni działają w trybie, jaki obowiązuje od trzydziestu kilku lat w gminie Dopiewo. Liczy się tylko dzień dzisiejszy, a co będzie jutro, to tak naprawdę żadnego z nich nie interesuje. Podobnie, jak i większości mieszkańców.

poniedziałek, 26 sierpnia 2024

To i owo z gminy Dopiewo (8) – edycja 2024 r.

 

Tematy kluczowe: inne spojrzenie na imprezy/uroczystości gminne; fiksacje dot. komunikacji publicznej zbiorowej; arogancja władzy powiatowej?

Rozpocznę ten tekst od sugestii pod adresem osób, dbających o wizerunek wójta Sławomira Skrzypczaka. Na stronie głównej Gminy znalazła się informacja, dotycząca imprezy kończącej lato, która odbędzie się 21 września br. w Skórzewie, a przed nią nastąpi rozpoczęcie roku szkolnego 2024/25, i na pewno, na tych wydarzeniach pojawi się Wójt.

niedziela, 18 sierpnia 2024

Posiedzenie Komisji Rolnictwa, Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Gminy Dopiewo 12 sierpnia 2024 r. (1) – wstępne refleksje

 

Tematy kluczowe: jak władze Gminy gospodarują mieniem publicznym; zieleń publiczna – ul. Kolejowa w Dopiewie.

W poniedziałek, 12 sierpnia br., miało miejsce posiedzenie Komisji Rolnictwa tut. Rady Gminy. Było to już trzecie tego typu spotkanie w tej kadencji, ale pierwsze, któremu postanowiłam się przyjrzeć osobiście. Byłam ciekawa, jak radzą sobie radni w nowym składzie, gdyż było to pierwsze od października 2023 r. posiedzenie Komisji Rolnictwa, któremu przysłuchiwałam się bezpośrednio.

Komisja Rolnictwa liczy obecnie 9 członków, z tego troje nowych, wybranych w ostatnich wyborach. Są to: Sławomir Kempka, Paweł Bączyk i Teresa Nowak. Pozostali, w osobach: Wojciecha Dorny, Jakuba Kortusa, Leszka Nowaczyka, Przemysława Milera, Piotra Strażyńskiego, to tzw. starzy wyjadacze. Na ostatnim posiedzeniu brakowało tylko radnego Klemensa Krzywosądzkiego. W spotkaniu, jako wolny słuchacz, uczestniczył natomiast nowy przewodniczący RG Piotr Dziembowski.

poniedziałek, 12 sierpnia 2024

Gmina Dopiewo „igrzyskami” stoi?


Dopiero co, raptem tydzień temu - gmina-dopiewo-okiem-obserwatorki, pisałam o coraz większym marnotrawstwie środków publicznych na cele drugorzędne lub całkowicie zbędne a tu mamy, kolejny przykład. Jest nim budowa pumptracka w Konarzewie. Coraz wyraźniej widać, że włodarze nie mają żadnej wizji rozwoju Gminy a jedynym celem, staje się zaspokajanie zachcianek mieszkańców. Pojawiają się pogłoski, że wójt Sławomir Skrzypczak przyklaskuje wszystkim wnioskom i postulatom radnych i mieszkańców, choćby były najbardziej absurdalne. Ze swej strony podpowiadam, aby wszelkie propozycje (zanim rozpoczęte zostaną działania), Wójt  sprawdzał pod kątem, czy dane zadania były podejmowane przez poprzedników (A. Napierałę lub P. Przepiórę) i na jakim etapie jest ich realizacja? Uniknie w ten sposób, ośmieszania się w instytucjach wyższego szczebla.

niedziela, 4 sierpnia 2024

Gmina Dopiewo okiem Obserwatorki I (Pierwszej) – edycja 2024 (5) – Dąbrówka, trochę Dopiewa i Palędzia

 

Tematy kluczowe: budowlane kuchy, problematyczna inwestycja drogowa, ekspansja betonozy, kontynuacja marnotrawczej polityki.

Wybrałam się wczoraj z krótką wizytą do Dąbrówki. Jak zawsze przy takich odwiedzinach, pojawia się z mojej strony wiele uwag i kontrowersji. Nie inaczej było wczoraj. Zanim jednak przejdę do tematów związanych z Dąbrówką, mała dygresja, związana z inwestycją w Dopiewie.

niedziela, 28 lipca 2024

Gmina Dopiewo okiem Obserwatorki I (Pierwszej) – edycja 2024 (4) – Dopiewo

 

Tematy kluczowe: bezpieczeństwo pieszych na drogach, na bakier z ochroną środowiska, urzędnicza indolencja - bałagan planistyczny wiecznie żywy (przewężenie ul. Polnej), od nadmiaru znaków drogowych boli głowa.

Dzisiaj kilka tematów, dotyczących mojego „fyrtla”, ale aktualnych także dla całej Gminy. Prawie 3 lata temu poruszyłam kilka tematów, dotyczących rejonu ul. Bukowskiej w Dopiewie - kraina-absurdow i dziś chcę do niektórych z nich powrócić.

Zbliżone problemy pojawiają się w różnych miejscach gminy Dopiewo, a podejście włodarzy i osób decyzyjnych bardzo często jest podobne – zlekceważenie wniosków czy postulatów, systematyczne zaniechania, aby tylko nic nie robić. Dziś chcę wrócić do sprawy, która ciągnie się od 8 lat, a do przypomnienia tematu skłoniły mnie aktualne obserwacje. Chodzi mi o bezpieczeństwo na drogach, głównie pieszych.

niedziela, 21 lipca 2024

To i owo z gminy Dopiewo (7) – edycja 2024 r. – mydlenia oczu ciąg dalszy?

 

Tematy kluczowe: stygnący entuzjazm; mityczny przystanek kolejowy w Dopiewcu; teoretyczne wydłużanie składów pociągów; co nowego w odbiorze odpadów?; inwestycje dla swoich.

Pomimo, iż mamy sezon ogórkowy a pogoda raczej nie sprzyja pracy szarych komórek, od czasu do czasu muszę podejmować wysiłek, aby „nie zardzewieć”. Jest to tym bardziej uzasadnione, że nasi włodarze raczej nie wykazują się kreatywnością. To, co publikują w mediach, raczej nie napawa optymizmem. Niektórzy z nich chcą pokazać, że są bardziej „papiescy od papieża”.

niedziela, 14 lipca 2024

To i owo z gminy Dopiewo (6) – edycja 2024 r. – nauka idzie w las?

 

Tematy kluczowe: radny Paweł Bączyk, wybieg dla psów w Skórzewie, Strefa Rodzinna w Dopiewie.

Coraz częściej zastanawiam się, czy prowadzenie takiego bloga jak mój, w dzisiejszym świecie ma jeszcze sens. Społeczeństwo w swej masie jest coraz bardziej egoistyczne i roszczeniowe oraz nastawione wyłącznie na konsumpcję. Nikt nie przyjmuje do wiadomości, że Ziemia ma ograniczone zasoby a ciągły wzrost gospodarczy, jest po prostu niemożliwy. Natura coraz wyraźniej daje ludziom do zrozumienia, że obecny model gospodarczy jest niemożliwy do utrzymania.

Niestety, nie tylko zwykły człowiek nie przyjmuje pewnych faktów do wiadomości. To samo dotyczy przedstawicieli społeczeństwa wszystkich szczebli. W tym np. włodarzy gminy Dopiewo.

niedziela, 7 lipca 2024

Rampa kolejowa w Palędziu w gminie Dopiewo – możliwości, obietnice a rzeczywistość

 

Dzisiaj postanowiłam zająć się sprawą, która, jak większość bolączek, ciągnie się latami a rozwiązania nie widać. Mam tu na myśli rampę kolejową w Palędziu, która dla okolicznych mieszkańców jest niemałym utrapieniem. Kolejni włodarze – radni i wójtowie – obiecywali rozwiązanie problemu, ale na obietnicach się kończyło. Jest to typowy przykład polskiej niemożności w dopiewskim wydaniu. Tak naprawdę kolejni decydenci mają problem gdzieś, a zależy im tylko na błogim spokoju.

W tekstach, które publikowałam przed ostatnimi wyborami samorządowymi, wyraziłam swoje zaskoczenie, że Paweł Przepióra nie startuje na stanowisko wójta, sugerując, iż „ucieka przed odpowiedzialnością za decyzje, o których jeszcze mieszkańcy Gminy nie wiedzą”. I nie pomyliłam się, gdyż działania byłego zastępcy, a potem wójta obserwowałam od 2015 r.

niedziela, 30 czerwca 2024

IV Sesja Rady Gminy Dopiewo 24 czerwca 2024 r. – absolutorium dla wójta Sławomira Skrzypczaka

 

Powracam do pisania po dłuższej przerwie, niezależnej ode mnie. Jeżeli ktoś liczył, że zakończyłam swoją dziennikarską przygodę, to będzie zawiedziony. Póki co, nie mam zamiaru jej kończyć, chociaż mam coraz mniejszą nadzieję, że w gminie Dopiewo coś zmieni się na lepsze. Większość tych, co pchają się do władzy, tak naprawdę nie spełnia minimalnych standardów, żeby pełnić nawet najniższe funkcje publiczne. Zresztą społeczeństwo Gminy również pozostawia wiele do życzenia. Ale jest to trend globalny – postępująca gloryfikacja głupoty, konsumpcja i chciwość. Głos tych, co jeszcze potrafią myśleć, nie jest w stanie przebić się przez bezmyślny jazgot. Przejdźmy jednak do głównego tematu.

W poniedziałek, 24 czerwca br., miała miejsce Sesja, na której radni udzielali wójtowi absolutorium za rok 2023 r. Jest to jedno z tych ustawowych dziwactw, które funkcjonują w naszej samorządowej rzeczywistości.

niedziela, 9 czerwca 2024

Radny gminy Dopiewo Krzysztof Kołodziejczyk – społecznik czy manipulant?

 

Mamy dzisiaj ciszę wyborczą, nie obejmuje ona jednak spraw lokalnych gminnych. W związku z tym, nie będę nawiązywać do tematów ogólnych, jak to mam czasem w zwyczaju.

W ostatnich wyborach samorządowych, podobnie jak we wcześniejszych, naiwnie liczyłam, że coś w naszej Gminie zmieni się na lepsze. Niestety, za każdym razem te nadzieje okazują się płonne. Jak już pisałam, tak było i tym razem.

Cieszyłam się, że w tym roku udało się radykalnie ograniczyć „beton” samorządowy, skupiony początkowo wokół wójta Adriana Napierały, a następnie radnego Leszka Nowaczyka. Część niereformowalnych radnych zrezygnowało z kandydowania, część przegrała rywalizację z innymi kandydatami. Tak więc, można było mieć nadzieję na pozytywne zmiany.

niedziela, 2 czerwca 2024

III Sesja Rady Gminy Dopiewo IX kadencji 27 maja 2024 r. – historia zatoczyła koło

 

Tematy kluczowe: Dzień Samorządowca; spotkanie Wójta z sołtysami gminy Dopiewo; projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia wójta; brak oświadczeń majątkowych; odwołanie skarbnik Małgorzaty Mazurek; zmiany w budżecie; koalicja SGD z JnT?

Za nami trzecia, już częściowo tematyczna, sesja Rady Gminy Dopiewo. Dwie pierwsze miały charakter wyłącznie techniczny i dotyczyły ślubowań wójta Sławomira Skrzypczaka i radnych oraz wyboru przewodniczących Rady i komisji tematycznych. Zastanawiam się, jaki sens ma składanie ślubowań, jeżeli większość radnych nie rozumie wypowiadanych słów, podobnie jak publikowanych tekstów?

Jeżeli ktoś, tak jak ja, liczył, że w końcu w gminie Dopiewo nastąpią pozytywne zmiany, to musi czuć się zawiedziony. Mentalność ludzi, dochodzących do władzy, raczej się nie zmienia. A jeżeli niektórzy z wiekiem się zmieniają, to zazwyczaj na gorsze. Przykładów, także w naszej Gminie, nie brakuje.

niedziela, 26 maja 2024

To i owo z gminy Dopiewo (5) – edycja 2024 r. – idzie nowe, czyli stare

 

Tematy kluczowe: nowa „sitwa” w Radzie Gminy?; budowlane przekręty – market w Dopiewie przy ul. Poznańskiej; kompromitujące podejście do środowiska naturalnego.

Dzisiaj ponownie przedstawię kilka krótszych tematów – jak na razie, brak materiału na dłuższą wypowiedź w konkretnej sprawie. Zarówno mnie, jak i wiele innych osób, w dalszym ciągu bulwersuje nagła wolta radnego Krzysztofa Kołodziejczyka i jego klubu, i sprzymierzenie się z niedawnymi przeciwnikami, tj. radnymi z komitetu Sławomira Skrzypczaka. Nie podoba się to nie tylko wyborcom, ale i kandydatom, którzy startowali z komitetu JesteśMY na Tak, którzy mandatów nie uzyskali.

niedziela, 19 maja 2024

To i owo z gminy Dopiewo (4) – edycja 2024 r. - przetargi

 

Tematy kluczowe: Strefa Rodzinna w Dopiewie, przebudowa ul. Poznańskiej w Dąbrówce.

Dzisiaj postanowiłam, na chwilę odpuścić tematy, związane z niedawnymi wyborami samorządowymi i omówić kilka bieżących tematów. Mimo, iż w związku ze zmianą władz Gminy, trwały dość duże zawirowania, Urząd Gminy cały czas pracował, podobnie jak Starostwo Powiatowe w Poznaniu. M.in. ogłaszano kolejne przetargi na realizację inwestycji komunalnych. Dwóm z nich chcę się bliżej przyjrzeć.

niedziela, 12 maja 2024

To i owo z gminy Dopiewo (3) – edycja 2024 r. - powyborcze refleksje

 

Tematy kluczowe: Krzysztof Kołodziejczyk – samorządowiec czy manipulant? Problemy kadrowe nowego wójta Sławomira Skrzypczaka? - z-ca Aleksandra Rutyna; Nowe lokalne media społecznościowe.

W gminie Dopiewo w dalszym ciągu trwają powyborcze zawirowania i w tej chwili trudno powiedzieć, jak i przez kogo będzie rządzona? Po wyborach miała szansę powstać koalicja, która mogłaby zmienić układ sił i pchnąć Gminę we właściwym kierunku. Tak się jednak nie stało - stary układ połączył się z nowszym. Czy chodzi w tych działaniach o dobro gminy Dopiewo i jej mieszkańców? – mam poważne wątpliwości.

środa, 8 maja 2024

Reminiscencji powyborczych w gminie Dopiewo ciąg dalszy (3)

 

Tematy kluczowe: I Sesja IX kadencji, nadzwyczajna LXIX sesja VIII kadencji – ścieżka i chodnik w ul. Malwowej w Skórzewie.

Za nami I Sesja nowej kadencji Rady Gminy Dopiewo. Zastanawiam się, co z tą Gminą jest nie tak? Po ponad 30 latach patologii i systematycznej kompromitacji kolejnych włodarzy, wydawało się, że idzie ku lepszemu. Tak wynikało m.in. z wyników wyborów w pierwszej turze – druga tura, to już porażka lokalnej społeczności.

środa, 1 maja 2024

Powyborcze reminiscencje w gminie Dopiewo 2024 r. (2)

 

Dzisiaj, zgodnie z obietnicą, druga część moich powyborczych przemyśleń. Nie da się ukryć, że w obecnym układzie sił możliwe są pozytywne zmiany w gminie Dopiewo. Pytanie tylko, czy włodarze będą potrafili skorzystać z tej szansy? I tak już wiele zmarnowano przez ostatnie prawie 10 lat i nie można, naszej małej Ojczyzny niszczyć w ten sposób, jak dotychczas.

Czy dobrze się stało, że wójtem został Sławomir Skrzypczak? I tak i nie.

sobota, 27 kwietnia 2024

Powyborcze reminiscencje w gminie Dopiewo 2024 r. (1)

 

Dość długo zastanawiałam się, jak podsumować minione wybory samorządowe w gminie Dopiewo. W zasadzie początkowo, to zależało mi przede wszystkim, na odsunięciu od władzy dotychczasowej „sitwy” i przejęcie Rady Gminy i funkcji Wójta Gminy przez nowe osoby.

Ponieważ popierani przeze mnie kandydaci, zazwyczaj okazywali się nie tymi, za których chcieli uchodzić, tym razem nie udzieliłam nikomu formalnego poparcia – i słusznie. Doświadczenie pokazuje, że praktycznie w gminie Dopiewo jeszcze nie pojawiła się osoba, która zasługiwałaby na bezwarunkowe poparcie. Idąc tym tokiem myślenia, raczej nigdy nie pojawi się. Idealiści, dla których dobro społeczne jest wartością najwyższą, to gatunek wymierający, a nieliczni jego przedstawiciele wolą zajmować się działalnością charytatywną niż polityką.

piątek, 19 kwietnia 2024

Rozważania przed drugą turą wyboru wójta gminy Dopiewo

 

Kluczowe tematy: odwołana debata; śmieszne deklaracje kandydata Sławomira Skrzypczaka; demokracja po dopiewsku – budowa marketu w Dopiewie i ul. Orlicka w Dąbrowie.

Nie chcem, ale muszem”, jak mawiał klasyk. Nie zamierzałam już zabierać głosu przed drugą turą wyborów samorządowych, jednak okoliczności, które się pojawiły, zmusiły mnie do włączenia się w kampanię raz jeszcze.

Człowiek ma naturalną skłonność do złego, a do dobrego trzeba go trochę przymusić”. To z kolei luźny cytat z kultowego serialu. Niestety, autor tej wypowiedzi pominął drugą część, iż duża grupa, o ile nie większość ludzi, ma problem z odróżnieniem dobra i zła. Dobro rozumiane jest jako osobista korzyść, często kosztem innych osób. Krótki przykład na potwierdzenie tej tezy.

sobota, 13 kwietnia 2024

Cząstkowe wnioski po wyborach samorządowych 2024 w gminie Dopiewo

 

„Święte prawo wyborcy być idiotą”. Nie są to moje słowa, ale jednej z bohaterek kultowego serialu. Z powodzeniem można je zastosować w przypadku wyborów w gminie Dopiewo, ponieważ wielu wyborców z tego prawa korzysta.

Dzisiaj postanowiłam wstępnie ocenić wyniki wyborów samorządowych w naszej Gminie. Nie zamierzam szczegółowo analizować kampanii wyborczej, prowadzonej przez poszczególne komitety, ponieważ nie jest jeszcze przesądzone, kto będzie miał decydujący głos w sprawach publicznych?

poniedziałek, 8 kwietnia 2024

Ochrona środowiska w gminie Dopiewo – rzeczywista troska czy działania pozorowane?

 

Tematy kluczowe: zaniedbany park podworski w Dąbrówce; Zakrzewo – dawna żwirownia, ul: Leśna, Świerkowa, Wiązowa i Gajowa.  

Mamy aktualnie ciszę wyborczą. Nie oznacza to jednak, że nie można poruszać istotnych tematów lokalnych. Mimo to, tekst postanowiłam opublikować po zakończeniu ciszy, aby nikomu nie przyszedł do głowy idiotyczny pomysł zgłoszenia jej naruszenia. Bo będzie, chociaż bez nazwisk (ale nie do końca), na temat pozorowanych działań lokalnych włodarzy.

piątek, 5 kwietnia 2024

Podsumowanie ostatniej kadencji Rady Gminy Dopiewo – 2018-2024 r. (4)

 

Tematy kluczowe: jeszcze raz kandydat na wójta Sławomir Skrzypczak; kandydat do Sejmiku Paweł Przepióra, kandydatka do Rady Powiatu Zofia Dobrowolska i inni kandydaci, w świetle defraudacji 1 mln 300 tys. zł z kasy Gminy, braku szkolnictwa ponadpodstawowego i filii Poradni Psychologiczne-Pedagogicznej w gminie Dopiewo a także inne sprawy.

Fakty nie przestają istnieć z powodu ich ignorowania/1

W ostatnim poście poświęconym kandydatowi na wójta Sławomirowi Skrzypczakowi, tu - samorzadowa-kampania-wyborcza., wspomniałam o pozyskanym certyfikacie (płatnym i tymczasowym) przez ZUK w Dopiewie w 2023 r. Jak wygląda ta certyfikowana jakość pracy usług komunalnych w Dopiewie, obserwowałam na przystanku autobusowym Dopiewo-kościół przez kilka dni. We wtorek (2. 04) służby porządkowe opróżniały kosze przyuliczne, w tym w/w na przystanku, jednak nie były zainteresowane tym, jak wygląda teren wokół niego:

Pozostawione elementy „biesiady” na przystanku, zostały nie zauważone, pozostały przez środę, czwartek – dopiero rano w piątek zniknęły.

poniedziałek, 1 kwietnia 2024

Samorządowa kampania wyborcza 2024 w gminie Dopiewo (4)

 

Temat kluczowy: Sławomir Skrzypczak jako kandydat na wójta, nieudolność Tomasza Łubińskiego, totalny odlot Agnieszki Wilczyńskiej.

Zastanawiałam się, czy jeszcze kontynuować temat wyborów samorządowych, ponieważ wypowiedziałam się już kilkakrotnie. Jednak ze względu na wyjątkowo dużą liczbę chętnych na samorządowe „stołki” oraz bulwersujące wydarzenie, postanowiłam wypowiedzieć się jeszcze raz.

Jak już pisałam poprzednio - samorzadowa-kampania, najgorszym wyborem będzie wygrana Komitetu Sławomira Skrzypczaka. Ze względu na ilość w Komitecie, zasiedziałych od dziesięcioleci kandydatów, Gminie grozi dotychczasowa patologia. Kumoterstwo, towarzysko-biznesowe układy, niejasne interesy, to elementy dominujące w lokalnym samorządzie przez ostatnie 2 kadencje. Wygrana Sławomira Skrzypczaka i jego Komitetu przesądza o kontynuacji dotychczasowej polityki, „zamiataniu” niewygodnych spraw pod dywan i lekceważeniu woli mieszkańców.

niedziela, 31 marca 2024

Podsumowanie ostatniej kadencji Rady Gminy Dopiewo – 2018-2024 r. (3)

 

Tematy kluczowe: Paweł Jazy kandydat do Rady Powiatu (uczniowie ze spectrum autyzmu, przedszkolaki z DSR w Lisówkach); inni chętni na „stołek” w Powiecie po Sławomirze Skrzypczaku; „empatia” na przykładzie Marioli Walich.

Bez rozliczeń i nazwania spraw wprost – zło powróci* 

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych!

Dzisiaj będę kontynuować cykl podsumowujący „osiągnięcia” osób, które zgłosiły swoje kandydatury w wyborach samorządowych. Ograniczę się do postaci, które w jakiś sposób odcisnęły piętno na lokalnym samorządzie. Będzie to obraz nieco chaotyczny, ale nie mam ochoty ani siły na szczegółową analizę.

niedziela, 24 marca 2024

To i owo z gminy Dopiewo (2) – edycja 2024 r.

 

Tematy kluczowe: drogowe kumoterstwo w Zakrzewie? (ul: Słoneczna i Zacisze); rugowanie środowiska naturalnego – projekt mpzp dla terenu między ul: Młyńską i Szkolną w Dopiewie.

Chciałam sobie dzisiaj odpuścić pisanie, niestety muszę złamać postanowienie. A wszystko za sprawą wójta Pawła Przepióry, który postanowił do końca grać rolę osoby aroganckiej i nie liczącej się z ogółem obywateli, wspierany przez bezmyślnych i bezrefleksyjnych radnych z Klubu Adriana Napierały - startujących obecnie z Komitetu Sławomira Skrzypczaka. Główną cechą obecnej władzy jest totalne i bezczelne kumoterstwo. Przypuszczam, że metody te będą kontynuowane w przypadku wygranej w/w Komitetu wyborczego.

sobota, 23 marca 2024

Samorządowa kampania wyborcza 2024 w gminie Dopiewo (3)

 

Temat kluczowy: program wyborczy KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy Dopiewo.

Dziś kolejna porcja moich rozważań, dotyczących zbliżających się wyborów samorządowych. Tym razem postanowiłam przyjrzeć się programom wyborczym poszczególnych komitetów.

Jest to co prawda „wróżenie z fusów”, ale wydaje mi się, że z pięciu komitetów, które w gminie Dopiewo wystawiły kandydatów na radnych i wójta, tak naprawdę znaczenie będą mieć tylko trzy.

sobota, 16 marca 2024

Podsumowanie ostatniej kadencji Rady Gminy Dopiewo – 2018-2024 r. (2)

 

Tematy kluczowe: pierwsza interpelacja w „dziejach” Rady Gminy Dopiewo; wniosek o udostępnienie w BIP-ie protokołów z komisji tematycznych; dążenie do wprowadzenia funduszu sołeckiego; problem odbioru śmieci – wnioski; próba rozwijania samorządności w Gminie; sprzeciw w sprawie wprowadzenia zdalnych lub hybrydowych posiedzeń Rady; rejestr wuzetek

Dwukrotnie sprawdzałam, czy program wyborczy mówiący o: otwartości, dialogu i transparentności dotyczy KWW Siła Gminy Dopiewo. Komitet oparł się na radnych: Leszku Nowaczyku, Wojciechu Dornie i Piotrze Dziembowskim, czyli na osobach, które z racji wieloletniego pełnienia funkcji radnego, powinny mieć doświadczenie samorządowe – w pełnym tego słowa znaczeniu a nie polegające na powtarzaniu, tych samych słów i zwrotów wielokrotnie bez sensu, czyli „babuleniu”, jak to ma miejsce. Zostali wsparci przez młodszych wiekiem i z mniejszym bagażem doświadczeń, kolegów i koleżanki – Jakuba Kortusa – specjalistę od dopasowywania prawa do potrzeb, Justina Nnoroma – praktyka w dziedzinie kłamstwa i oszustwa oraz Mariolę Nowak (brak zasad moralnych), Annę Kwaśnik, Mariolę Walich, Ilonę Łysiak i Agnieszkę Grześkowiak – których udział w Radzie Gminy Dopiewo, nie ma żadnej wartości dla mieszkańców, reprezentują bardzo niski poziom merytoryczny ale zawsze poprą wszystko, co mają nakazane. Natomiast prywatnie wśród sąsiadów, jak to się mówi – „przenoszą góry”. Oczywiście za służalczość, od czasu do czasu coś im skapnie z „pańskiego stołu”. Nie wiem tylko, dlaczego w/w wstydzą się tego, że podpisali lojalkę a mówienie, że nie mieli wyjścia – jest po prostu śmieszne.

niedziela, 10 marca 2024

Gmina Dopiewo okiem Obserwatorki I (Pierwszej) – edycja 2024 (3) – Skórzewo

 

Tematy kluczowe: budowa dróg – zadanie czy obowiązek?; budownictwo bagienne?; niefrasobliwość wójta Pawła Przepióry; budownictwo mieszkaniowe XXI wieku.

Tym razem nie będzie o wyborach samorządowych ale o osobistych spostrzeżeniach z terenu. Pod koniec lutego br. odwiedziłam Skórzewo. Powodem są komentarze jednego z internautów, który usiłuje mnie przekonać, że budowa ul. Jowisza w Skórzewie jest priorytetem - sesja-rady-gminy-dopiewo. Niestety argumenty, jakich używa, są raczej mało przekonywujące. Żeby rozwiać wątpliwości, postanowiłam odwiedzić to miejsce.

sobota, 9 marca 2024

Samorządowa kampania wyborcza 2024 w gminie Dopiewo (2) - największe zagrożenia

 

Postanowiłam kontynuować wątek, dotyczący zbliżających się wyborów samorządowych, ponieważ mogą się one charakteryzować zupełnie nową jakością. Jeszcze nigdy w najnowszej historii Gminy nie wystartowało tyle komitetów wyborczych i tylu kandydatów, co obecnie.

Co prawda w 2014 r., w wyborach samorządowych do Rady Gminy Dopiewo, wystartowało 14 komitetów, ale wówczas obowiązywały inne przepisy. Okręgów wyborczych na terenie Gminy było 21 a niektóre komitety były jednoosobowe, jak np. KWW Dąbrowa, z którego jedynym kandydatem był Mariusz Ostrowski. Łącznie do RG kandydowały wówczas 92 osoby.

Do Rady Gminy dostali się w 2014 r. kandydaci zaledwie 5 komitetów, a i tak wszyscy zostali błyskawicznie spacyfikowani przez KWW Szansa dla Gminy Adriana Napierały.

W 2018 r., wybory samorządowe wydawały się być „grą” do jednej bramki ale mimo to, komitetowi KWW JesteśMY na Tak udało się zdobyć 3 miejsca w Radzie Gminy. Wówczas w wyborach wzięły udział 3 komitety oraz 71 kandydatów.  Pomimo różnych podchodów i nacisków 3-osobowy komitet JesteśMY na Tak przetrwał całą kadencję i w niezmienionym (a nawet powiększonym) składzie dotrwał do wyborów w 2024 r. To rokuje dobrze na przyszłość, ponieważ jest nadzieja, że hegemonia komitetu Adriana Napierały, a obecnie Sławomira Skrzypczaka, zostanie wreszcie przerwana.

poniedziałek, 4 marca 2024

Samorządowa kampania wyborcza 2024 w gminie Dopiewo (1)

 

Dzisiaj po raz pierwszy postanowiłam podjąć temat wyborów samorządowych. Kampania wyborcza powoli rozkręca się od ponad 2 tygodni, za sprawą komitetu Pawła Bączyka, który kandyduje na stanowisko wójta. Swoją kandydaturę na wójta gminy Dopiewo zgłosił również radny Krzysztof Kołodziejczyk, ale jego kampania, póki co, ogranicza się wyłącznie do Internetu i spotkań z mieszkańcami Gminy.

niedziela, 3 marca 2024

LXVII Sesja Rady Gminy Dopiewo 26 lutego 2024 r. - opinia podsumowująca

 

Tematy kluczowe: ochrona przyrody – zdecydowanie pozorowana; wycofanie projektu mpzp dla terenu przy ul. Poznańskiej w Skórzewie; marzenia o zamordyźmie – „zamiatanie pod dywan” przykładów niegospodarności?; wątpliwości wokół protestu rolników

Dzisiaj powracam do omówienia ostatniej Sesji RG, już niektóre punkty analizowałam tutaj - sesja-rady-gminy. Tym razem przedstawię wnioski, podsumowujące „radosną twórczość” wybrańców narodu. Początkowo nic nie wskazywało, iż część posiedzenia będzie miała bardzo burzliwy przebieg. Większość uchwał, poza budżetowymi, została przegłosowana praktycznie jednogłośnie, co więcej, bez żadnej dyskusji. Można powiedzieć, że był to standard Rady Gminy Dopiewo.

sobota, 2 marca 2024

Podsumowanie ostatniej kadencji Rady Gminy Dopiewo – 2018-2024 r. (1)


Tematy kluczowe: radny Piotr Dziembowski; Statuty Sołeckie.

Dzisiejszym tekstem chcę rozpocząć podsumowanie obecnej kadencji Rady Gminy Dopiewo, ale muszę cofnąć się do wcześniejszej, gdyż wiele decyzji podjętych w latach 2014-2018, ma ogromny wpływ na teraźniejszość.

Z informacji, które pojawiły się w mediach społecznościowych, dowiadujemy się, że redaktor „Czasu Dopiewa” zwrócił się do przewodniczących klubów radnych, utworzonych w ramach Rady Gminy Dopiewo, tj. Piotra Dziembowskiego i Krzysztofa Kołodziejczyka o podsumowanie obecnej kadencji 2018-2024 – otrzymał odpowiedź negatywną ze względu na krótki termin, jaki wyznaczono na przygotowanie sprawozdania.

niedziela, 25 lutego 2024

LXVII Sesja Rady Gminy Dopiewo 26 lutego 2024 r. - opinia wyprzedzająca

 

Temat kluczowy: ochrona przyrody – pozorowana czy rzeczywista?

Na jutro, tj. 26 lutego, zaplanowano jedną z ostatnich sesji Rady Gminy obecnej kadencji. Była to najdłuższa kadencja w najnowszej historii polskiego samorządu, bo trwała 5,5 roku. Jest to wystarczający okres, aby zrobić wiele dobrego dla lokalnej społeczności, ale można też wiele zepsuć. W mojej ocenie, chociaż nie wszyscy muszą się z tym zgodzić, negatywy przeważały nad pozytywami. Przez te 5,5 roku przewinęło się w gminie Dopiewo aż 3 wójtów – dwóch z wyboru oraz jeden „przywieziony” w teczce. Niestety, żaden z nich nie pozostawi po sobie dobrych wspomnień. Nie będę jednak robić kompleksowego podsumowania – tylko wybiórczo odniosę się do niektórych tematów. Działalność samorządu w gminie Dopiewo oceniałam na bieżąco i każdy, kto ma czas i ochotę, może wrócić do moich starych tekstów i zapoznać się ze szczegółami. Muszę stwierdzić, że w ostatnim czasie moje posty z ostatnich 5 lat są odwiedzane częściej niż zwykle.

niedziela, 18 lutego 2024

LXVI Sesja Rady Gminy Dopiewo z 29 stycznia 2024 r. (3) – ostatnia część sprawozdania z posiedzenia


Tematy kluczowe: dofinansowywanie działań proekologicznych; ZUK Dopiewo lokalnym krezusem; prezes ZUK i radny powiatu Sławomir Skrzypczak; wolne glosy i wnioski.

Myślę, że dzisiaj wreszcie uda mi się dokończyć sprawozdanie ze styczniowej Sesji. Dla niektórych może to być „musztarda po obiedzie”, ale nie mam etatu gminnego sprawozdawcy i do tematów mogę powracać w dowolnym czasie.

Poprzednie sprawozdanie - sesja-rady-gminy-dopiewo - skończyłam na omówieniu uchwały w sprawie dofinansowywania mieszkańcom systemów deszczowych.

sobota, 17 lutego 2024

Gmina Dopiewo okiem Obserwatorki I (Pierwszej) – edycja 2024 (2) – Palędzie i Gołuski

 

Tematy kluczowe: efekty mokrej zimy; bogaci się bogacą – biedni płacą; niechciane dowody pamięci; niechlujstwo projektowo-budowlane (ścieżka pierszo-rowerowa).

Ostatnio pogoda rzadko sprzyja pieszym wędrówkom po gminie Dopiewo. Dlatego też wczoraj, jako że warunki były iście wiosenne, postanowiłam zrobić krótki wypad do Palędzia i Gołusek.

niedziela, 11 lutego 2024

LXVI Sesja Rady Gminy Dopiewo z 29 stycznia 2024 r. (2) – sprawozdanie z posiedzenia, ale nie tylko

 

Tematy kluczowe: pozytywne zmiany w BIP-ie i na Komisji Rolnictwa; mizeria prasy lokalnej; ocena niektórych uchwał: mpz dla gruntów rolnych między Dopiewcem a Palędziem, mpz w rej. S11 w Zakrzewie, dofinansowanie systemów deszczowych, komisje konkursowe.

Zgodnie z obietnicą postanowiłam, chociaż w części odsłuchać sprawozdanie ze styczniowej Sesji Rady Gminy Dopiewo. Zanim jednak przejdę do głównego wątku, na początek trzy uwagi – dwie pozytywne, jedna negatywna.

niedziela, 4 lutego 2024

LXVI Sesja Rady Gminy Dopiewo z 29 stycznia 2024 r. (1)

 

Temat kluczowy: zapomniane jez. Niepruszewskie

Od kilku już miesięcy – ostatnie sprawozdanie opublikowałam 1 października ub. roku – nie zajmowałam się sesjami Rady Gminy. Dzisiaj zatem postanowiłam nadrobić tą zaległość, tym bardziej, że posiedzenie było stosunkowo krótkie i obecni byli wszyscy radni RG, czyli radny Piotr Strażyński też – od ponad 2 lat jest gościem na posiedzeniach tematycznych, jak i sesjach. Jeżeli już się pojawi, to i tak, jego obecność nie ma skutku merytorycznego.

sobota, 27 stycznia 2024

To i owo z gminy Dopiewo (1) – edycja 2024 r. – rachunek zysków i strat

 

Tematy kluczowe: kolejny moloch budowlany na ul. Więckowskiej w Dopiewie; „ochrona” lasów w gminie Dopiewo.

Wiadomo nie od dziś, że deklaracje i obietnice wyborcze nic nie kosztują a papier jest cierpliwy. Wójt Paweł Przepióra, podobnie jak jego poprzednik Adrian Napierała, wielokrotnie używali sformułowania „zrównoważony rozwój”, tak naprawdę nie rozumiejąc jego sensu. Co więcej, jest to pojęcie mające taką samą wartość, jak tzw. greenwashing”, stosowane przez współczesne korporacje, czyli żadną. W dzisiejszym świecie, jedynym wyznacznikiem jakiejkolwiek działalności, jest tylko zysk. Przekonujemy się o tym, na każdym kroku i w każdym miejscu.

niedziela, 21 stycznia 2024

Komisja Rolnictwa Rady Gminy Dopiewo 8 stycznia 2024 r. – chaos przestrzenny ma się coraz lepiej

 

Tematy kluczowe: nie przystąpienie do opracowania mpzp przy ul. Cyrkoniowej w Palędziu; zmiana planu przy ul. Rajskiej w Palędziu; projekt planu obejmujący tereny między Dopiewcem a Palędziem. Na marginesie: ul. Orzechowa w Palędziu.

Tym razem ograniczę się do spraw lokalnych, chociaż marzy mi się, aby w gminie Dopiewo pojawiła się „miotła”, podobna do tej, która obecnie wymiata brudy we władzach centralnych. Jeżeli nikt taki nie pojawi się po wyborach kwietniowych, to w dalszym ciągu będziemy mieli coraz większy bałagan, który w przyszłości może doprowadzić do paraliżu samorządu lokalnego.

niedziela, 14 stycznia 2024

Kolejowo-drogowe dylematy gminy Dopiewo

 

Dziś pominę tematy ogólne, chociaż atmosfera polityczna w Polsce jest coraz gorętsza. Nie przypuszczałam, że syndrom traconej władzy, jaki dotknął członków Prawa i Sprawiedliwości, może przybrać aż tak patologiczną formę. Nowa władza raczej też nie będzie taka święta, ale trzeba podziwiać ją za determinację. Co by nie powiedzieć o Donaldzie Tusku, to trzeba przyznać, że jest to odpowiedni człowiek na właściwym miejscu.

Dobrze byłoby, aby taki Donald Tusk pojawił się w gminie Dopiewo w zbliżających się wyborach samorządowych. Niestety, póki co, takiego kandydata nie widzę. A tylko taka osoba, która wie czego chce, a przede wszystkim jest świadoma całej obecnej patologii, może wyprowadzić Gminę z obecnej sytuacji.

niedziela, 7 stycznia 2024

Gmina Dopiewo okiem Obserwatorki I (Pierwszej) – edycja 2024 (1) – Palędzie i Dąbrówka

 

Tematy kluczowe: przemyślenia ogólne - m.in. ul. Modrzewiowa; palędzka betonoza – ul. Malinowa; bałagan publiczny a służby komunalne; urzędnicza bezduszność - linia busa 797.

Mija pierwszy tydzień nowego, 2024 roku. Najwyższy czas, aby przypomnieć o swoim istnieniu. Rozpoczynając w 2011 r. medialną aktywność na własny rachunek, nie myślałam, że potrwa to tak długo. Naiwnie liczyłam, że mój głos będzie miał jakiś wpływ na to, co się w gminie Dopiewo dzieje. Owszem, jakieś oddziaływanie Bloga daje się zauważyć, jednak to nie jest to, czego oczekiwałam.

Mówiąc o oddziaływaniu Bloga, mam na myśli przede wszystkim zmianę mentalności mieszkańców, ale przede wszystkim włodarzy i osób pracujących na rzecz samorządu lokalnego.